Knihy - co jsme přečetli, doporučení...

09. srpna 2014 03:09
Offline Mutziputzi banned
Avatar
20970 příspěvků moje polička 18. zaří 2018 15:20

barbucha V polskejch ghettech byli židi z Německa i z Čech, nemyslim, že by mezi nima byly takový rozdíly

Offline barbucha blogger
Avatar
30590 příspěvků moje polička 18. zaří 2018 15:27

Mutziputzi 

Tak myslíš že je to místo povstání spíš náhoda?

Offline Mutziputzi banned
Avatar
20970 příspěvků moje polička 18. zaří 2018 15:31

barbucha Spíš místo největší koncentrace lidí a zoufalství, předposlední štace

Offline Mutziputzi banned
Avatar
20970 příspěvků moje polička 18. zaří 2018 15:36

barbucha Jinak teda kromě těch Chudých v Lodži, a to je teda úplná hrůza co se dá všechno přežít, doporučuju Hedu Margoliovou: Hitler, Stalin a já

Offline baltik
Avatar
4427 příspěvků moje polička 18. zaří 2018 16:28

Teda js myslim, ze to hodne dliuho proste nevedeli, ze se to neda stovnavst s dnesni rychlosti informaci a soudit z dnesniho pohledu. A kdyz uz to vedeli, tak uz nemeli silu (koncentrak po nejake dobe). 

Offline baltik
Avatar
4427 příspěvků moje polička 18. zaří 2018 16:35

A povstani ve varsave nemelo s zidy nic spolecnejho a bylo az peakticky na konci valky, ne?

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33717 příspěvků moje polička 18. zaří 2018 16:37

baltik povstání ve varšavskym ghettu

Offline baltik
Avatar
4427 příspěvků moje polička 18. zaří 2018 16:42

Potrefenáhusa aha, tak to se omlouvam, to jsem spatne pochopila

Offline slniecko admin
Avatar
17580 příspěvků moje polička 18. zaří 2018 17:10

barbucha v koncentráku v Novákoch sa utvorila významné partizánska jednotka a veľká časť Československého armádneho zboru boli práve Židia - väčšinou tí, ktorí sa snažili ujsť pred Nemcami na východ (a väčšina si ako nepriatelia Stalinovho eštespojenca Hitlera prešla aj gulagmi). Že ich potom po vojne často čiastočne degradovali, že dokonca v novších vydaniach Svobodovho Z Buzuluku do Prahy cenzurovali židovské mená, to je druhá vec.

Offline nolita
Avatar
6511 příspěvků moje polička 18. zaří 2018 17:22

hlavně je hloupost to soudit z pohledu dnešních znalostí ...

Mutziputzi dík za tip na tu knihu, chudí z lodže znám, tu margoliovou si seženu... 

Offline Mutziputzi banned
Avatar
20970 příspěvků moje polička 18. zaří 2018 17:40

nolita je to autobiografie, prezila Lodz, Osvetim a pak si vzala Rudolfa Margoliuse...clovek fakt zasne co se da unest

Offline nolita
Avatar
6511 příspěvků moje polička 18. zaří 2018 17:47

Mutziputzi jj, já jsme si to vygooglovala, včetně té její další knížky, která by měla být o jejím životě po válce ... 

Offline MP Marge
Avatar
5743 příspěvků moje polička 18. zaří 2018 17:49
Reakce na Ounz:

MP Marge tak přijeď! Možná se pár kousků najde co nemám, veltšinu ale jo. Teď sem to vytřídila, že je rozdam.. 

​Obavam se, ze to k vam momentalne trochu z ruky... 

Offline Mutziputzi banned
Avatar
20970 příspěvků moje polička 18. zaří 2018 18:18

nolita Jojo, Na vlastni kuzi...cetla jsem obe, ted nevim ktera je ktera, Hitler, Stalin a ja bude nejspis prepis rozhovoru s Trestikovou, dobre jsou obe

Offline Ounz
Avatar
19831 příspěvků moje polička 18. zaří 2018 18:21

MP Marge já vim  a na to abych to poslala poštou to taky úplně není..

Offline barbucha blogger
Avatar
30590 příspěvků moje polička 18. zaří 2018 18:55
Reakce na nolita:

hlavně je hloupost to soudit z pohledu dnešních znalostí ...

​Tak určitě.

Pak je pozoruhodný, že se tomu tehdy divili i soukmenovci, kteří přežili válku (nejenom v tehdejší Palestině, jak psala Mutziputzi ) třeba v bezpečí Ameriky... 

Offline Dadoo
Avatar
11571 příspěvků moje polička 18. zaří 2018 19:25

Já vás hlavně obdivuju, že ty knížky vůbec můžete číst. Já už to dneska nedokážu. nedokázala bych se s tím pak srovnat. 

Offline Ounz
Avatar
19831 příspěvků moje polička 18. zaří 2018 19:30

barbucha hele ale lidi se za nestandartních podmínek nechovaj podle toho, co by jeden myslel, že je rozumný, vždyť se na to dělaly i výzkumy..a ty lidi se rozhodovali jako jednotlivci maximálně v rámci rodin, nebyli nijak koordinovaný, tohle není vůbec jednoduchý vzepřít se zaběhnutý represi nebo tomu, jak píše viktorka ‘vaření žab’. Proto sou  třeba i výhrůžky stávkama neškodný, páč většina lidí ‘se zařídí podle svýho’ a máj svůj rozum a výsledek je totální rozpad a nic z toho.. Na odpor převažující autoritě musí bejt člověk docela organizovanej..a to že se jima opovrhovali jiní, kteří měli víc štěstí a rozumu a včas zdrhli..no, co k tomu dodat, ale rozhodně bych to nebrala jako refereční hodnotu.

Offline Ounz
Avatar
19831 příspěvků moje polička 18. zaří 2018 19:31

Mutziputzi jinak Chudy v Lodži mám rozečtený, sem to pak nějak odložila - blbý období. Ale když teda píšeš, že jo, tak to zkusím nocheinmal..

Offline nolita
Avatar
6511 příspěvků moje polička 18. zaří 2018 19:33

barbucha tam, rekla bych, hralo hodne roli to, ze pro ne to nebylo bezprosredni... nebo pro nektere z nich... na tom dnesnim pohledu si celkem trva, ovlivnuje to cloveka vic, nez si pripousti... takove to po bitve kazdy....