Knihy - co jsme přečetli, doporučení...

09. srpna 2014 03:09
Offline Ounz
Avatar
19849 příspěvků moje polička 18. zaří 2018 05:41

MP Marge já vím no, myslim, že 87. revír mám přečtenej celej, teď mi to přebejvá doma, všechny ty knihy..

Offline barbucha blogger
Avatar
30705 příspěvků moje polička 18. zaří 2018 09:49
Reakce na Dadoo:

Len oba filmy jsou podle Tymiánu. Tatínkovi sláva o orebicich, jak chodili na lov a Maminčin zámek o cestách do letního domu v horách. Kouzelné filmy

​A co Živá voda? Zfilmovaná jako Jean od Floretty a Manon od pramene?!

Ještě lepší, ale smutný...

Offline barbucha blogger
Avatar
30705 příspěvků moje polička 18. zaří 2018 10:51
Reakce na Mutziputzi:

Gatita šmarja ještě popírání vytáhneme Já jsem v tý zkušenosti, ne úplně přímý, ale vyrůstala, takže jsem si prošla několika fázemi jak to člověk vnímá, včetně nechápání proč tam šli jak ovce, ale i té, že mi to fakt přišlo jako zlo, který už civilizace překonala, pak přišla válka v Jugoslávii. Myslím, že se o téma, ne teda fokusovaně na holokaust docela zajímám a fakt si myslím, že to naprostou většinu nejen dětí míjí.

​Hele fakt tě nepronásleduju  ale tady jsem narazila na něco, co teda nechápu dodneška. Došla jsi k nějakýmu názoru?

Offline Mutziputzi banned
Avatar
20970 příspěvků moje polička 18. zaří 2018 10:56

barbucha Ty moje stalkerko

No nedošla, smíření s osudem, nevědomost, víra, že tomu někdo zabrání nakonec. Nicméně vim, že i v Palestině po válce na ně měli tendenci koukat jako na nesvéprávný, jako pitomce, že se nechali takhle vraždit a okrádat. Hrozný je o tom číst kolikrát se tomu dalo zabránit a nestalo se a vědět jak to dopadne.

Offline barbucha blogger
Avatar
30705 příspěvků moje polička 18. zaří 2018 11:51

Mutziputzi 

Mně to vždycky přišlo neuvěřitelný... tisíce lidí dostanou předvolání se dostavit s kufříkem... a všichni jdou  Dyk to už byla nějaká masa! Kdyby všichni odmítli... byl by kolem toho bejval aspoň nějakej povyk. Ale takhle v klidu 

Offline Mutziputzi banned
Avatar
20970 příspěvků moje polička 18. zaří 2018 12:04

barbucha Nemyslím, že to bylo v klidu a nebylo to z čistýho nebe, když ti zakážou nejdřív to, pak tamto, práci, kulturu, obchody, pak poslední vagon v tramvaji, školy, psa ti seberou, párkrát se staneš terčem davu slušnejch lidí, sousedi se třesou na tvůj byt, pak tě pošlou do Terezína mezi "svoje", tvrdí, že se buduje někde na východě novej stát, tomu věříš i kdyby v sebeobraně.

Pogromy tady byly odedávna, ta nenávist je zakořeněná, tohle byl ten nejdokonalejší halt.

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46141 příspěvků moje polička 18. zaří 2018 12:18

barbucha mela jsem kdysi podobny nazor, ale pak mi to doslo- jak pise mutzi, nebylo to zcistajasna, klasicky vareni zaby

Online slniecko admin
Avatar
17616 příspěvků moje polička 18. zaří 2018 12:25

Mutziputzi barbucha 

Ok, tak tomuto som sa chtiac - nechtiac venovala dosť, no.

Akože netvrdím, že to chápem úplne, ale proste.

Už nejaký čas boli "podľuďmi". Mali zhabané všetko, čo sa zhabať dalo. Všetci dookola im nadávali, že nevedia robiť a musia ich živiť (po tom, ako im všetko vzali a zakázali čokoľvek rozumné robiť!!!).

Do prvých transportov sa vraj nastupovalo so spevom (!!!) a odhodlaním, že "oni im ukážu, že robiť vedia!"..to naozaj ešte netušili, že idú na smrť. Proste tak nejako naivne predpokladali, že keď tej väčšine ukážu, že sú pracovití ľudia, že ich presvedčia o tom, že nežijú na "ich úkor", ako všetci stále točili...že úžerníci, že krčmári, čo z chudákov Slovákov robia alkoholikov (lebo v tej krčme ich samozrejme držali prikurtovaných reťazami, že...).

Navyše Židia mali vždy veľkú úctu k Zákonu, jednak teda náboženskému, ale z toho vyplývajúcu aj k svetskému. Narazila som na príbeh pani z prvých transportov, ktorá spomínala, že boli dve sestry, dostali príkaz nastúpiť, ich otec nad tým dlho a ťažko uvažoval, až nakoniec rozhodol, že "zákony je treba dodržiavať, aj keď je to v náš neprospech"...opakujem, že vtedy ešte nevedel, že ich posiela na smrť, naozaj si myslel, že idú do Poľska pracovať.

No a neskôr, keď už bolo jasné, že je to o život, tak už omnoho viac ľudí sa snažilo skrývať, ale zas keď to dopadalo, ako to často dopadalo, tak veľa ľudí bolo proste už z toho všetkého unavení, stratení nádeje, išli proste jednoduchšou cestou, aj keď vedeli, že asi skončí smrťou, ale mali dojem, že smrťou by to skončilo aj tak.

No, ale to píšem o Slovensku, neviem, ako inde.

Offline barbucha blogger
Avatar
30705 příspěvků moje polička 18. zaří 2018 12:30

Mutziputzi 

Tak Terezín byl ještě luxusní proti jinejm táborům... kam je pak odvezli. Ale stejně - viděli, jak se s nima zachází, a nebyli úplně bez informací. A přesto poslechli. Na rozdíl od Varšavy, kde jim to bylo úplně stejně jasný. Nepomohli si, samozřejmě, ale ten pocit z toho je úplně jinej. Na ně by asi Palestinci jako na pitomce nekoukali 

Offline Mutziputzi banned
Avatar
20970 příspěvků moje polička 18. zaří 2018 12:37

barbucha Ale koukali, to je stejný, že pak bylo povstání ve Varšavskym ghettu, to už bylo zoufalství. BTW nemyslela jsem palestince arabského původu, naopak židé žijící v Palestině koukali přes prsty. Myslim, že nikde nikomu to nebylo "úplně" jasný, četla jsi knížku Chudí v Lodži?

Offline barbucha blogger
Avatar
30705 příspěvků moje polička 18. zaří 2018 12:47

Mutziputzi 

Ty Palestince jsem pochopila prosimtě   Jo, povstání bylo zoufalství, ale prostě aspoň umřeli "ve stoje" jestli si rozumíme.

Nečetla. Měla bych? Já na tyhle věci nemam nervy...

Offline Mutziputzi banned
Avatar
20970 příspěvků moje polička 18. zaří 2018 12:48

barbucha měla

Offline barbucha blogger
Avatar
30705 příspěvků moje polička 18. zaří 2018 12:52

Mutziputzi 

OK, tak já to zkusim. Běda jak budu mít noční můry.

Offline MP Marge
Avatar
5831 příspěvků moje polička 18. zaří 2018 13:57
Reakce na Dadoo:

MP Marge Taky se mi líbí Camilla Lackberg. Píše tak lehce, civilně a přitom zajímavě. 

​Dekuju, uz je na seznamu 

Offline MP Marge
Avatar
5831 příspěvků moje polička 18. zaří 2018 13:59
Reakce na Ounz:

MP Marge já vím no, myslim, že 87. revír mám přečtenej celej, teď mi to přebejvá doma, všechny ty knihy..

​Ha, a ja zrovna uvazuju o tom, ze bych si je vsechny poridila  Patri ke knizkam, ktere ctu opakovane...

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33824 příspěvků moje polička 18. zaří 2018 14:11

barbucha no já třeba nevim, jestli bych chtěla umřít ve stoje....já bych prostě nechtěla umřít vůbec.

Jednak jak píše Viktorka klasická vařená žába, jednak si všichni mysleli, že jsou v civilizovaný zemi, vždyť ono se to ani dneska nedá mozkem vůbec pobrat, jak se něco takovýho mohlo dít, tady v Evropě relativně nedávno... No a Arméni v Osmanský říši, to bylo podobný, taky neměli kam jít, taky jich bylo hodně, nebyli to žádní vojáci...taky se nechali postřílet a vysídlit někam do pouště...co mohli dělat...taky se prej Hitler inspiroval.

Offline Ounz
Avatar
19849 příspěvků moje polička 18. zaří 2018 14:17

MP Marge tak přijeď! Možná se pár kousků najde co nemám, veltšinu ale jo. Teď sem to vytřídila, že je rozdam.. 

Offline barbucha blogger
Avatar
30705 příspěvků moje polička 18. zaří 2018 14:34

Potrefenáhusa 

V civilizovaný zemi, která jim jen tak vodebrala všechny práva. Jejíž příslušníci s nima zacházeli hůř než se psem, kopali do nich na potkání, házeli je z oken... vždyť to všichni viděli. Tak to teda fakt nevim v co mohli doufat.

Nikdo nechce umřít, to dá rozum. Ale když víš že stejně umřeš... tak v tý Varšavě jim to aspoň nedali zadarmo. To je to samý jak v jednom tom letadle co letělo na Washington. Taky ty cestující neměli naději, tudíž to vyšlo nastejno... ale aspoň jim překazili plán! 

No nic, veselý téma takhle při úterku 

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33824 příspěvků moje polička 18. zaří 2018 14:46

barbucha no ale někdy nevíš, furt doufáš...máš třeba sebou malý děti, který bys ráda zachránila, starý rodiče, o který se chceš postarat, fakt těžký tohle a nebylo to ze dne na den, pořád se to pozvolna utahovalo. To varšavský ghetto už bylo asi prostě moc, situace už moc zjevná a lidi nahnaný úplně do kouta, kterým nic jinýho nezbylo.

Offline barbucha blogger
Avatar
30705 příspěvků moje polička 18. zaří 2018 15:00

Potrefenáhusa 

Kdepak, ghetto nebylo ještě nic proti koncentrákům. Kam by je byli právě odvezli - a už se vědělo, že tam je to teprve konečná. Ale jinde do transportů nastupovali úplně v klidu a spořádaně, to je ten rozdíl, kterej mi nejde na rozum. Holt Poláci jsou asi jiná povaha... to je nakonec vidět i v jinejch obdobích (na náboženský vyznání nehledě).

Hrůza děs. Zajímal by mě názor/myšlenky přímejch účastníků, ale pochopitelně takovejch moc není, a teď už vůbec.