Knihy - co jsme přečetli, doporučení...

09. srpna 2014 03:09
Online Potrefenáhusa
Avatar
33596 příspěvků moje polička 20. zaří 2018 20:52

Hele to tu vytahujem všichni ale strašný vykopávky, fakt se nenajde nic modernejsiho než Dickens (toho fakt neee, to je fakt cistej sadismus), z chaloupky strýčka toma jsem se na základce osypavala už ja......co třeba Lois Lowry a Dárce?

nebo z vykopávek Daleka cesta za domovem nebo Durrell? 

Offline Sweet Potato
Avatar
34771 příspěvků moje polička 20. zaří 2018 20:56

Potrefenáhusa Lowry mne napadl hned (Spočítej hvězdy třeba), ale bála jsem se, že to Barbucha smete mezi ty moderní rychlokvašky. 

S Dickensem a Chaloupkou s tebou naprosto souhlasím, brr.

Offline luciole
Avatar
1084 příspěvků moje polička 20. zaří 2018 21:05

Potom mě z těch dobrodružných napadá ještě Henri Charrière - Motýlek.

Offline MP Marge
Avatar
5692 příspěvků moje polička 20. zaří 2018 21:25
Reakce na luciole:

barbucha 

Jsem měla v tomhle věku moc ráda Bibi od dánské autorky Karin Michaëlis.

Ale nevím tedy, jestli to ještě vychází, jestli to není příliš archaický....

​To byla jedna z mych nejoblibenejsich knizek :-)

Offline MP Marge
Avatar
5692 příspěvků moje polička 20. zaří 2018 21:30

Tak si rikam, ze ony vubec vsechny oblibene knizky meho detstvi musi byt pro mladez dnes strasny retro... Vzdyt to je uplne jinej svet!!!

Offline Karoleena
Avatar
2948 příspěvků moje polička 20. zaří 2018 21:33

Já měla kolem svých dvanácti egyptský období a přečetla jsem napřed Řeku bohů I a II a navázala Egypťanem Sinuhetem. Taky jsem někdy tou dobou prvně četla Betty MacDonaldovou, detektivky od Christie, pár případů Sherlocka Holmese, dost mě bavil Durrell, hlavně ty knížky o jeho dětství stráveným na Korfu, a nevim jestli si to pamatuju úplně správně, ale i Pána prstenů jsem musela číst cca taky v tomhle věku, četla jsem knížky totiž skoro souběžně s filmem a to tak myslím vychází... 

Offline brrr
Avatar
9963 příspěvků moje polička 20. zaří 2018 21:38

Karoleena  Egypťan Sinuhet

Offline nolita
Avatar
6511 příspěvků moje polička 20. zaří 2018 21:39

Sweet Potato barbucha  hra na betsy bowovou - to jsem milovala, a mohlo mi být tak těch 12... 

Offline luciole
Avatar
1084 příspěvků moje polička 20. zaří 2018 21:49

brrr Karoleena 

Jo, jo, Egypťan Sinuhet a potom Já, Claudius atd...

Offline Dadoo
Avatar
11571 příspěvků moje polička 20. zaří 2018 21:51

barbucha A co Pán Prstenů?

Offline barbucha blogger
Avatar
30518 příspěvků moje polička 20. zaří 2018 21:51
Reakce na MP Marge:

Tak si rikam, ze ony vubec vsechny oblibene knizky meho detstvi musi byt pro mladez dnes strasny retro... Vzdyt to je uplne jinej svet!!!

​Vono je to dneska těžký. My jsme četli jak vzteklí všechno, co nám přišlo pod ruku - protože nebyl počítač, nebyl internet... v televizi Major Zeman a v kině Balada o vojákovi  Teď je takovejch jinejch lákadel... a samozřejmě ty lákadla odváděj pozornost od historie a vůbec dějinnejch souvislostí (a málo se to učí eště ke všemu, mluvím o základkách samozřejmě), takže bohužel, ten jinej svět je jinej úplně a naprosto. 

Jak píše Karoleena  - egyptský období... pche! Dost pochybuju, že dnešní harant se položí do Sinuheta (moc dlouhý eště ke všemu) a poté pokračuje studiem/nakouknutím do dějin umění (odpovídajícího období), najde si dejme tomu Zamarovskýho... pokochá se životopisem Kleopatry...  a zůstane eště chvíli u Waltariho a Etrusků třeba... no, neni čas! 

Offline barbucha blogger
Avatar
30518 příspěvků moje polička 20. zaří 2018 21:54

luciole 

Claudia jsem objevila právě o prázdninách u babičky  Její knihovně vděčím za mnohé 

Dadoo 

To je právě fantasy v podstatě, to bych ráda vynechala 

Offline MP Marge
Avatar
5692 příspěvků moje polička 20. zaří 2018 21:55
Reakce na barbucha:

luciole 

B

Tom Sawyer by moh... rasistický mi to nepřijde, ale chce to znát trochu souvislosti samozřejmě, a to si nejsem jistá.

​Vam neprijde rasisticky roman, ktery popisuje spolecnost v jednom z nejrasistictejsich statu na americkem jihu, notabene jeste v dobe otrokarstvi!?

Jak byste vysvetlila treba tu konkretni scenu, kterou jako priklad uvedla Brrr, kde utopeni cernocha je brano jako podstatne mensi zlo nez kdyby se utopil "clovek"?

Offline Dadoo
Avatar
11571 příspěvků moje polička 20. zaří 2018 21:57

barbucha Tak nic, no  Ale tedy moc nový to už není 

Moje srdeční záležitost.

Já taky milovala Vlaštovky a Amazonky. Zase bych si je klidně přečetla. Dodnes vzpomínám, jak jsem byla vyvalená z toho, co všechno snědli. Ty několikachodové večeře apod.

Offline MP Marge
Avatar
5692 příspěvků moje polička 20. zaří 2018 21:58
Reakce na barbucha:

Jak píše Karoleena  - egyptský období... pche! Dost pochybuju, že dnešní harant se položí do Sinuheta (moc dlouhý eště ke všemu) a poté pokračuje studiem/nakouknutím do dějin umění (odpovídajícího období), najde si dejme tomu Zamarovskýho... pokochá se životopisem Kleopatry...  a zůstane eště chvíli u Waltariho a Etrusků třeba... no, neni čas! 

​Ano, myslim, ze toto ocekavat od dnesni mladeze je uz bohuzel trochu utopie...

Online continuity
Avatar
33407 příspěvků moje polička 20. zaří 2018 22:01

Potrefenáhusa tak ja bych se prosim ohradila. London byl technicky vykopavka uz v dobe, kdy jsem ho cetla ja. (jsou to romany z pocatku 20. stoleti) a nemyslim si, ze by to zrovna v tomto pripade vadilo. asi bych nezacinala Tulakem... pravda.

Kniha dzungli je jeste o deset let starsi a normalne to detem ctu a je to bavi. 

nerikam, ze deti maji cist jenom tu klasiku, ale ja bych teda klasiku nezavrhovala, protoze v tomto veku se da jeste trochu ovlivnit, co to dite precte. 

Karoleena jojo, minimalne Hobbit urcite pro 12lete dite vhodny je. a pak by se uvidelo. v tomto svetle mozna i Zaklinac, i kdyz je to taky fantazy, ale zas jina nez Hunger games.

Offline barbucha blogger
Avatar
30518 příspěvků moje polička 20. zaří 2018 22:02

MP Marge 

Ale jo, to prostředí samozřejmě... jenom - četla jsem ho taky jako dítě, a nijak zvlášť mě to nepohoršovalo. Neuvažovala jsem nad tím, protože jsem to brala jako veselý historky těch kluků. A nejvíc si pamatuju doteď (protože jsem to od tý doby už neotevřela), jak proběhla ta zkouška jestli kluk nebo holka - když mu něco hodili (teď už nevím kdo), tak aby to zachytil, srazil rychle nohy k sobě (místo co holka by je roztáhla kvůli sukni). To už tehdy mi přišlo zvláštní (dneska bych řekla archaický) - protože jsme už taky nosily kalhoty 

A co genderovýho kapitálu by se na tom dalo dneska vytlouct! 

(takže ne, nebrala bych to tak vážně. navíc bych, jak jsem už řekla, nebyla proti Chaloupce strýčka Toma, na vyvážení)

Offline Karoleena
Avatar
2948 příspěvků moje polička 20. zaří 2018 22:03

barbucha No počkej, já už jsem taky z těch počítačových děcek, i když to byly asi ještě počátky. :) A taky nutno vzít v úvahu ten pozvolnej proces, než jsem se k Sinuhetovi dostala, ono totiž egyptský období začalo knížečkou Strašliví Egypťané ze série Děsivé dějiny, kde mi přišlo ohromně zajímavý zejména vytahování mozku skrz nosní dírku a podobný morbidnosti, babička mi tedy předhodila tu Řeku bohů, že to je dobrodružný a taky o Egyptě, a až teprve po tomhle všem jsem se pročetla k něčemu, co se dá považovat za klasiku, dlouhá cesta prostě!

Offline barbucha blogger
Avatar
30518 příspěvků moje polička 20. zaří 2018 22:03
Reakce na continuity:

nerikam, ze deti maji cist jenom tu klasiku, ale ja bych teda klasiku nezavrhovala, protoze v tomto veku se da jeste trochu ovlivnit, co to dite precte. 

​A to bych právě ráda.

Online continuity
Avatar
33407 příspěvků moje polička 20. zaří 2018 22:07

MP Marge ja bych to tu scenu vysvetlila tak, ze to byla doba, kterou uz opravdu nechceme znovu zazit. konkretne Amerika se z rasizmu vymanila docela nedavno (nekdy teda mam pocit, ze jsme se jeste nevymanili ani my) a je potreba o tom mluvit. 

barbucha Tolkiena s dnesni fantazy opravdu nelze zrovnavat. jeho pribehy jsou hodne zalozene na archetypech a takovych tych univerzalnich pribezich, co cloveka tak nejak oslovni uvnitr. ja bych to nezavrhovala, navic je docela nadeje, ze ji to chytne.