Knihy - co jsme přečetli, doporučení...

09. srpna 2014 03:09
Offline Victoria
Avatar
851 příspěvků moje polička 01. června 2022 12:23
Reakce na brrr:

Dočítám Bílou vodu od Tučkové a hsem děsně zklamaná, vrší se tam jedno klišé za druhým (špatní se obrátí na víru, ztracený syn, kněžka, sv. Vilemína, ....). Všechno je to tak hrozně předvidatelné.

​Jsem tu teď hodně málo, ale přiznám se, že tento příspěvek mě hodně překvapil. Především to, že je tam jedno klišé za druhým, to opravdu nechápu... hlavně z hlediska množství těch klišé, to tam při vší vůli opravdu nevidím. Ztracený syn a celá ta příbuzenská linka to v mých očích lehce shodila, přesto ale Bílou Vodu považuji za mimořádnou knihu a vůbec mě nepřekvapí, pokud se stane knihou roku, za mě je to mimořádné dílo. Je to sice román, ale není to jenom román, je to kniha s velkým přesahem, která má mnoho rovin. Za prvé poukazuje silně na to, jak ten bolševický režim byl fakt kurevskej, jinak se to říct nedá. Pak je to kniha o mimořádné síle náboženské víry. Pokud se má na mysli jako klišé skutečnost, že se tam stane zázrak, v jehož důsledku se nevěřící stane věřícím, tak to považuji za naprosto přirozené, pro katolickou církev jsou zázraky naprosto "normální" věc i pojem a podobných obrácení na víru jsou plné dějiny katolické víry....Těch špatných, co se obrátí na víru, v knize zas tolik není, a pokud jsou,je to zhlediska jejich osobní historie a průserů, kterými si prošli, anebo z hlediska historických okolností, celkem přirozená a pochopitelná věc, neboť každý se něčeho potřebuje chytit. Omlouvám se, ale označit toto za klišé mi připadá jako hluboké nepochopení.

Za další, kněžka je inspirována skutečnou postavou, proč klišé? 

Dále si myslím, že je to silná kniha z hlediska nějakého obrazu o síle ženství, byť to zní asi ezotericky, ale nevím, jak to pojmenovat. Ten obraz, jak jsou ženy, protože jsou ženy, opakovaně historicky ponižovány, je v této knize jeden z mnoha příkladů a skutečnost, jak se k tomu ty jeptišky staví a snaží se tomu pomocí víry čelit, je za mě velmi silný. Jen tak mimochodem, když jsem to četla, byla aktuální ta kauza kardinál Duka a jeho "pochopení" pro ruské vojáky znásilňující ukrajinské ženy... jaké klišé proboha, jsme několik desítek let dále od padesátých let a ti "mocní" muži, kteří se o ženských vyjadřují a z hlediska jejich pozice je mají i třeba vést (třeba z hlediska věrouky a náboženských otázek), se chovají úplně stejně prasácky. A ta historická linka, včetně těch skvěle napodobených rádoby historických dokumentů, to jenom dokazuje. Prostě ženy jsou opakovaně v područí mužů a bědya když neposlouchaj! Ti chlapi si cestu, jak je zkrotit, vždycky najdou, minimálně si stáhnou kalhoty a ještě za to dostanou odměnu anebo aspoň pochvalu... Za mě je to silně feministická kniha, ostatně stejně jako ostatní Tučkové knihy. 

A snad jako poslední, ten obraz toho, jak se i v současnosti lidé z blízkého městečka na ty jeptišky dívají blbě (byť po nikom nic nechtějí, jen si chtějí žít po svém), to tedy klišé není ani omylem. Každý, kdo se trochu svým životním stylem liší, by mohl o vyprávět... 

Omlouvám se, že je to tak dlouhé. 

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46069 příspěvků moje polička 01. června 2022 12:35

Victoria tyjo to je hezka recenze (cim delsi tim lepsi!:-) ja si to snad prectu

Offline Amy_Mee
Avatar
109 příspěvků moje polička 01. června 2022 12:45

Victoria Napsala jsi to moc hezky, úplně se na Bílou Vodu začínám tešit (mám ve čtečce, ale dostávaly přednost půjčené knížky z knihovny) 

Offline Ounz
Avatar
19834 příspěvků moje polička 01. června 2022 12:56

Victoria skvěle napsáno, dík!

Offline Korsičanka
Avatar
12836 příspěvků moje polička 01. června 2022 13:07

Victoria Darovala jsem ji snaše k narozeninám, ale mám strach, že to pro ni bude tvrdé sousto Ale já si ji od ní určitě později půjčím:) A tvoji recenzi jí přepošlu

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 01. června 2022 13:19

Bílou Vodu jsem dala nedávno kamarádce k narozeninám a nejsem si jista, jestli ji chci číst. Nějak v současnosti sáhnu spíše po hodně odpočinkové četbě. Čtenář má právo na svůj názor, a vůbec nemusí vycházet z většinového vnímání díla. Vzpomeňte si na Mornštajnovou - davové nadšení, a někteří/i já jí vyčítám mnohé. Např. prvoplánovost, plochost, klišé, banality .... a mohla bych pokračovat. 

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33723 příspěvků moje polička 01. června 2022 13:22

Victoria tos skvele vystihla

Offline Fakirka
Avatar
2108 příspěvků moje polička 01. června 2022 13:30

Hanka H tvůj názor na Mornštajnovou sdílím

Offline brrr
Avatar
10018 příspěvků moje polička 01. června 2022 17:49

Victoria Nepopírám, že téma Bílé Vody je nesmírně zajímavé a zcela jistě bolestivé, ale stejně jsem z knihy zklamaná. Vadí mi předvídatelnost děje, občas mi připadalo, že si autorka vzpomněla na další velké téma, tak ho tam přihodila ("chybí tam zneužívání kněží, tak šup tam s ním, ubitý k smrti komunisty? a je tam"). Nemohla jsem se přenést přes různé berličky, kterými Tučková posouvá děj - vidění sestry Tobii o Evaristině soudu, vidění Leny na konci (nechci spoilerovat), postava Marie. Proč byli skoro všichni příbuzní? Kdyby nebyli, nic se nestane. Postava Evaristy byla v zásadě hrozně plochá, byla to prostě ta hrdinka, co nikdy neuhne. Možná, kdyby byla nějaká kapitola psaná z jejího pohledu, ale takhle byla až nudná.

Příprava musela dát Tučkové hrozně moc práce, ale je to zbytečně rozmáchlé. Myslím, že by kniha byla podstatně zajímavější, kdyby se zaměřila víc na ta padesátá léta.

Offline Victoria
Avatar
851 příspěvků moje polička 02. června 2022 08:44

viktorka_od splavu Amy_Mee Ounz Korsičanka Potrefenáhusa Moc děkuji:-)

brrr Já nevím, jak moc pokračovat. Stále se nemohu zbavit dojmu, že vám uniká, že je to především o náboženské víře, takže tam jsou vidění, zázrak a tak. A komunisté opravdu ubíjeli lidi k smrti! Jenže když jednou jsou to klišé a jednou berličky... ale opravdu musím ještě jednu věc, Evarista je hrdinka a nikdy neuhne právě proto, že má tu silnou náboženskou víru (ta víra jde z ní, ona jí žije - to není o tom, že jde v neděli do kostela...), žije v řádu (což má pro život velmi zásadní důsledek!), ona je v podstatě svatá... Rozumíte tomuto? A to se ptám spíš řečnicky... Tak snad příští knihu Tučková napíše pro vás lépe:-)

Offline Jos
Avatar
příspěvků moje polička 02. června 2022 08:55

Victoria tak ona se brrr s knizkou asi celkove minula, to se stava. Je to subjektivni a nic tak hrozneho autorce zase nevytyka. Nekdy mi i odbornejsi recenze na nektere knihy prijdou strasne tvrde (mnohem vic nez pd brr). Nebo nekdo pomluvi takovy skvost jako je Jmeno ruze (to uz je ale svatokradez ). Ale zaujaly jste me obe dve, ze si Bilou Vodu asi do te ctecky poridim. To je ta nejlepsi reklama pro autorku. 

Offline Victoria
Avatar
851 příspěvků moje polička 02. června 2022 09:12

Jos To samozřejmě máte pravdu. Tady nejde úplně o to, zda se vytýká něco hrozného, spíš o to, jak se to vytýká a jakými argumenty. Já bych to už opravdu nechtěla moc rozvádět, jen ve stručnosti - prostě když si někdo čte román třeba z první světové války a knize vytýká, že je to předvídatelný, protože je tam spousta mrtvých... že generál je předvídatelný a nudný, protože dává rozkazy... že je to moc dlouhý, protože je to z celé války... proč není jen třeba jedna bitva, bylo by to zajímavější... že autor používá berličky, aby posunul děj, třeba sen zraněného vojáka o domově... 

Ano, brrr se s knihou minula, to se opravdu stává. Já jen doplním, že jí vůbec nepochopila, že jí v tom pravém významu slova "rozumět" vůbec nerozumí. To se stává také, tragédie to rozhodně není:-)

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46069 příspěvků moje polička 02. června 2022 09:14

Victoria ja ti asi rozumim, chces rict ze to co knize vycita brr neni chyba, nybrz zamer

Offline Jos
Avatar
příspěvků moje polička 02. června 2022 09:19

Victoria Uz chapu trochu vic. Diky za vysvetleni. 

Offline Victoria
Avatar
851 příspěvků moje polička 02. června 2022 09:20

viktorka_od splavu Ježíši, tak teď tomu zas nerozumím vůbec já! :-)

Offline Victoria
Avatar
851 příspěvků moje polička 02. června 2022 09:28

Každopádně ať jen neremcám a dám sem tip na knihu, tak jedno aktuální téma:

https://www.kosmas.cz/knihy/296437/jak-chapat-putinismus/

Je to výborné, ale strašné.

A když tu padla ta padesátá léta, tak jsem zaznamenala (a už zakoupila) velmi pozitvní ohlas na další díl dějiny českých zemí, který se právě týká nástupu komunistů k moci a pádesátých let. V kapitole upevňování komunistické diktatury jsou podkapitoly o likvidaci řádů a o procesech s církevními hodnostáři. Tak kdyby se chtěl někdo dovzdělat:-)

https://www.kosmas.cz/knihy/286594/velke-dejiny-zemi-koruny-ceske-xvii.-1948-1956/

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46069 příspěvků moje polička 10. června 2022 17:56

program na vikend

Offline Mulen
Avatar
4245 příspěvků moje polička 11. června 2022 07:54

Mam Bílou vodu rezervovanou v knihovně.  Jsem 150. ze 210 asi

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46069 příspěvků moje polička 11. června 2022 18:29

Mulen jestli ji prectu driv, rada zapujcim

Offline Gatita
Avatar
7156 příspěvků moje polička 11. června 2022 20:23

Mulen musis do nejaky mistni knihovny. V siti MLP je vzdycky vsechno zoufale rozebrany, ale zapsala jsem se do nasi venkovsky knihovny a tady maji vzdycky vsechno hned k dispozici. Maximalne to ma pujcene jeden clovek, a skoro pokazdy to je moje matka