Knihy - co jsme přečetli, doporučení...

09. srpna 2014 03:09
Offline Lenka22
Avatar
1631 příspěvků moje polička 27. března 2022 22:29

stes jo, někde ji musím sehnat.

Offline baltik
Avatar
4427 příspěvků moje polička 05. dubna 2022 16:48

Doporucuji cteni na pokracovani na rozhlase Interhelpo. Neco faktu ke komunismu a Rusku...

Offline LadyMary
Avatar
1006 příspěvků moje polička 08. dubna 2022 12:23

Teď jsem dočetla knížku Můj Policista od Bethan Roberts a moc se mi to líbilo ;-)

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 25. dubna 2022 10:32

Je důležitější knihy kupovat, nebo je číst?

Čermáka mám ráda, v mnohém s ním souhlasím- také jsem před lety nakonec donesla knihy do kontejneru - byly neudatelné.

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 25. dubna 2022 13:13

DVTV Petra Hůlová a Veselovský

Spisovatelka mě poměrně překvapila  - je vidět, že schopnost vyjádřit své myšlenky písmem nemusí být přímo uměrná dovednosti reagovat slovně. Asi jeden z nejrozpačitějších rozhovorů - především prvních cca deset minut musel být Martin Veselovský zpocený až nechci vědět kde!

Offline Gatita
Avatar
7156 příspěvků moje polička 25. dubna 2022 19:56

Nečetla, ale slyšela jako audioknihu z čro - Popmusic z Vittuly od Mikaela Niemiho. Vyprávění o klukovi, který vyrůstal v řiti světa za polárním kruhem. Až na jednu fakt divnou kapitolu o hubení myší mi to přišlo výborný a zábavný. Dokonce jsem se několikrát i zasmála. Sice suše, ale zasmála:)

A konečně jsem se protrápila Cestou k nesvobodě od Snydera. Moc mi to nesedlo, dlouho jsem se tím prokousávala, ale ty kapitoly o dění na Ukrajině v roce 2014 určitě za přečtení stojí. 

Offline Lenka22
Avatar
1631 příspěvků moje polička 25. dubna 2022 20:07

Gatitatoho Niemiho jsem taky poslouchala, ale po několika kapitolách jsem to vzdala. Říkáš dát tomu ještě šanci? 

Offline Gatita
Avatar
7156 příspěvků moje polička 25. dubna 2022 20:12

Lenka22 tezko rict, protoze me to bavilo uz od zacatku

Offline brrr
Avatar
10018 příspěvků moje polička 25. dubna 2022 20:14

Lenka22 Mě to zklamalo, ale já mám knižní amnezii, takže už nevím proč.

Offline Jos
Avatar
příspěvků moje polička 25. dubna 2022 20:22

Taky pridam dve velka doporuceni. 

Bahnita pole - nesmirne ctivy roman z americkeho jihu. Tema rasismu neni v knihach nijak nove, ale tohle se povedlo. Nekolik ruznych vypravecu nam ukazuje vnimani sveta svyma ocima. Dej se odehrava kratce po 2.sv.v, kdy se dva mladi muzi vraci domu na jizansky venkov. Pro jednoho je ten navrat o to tezsi, ze i pres vojenska vyznamenani a zasluhy je opet clovekem druhe kategorie...Dobre to bylo. 

Druhe doporuceni je Hukot casu - castecne fiktivni osud skladatele Sostakovice za dob stalinskeho teroru. To bylo o dost narocnejsi cteni, nejen tematem a jeho aktualnosti, ale i formou. Velmi sklicujici, depresivni ale zaroven fascinujici cteni. Jedna z tech knih, co v cloveku dozniva i dlouho po precteni, prestoze o dej v podstate vubec neslo. 
 Být zbabělcem není snadné. Být hrdinou je mnohem jednodušší. Aby se člověk stal hrdinou, stačí jen chvíle statečnosti – vytáhnout zbraň, hodit bombu, odpálit rozbušku, skoncovat s tyranem i se sebou samým. Jako zbabělec si ale volíte kariéru, která trvá až do nejdelší smrti. Nikdy si neodpočinete. Musíte předvídat další moment, kdy se zase budete muset vymlouvat, váhat, hrbit se, znovu se seznamovat s chutí holinek a se stavem vašeho mravně padlého a ubohého charakteru. Zbabělost vyžaduje houževnatost, vytrvalost, vůli nikterak se neměnit – což z ní v určitém smyslu činí cosi jako odvahu.

Offline Jos
Avatar
příspěvků moje polička 25. dubna 2022 20:25

Gatita Cestu k nesvobode jsem nesehnala v knizni podobe (eknihy u narocnejsich knih nectu rada, potrebuju listovat tam a zpet). Takze nemam litovat? Kdysi jsem nebyla uplne nadsena z Tyranie ani z Nemocne Ameriky, ale kamaradka Tyranii cetla ted a je uplne nadsena, jak je to (bohuzel) aktualni...

Offline Gatita
Avatar
7156 příspěvků moje polička 25. dubna 2022 21:16

Jos v zadnem pripade te nechci odrazovat, ale zrovna ty mas nacteno hodne a to, co mne prislo poucne az objevne, pro tebe mozna nebude zajimave. Ja nedavala pozor, kdyz byly zpravy plne donecku a majdanku, takze pro me bylo fajn, ze to tady uz bylo trochu zanalyzovane a nejake veci mi se zpozdenim secvakly (no chvilema jsem mela dojem, ze ctu o soucasnosti...). Takze pro dokresleni soucasneho deni mi ta kapitola nebo dve o UA prisly prinosne. Ale uprimne, kniha mi prisla strasne nestravitelna a mozna i blbe napsana. A prvni kapitoly jsou hodne filozoficky, teorie nevyhnutelnosti a teorie vecnosti, z toho mi sla hlava kolem. 

Offline Jos
Avatar
příspěvků moje polička 25. dubna 2022 21:24

Gatita Dik, asi mi ten popis docela staci. Ty UA kapitoly by me docela zajimaly, pred nekolika lety jsem ty zpravy dost vypoustela, takze prehled bohuzel nemam a spis si ho tvorim az ted zpetne. Ale obecne pasaze byly presne to, co me uplne nebavilo u jinych jeho knih. 

Offline olte
Avatar
410 příspěvků moje polička 26. dubna 2022 05:18

#Jos  Bahnitá pole   líbilo se mi moc

Offline Fakirka
Avatar
2108 příspěvků moje polička 26. dubna 2022 14:37
Reakce na olte:

#Jos  Bahnitá pole   líbilo se mi moc

​Bahnitá pole mám teď doma

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 01. května 2022 10:14

1. května 1923 se narodil Joseph Heller.

"Vojenský paragraf XXII říká, že voják může požádat o propuštění z armády, je-li blázen, ale zároveň říká, že uvědomuje-li si, že je blázen, nemůže být bláznem a nemůže proto být propuštěn...!"

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 05. května 2022 18:02

Tohle by možná stálo za přečtení.

Knížku napsala Scarlett Wilková, jedna z bývalé hvězdné sestavy MF dnes - možná pamatujete na čtvrteční přílohy.

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 08. května 2022 17:16

Kateřina Tučková o Bílé Vodě.

No nevím, jestli budu chtít číst!

Offline brrr
Avatar
10018 příspěvků moje polička 08. května 2022 17:58

Hanka H Já se na ni chystám. Ale už pár let plánuju, že si zajedem do Rychlebek a teď se děsím, že tam díky knize budou milióny lidí.

Offline Marbuša
Avatar
951 příspěvků moje polička 09. května 2022 08:29

Lori Gottliebová - Měla by sis s někým promluvit. Je to o terapeutce, která se sama rozhodne vyhledat terapeuta. (Škoda, že jsem ji nečetla před lety, než jsem začala chodit na terapii, stavěla bych se k tomu úplně jinak).