Jídlo a vaření

09. prosince 2014 15:35
Offline MaeGandal
Avatar
1602 příspěvků moje polička 16. února 2020 10:49

Karja hele, ted jsme byli v italský restauraci a tam jsme měli orrecchiette se salciccia a brokokici. Prostě ta italská klobasky na kousky, malé kousky brokolice na pánvi jen s trochou olejem a vody. Na konci bych řekla, ze do toho rozpustili lžící másla a to by šlo pro malou vynechat (odebrat ji dopředu)

Offline barbucha blogger
Avatar
30598 příspěvků moje polička 16. února 2020 11:34
Reakce na Karja:

 Ted asi udelam to cockovy kari pro vsechny, jen ji proste pred zaverem uberu a nam to dochutim vic.

​To bys mohla i květákový kari - kokosový mlíko nevadí, ne?

Offline Karja
Avatar
35861 příspěvků moje polička 16. února 2020 11:37

barbucha Nevadi a jeden kvetak mi tu i ,,prekazi,,:-D Zrovna jsem premyslela, co bez mlika a nesmazenyho se da udelat;-). To kari zblajzne jak nic a nebo mozecek vlastne

Offline Myrtila
Avatar
2983 příspěvků moje polička 16. února 2020 11:41

Prosim vas, kdo pecete z kvasu, chtela bych se zeptat, davate kvasove testo kynout do lednice? A pokud ano, tak ve ktere fazi? 
Mne to zatim vzdycky u chleba casove vyslo tak, ze jsem mela pripraveny kvas, zadelala jsem s nim chleba, dala ho pres noc do lednice, pak jsem ho nechala cca 4 hodiny vzpamatovat pri pokojove teplote a az pak jsem ho nechala kynout a behem toho 2x prekladala. 
Ted poprve zkousim podle maskrtnice babku z kvasu z psenicne mouky, ona radi nechat ho vykynout 4 h s prekladanim, pak az ho dat do lednice, pak zase ven z lednice, naplnit a nechat dalsi 3-6 h kynout. Mne to ale zase casove vyslo tak, ze jsem zadelane testo soupla pres noc do lednice a ted se mi vzpamatovava pri pokojove teplote. A podle toho, jak to testo vypada, nevim, jestli jsem ho tim zchlazenim pred nakynutim nezmarila.
Celkove mi prijde, ze ten muj postup to kynuti opravdu hodne zpomali a dlouho pak trva, nez se zase nastartuje, tak bych se chtela zeptat, jestli to tak je, i kdyz se dava do lednice testo i na zaverecne kynuti, nebo proste jak to delate?
Celkove je pro me zatim to kynuti v lednici spis nouzovka, kdyz to nestiham vsechno behem jednoho dne, proto s nim nemam moc zkusenosti. 

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33724 příspěvků moje polička 16. února 2020 11:45

Myrtila Já pecu jen chleba, se sladkým neporadím, ale z lednice/ze sklepa už pak jde rovnou do trouby-prej u toho chleba jinak hrozí nerovnoměrný kynuti, pokud by se z lednice ještě vyndaval do tepla

Offline Myrtila
Avatar
2983 příspěvků moje polička 16. února 2020 12:41

Potrefenáhusa Takze ho v chladu nechavas kynout uz v osatce? A na kolik hodin to tak vychazi?

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33724 příspěvků moje polička 16. února 2020 12:46

Myrtila Já bez osatky vůbec nenechavam kynout, vyklopim z osatky rovnou do trouby 

v chladu cca 12 hodin 

ale píšu o chlebu - nejdřív cca 12 hodin v teple samotnej namnozenej kvas, pak to nějakou dobu s dalšíma ingrediencema hnetu, překládám (zapomínam na to), pak to přendam do osatky a strcim někam do chladu

ale to sladký neumim! Ale věřím maskrtnici

Offline Ounz
Avatar
19834 příspěvků moje polička 16. února 2020 12:55

Myrtila  zadělat těsto a pak nechat chvíli venku a popřekládat tzv bulk, píše to i maškrtnica, že se to nemá podcenit, dost to pomůže výsledku. Pak do lednice, sladký tuhý těsto se spoustou másla může i na 24 hodin klidně a pak vytvarovat a naplnit a pak ještě nechat kynout, teprve pak peče. Teď v poslední době radí spíš chladnej špajz nebo chodbu, než lednici, fakt je, že sem to tak teď dělala a vánočka o dost lepší. V létě to ale asi neklapne  

jinak chleba- já osobně zadělam, 2-3 hod bulk s překládáním, pak do ošatky a lednice. Tam je podle výkonu lednice a množství kvasu vs ostatní mouka, já už mám svůj osobní recept abyl se mi to vešlo do rozvrhu. Chleba peču rovnou z lednice. 

Offline Ounz
Avatar
19834 příspěvků moje polička 16. února 2020 12:56

Myrtila Jinak jak píše Potrefenáhusa , načíst si to u tý Maškrtnice, píše to srozumitelně a držet se jejích rad pomáhá

Offline Myrtila
Avatar
2983 příspěvků moje polička 16. února 2020 13:15

Ounz Potrefenáhusa Dekuju za casove rozvrhy, ja se prave snazim drzet receptu maskrtnice, ale jak jsou ty časy u kvasu do urcite míry orientacni a ja prece jenom jeste nemam tolik zkusenosti, tak nekdy mi to proste vyjde nejak blbe, ze bych musela byt dlouho vzhuru, nebo pect pred tim, nez pujdu do prace (coz je pro me nerealny). Chleba mi teda uz docela vychazi, i kdyz na to potrebuju vic casu, nez byva v receptech, sladke zkousim uplne poprve. 
Musim to cely nejak lip casove vychytat. Dnesni babka mi bud nejak rozumne vyjde do vecera, nebo to holt zkusim nekdy jindy znova a lepe. 

Offline Ounz
Avatar
19834 příspěvků moje polička 16. února 2020 13:17

Myrtila Pokud babka nebude vypadat, že kyne, tak ji nech do rána v chladu. V igelitu. Máš nějakej takovej chladnej špajz? 

Offline Myrtila
Avatar
2983 příspěvků moje polička 16. února 2020 13:20

Ounz Nemam, akorat lednicku. Ledaze bych to soupla do dilny, tam by mohlo pres den byt zhruba jako v chladnejsim spajzu  Kdyztsk ji vyhodim az zitra vecer  Vejce v teste nemam, tak bych se toho ani nebala, ze by se to mohlo zkazit. 

Offline Ounz
Avatar
19834 příspěvků moje polička 16. února 2020 13:24

Myrtila Anebo ji vraž do tý lednice takhle, jestli se nebude tvářit, že kyne. Jako pokud mi něco šlo takhle do kytek, přeřadila sem to do kategorie 'vzdělávací pokus' a dotáhla to až do konce, že když už, tak se aspoň něco dozvim..

Offline Myrtila
Avatar
2983 příspěvků moje polička 16. února 2020 13:30

Ounz Zkusim jeste pockat do vecera, co z toho bude, prece jenom bych ji radsi upekla dneska nez zitra. Kdyztak ji strcim do lednice a noc a nez prijdu z prace a uvidim. 
Dneska mi teda ani chleba nekyne nijak super, tak nevim, co se deje. Pritom oba kvasy byly ukazkovy. Hlavne ten psenicnej me prekvapil, jak se krasne rozjel, tak jsem prave doufala, ze to testo lednici zvladne.
No nic, moje nejblizsi meta je kvasovej mazanec, do Velikonoc snad to sladky kvasovy testo nejak vychytam. 

Offline Ounz
Avatar
19834 příspěvků moje polička 16. února 2020 13:53

Myrtila to půjde! Do večera času dost :)

Offline Myrtila
Avatar
2983 příspěvků moje polička 16. února 2020 14:02

Ounz Napisu pak, jak to dopadlo :-)

Offline Janulik03
Avatar
16697 příspěvků moje polička 16. února 2020 14:29

Myrtila sladke ked peciem tak do chladu davam uz na hystane k zaverecnemu kysnutiu. Napriklad vianocka uz zapletena, pozom vyberiem, potriem a dam do takmer studenej rury rovno piect. 

Offline Myrtila
Avatar
2983 příspěvků moje polička 16. února 2020 15:02

Janulik03 Tak ja se budu priste drzet osvedceneho postupu do chladu az nakonec. Snad mi to casove nejak vyjde, zatim neumim ty jednotlive kroky nejak hladce zapasovat do naseho bezneho denního programu, snad se mi to podari s nasbiranyma zkusenostma. 
Abych rekla pravdu, dost obdivuji Ounz, jak pece vic bochniku naraz, to si zatim vubec neumi predstavit, ledaze bych si na to vzala dovolenou

Offline Ounz
Avatar
19834 příspěvků moje polička 16. února 2020 15:12

Myrtila na to je dobrá ta lednice právě. Ale jako je to v domácích podmínkách docela hart, a mám na to blbou malou troubu..

Offline Lamicka
Avatar
13360 příspěvků moje polička 16. února 2020 15:53

Myrtila ono si to docela rychle osvojis a ten cas ti to usetri, je to takove flexibilnejsi. Treba nekdy babku nechavam kynout jen v teple, abych ji mela o vikendu odpoledne ke kave, ale kdyz mi to nevyjde casove (nebo se tvari, ze se ji nechce kynout), tak ji strcim do lednice a pecu az druhy den.  

To same chleba, kolikrat jsem ho chtela pect vecer, ale nekynul, tak jsem ho preskladala, strcila do lednice a upekla rano. 

Musim rict, ze co jsem presla na kynute testo z kvasu, tak se mi dari. Z drozdi to byl vzdycky boj, kolikrat se mi testo nepovedlo, tak jsem radsi kynute nedelala.