Knihy - co jsme přečetli, doporučení...

09. srpna 2014 03:09
Offline viktorka_od splavu
Avatar
46141 příspěvků moje polička 22. zaří 2018 22:16
Offline MP Marge
Avatar
5832 příspěvků moje polička 22. zaří 2018 22:25

Ja jsem jako nactileta cetla vsechno, co mi prislo pod ruku, tedy i divci romany. Pamatuju se na nektere fakt pekne, dobre napsane. K nekterym jsem se rada vratila i jako dospela. Kdyz se mi potom po letech dostala do ruky nejaka ta Lenka Lanczova a ji podobne, tak jsem byla prekvapena, jak je to stylisticky odflaknute, napsane jako horkou jehlou, a hlavne aby v tom byl sex.

Rudolfa jsem mela precteneho celeho, pamatuju se, jaky poprask vzbudily "Pusinky", to jsem byla jeste na zakladce. Myslim snad uplne prvni cesky divci roman, kde se sex objevil, takze body za pokrokovost, ale jinak mi taky vzdycky vrtalo hlavou, jakej ten Rudolf asi je v soukromi, kdyz porad takhle pise pro holky 

Mivala jsem rada knizky Heleny Smahelove, ale prave u nich si rikam, ze pro dnesni mladez to uz musi byt pravek! Pak mam v pameti "Kata, Katrin, Katynka", to uz z hlavy nevim, kdo to napsal. Milovala jsem "Socha vzdechu", to bylo prelozene z madarstiny a odehravalo se to za druhe svetove valky. Nebo "Muj drahy darebak", to zase bylo pro zmenu ze soucasne Anglie.

Ovsem moje nostalgicke vzpominky jsou Barbuse houby platne, protoze pochybuju, ze by neco z vyse zminenych knizek vyslo ve svedstine 

Offline MP Marge
Avatar
5832 příspěvků moje polička 22. zaří 2018 22:27
Reakce na Renusatko:

viktorka_od splavu To jsem ráda, že nejsem sama, kdo Pippi nesnášel a četl Pouští a pralesem 

​Prosim, ja cetla oboji  "Pousti a pralesem" ovsem jednoznacne vedlo 

Pippi byla OK, ale zase tak unesena jsem z ni nebyla, to "Deti z Bullerbynu" se mi libily mnohem vic. 

Offline Dadoo
Avatar
11571 příspěvků moje polička 22. zaří 2018 23:23

viktorka_od splavu Taky jsem Pipi naprosto nesnášela. příšerně mě to nudilo, to se nedalo číst.

barbucha A co třeba Petr a Lucie?

Offline 711990
Avatar
17185 příspěvků moje polička 23. zaří 2018 00:38

MP Marge jezis Smahelova! Zena roku 1900! A potom jeste ta jeji mlynarska trilogie...

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33833 příspěvků moje polička 23. zaří 2018 00:57

Já jsem měla pippi moc rada, dostala jsem ji ve 2.tride k Vánocům, to je myslím tak adekvatni věk. Pouští a pralesem jsem cetla určitě pozdejc, tak ve 4., 5.? Jinak znám všechny, kata, Katrin, katynka, hra na betsy bowovou i můj drahy darebak ( mozna i vsechno stejná edice?) Ještě Nekonečný příběh jsem měla rada (no a film ). 

Offline MP Marge
Avatar
5832 příspěvků moje polička 23. zaří 2018 02:17
Reakce na 711990:

MP Marge jezis Smahelova! Zena roku 1900! A potom jeste ta jeji mlynarska trilogie...

Ja jsem sice puvodne mela na mysli jeji tvorbu pro mladez, ale ono vsechno od ni je dobry 

Offline MP Marge
Avatar
5832 příspěvků moje polička 23. zaří 2018 02:26
Reakce na Potrefenáhusa:

 Jinak znám všechny, kata, Katrin, katynka, hra na betsy bowovou i můj drahy darebak ( mozna i vsechno stejná edice?) 

​Co se pamatuju, tak jo 

A ono by se jich v ty edici jeste naslo... Jo, to byly casy 

Hele, ted mi vytanulo na mysli z ty edice jeste neco: "Lec pana z Rozmberka". To jsem nasla v knihovne uplnou nahodou a byla jsem z toho napred takova rozpacita - divci romanek z obdobi stredoveku!? No ale rozhodla jsem se dat tomu sanci a tim jsem objevila Ludmilu Vankovou. Moje pubertalni srdecko ji uplne propadlo, takze jsem postupne zhltala vsechno, co kdy napsala. A jaka byla moje radost, kdyz jsem zacala dojizdet na stredni skolu do Berouna a ve vlaku se seznamila s jeji vnuckou  

Offline Mutziputzi banned
Avatar
20970 příspěvků moje polička 23. zaří 2018 07:30
Reakce na Pinot Noir:

​To už je jen krůček od "vždycky jsem si rozuměla spíš klukama, lezla po stromech a tak" 

​No to vubec, ja jsem divci romany zila

A Pipi muze nesnaset jenom pekna pipi, nestvete mi!

Offline rasaNori
Avatar
7744 příspěvků moje polička 23. zaří 2018 09:57

coralline jj vsechno znam:D kdyz me neco zaujme, nejsem lina si to precist i v aj. Jen kdyz je to v cestine tak radsi tak. 

Offline Sweet Potato
Avatar
34887 příspěvků moje polička 23. zaří 2018 11:38

Já jsem se sice děsně tvářila, že dívčí románky fuj, ale milovala jsem Velké trápení. A třeba Kadri a labutě. A Bílá stužka ve tvých vlasech, Alžběta a Babeta...

Ovšem nej bylo, když tam byla zvířata: Farma u modrého jeřába, Dívka v sedle (tam byla jako bonus i nějaká svlíkačka!), Divoch

Offline moora
Avatar
7573 příspěvků moje polička 23. zaří 2018 12:30

barbucha Ransomeovky - boj o ostrov, holubi pošta, nechtěli jsme na more, piktové a mucednici, zamrzla loď kapitána flinta, trosecnici z vlastovky (vsechny ty s dětmi walkrovic a blackettovic , ty ostatní me až tak nebavily)

Offline barbucha blogger
Avatar
30705 příspěvků moje polička 23. zaří 2018 12:36
Reakce na MP Marge:

Ovsem moje nostalgicke vzpominky jsou Barbuse houby platne, protoze pochybuju, ze by neco z vyse zminenych knizek vyslo ve svedstine 

​No a proto se sháním po nějaký prověřený světový literatuře 

moora 

Spíš jsem chtěla něco vysloveně dívčího... jako že od míň náročnýho románu je krůček k více náročnějšímu... a od toho zas už jen kousek ke skutečný klasice.

Jako kde dnešní harant přijde k Bronteovým, k Dickensovi, k Hardymu (i k Němcový třeba) - přes tu záplavu Harry Potterů? 

Offline Pinot Noir
Avatar
24603 příspěvků moje polička 23. zaří 2018 12:42

barbucha A co Heidi, děvčátko z hor? Na to už je velká?

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33833 příspěvků moje polička 23. zaří 2018 12:50

barbucha no ale harry potter je fakt dobrej, imo fakt lepší než divá Bára...tak zkus podstrcit tu Jane Eyre, podle mě je to skvělá knížka, co by ji mohla bavit...a jako upřímně, podle mě je jedno, co čtou, hlavně když čtou, udělaj si návyk a maj to rádi, pak už si vyberou sami. Takže bych se nebala ani různých vodrhovacek s upirama a andelama...

Offline coralline
Avatar
2158 příspěvků moje polička 23. zaří 2018 13:53

viktorka_od splavu Renusatko Co vám Pipi provedla? Já si pamatuju, že se mi tam strašně líbila taková ta pohodová atmosféra, prostě ten pocit, kterej jsem z toho měla. Podobnej mám z detektivek od A. Christie, i když je to samozřejmě něco úplně jinýho.

(A Pouští a pralesem jsem četla taky )

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46141 příspěvků moje polička 23. zaří 2018 14:03

coralline ja prave to prostredi vnimala jako hrozne neprijemne, vzit se do postavy, ktera zije sama bez rodicu a hrooozne moc si to uziva mi vazne neslo. takove to jak je super, ze muze mit kone v obyvaku a snist kolik kilo bonbonu chce mi vubec neprislo bezvadny, ale hrozne smutny. a ty vesele kousky mi prisly jako krec.

Offline Pinot Noir
Avatar
24603 příspěvků moje polička 23. zaří 2018 14:08

viktorka_od splavu Přesně, z Pipi mám stejný dojem. Navíc mi byla protivná, vždycky jsem si říkala, že takovou holku potkat, musela bych ji za chvíli nafackovat 

Offline slniecko admin
Avatar
17621 příspěvků moje polička 23. zaří 2018 14:11

Inak, moja dcéra len trošku staršia hltala knihy od Ricka Riordana, sú to síce presne také fantasy, ale odvtedy má taký prehľad o gréckej mytológii, že sa tej téme rdšej vyhýbam, inak pravidelne dostanem prednášku, čo je ako, čo mi ušlo a čo je čo a kto je kto, že až....a navrch má vždy pravdu .

Offline slniecko admin
Avatar
17621 příspěvků moje polička 23. zaří 2018 14:13
Reakce na barbucha:

Jako kde dnešní harant přijde k Bronteovým, k Dickensovi, k Hardymu (i k Němcový třeba) - přes tu záplavu Harry Potterů? 

​A ako sme k nim prišli my cez Odvážnu školáčku?