Co vás dneska vážně nas...namíchlo?

21. zaří 2015 11:38
Offline A666
Avatar
2846 příspěvků moje polička 22. října 2017 17:26

no v čem je eu super ve skutečnosti, reálně, ne jen v představách jak by to mělo být, jak by to bylo super kdyby to fungovalo. imho to nefunguje takže je to nahovno.

Zkus se přestěhovat za prací do jiného státu EU a uvidíš Volný pohyb osob by nebyl problém, kdyby fungovala dobře ochrana vnějších hranic.......

A to už nemluvím o obrovských investicích co tečou třeba do vědy, na které by náš stát sám o sobě prostě neměl (a někdy je i super mít možnost získat grant u evropské komise než jen na českém malém písečku)....... Už jsem to tu kdysi psala.......

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46141 příspěvků moje polička 22. října 2017 17:39
Reakce na A666:

ano, kdyby. zda se ze piseme vsichni to samy, ze:-)

Offline nolita
Avatar
6511 příspěvků moje polička 22. října 2017 17:44

To bych nerekla, ja ocenuju na EU ( nejen ) volny pohyb osob bez ohledu na to, ze idealne nefunguje ochrana te vnejsi...

Offline A666
Avatar
2846 příspěvků moje polička 22. října 2017 18:14

ano, kdyby. zda se ze piseme vsichni to samy, ze:-)

To tak úplně ne, já jsem ráda za tu možnost volného pohybu přestože to na těch vnějších hranicích nefunguje. Ono to členství v EU fakt spoustu věcí zjednodušuje, ale na to člověk většinou přijde až když to potřebuje

Offline domenica blogger
Avatar
7986 příspěvků moje polička 22. října 2017 18:18
Online continuity
Avatar
33828 příspěvků moje polička 22. října 2017 18:22
Reakce na A666:

zahranicni granty existovali jeste kdyz jsem chodila na VS a tou dobou bylo nase clenstvi v EU v nedohlednu. schopne pracoviste sehnalo penize vzdy, protoze vedce, kteri neco umi a jsou schopni pohnout vyzkum zas o kus dal, neprehazuji vidlemi ani v zahranici. 

jsem prestehovana do jineho statu unie, celkem bezne se tu citim jako obcan druhe kategorie. naposled pred letem, kdy po mne chtela zdravotni pojistovna kvuli jednomu dni vyplnit sestistrankovy formular E701 nebo tak neco. na cizineckou policii stejne musim, to je povinne a je to tedy peklo. 

Offline A666
Avatar
2846 příspěvků moje polička 22. října 2017 18:28
Reakce na continuity:

zahranicni granty existovali jeste kdyz jsem chodila na VS a tou dobou bylo nase clenstvi v EU v nedohlednu. schopne pracoviste sehnalo penize vzdy, protoze vedce, kteri neco umi a jsou schopni pohnout vyzkum zas o kus dal, neprehazuji vidlemi ani v zahranici. 

jsem prestehovana do jineho statu unie, celkem bezne se tu citim jako obcan druhe kategorie. naposled pred letem, kdy po mne chtela zdravotni pojistovna kvuli jednomu dni vyplnit sestistrankovy formular E701 nebo tak neco. na cizineckou policii stejne musim, to je povinne a je to tedy peklo. 

Jenže v Čechách to zrovna holt nefunguje, no. Já taky nechápu, proč v ČR musí cizinci z EU na cizineckou policii a leckdy to není ani dělené EU/mimo EU. My nikam na cizineckou nemusíme, ano, papírování je docela dost, přesto to většinou drhne spíše ze strany ČR. Jako občan druhé kategorie jsem si připadala spíše kvůli absenci znalosti jazyka. Každopádně před vstupem do EU by to bylo o dost složitější.

Ad granty, fakt si nemyslím, že tu byly tak velké možnosti jako Centra excelence anebo ERC granty (BTW mluvím o základním výzkumu, kde většinou investuje stát a ne soukromý sektor).....

Online Lilly_Ku
Avatar
4130 příspěvků moje polička 22. října 2017 19:33
Reakce na A666:

Presne, cizinecka v cechach je papezstejsi nez papez a pak se to hodi na unii. A zdaleka to neni jedinej pripad...

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46141 příspěvků moje polička 22. října 2017 20:23
Reakce na A666:

tak musím říct že moji kamarádi kteří dělají ve vědě a jsou v mým věku a starší tudíž mají srovnání mají názor bližší continuity než tobě. ale třeba je to jen náhoda... možná k zamyšlení jestli ti někdo nevěší trochu bulíky (obory přírodovědné i technické)

Offline Mutziputzi banned
Avatar
20970 příspěvků moje polička 22. října 2017 20:26

Jiste, je diametralne odlisny pristup k nekomu, kdo deklaruje vuli se jednou spojit, nez k nekomu, kdo se s nevdekem trhnul, tolik ke grantum co se sem lifrovaly pred vstupem do EU

Offline A666
Avatar
2846 příspěvků moje polička 22. října 2017 21:06

tak musím říct že moji kamarádi kteří dělají ve vědě a jsou v mým věku a starší tudíž mají srovnání mají názor bližší continuity než tobě. ale třeba je to jen náhoda... možná k zamyšlení jestli ti někdo nevěší trochu bulíky (obory přírodovědné i technické)

Už mám ve vědě taky dost zkušeností (a jde o přírodní vědy), bulíky na nos mi nikdo věšet fakt nemusí Jestli tím myslíš, že souhlasíš s tím, že schopné pracoviště sehnalo peníze vždy, pak to je dost silná generalizace (a bohužel to funguje hodně po světě). Ono hodně záleží na tom, jestli děláš aplikovaný výzkum nebo základní (i v přírodních vědách jsou rozdíly diametrální - například zkus porovnat skupinu anorganické chemie prof. Holého a teoretické fyziky nebo chemiky...). Základní financuje hlavně stát/EU (protože z něj okamžitý užitek fakt nebývá) a bohužel opravdu jsi leckdy závislý na tom, zda dělají recenzenti svou práci při posuzování projektů dobře a objektivně (zejména ze začátku kariery). Opravdu si nejsem jistá, že co se týče základního výzkumu byly kdy financování ze zahraničí tak velké jako třeba v rámci ERC (když vezmu v potaz financování konkrétního projektu jednotlivce, ne mezinárodní spolupráce kde participují dvě a více laborek). No a přestože si o využití evropských dotací na budování center excelence myslím své (ale to je zase problém toho, jak to spousta lidí v ČR uchopila), tak je neoddiskutovatelné, že bez nich by se spousta velkých projektů typu ELI hodně blbě budovala.......

P.S. Ano, zahraničí stojí o talentované vědce. Ale většinou jim jde o to přetáhnout si je na svý pracoviště a podporovat jejich výzkum tam, ne hradit jim výzkum v jejich rodné vlasti, kde z toho skoro nic nebudou mít A že těch fakt schopných už z ČR dost odešlo a někteří se vrátili právě do zmiňovaných center excelence.

P.P.S. Jinak tady je přehled financování vědy a výzkumu do roku 2011 - v roce 2005 tvořily zahraniční zdroje 5%, v roce 2011 15%. jsou tam tedy zahrnuty zdorje veřejné i soukromé, ale tipuju si, že i pro soukromníky je jednodušší investovat v rámci EU.....

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46141 příspěvků moje polička 22. října 2017 21:14
Reakce na A666:

bulíky ve smyslu že bez eu by to nešlo (stejně jako mutzi věří že bez eu by nefungovalo zemědělství). já o tom ale vím jen něco málo zprostředkovaně, takže už to víc dopodrobna probírat nemůžu. jen fakt k zamyšlení pro tebe

jen ještě upřesním že aplikovaný výzkum si prachy sežene vždy, debata myslím jde víceméně výhradně o základním

Offline Mutziputzi banned
Avatar
20970 příspěvků moje polička 22. října 2017 21:20

Fungovalo, ale pulka zemedelcu by zbankrotovala...dame to podesaty?

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46141 příspěvků moje polička 22. října 2017 21:22
Reakce na Mutziputzi:

Offline A666
Avatar
2846 příspěvků moje polička 22. října 2017 21:29

bulíky ve smyslu že bez eu by to nešlo (stejně jako mutzi věří že bez eu by nefungovalo zemědělství). já o tom ale vím jen něco málo zprostředkovaně, takže už to víc dopodrobna probírat nemůžu. jen fakt k zamyšlení pro tebe

jen ještě upřesním že aplikovaný výzkum si prachy sežene vždy, debata myslím jde víceméně výhradně o základním

Já netvrdím, že by to bez EU úplně nešlo , ale fakt chci vidět, jak by třeba ELI či další projekty center excelence (které k nám zpátky lákají některé ty odešlé odborníky) zafinancoval stát či soukromý investor (bohužel to, jak jsou některé vedené je už problém spíše náš než evropské unie). Ale i běžnější laboratorní vybavení jsou leckdy pálky. EU prostě dává další možnosti, což se vážně hodí.

Já jako vědec celkově vnímám naše členství v EU jako přínosné. Věřím, že to někteří vidí jinak.

Offline Kokoska
Avatar
28407 příspěvků moje polička 22. října 2017 21:31

Myslím si, že existence ČR mimo Unii by v současné době byla hodně kompliovaná. Prostý fakt, že víc dostáváme než dáváme, tomu nasvědčuje.

Vypadá to, že GB z brexitu má dost zamotanou hlavu, viz vyjednávání např. o podmínkách obchodování, které by pro ně podle jejich názoru měly pokud možno zůstat stejné,  jako když byli v Unii.

S čím a s kým by asi tak obchodovala ČR, když tu ve valné většině nic nevyrábíme, jen montujeme, kdyby zahraniční majitelé firem svoje montovny na našem území zrušili? 

Offline barbucha blogger
Avatar
30705 příspěvků moje polička 22. října 2017 21:40

Ja to teda vidim, to nase clenstvi v EU, uplne nejjednodusejc: Bez neho bychom byli vydani kdejakymu hovadu uplne napospas, Putinem pocinaje a Buresem konce. 

Offline dzizisketa
Avatar
7491 příspěvků moje polička 23. října 2017 10:08

Já se těším, třeba konečně docení péči o kulturní dědictví našich předků, když maj plnou hubu keců o národu.

Offline razorblade
Avatar
8201 příspěvků moje polička 23. října 2017 10:52
Reakce na dzizisketa:

ja uz to zive vidim: dotace pro ortel a kabaty :D

Offline Mutziputzi banned
Avatar
20970 příspěvků moje polička 23. října 2017 10:56
Reakce na razorblade:

Kabát snad ne, ne? Ne že bych vzývala, ale Kabát snad nenajel na xenofobní notu ne?