Stěžovací parfémový koutek

25. srpna 2014 17:43
Offline janejane
Avatar
656 příspěvků moje polička 23. března 2023 14:41

wendulka zlepšilo, ale není to jako před tím. Jsou vůně, které vnímám dobře a pak jsou takové, které moc necítím nebo cítím, ale slabě.                                                                        

Necítím různé člověčí pachy nebo jen velmi málo ... výhoda (bohužel i u sebe ... nevýhoda), naopak mi často něco smrdí a nedokážu to identifikovat, jestli je to nějaké jídlo nebo pach nějaké  masti...                                                                                                                        

Třeba dezinfekce, která mi kdysi voněla, je jiná, tedy pro mě oblá tupá nevůně, bez svěžesti.                                                                                                                         

 Vůně kávy, která dokázala provonět místnost je pryč, resp. velmi slabá.

Ale pamatuju si,.... Tardes byla prví, kterou jsem vnímala krásně a plně a pořád ji nosila, protože mě tak udržovala v pocitu, že cítím a vše je vpořádku.

Ale pořád je to ve vývoji...myslím

Offline wendulka admin
Avatar
16580 příspěvků moje polička 23. března 2023 17:50

janejane 

Pachy momentálně necítím taky vůbec včetně těch, z nichž se mi navalovalo.

Kávové boby dnes cítím velmi, velmi, velmi slaboulince, když se hodně soustředím na první nádech, tak jsou to takové mikrostopy, na druhý a další už vůbec. Naštěstí káva chutná stále tak, jak má i bez její vůně, tak doufám, že se to časem zlepší.

No jak postupně zkouším další vůně, jediná kromě té Aziyadé, kterou jsem schopná nepatrně vnímat, je ještě Magenta Pop. Skořice a ty zkaramelizované hrozny. Když nad tím tak přemýšlím, tak se asi vlastně není moc co divit, když v Aziyadé jsou datle. To je vlastně také zkaramelizovaná ovocná sladkost. Tu Aziyadé ale cítím jednoznačně lépe.

V Tardes je zase zkaramelizovaná švestka, co si pamatuju.

Zajímavé mi ale přijde, že to platí jen pro tento typ sladkosti. Med jako takový třeba Crimson Rocks už bohužel nic. Tonka Imperiale taky nic kromě neurčité svěžesti stejně jako Amouage.

Moc děkuji za sdílení zkušenosti. Hodně mi to pomohlo, jaký čichový směr teď zkusit v tréninku nabrat.

Offline Renusatko
Avatar
11583 příspěvků moje polička 23. března 2023 19:19

janejane To se ještě určitě zlepší. Já jsem to měla dost podobně. V listopadu to byl rok a až teď se mi vrací právě ty změněné pachy. Je teda zvláštní, že vůně zůstanou a ty pachy jsou takový problém. Ono je na tom blbé to, co píšeš, člověk potom nedokáže rozlišit, co přesně cítí. A někdy je to opravdu dost matoucí, jak se to povyměňuje

Offline janejane
Avatar
656 příspěvků moje polička 23. března 2023 20:57

wendulka Hlavně tomu dej čas, více času...,  netlač na sebe, určitě se to bude zlepšovat. A užívej si vůně, které  teď cítíš.

Renusatko je to tak a těší mě, že mám ještě čas, když píšeš, že  i po roce se něco může zlepšit. 

Offline Fleur blogger
Avatar
6093 příspěvků moje polička 23. března 2023 21:04

janejane Renusatko wendulka holky, všem vám držím palce, ať máte čich zase co nejdřív v plné kondici, vůbec si nedovedu představit svět bez vůní (a pachů).

Offline Renusatko
Avatar
11583 příspěvků moje polička 23. března 2023 21:31

Fleur Já bych neřekla, že ho nemám nebo jsem neměla v kondici. To trvalo naštěstí jen chvíli. Složky jsem cítila po nějaké době perfektně, ale intenzita byla úplně jinde. Dřív mi stačil jeden střik a celý den jsem o tom věděla, po covidu mi tohle trvalo dlouho, než se to zase vrátilo.

No a ty pachy se mi zamíchaly a to je teda do dnes problém. Což si asi člověk zvykne, jen byl čas, kdy jsem větrala třeba jídlo a ono to bylo spíš dítě do sprchy a tak. Opravdu je zajímavé, že se tohle dokáže tak změnit. Do toho covidu bych tomu nevěřila, že se to může stát. Jsem ale strašně ráda, že u těch vůní a složek, to takhle nebylo, protože to si taky neumím představit

Offline wendulka admin
Avatar
16580 příspěvků moje polička 23. března 2023 21:35

janejane 

Ne, to já si uvědomu, že se mi to nevrátí tak rychle. Jenom si ujasňuju, proč cítím, co cítím a co necítím.

Fleur 

Jak už jsem psala, ten prvotní šok z uvědomění si situace už pominul. Vždycky jsem se domnívala, že toho si člověk musí všimnout okamžitě. No nevšimne. A právě mě hodně i uklidňuje, že takhle brzy po vnímám určitěji celé 2 vůně ze stovky flakonů(víc jich je neurčitě svěžích, ale to nepočítám).

Bez těch pachů se to dá.

Bez chuti by to bylo určitě mnohem horší. Tam jsem opravdu vděčná, že jedinou drobnou změnou je, že ačkoliv koření cítím, nevnímám tu ostrost. To je příjemnější. I když včera jsem asi na 2 vteřiny ucítila na patře typickou chuť mletého kmínu, než zmizela.

Jak už jsem psala, nevím, jak to měla děvčata, ale s takto naprostým minimem čichu se nedělá špatně od žaludku, ani když je člověk nalačno.

I když určitě to bez pachů a vůní nebude stav dlouhodobě bezpečný, necítím ani vlastní CO2, když mám respirátor.

Offline wendulka admin
Avatar
16580 příspěvků moje polička 23. března 2023 21:44

Renusatko 

Ty jsi ale covid měla vícekrát, že? Tohle se ti stalo při tom druhém nebo až tom dalším?

Offline Renusatko
Avatar
11583 příspěvků moje polička 23. března 2023 21:52

wendulka První jsem vůbec nepoznala, nijak. Až podruhé jsme přišli o čich, doma všichni. Potom jsem covid ještě měla, minimálně 1x určitě a už se to ani nijak nezhoršilo. 

Offline wendulka admin
Avatar
16580 příspěvků moje polička 24. března 2023 07:59

Renusatko 

Já mám právě dojem, že jsem před časem četla ve vlákně brněnských neparfémovych srazu, že jsi ho zase lapila, ale to nemohlo být před více než rokem, protože to přece vzniklo až po úplném uvolnění těch covidovych restrikcí.

No kdyby nepřišla po ta ztráta čichu, vůbec by mě to nenapadlo, jak u mě měl úplně jiný průběh než loni. Před tím jsem ho ale určitě neměla, protože v listopadu 2021 jsem byla na blot protilatkach před třetí dávkou a nic. Fakt posahana nemoc tohle.

Ale ono se asi není co divit, že jsem ho chytila vzhledem k tomu, že za poslední měsíc jsem byla v nemocnici pečená vařená. Loni ho vlastně mamka dovezla domů taky odtamtud

Ségra ale naštěstí dobrý. Pocovidova únava jí přešla už předevčírem, i chuť k jídlu má zpět. Jsem vážně ráda, že kromě ní to ode mě nikdo jiný nechytil.

Offline wendulka admin
Avatar
16580 příspěvků moje polička 24. března 2023 16:23
Reakce na Renusatko:

No a ty pachy se mi zamíchaly a to je teda do dnes problém. Což si asi člověk zvykne, jen byl čas, kdy jsem větrala třeba jídlo a ono to bylo spíš dítě do sprchy a tak. Opravdu je zajímavé, že se tohle dokáže tak změnit. Do toho covidu bych tomu nevěřila, že se to může stát. Jsem ale strašně ráda, že u těch vůní a složek, to takhle nebylo, protože to si taky neumím představit

​Dnes jsem se na to ptala kromě doktora i sestřičky, když jsem litostive koukala, jak slastne čicha k pytlíčku s levandulí, co jí darem přinesla jiná kolegyně a řekla mi, že ji odešel čich až po tom třetím a zatím posledním covidu. Ty vůně prý rychleji, ale pachy se jí vrátily asi až po půl roce ze dne na den. Se mám teda nač těšit .

Měla ale prý pomíchané i chutě, že jednu chvíli vnímala jídlo nedosolene a v další presolene. To já naštěstí nemám. Jen to koření. Dnes jsem měla od Vánoc znovu zlaté mléko s kurkumou a tu lehounkou pikantnost v ní teď nemám. Jen prachove nasládlá jako ta skořice.

Offline Lamicka
Avatar
13362 příspěvků moje polička 24. března 2023 17:16

wendulka ja ztrata cich hned pri prvnim covidu, vratil se mi asi po 10 dnech, ale tak 3 mesice trvalo, nez se vratil naplno. Po navratu mi hrozne pachly nektere parfemy, treba z oblibene Samsary se mi navalovalo skoro 2 roky.

Offline Renusatko
Avatar
11583 příspěvků moje polička 25. března 2023 09:05

wendulka Jj, v červenci jsem ho lapla v nemocnici v čekárně. Ale  to mi nic  nebylo, jeden den jsem myslela, že jsem to přehnala s večirkem, ani by mě nenapadlo, že mi něco je. Ale byl nemocný taťka, tak test byl kvůli němu. Ale mně nikdy nic nebylo(mimo toho čichu jednou) a spiš jsem to zjistila pokaždé náhodně, když se to pořád řešilo, tak kdoví kolikrát jsem to už při své práci měla.

Offline wendulka admin
Avatar
16580 příspěvků moje polička 26. března 2023 22:51

janejane Renusatko 

Měla bych ještě zvídavý dotaz. Neměly jste v období ztráty čichu čichové halucinace? Já od minulého týdne, co se mi to stalo dnes večer už asi potřetí. Pocit, že zřetelně cítím upečený chléb a mandarinky a ani jedno v dohledu.

Offline Renusatko
Avatar
11583 příspěvků moje polička 27. března 2023 12:43

wendulka Já ano, ale spíš divné. Spáleninu a opékané hamburgrové housky, oboje nesnáším. Jako ten pach. Napřed jsem myslela, že je to v práci, protože pod nama se hamburgry dělaly, ale bylo to i na ulici a doma. 

Offline wendulka admin
Avatar
16580 příspěvků moje polička 28. března 2023 17:42

Renusatko 

Tak to já nemám. Asi fakt blbne mozek z té čichové omezenosti. Včera zase dojem, že cítím játrovou paštiku.

Zase ale už po těch cca dvou týdnech bez čichu s nosem vyloženě u ruky slaboučce cítím i růže v Rrose Sellavy, které ještě před týdnem byly jen neurčitě svěží.

No každopádně test na protilátky mi jen potvrdil, co jsem věděla ještě před odběrem, že to covid byl: IgA protilátky 27,72. kdy mez je 0,8. IgM negativní a silně pozitivní oboje IgG 1160 AU/ml a 3016 BAU/ml, ale tak ty pro mě jako pro před rokem a čtvrt naposled očkovanou třetí dávkou a loňským proděláním nejsou podstatné.

Překvapilo mě ale, že s těmi příznaky a následnou ztrátou čichu mi vyšly ty IgA místo těch IgM, čekala jsem to spíš obráceně, ale zase to poškození čichu spíš napovídá právě těm IgA, že? V tom aby se pes vyznal.

Offline wendulka admin
Avatar
16580 příspěvků moje polička 03. května 2023 19:35

Tak jsou to dva měsíce od druhého covidu minus týden, co jsem si uvědomila značnou ztrátu čichu. Po mírném zlepšení před třemi týdny, kdy jsem měla čas trénovat, jsem se k dalšímu testování dostala až dnes a zjistila, že místo dalšího zlepšení nebo aspoň stabilního stavu je to s mojí anosmií ještě horší než na začátku.

Necítím už skoro vůbec nic, ani Aziyadé! Jen velmi slaboulince Magenta Pop, kterou jsem před tím měsícem cítila už celkem hezky.

Stalo se někomu po covidu něco podobného?

Offline Fleur blogger
Avatar
6093 příspěvků moje polička 03. května 2023 20:55

wendulka Mně je tě tak líto!!! 

Offline Korsičanka
Avatar
12845 příspěvků moje polička 03. května 2023 21:47

wendulka Asi budeš muset na dovču někam vysoko do hor, aby se ti ozdravila nosní sliznice

Offline slniecko admin
Avatar
17606 příspěvků moje polička 03. května 2023 21:55