Jídlo a vaření

09. prosince 2014 15:35
Online baltik
Avatar
4426 příspěvků moje polička 27. října 2021 06:44

My jsme letos sklidili prvnich 6 kousku, udelala jsem zele a jeste nechutnala, tak doufam, ze mi to bude chutnat, protoze to tak pracne nebylo :)

Offline brrr
Avatar
10011 příspěvků moje polička 27. října 2021 06:48

Já mám kdoulovou marmeládu v plánu na víkend. Na počest pravě dojídáme poslední skleničku z loňska, co jsem si šetřila.

Offline bubak
Avatar
22 příspěvků moje polička 27. října 2021 07:11

Pro všechny, kdo zpracovávají kdoule, mám tip, který jsem našla na nějakém kanadském blogu. Omyjte celé kdoule od chloupků a vložte do trouby na cca 15 až 20 minut na cca 130 - 150 stupnu, lehce zhnědnou do medova a lehce změknou, nejsou úplně měkké, ale už se celkem dobře vykrajují. Jinak já s nimi také dělám pie, přidám na 4 kdoule jedno větší jablko, dávám rozinky, brusinky, oříšky, skořici, lehce sladím, ale opravdu málo. Je to vynikající. To předpečení funguje na všechny formy zpracování.

https://www.chefheidifink.com/blog/baking/quince-slab-pie/

Offline 711990
Avatar
17129 příspěvků moje polička 27. října 2021 07:26

andulka01 tyjo to zni dokonale. Ale co si mam predstavit pod pojmem moare???:D

Jo a kdoulovou marmeladu jsem delala vloni a strasne se mi nepovedla, byla uplne bez chuti  nevim proc:(

Offline andulka01
Avatar
10690 příspěvků moje polička 27. října 2021 07:43

711990 Možná to píšu blbě, něco jako mramorování? Švestky jsem trošku rozvarila s cukrem, rumem a zajistila gelfixem. A pak jen zlehynka vmíchala do tvarohu, takže jsou tam místa bílá, růžová a zcela švestková.

Moaré říkala babička tvarohovo kakaovými koláči.

Offline 711990
Avatar
17129 příspěvků moje polička 27. října 2021 07:52

andulka01 mramorovani! Uz vim:)

Offline Muslik
Avatar
190 příspěvků moje polička 27. října 2021 08:15

Moc děkuji za všechny tipy ke kdoulim, udělala jsem včera pozdě večer nakonec marmeládu takove trochu pyré konsistence s kořením co dům dal, tj. vanilkovým luskem, badyanem, skořicí a třtinovým cukrem a rumem a chuťově to vypadá moc dobře; a nechala jsem stranou pár kousků na rychlokompot a do kuřete. Upřímně, čekala jsem, že s tím bude snad i větší práce, loupalo i krájelo se to celkem snadno...škoda že mi to ocesala vichřice z minulého týdne a musela jsem rychle zpracovat, protože na delší úschovu to už bohužel nebylo.

Offline slniecko admin
Avatar
17576 příspěvků moje polička 27. října 2021 21:54

Keď sme pri tých dulách...tak ma napadá....tušíte niekto, čo sa myslelo dulovou zaváraninou v Anne zo Zeleného domu? (Spomínala sa teda najčastejšie v dieli Anna zo Summerside ).

Lebo ak by niekto niečo také mal a trebárs by jednu fľaštičku mohol postrádať...vymením za nejaký odstrek, alebo za niečo...vždy som to chcela ochutnať .

Offline Sweet Potato
Avatar
34821 příspěvků moje polička 27. října 2021 21:58

bubak To vypadá na perfektní zlepšovák, díky!

Offline Pinot Noir
Avatar
24455 příspěvků moje polička 27. října 2021 23:27

andulka01 co burčák?

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 27. října 2021 23:32

bubak Díky, určitě zkusím - ještě tu mám tak dvě kila, bude marmeláda a asi i kuře. 

Offline Lamicka
Avatar
13349 příspěvků moje polička 28. října 2021 17:12

Blbý dotaz, ale mívaly jste někdy k obědu jako hlavní jídlo buchty s mákem/povidly/tvarohem? Nevím, proč jsem si to dnes vybavila, ale dělávala nám je k obědu babička. Mamka buchty jako hlavní jídlo nikdy nedělala. Tak jestli to bylo babičkovské rozmazlovánínebo se to dělávalo?

Offline tina
Avatar
5867 příspěvků moje polička 28. října 2021 17:17

Lamicka pamatuju si na to u babičky, s hrnkem kakaa nebo bílé kávy. Mamka občas dělává vdolky plněný jablkama, předtím bývá teda nějaká hustší polévka (hrachovka, gulášovka,..). Jednou za čas mi to nevadí, ba si s chutí dám.

Offline continuity
Avatar
33666 příspěvků moje polička 28. října 2021 17:39

Lamicka u nás se to delavalo i ve škole. Já teda sladké jídlo občas k obědu udělám, jak píše tina trvám na polévce a snažím se, aby v tom jídle byly bílkoviny - třeba tvarohová knedlíky s jahodami jsou úplně cajk, mouky je tam minimum a sladké je to taky jenom trochu. Nebo palačinky s tvarohem a podobné věci. 

Offline brrr
Avatar
10011 příspěvků moje polička 28. října 2021 17:42

Lamicka Ve škole se to dělá, když ten den nejde proud, ale to tě asi nezajímá.

Buchty plus nějakou hustou polívku považuju za oběd. Já to teda nedělám, protože nemusím sladké jako oběd, u nás max. palačinky, případně plněné knedlíky.

Offline Len
Avatar
2205 příspěvků moje polička 28. října 2021 17:47

andulka01 Já se hlásím o kdoule, každý rok dělám marmeládu a suším si poslední skleničku do podzimu jako brrr

Ta příprava je strašná, ale dělám to jednou za rok, tak jim to odpustím. Už jsem přemýšlela, že by se jeden stromek vešel na zahradu na chalupu, ale vidina extrémního množství kdoulí mě zatím odrazuje. Takže si radši každý podzim koupím dvě kila a mám na rok pokoj.

Offline Evaeva
Avatar
příspěvků moje polička 28. října 2021 17:55

Lamicka buchty ne, ale nevidím úplně rozdíl mezi buchtou a sladkými knedlíky třeba

Offline Pavlena
Avatar
6557 příspěvků moje polička 28. října 2021 18:05

Lamicka mívali, v dětství i doma, protože to bylo zrovna jídlo, které jsem i já jedla s nadšením. A teď to nedělám, právě proto, že dcera jí špatně a nahrazovat jídla sladkým nechci. Nejvíc super je, když mají sladký oběd ve škole. Třeba krupičnou kaši. Krom nulové výživové hodnoty bych sem navíc frkla i zelenýho smajla..

Offline continuity
Avatar
33666 příspěvků moje polička 28. října 2021 18:08

Pavlena mě ta krupičná kaše přijde jako oběd šílená. U nás ve škole to delaji taky.

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 28. října 2021 18:34

Pamatuji na školní jídelnu a dost často bývaly sladké obědy - krupičková kaše, nudle s mákem, buchty s něčím, buchtičky se šodó, vdolečky - ty jediné ušly. K tomu polévka typu gulášová. Doma jsem to občas udělala - ovocné knedlíky, palačinky, lívance - ale vždy s polévkou.

Len Kde prosím kupuješ kdoule? Já je mám každoročně od kamaráda, ten ovšem bude chalupu prodávat, takže budu mít utrum