Jídlo a vaření

09. prosince 2014 15:35
Offline Evaeva
Avatar
příspěvků moje polička 28. října 2021 21:21

Černá kočka u nás bývalo bezmasé v pondělí, syn to tak má ve školce i teď. Školní jídelny nemůžou přes víkend skladovat maso. Ty povidlové taštičky bych si dala!

Offline Černá kočka
Avatar
1326 příspěvků moje polička 28. října 2021 21:32

Evaeva U babicky to souviselo s krestanskou tradici, v patek, v den ukrizovani Jezise Krista se lide postili. Ale v babiccine detstvi, mladi a vlastne v podstatne casti jejiho zivota to bylo tak, ze maso si mohli dovolit jenom v nedeli, jak psala Viktorka. Pres tydem se jidavali obvykle bud varene brambory s mlekem, nebo placky s uvarenych brambor a zeleninova nebo bramborova polevka.

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 28. října 2021 21:37

Len Díky - nejsem pražská, ale když to půjde...

Offline Garfie
Avatar
24031 příspěvků moje polička 28. října 2021 21:38

Znam buchty k obedu ze skoly, ale u nas doma se nikdy sladke jidlo k obedu nedelalo (s vyjimkou plnenych nebo tvarohovych knedliku), to spis k veceri-krupice, palacinky, bramborove placky s maslem, podlesniky nebo pohancena kase. Jo a ke snidani nam mama obcas delala "rohlikovou krupici", odpadla jsem, kdyz to nedavno servirovala detem.  Ja to nesnasela, ale segra milovala! Nudle s makem, sulany, zemlovku, buchticky se sodo-to vsechno znam jen ze skolni jidelny

Offline continuity
Avatar
33829 příspěvků moje polička 28. října 2021 21:38

Černá kočka nejedlo se tolik masa, to určitě ne, ale rozhodně se nejedlo místo toho sladké. 

Babička, když uz, tak dělávala sladké večere. Resp. třeba nudle s tvarohem a sobě si to dělala na slano. 

Offline Karja
Avatar
36016 příspěvků moje polička 28. října 2021 21:44

My jsme dnes s holkama pekly ten dynovej cheesecake. Jako bylo to fakt podle voka, typu místo máslové sušenky dáme kokosovo citronové seditky, které máslo ani neviděly, odměřovala jsem snad jen cukr, dle voka ofhadovala na menší formu, dala z setrnosti půl másla, říkala si, tohle nemůže dopadnout dobře. A jako to je snad tak blbuvzdornej recept, že se nám to hrozně povedlo! Navíc se furt mixovalo a to děti moc baví. 

Online Len
Avatar
2240 příspěvků moje polička 28. října 2021 21:51

Málem jsem zapomněla na jedno sladký jídlo, který miluju - bramborové taštičky s povidly. Jinak sladké k obědu nemusím, ale ty taštičky bych si dala hned. Asi si uvařím brambory, mňam. 

Online Len
Avatar
2240 příspěvků moje polička 28. října 2021 21:51

Garfie Co je rohlíková krupice?

Offline continuity
Avatar
33829 příspěvků moje polička 28. října 2021 21:52

Karja je ten dynovej cheesecake taky delala a bylo to dobrý. Podle mě je to takovej napůl vymyšlenej recept, že je skoro jedno,co tam dáš. Ono to nějak chutná a buď to jde nebo ne. Nějakou standardizovanou chuť to určitě nemá. 

I si celkem myslím, že ty citronové sušenky jsou dobrý nápad, k tomu sladkému. 

Offline Garfie
Avatar
24031 příspěvků moje polička 28. října 2021 21:55

Len Ja to nikdy nedelala, fakt to nesnasim :-), tak jen priblizne, starsi rohliky na kolecka do talire, posypes hodne kakaem, trochu cukru a masla a zalejes mlikem, brr. 

Online Len
Avatar
2240 příspěvků moje polička 28. října 2021 21:58

Garfie Brr, no, nenalákala jsi mě.

Offline continuity
Avatar
33829 příspěvků moje polička 28. října 2021 21:59

Garfie u nás seomu říkalo Hnilá gazdiná. ( Jakože líná). Rozkrojil se rohlik podélně, zalil mlékem a sypalo se to mákem s máslem. Nebylo to špatný, sem-tam k snídani. 

Jinak já jako dítě milovala nakrájet rohlíky na kolečka a zalít teplým mlékem do hrnku. Ale tyto musely být úplně čerstvé a dobře je, pokud je kůrka trochu vypecena. A musí se to okamžitě sníst, nejlépe jeden rohlík dělat na dvakrát. 

Offline Karja
Avatar
36016 příspěvků moje polička 28. října 2021 22:00

continuity Určitě, prostě mě to potěšilo, já s dětma nekoukám na míru a co se jak vysleha, navíc se nám nadstandardně urodily hokaida, vždycky jedno nacnu na polevku a ještě mi zbyde tak přes litr pyré do mrazáku, tak se to fakt hodí. A z těch hokaid mám radost, na jedné rostlině se nám jich urodilo přes 20 fakt velkých, z jedné jdou udělat tři hrnce polévky, což je prý nadstandardní úroda, jak jsem se dnes dozvěděla. A to jsme je jen pichli do země a čekali, ani jsme to nezalivali, škoda že jsem to nevyfotila. 

Offline dorota
Avatar
852 příspěvků moje polička 28. října 2021 22:02

Černá kočka Evaeva U nás doma funguje bezmäsitý piatok ako pôstny deň stále (mäso sa je iba v tom prípade, ak zostane z predchádzajúceho dňa, a treba ho zjesť, aby sa nepokazilo, vyložene mäsové jedlo sa v piatok nevarí), niekedy sa robí nejaké sladké jedlo, niekedy iné bezmäsité jedlo. Aj polievka musí byť bez mäsa, párkov. Aj keď jem mimo domu, na 90 % nejem v piatok nič mäsové.

Aj v školskej jedálni v mojej rodnej dedine bývajú, myslím, stále bezmäsité piatky. Často sú potom v ponuke tie sladké jedlá typu palacinky, buchty, rezance s makom, žemľovka a pod.

Offline dynda
Avatar
7280 příspěvků moje polička 28. října 2021 22:03

Garfie 

Brrr, tolik zničených surovin

Offline continuity
Avatar
33829 příspěvků moje polička 28. října 2021 22:03

Karja ještě je dobré dynové rizoto. 

Offline Karja
Avatar
36016 příspěvků moje polička 28. října 2021 22:06

continuity To mám taky strasne moc ráda, já celkově mám ráda z dýně mnoho jídel, ale doma to holky nejedí. Ale my to sdelame i na to málo receptu, co projde. 

Offline continuity
Avatar
33829 příspěvků moje polička 28. října 2021 22:07

Karja u nas nejedi ani tu polívku. Ja to neřeším, já si dám klidně Hokaido jen upečenou k večeři. 

Offline Karja
Avatar
36016 příspěvků moje polička 28. října 2021 22:07

Garfie Hustý, to jsem nikdy nedělala ani neslyšela. 

Offline Evaeva
Avatar
příspěvků moje polička 28. října 2021 22:07

Černá kočka jojo, o té křesťanské tradici samozřejmě vím.

Já teda ty sladká jídla mám ráda skoro všechny, kromě krupicové kaše, růžového nákypu a škubánků s mákem. Škoda, že je to tolik kalorické:(