Cvičení doma

08. listopadu 2014 16:45
Online 999
Avatar
17544 příspěvků moje polička 26. července 2019 18:49

0zero7 Já chodím na hot jógu, vyhovuje mi, že to není pokaždé stejné. Na bikram jsem byla párkrát, vadí mi ten esesáckej přístup, který na ní panuje, ale nevím, jestli je to jen česká varianta :-),

Jinak jsem taky o žádném úmrtí v souvislosti s hot jógou nikdy neslyšela, ona sama tam říká, že za to nemůžou lektoři, ale ti lidé sami, svým životním stylem. Proto nechápu to plošné odsouzeni. Já chodím na náročné lekce, nikdy bych je nedoporučila začátečníkovi, nebo člověku se zdravotním omezením. Nikdy jsem tam nepotkala nikoho, o koho bych se bála. Když ta lekce má pět hvězdiček z pěti, tak na ní vleze max začátečník typu mladej frajer z posilovny, co si myslí, že to dá. 

Zároveň se tam střídám s důchodci, kteří tam mají o něco nižší teplotu, ale i tak jim ten vyhřátý sál přináší benefity. 

Offline whiskas
Avatar
19527 příspěvků moje polička 26. července 2019 18:52

999 Já ani netušila, že je rozdíl mezi hot a bikram jógou

Offline 0zero7
Avatar
10774 příspěvků moje polička 26. července 2019 18:55

999 fakt esesackej? co to presne znamena? Tady treba rikaj, ze se mas hlidat a lehnout si, kleknou si, pokud chces atd. Vubec tolerujou docela dost veci.

Taky kazdy novy prichozi musi pokecat s lektorem pred prvni hodinou a po ni. Ze si clovek nastavi na co jde podle moznosti je jasny. Ja jsem nikde zadny stary zpravy o tech umrtich nenasla, tak nevim. Nezlehcuju to samozrejme. 

Naposledy kdyz jsem byla na hot (ne bikram) tak byla rychlejsi a docela makacka, takze i kdyz teplota o malo nizsi, porad to bylo narocny. 

Online 999
Avatar
17544 příspěvků moje polička 26. července 2019 18:55

whiskas Bikram je jen jedna sestava, která se cvičí v přesném pořadí. Lekce hot jógy může být pokaždé jiná. 

Offline whiskas
Avatar
19527 příspěvků moje polička 26. července 2019 18:59

999 Děkuju

Online 999
Avatar
17544 příspěvků moje polička 26. července 2019 19:00

0zero7 Tady je to dost striktní, asi je tak školí, napomínají tě. Když máš problém (ne zdravotní), tak ti řeknou, že si máš lehnout, ale neodcházet ze sálu. 

Offline 0zero7
Avatar
10774 příspěvků moje polička 26. července 2019 19:12

999 aha, tady to tak asi bylo ze zacatku, cca 10 let zpet, dkyz to zacalo byt popularni, ted uz je to daleko vic relax, muzes ze salu klidne, nerekli by nikomu ze neodchazet. Napominani nehrozi vubec, to jsem nezazila ani kdyz jsem zacala poprve chodit. Obcas maji hodiny s nejakym skolitelem, kde je to schvalne ze te opravi, to ale musis mit zajem a delaji to velmi jemne, kanadani no

Napominani by mi teda lezlo na nervy dost! Se nedivim, ze chodis na hot radsi. 

Online 999
Avatar
17544 příspěvků moje polička 26. července 2019 19:22

0zero7 Tak v Čechách asi furt jedou po staru :-).

Offline lysianthus
Avatar
157 příspěvků moje polička 27. července 2019 11:53

0zero7 , 999 Díky za názory. Já jsem doteď taky o žádné škodlivosti hot či bikram jógy neslyšela. A možná bych jí bývala zkusila, nebýt zkušenosti, že mi i menší teplo prostě nedělá  dobře. Navíc v okolí nikde takové cvičení není. Já chodím na jednu jógu, které říkám seniorská, většinou postarší lidé a hodně pomalé cvičení v souladu s dechem, hodně vleže. Tam si chodím vysloveně čistit hlavu. A tady si i nejčastěji vzpomenu na bikram, neb mi bývá občas zima. Což taky není dobrý. Možná horší než to vedro. No a pak jednou týdně power, kde to už beru jako cvičení. U Klingrové se mi hlavně líbí, že i videa jsou udělaná tak, že neustále vysvětluje a myslím, že by to mohl dát i začátečník, ale i tak je dobré jít někam, kde na člověka někdo trochu dohlíží.

A mě jóga baví i z hlediska duchovního. Mám oblíbenou knihu ze 70. let (na svoji dobu překvapivou) Jóga od staré indie k dnešku

Občas se směju, že jsem byla v minulém životě jogín. Když se navleču do sárí, málokdo pozná, že jsem z ČR . A jako dítě jsem  neustále seděla v plném lotosu (aniž bych věděla, že něco takového je), televizi nejčastěji sledovala ve stoji na hlavě . Ovšem to pravděpodobně instinktivně dělá víc dětí, třeba jako si roztáčí čakry točením .

Online 999
Avatar
17544 příspěvků moje polička 27. července 2019 12:32

lysianthus Mně to stání na hlavě zůstalo, fakt je mi v tom dobře :-). 

Jinak ty vůbec nejsi cílovka na hot jógu, když ti teplo nedělá dobře. Nejdůležitější je poslouchat svoje tělo, ono si řekne.

Offline Victoria
Avatar
851 příspěvků moje polička 27. července 2019 19:20

999 0zero7 Ten "esesácký" přístup je dost trefné pojmenování. Já jsem na bikram yogu chodila, ale právě kvůli tomu přístupu jsem toho nechala. Nenechávají odejít ze sálu, což i celkem chápu, ale mně vadilo hlavně to, že ve studiu měli často ne 42, ale třeba 46 stupňů a libovali si v hláškách, že je jako challenge, že "to dáš" a tak... jsem trochu klaustrofobik a potřebuji mít pocit, že mohu dýchat, tak jsem tam dost bojovala, ale oni ten psychický "boj" chtějí, to má být ta výzva, ale já si tam chtěla hlavně dobře zacvičit, ne prožívat psychické útrapy a překonávání se, na to mám jiné prostředí... když jsem požádala o zapnutí větráku, tak jsem si vyslechla leccos... to cvičení mi dělalo ale moc dobře. No a pak tam podporují takový ten pocit "my jógová elita"... 

Offline Victoria
Avatar
851 příspěvků moje polička 27. července 2019 19:25
Reakce na whiskas:

999 Já ani netušila, že je rozdíl mezi hot a bikram jógou

​Na studio bikram yogy je/bylo třeba licence od Bikrama samotného, což znamenalo projít drahým kurzem v LA a zaplacení licence. Bikram je stíhaný a snad z Kalifornie uprchl, jak to s ním dopadlo, nevím. Sestava je stejná, stále se opakující, což je dle mého skvělé, lekce má výborný rytmus, víte co vás čeká, lze sledovat pokrok v polohách. Když je dobrý den a cvičení sedne, je to až takové meditační, protože víte, co máte cvičit, na lektora se tolik nesoustředit a koncentrovat se na sebe.

Hot joga tyhle pravidla nemá, může tam být "chladněji", lekce závisí na lektorovi, studio si může otevřít kdokoliv. N

Offline Victoria
Avatar
851 příspěvků moje polička 27. července 2019 19:28

lysianthus Jeden z argumentů, proč cvičit jogu v teple je ten, že v její domovině je teplo! I když tam nemusí být vždycky 42 stupňů, vaše tělo je pobytem v teplejším prostředí než máme tady celkově prohřáté a uvolněnější. Myslím, že ta myšlenka má něco do sebe. Při cvičení jogy v teple se svaly lépe uvolní, můžete jít do hlubších pozic a nehrozí tolik riziko zranění. Ale každému vyhovuje něco jiného. Já teplo moc nerada, ale vnímám rozdíl mezi cvičením v teple a neteple.

Offline whiskas
Avatar
19527 příspěvků moje polička 27. července 2019 20:47

Victoria Díky za detailní vysvětlení .

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46048 příspěvků moje polička 27. července 2019 21:22

lysianthus ještě jednou děkuju za tip na tu Zuzku Klingrovou, to jsem přesně hledala, dnes jsem si parádně mákla (už jsem zapomněla, jak je v tom jóga zrádná:-)

Offline Lamicka
Avatar
13337 příspěvků moje polička 27. července 2019 21:41

Victoria ja o tom moc nevim, na bikram bych nikdy nesla, ale ona v tom rozhovoru prave rika, ze to neni pravda, ze se joga cvici v Indii v takovych vedrech a ze ten pohybovy stereotyp po delsi dobe vede k ochabovani urcitych svalovych skupin. Ten rozhovor je zajimavy, zajimal by me nazor dalsiho cloveka na nej. 

Offline whiskas
Avatar
19527 příspěvků moje polička 27. července 2019 22:06

viktorka_od splavu To cvičíš doma, jen podle videa? Dá se to zvládnout? Kolikrát nemám možnost se na lekci jógy vypravit (když jsem v HD) a tohle by bylo fajn řešení. 

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46048 příspěvků moje polička 27. července 2019 22:10

whiskas nejsem žádný zkušený jogín, ale cvičím s pauzama už strašně dlouho a chození na lekce mi nevyhovuje. asi by sis musela najít videa, které jsou podobné tomu nač jsi zvyklá.

Offline whiskas
Avatar
19527 příspěvků moje polička 27. července 2019 22:14

viktorka_od splavu Zvyklá nejsem, neb na lekci zajdu jednou za X týdnů, ale vždy se pak cítím dobře, tak bych ráda zvýšila intenzitu. Díky, mrknu na youtube a určitě něco vhodného vyberu.

Offline whiskas
Avatar
19527 příspěvků moje polička 27. července 2019 22:43

viktorka_od splavuV rychlosti jsem si prošla od autorky lekci "na probuzení" (o.k., vím, že je večer) a velmi příjemné, byť tedy některé pozice byly ne zcela komfortní, ale to se poddá. Neudělám pozici lotosového květu , vykloubila bych si kyčle.