Jídlo a vaření

09. prosince 2014 15:35
Offline Lamicka
Avatar
13349 příspěvků moje polička 28. října 2021 18:45

tina continuity brrr jj, u nás se taky dělává masová polévka a pak sladké druhé (většinou taky s tvarohem), ale ty buchty si vybavuju jen u babičky. 

Offline slniecko admin
Avatar
17576 příspěvků moje polička 28. října 2021 18:46

Lamicka áno, s "hustou" polievkou (u nás doma väčšinou šošovicovou so smotanou). Ajv jedálni, aj doma, aj v okolí. Keď teda myslíš pečené buchty. Parené tiež, ale keďže tie sa polievajú maslom, tak s "normálnou" polievkou.

Offline Lamicka
Avatar
13349 příspěvků moje polička 28. října 2021 18:46

Evaeva výživově asi ne, jen mám ty buchty spojené se snídaní nebo odpolední kávou 

Offline Lamicka
Avatar
13349 příspěvků moje polička 28. října 2021 18:48

Pavlena continuity Nad krupicovou kaší u nás v jídelně vyhrávají šišky se strouhankou. V krupicové je aspoň mléko.

Offline Lamicka
Avatar
13349 příspěvků moje polička 28. října 2021 18:49

slniecko co jsou "parené" buchty prosím? Myslím klasiku z kynutého těsta a náplní. 

Offline dynda
Avatar
7259 příspěvků moje polička 28. října 2021 18:58

Lamicka 

Neblbni, meruňkový buchty obědvá i prezident, normální je to

Online continuity
Avatar
33667 příspěvků moje polička 28. října 2021 19:05

Lamicka buchty z kynutého těsta s náplní, dělá se to na páře, proto parené. V lepších rodinách se to sypalo mákem s máslem. 

Dnes jsem je měla v hospodě se strouhankou. 

Online viktorka_od splavu
Avatar
46062 příspěvků moje polička 28. října 2021 19:13

ta sladka jidla hodne varila moje babicka, byla z chudych pomeru a mouka+neco ze zahrady bylo nejlevnejsi jidlo. pak jeste knedle s omackou naslano. maso jen v nedeli

Offline Lamicka
Avatar
13349 příspěvků moje polička 28. října 2021 19:15

dynda

continuity to vůbec neznám, ale zní to chutně na sladké moc nejsem, ale jednou za čas si sladké jídlo dám ráda.

Offline Evaeva
Avatar
příspěvků moje polička 28. října 2021 19:19

Lamicka chápu, mě to taky úplně nesedí. Šišky se strouhankou miluju, ale ty mají fakt nulovou výživovou hodnotu, takže je vůbec nedělám. Ve školní jídelně nám dělali s mákem, tak tam byl aspoň vápník:)

Offline Evaeva
Avatar
příspěvků moje polička 28. října 2021 19:19

continuity jak se ty pařené buchty lidí od plněných kynutých knedlíků?

Online continuity
Avatar
33667 příspěvků moje polička 28. října 2021 19:27

Evaeva no když já nevím,jak se dělají ty kynuté knedlíky. Toto se dělá výslovně na pařáčku a vždy(!) je to plněné. Nejčastěji marmeládou. 

Já se v těch sladkých jídlech moc neorientuji, všechno se to volá úplně jinak jak na Slovensku a je to docela matoucí. Některé veci nevařím, tak ani nevím. 

Online continuity
Avatar
33667 příspěvků moje polička 28. října 2021 19:37

Jinak třeba šišky s mákem jsou slovensky šúľance. Šišky jsou ty neplnene koblihy s dírkou uprostřed. 

Slivkové knedlíky jsou jsou bramborové knedlíky se švestkami. 

Buchty jsou plněné kousky těsta ( to co si nesl Honza nebo kynuté). 

Takové ty lité buchty na plech, tomu se říká koláč. 

Online Kokoska
Avatar
28285 příspěvků moje polička 28. října 2021 19:41

U nas se jako sladky obed delaly palacinky, livance nebo zemlovka. Buchty, vdolky, koblihy, kolace, to bylo navic. Ale peklo se kazdou sobotu, pamatuju se, kdyz se jeste v sobotu chodilo do skoly a do prace, jak jsem sla domu a uz to vonelo, jak babicka pekla.

Offline dynda
Avatar
7259 příspěvků moje polička 28. října 2021 20:04

continuity 

Kynuté knedlíky se dělají ovocné, buď je v tom ovoce nebo džem a ty koule se vaří ve vodě. Jinak se ovocné knedlíky dělají i z tvarohového nebo brambotového těsta. Myslím, že slovenské parené buchty budou asi hodně podobné jako naše kynuté ovocné knedlíky.

Offline Evaeva
Avatar
příspěvků moje polička 28. října 2021 20:10

continuity řekla bych, že ty buchty jsou jako naše plněné kynuté knedlíky, bývají třeba s borůvkami a můžou se buď vařit nebo dělat na páře. Plněné knedlíky můžou být i z jiného těsta, z odpalovaného, tvarohového, bramborového.

Online continuity
Avatar
33667 příspěvků moje polička 28. října 2021 20:17

dynda Toto se fakt paří, mívají zespoda otlačené ty dírky pařáčku. Z toho je taky ten název "parené". 

Já už právě jedla i kynuté knedlíky, co byly polité tou "naplní". Tak to neexistuje, vždy je náplň vevnitř. . 

Offline Evaeva
Avatar
příspěvků moje polička 28. října 2021 20:22

continuity já polité znám jen tvarohové, děláváme to doma, to je rychlovka na patnáct minut.

Online Len
Avatar
2205 příspěvků moje polička 28. října 2021 20:55

Hanka H V Holešovicích v tržnici, jeden stánek vždycky má kdoule. A andulka01 nabízela vlastní

Offline Černá kočka
Avatar
1318 příspěvků moje polička 28. října 2021 21:13

Polevku a vdolky nebo pery (tasticky plnene povidly a uvarene ve vode) delala babicka vzdycky v patek jako postni jidlo. Znam to i ze skolni jidelny, kdy byvalo v patek sladke jidlo (aka bezmase).