Knihy - co jsme přečetli, doporučení...

09. srpna 2014 03:09
Offline MP Marge
Avatar
5742 příspěvků moje polička 18. zaří 2018 19:49
Reakce na Ounz:

MP Marge já vim  a na to abych to poslala poštou to taky úplně není..

​To by nas to prislo fakt draho 

Offline barbucha blogger
Avatar
30590 příspěvků moje polička 18. zaří 2018 20:19

Ounz 

Mě spíš zarazilo, že se divili (nevím, jestli zrovna opovrhovali, to by bylo moc přehnaný snad) právě i ty který třeba zdrhli. Nejde vo to, že měli výhodu (pravděpodobně hlavně finanční), ale spíš vo to, že měli informace, který - podle mě - měla přece celá ta komunita. Že by to schválně před ostatníma (soukmenovcema) tajili, tomu nevěřím... navíc ty zprávy a šeptanda se šířekj rychle a všude, a stejně jen někdo se zařídil podle toho (nezůstali jen ty nejchudší). No a ty, co se poté divili (tomu naprostýmu nedostatku odporu a naopak kázni), museli přece tu komunitu znát zevnitř/dobře - a přesto se divili a některý jim to i vyčítali. 

Tak není nic zvláštního, když to po desetiletích vrtá hlavou i "cizím", ne? 

Fakt je, že někdy jim bylo řečeno, že jedou jenom do dalšího ghetta... některý měli slíbenou cestu přes moře (kterou samozřejmě předem zaplatili a podvedli je)... ale většina asi věděla, že to není dobrý. A málokdo se tomu postavil - jak to bylo třeba v Modlitbě pro Kateřinu Horowitzovou (abychom zůstaly u knížek ), která je podle skutečný události. Ale dost ojedinělý...

Offline Ounz
Avatar
19831 příspěvků moje polička 18. zaří 2018 20:27

barbucha není to nic divnýho, já si naposledy rvala vlasy, když sem četla Hanu..si člověk říká ‘šišmarná’, ale jako nesoudim je, některý prostě jen udělali nejhorší rozhodnutí v životě a teda, nikdy mi takovýmhle způsobem o život nešlo, žejo, ale, byla sem svědkem toho, jak skupina lidí v převaze ( právní, početní..)  na sobě nechala spáchat regulérní křivárnu ze strachu..z obav, ja nevim z čeho (opakuju o život nešlo, nesrovnávám tu vážnost, jen ten princip) a? Nic se nestalo.

Offline Mulen
Avatar
4243 příspěvků moje polička 18. zaří 2018 20:51
Reakce na 711990:

Mulen Karoleena neeeeee tak snad z toho nebudou jeste dalsi 2 dily...to bych uz neprezila. 

No nestraš 

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46062 příspěvků moje polička 18. zaří 2018 21:01

Ounz hele jako taky nesrovnávám, uplná blbost.. ale dneska nebo včera jsem někde četla píárko k zavádění evidenčních systémů oběhu léčiv ve špitálech, kolik lidí ročně dostane uplně špatnej lék, bylo to dost velký číslo, na procenta málo (možná 5?) na "hlavy" (deseti)tisíce? no a taková uplně běžná situace kdy ti dává někdo piluli a ty se zeptáš "co to je?" a sestřička na to "no léky, proč to chcete vědět?!" a skoro každej si to nechá líbit. prostě se neozve i když by se mu vůbec nic nestalo... jak ten osel to spolkne a na nic se neptá. nebo ta těhotná co vypila (asi?) formalín.. muselo to být hnusný a určitě to nechutnalo jako glukóza - ale rozkaz zněl jasně. prostě jsme trénovaný ovce. policajta, učitele, doktora.. lidi poslechnou.

a nedávno o výročí osmašedesátýho mi vyprávěla kolegyně, jak byli zrovna v rakousku a samozřejmě se vrátili.. nejen oni, slyšela jsem to od hodně lidí. a taky mohli vědět, že? a to tu ani neměli žádný starý rodiče nebo malý děti, měli právě rodinu venku

Offline Len
Avatar
2207 příspěvků moje polička 18. zaří 2018 21:11

viktorka_od splavu 

Jo, na tu těhotnou jsem si taky hned vzpomněla. Jako představuju si tu situaci - pacientce se to nezdá a upozorňuje, že je to hnusný... Jenže to je koncentrovanej glukózovej roztok taky. Personál je zvyklý odpovídat, že jo, je to hnusný a musí to vypít... No jako máločím jsem si jístá, že chlumák bych nevypila, když bych šla na glukózovej test, ale protože se cítím pevně v kramflecích. Úplně chápu, že tomu člověk podlehne. Prostě jako laik mám celkem důvěru v autority a je to přirozený.

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33717 příspěvků moje polička 18. zaří 2018 21:18

barbucha ale to není přece pravda, ze ti lidi měli kam jit - kam jako? Vzdyt byly i kvóty, kolik lidi která země přijala, včetně Ameriky, ne kazdymu se povedlo vycestovat...

Offline barbucha blogger
Avatar
30590 příspěvků moje polička 18. zaří 2018 21:22

viktorka_od splavu 

To je ale přece úplně jiná situace - zdravotníci nejsou (většinou ) nepřátelé. To je autorita, která ti neusiluje zjevně o život.

Co se zrovna třeba policajtů týče, tak v minulým režimu byli lidi dost vytrénovaný k ostražitosti, aby jim hned tak něco nespolkli. Právě ten režim je důležitej - v demokracii se nebojíš, v totalitě jim ale nebudeš věřit...

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46062 příspěvků moje polička 18. zaří 2018 21:22

Potrefenáhusa nevim nakolik to bylo podle skutečnosti, ale nedávno jsem viděla kousek nějakýho filmu o albertu einsteinovi a jeho přijmout nechtěli.. něco se mi tak trochu mate že jsme se o tom i učili ve škole či někde jinde už jsem to zaslechla.. kvůli podezření že sympatizoval s komunistama. určitě spousta těch lidí prostě neměla kam jít. ono když se do toho trochu zkusím vžít, já bych taky neměla kam utýct kdyby se tu něco stalo.. nikoho venku nemám, domluvím se tak leda na slovensku.. bych prostě doufala že to nakonec dobře dopadne.

Offline barbucha blogger
Avatar
30590 příspěvků moje polička 18. zaří 2018 21:24

Potrefenáhusa 

No neměli, ale o to přece (teda mně) nešlo. Jako když vidíš, že nemáš co ztratit... no tak to asi neviděli teda. Jinak si to neumím vysvětlit.

A už mě to nebaví, eště budu mít těžký sny 

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33717 příspěvků moje polička 18. zaří 2018 21:26

barbucha no to víš ty, ze neměli co ztratit, oni to tak třeba neviděli 

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46062 příspěvků moje polička 18. zaří 2018 21:29

barbucha vždycky máš co ztratit. pokud ti někdo naslibuje že když budeš hodná tak to dobře dopadne.. se toho budeš za vlásek držet

Offline nolita
Avatar
6511 příspěvků moje polička 18. zaří 2018 22:06

Potrefenáhusa dnešní zkušenost, resp. znalost, ale barbucha na ni nevěří ... :-)

barbucha věřím tomu, že to tak nemyslíš,  jak to vyznívá, ale způsob jakým to podáváš, resp. pohled, jakým to nahlížíš, je fakt hrozně černobílý a ovlivněný tím, co víme dneska... stavíš to do roviny, že měli bojovat, aby aspoň zemřeli ve stoje, aniž bys tušila, co všechno tehdy muselo v jejich rozhodování hrát roli, resp. ještě jinak - tušíš, ale nereflektuješ... mně to přijde přinejmenším neuctivé, byť pořád věřím, že je to spíš jen tvým projevem... 

Offline Pinot Noir
Avatar
24461 příspěvků moje polička 18. zaří 2018 22:50

nolita 

Offline Mutziputzi banned
Avatar
20970 příspěvků moje polička 19. zaří 2018 06:41

nolita přesně tak

Offline Magráta
Avatar
7770 příspěvků moje polička 19. zaří 2018 09:57

nolita 

Offline jinx
Avatar
9427 příspěvků moje polička 19. zaří 2018 10:11

nolita yup 

Mutziputzi vytahla jsem z knihovny chudi v lodzi, dik za pripomenuti

Offline Mutziputzi banned
Avatar
20970 příspěvků moje polička 19. zaří 2018 10:13

jinx pak si dej ještě od stejného autora Vyvolení, taky stojí za přečtení

Offline jinx
Avatar
9427 příspěvků moje polička 19. zaří 2018 10:34

Mutziputzi pisu si, dik

Offline barbucha blogger
Avatar
30590 příspěvků moje polička 20. zaří 2018 16:53

Holky, nenapadá vás něco vhodnýho pro dvanáctiletou?

Nějaká klasika - ale aby byla šance, že vyšla i ve Švédsku. Zřítelnice by už mohla zvládnout třeba Jak voní tymián, nebo mě napadaj Malé ženy... klidně i něco vysloveně dívčího jako byla Anna ze Zeleného domu.

Ale žádnou fantasy a podobný "in" rychlokvašky, těch má dost a já bych ji chtěla přitáhnout k něčemu jinýmu právě.