Knihy - co jsme přečetli, doporučení...

09. srpna 2014 03:09
Offline Zina
Avatar
5857 příspěvků moje polička 20. července 2018 14:56

slniecko Vlastně ne, krom Agathy jsem četla jen Gándhiho - Moj experiment s pravdou  - ve slovenském překladu. Ale děkuju za tip, podívám se na to.

Offline Ava
Avatar
1110 příspěvků moje polička 20. července 2018 15:09

MP Marge Neva, díky za snahu!

Online Potrefenáhusa
Avatar
33797 příspěvků moje polička 20. července 2018 15:43

nolita taky myslím, ze dost zásadně záleží na překladu, myslím, ze kaplani jsou dva?

Offline Sweet Potato
Avatar
34872 příspěvků moje polička 20. července 2018 15:52

Potrefenáhusa Ano, jsou, ten předválečný Eisnerův překlad už je pro nás hodně zastaralý, jeho komolení vychází hlavně z německé češtiny. Přidalův Kaplan zachází s jazykem naprosto dadaisticky, překladatel k tomu sám píše, že se inspiroval tím, jak jazyk upravují k obrazu svému děti.

Offline nolita
Avatar
6511 příspěvků moje polička 20. července 2018 15:52

Potrefenáhusa tak to, přiznávám, nevím, ani nevím, kdo překládal toho "mého"... ale souhlasím, tohle je knížka, která vlastně na překladu stojí...

což mě teď přivedlo na myšlenku, že bych si to vlastně mohla přečíst v originále, musím zjistit, zda to v knihkupectví mají...

Online Potrefenáhusa
Avatar
33797 příspěvků moje polička 20. července 2018 15:55

nolita Sweet Potato myslím někdo psal, ze mu betty mcdonald taky nepřišla v originále tak vtipná? 

Mmch to jsou taky moc pěkný knizky

Offline nolita
Avatar
6511 příspěvků moje polička 20. července 2018 16:00

Potrefenáhusa uvidíme, pokud to bude k sehnání, tak pak po přečtení poreferuju ...

Offline Sweet Potato
Avatar
34872 příspěvků moje polička 20. července 2018 16:07

Potrefenáhusa Tu jsem nečetla, ale pan Kaplan rozhodně ne, i když odmyslím od svých možností v angličtině. Většinou je to jen o chybách ve slovech, zkomoleninách. V češtině ty chyby přinášejí i nové významy, slovní hříčky. Ani to v otiginále prý nikdy nebyl žádný megahit. (Betty ostatně taky ne)

Offline MP Marge
Avatar
5809 příspěvků moje polička 20. července 2018 17:09
Reakce na nolita:

Potrefenáhusa tak to, přiznávám, nevím, ani nevím, kdo překládal toho "mého"... ale souhlasím, tohle je knížka, která vlastně na překladu stojí...

což mě teď přivedlo na myšlenku, že bych si to vlastně mohla přečíst v originále, musím zjistit, zda to v knihkupectví mají...

​Ja to precetla v originale a vubec mi to neprislo tak vtipne. Jako trochu jo, ale ne tak treskute jako v cestine, kdy jsem se u toho doslova mlatila smichy.

To same se Tremi muzi ve clunu, ackoliv to stoji za to uz kvuli te puvabne  dobove anglictine.

Kdyz o tom tak premyslim, tak me vetsina hunornych knizek, kterym jsem se srdecne smala v cestine, zklamala v originale. Pritom normalne originaly preferuju a prekladum se pokud mozno vyhybam. Ale treba moje milovana Betty McDonald v originale vubec nevyznela...

Offline nolita
Avatar
6511 příspěvků moje polička 20. července 2018 17:31

MP Marge vida, tak to mozna jeste prehodnotim a misto kaplana zkusim ty tri muze cesky... ja to totiz cetla anglicky a nijak me to neoslovilo... 

Offline MP Marge
Avatar
5809 příspěvků moje polička 20. července 2018 18:21

nolita To se nedivim, jsem si skoro jista, ze v cestine by se vam to libilo vic 

Offline barbucha blogger
Avatar
30681 příspěvků moje polička 20. července 2018 19:34

nolita 

Tři muže zkus! Ono to teda není pro každýho... řekla bych že je to pro vyložený zloprcky  Klasickej anglickej humor, žádná řachanda.

Doufám teda, že nikoho nenapadlo to překládat znova - mám starý odeonský vydání s překladem nějakýho J. Z. Nováka (s Horníčkovým doslovem), a pokládám ho za dokonalej...

Offline Magráta
Avatar
7777 příspěvků moje polička 21. července 2018 19:10

nolita zkus je 

Offline brrr
Avatar
10053 příspěvků moje polička 21. července 2018 22:07

Čtu Úžasná dobrodružství Kavaliera a Claye od Chabona. Obvykle mívám s Chabonem problém (Židovský policejní klub jsem teda zvládla, ale Telegraph Avenue ne), netuším jaký, protože se mi knihy i styl líbí, ale nějak se zasekávám. Kavalier a Clay zatím dobrý

A mám radost z toho, že to vypadá, že naše starší dítko bude čtenář! Dneska dalo přes sto stran Jirkova tajného klíče k vesmíru od Hawking, takže to nejspíš lze taky doporučit.

Offline Ounz
Avatar
19849 příspěvků moje polička 22. července 2018 08:32

brrr mně se od Chabona pořádně líbil jen ten židovský policejní klub, ten byl super, kavaliera sem ještě přečela a ten zbytek už mě moc nebere, teď mám rozečtenou tu poslední a moc mi to nebaví..

Offline Ounz
Avatar
19849 příspěvků moje polička 22. července 2018 08:34

Jinak já bych se tu chtěla zePtat na knihy dity táborský Běsa a Malinka, je to dobrý? Zaujalo mě to. Jo a musí se ta Malinka přečíst, píšou že Běsa volně navazuje

Offline Proč ne Eva
Avatar
408 příspěvků moje polička 22. července 2018 09:43

Po letech jsem se vrátila k Jamesi Clavellovi a jeho Král Krysa. Opět jsem to zhltla jedním dechem. Jinak Kaplana mám taky ráda, ale nijak pravidelně se k němu nevracím. 

Offline nolita
Avatar
6511 příspěvků moje polička 22. července 2018 10:03

Ounz s chabonem to mam stejne, zidovsky policejni klub mi prisel fakt dobry, ta uzasna dobrodruzstvi jako ok, posledni jsem jeste teda necetla, ale mam ji...

Offline brrr
Avatar
10053 příspěvků moje polička 22. července 2018 10:10

Ounz nolita Já četla Židovský pol. klub asi před deseti rokama (prostě hned jak vyšel), vůbec si nepamatuju děj (to já nikdy), jen ten pocit, že jsem čekala víc, žádný wau efekt se nedostavil.

 Telegraph Avenue se mi hrozně táhla, neuměla jsem se začíst, pak se mi dostalo pod ruku něco jiného a už jsem se neuměla vrátit zpátky.

Offline Ounz
Avatar
19849 příspěvků moje polička 22. července 2018 10:34

nolita našla sem to, měl by to být Měsíční svit. Mě to nechytlo, ale nenech se odradit (zrovna v diskusi nad náma je dobrej příklad toho, že kolik lidí tolik knih  ) J´ se k tomu výhledově zkusim vrátit, nerada nechávam nedočtený knihy. Ale ten Židovskej policejní klub se v jeho tvorbě zcela vymyká, měla sem pocit, že to snad napsal někdo jinej, když sem četla ty ostatní..