Jídlo a vaření

09. prosince 2014 15:35
Offline 999
Avatar
17583 příspěvků moje polička 24. dubna 2020 20:52

Dadoo Zeptej se barbucha , ta má švédskou kuchařku :-).

Offline tv
Avatar
3540 příspěvků moje polička 24. dubna 2020 21:02

A už se otevřely ty smradlavé rybičky?

Offline Dadoo
Avatar
11571 příspěvků moje polička 24. dubna 2020 21:03

Lamicka koupila jsem v Lidlu. Hledala jsem zakysanou a vytáhla kokosovou. Ještě jsem ji neochutnala, jsem na ni zvědavá. S ovocem je dobrý tip. 

Offline Ava
Avatar
1110 příspěvků moje polička 24. dubna 2020 22:42

Dadoo na sladký dezert  nebo třeba ráno na lívance. Pak si to dovedu představit asi už jen v něčem a la asie - v nějakém curry nebo možná naložit do toho kuřecí s kořením a pak upéct... každopádně jsem zvědavá, co vymyslíš, nezapomeň se pochlubit. 

Offline Catherinne
Avatar
9840 příspěvků moje polička 25. dubna 2020 13:16

Bude vývar, jak se tady probíral, tak solím od začátku a dost. Zeleninu nastrouhám na velkém struhadle po dovaření do vývaru. Je tak dobrá, že půlku mrkve sežereme jen tak. Dnes kuřecí ze dvou stehen, ty oberu a maso jde do polívky taky. 

 A pro mě běžecký oběd, losos. Muž je v práci. 

Možná ještě něco upeču. 

Offline Garfie
Avatar
23938 příspěvků moje polička 25. dubna 2020 13:22

Dadoo Ta kokosová kysaná smetana je dobrá, ale fakt musíš přemýšlet, kam ji použít. Já mám doma děti, takže to bylo snadné, v podstatě mi přijde, že všude tam, kam bys dala šlehačku (kromě kávy haha) a nevadí ti kokosová příchuť. Děcka ji snědla částečně na pudinku, lívancích a myslím, nějakém koláči...

Lamicka Já ji koupila v Globusu.

Online barbucha blogger
Avatar
30600 příspěvků moje polička 25. dubna 2020 14:12

999 Dadoo 

Třeba ten bramborovej salát! Jen vařený brambory, kysaná smetana s trochou dijonský hořčice a hodně kopru!

Nebo jakejkoliv obloženej chlebíček/toast, vajíčko natvrdo, citrón, majonéza (nebo ta kysaná smetana), krevety nebo losos... hojně zasypáno koprem...

I vafle naslano: opět kysaná smetana, kaviár, cibulka nadrobno... a - kopr!

Z teplejch jídel filé, losos, jakákoliv rybka...všecko s koprem. Buď jen posypat, nebo nasekanej kopr rozmíchat s tou kysanou smetanou, místo tatarský omáčky.

Nebo vrchol švédský kuchyně, labužníkův sen takzvaná Smörgastarta, sendvičovej dort!

Trochu pracnější, ale z notorickejch švédskejch ingrediencí, toastovej chleba řádně prokládanej kysanou smetanou (možná eště nějakým dobrým taveňákem), losůskem, krevetkama... vajíčkem natvrdo...okurkou... a koprem Vychladit... 

Nikdy jsem ho nedělala, ale vždycky si ho musím dát!

Offline Dadoo
Avatar
11571 příspěvků moje polička 25. dubna 2020 14:18

Tak jsem udělala inovativně kulajdu

Ale salát je super nápad, koupím další kpr a udělám si ho.

Ryby nejím a chlebíčky si dělat jen pro sebe mě nebaví. Ale dávat na chlebíčky kopr mám moc ráda, tu chuť to úplně nakopne nahoru.

Ještě jsem si vzpomněla na skvělý salát, už jsem ho strašně dlouho nedělala. Ale Teda nemám to zelí.. Musím napravit. 

Mladý zelný salát s koprem

Offline 999
Avatar
17583 příspěvků moje polička 25. dubna 2020 14:43

barbucha Já bych prosila nějakou švédskou polívku ještě :-).

Online barbucha blogger
Avatar
30600 příspěvků moje polička 25. dubna 2020 15:14

999 

Tak typická švédská je hrachovka... vařej ten hrách s vepřovým kolenem, který tam potom nakrájej (a přidaj i klobásu). Žlutej hrách, cibule, mrkev, to maso... hřebíček (!), bobkovej list, tymián, majoránka. Ale nevím jestli hrachovku můžeš

V tý kuchařce jsem našla ještě kopřivovou, to teda nevim... cibule, česnek, nasekaný kopřivy, vývar, zahustit moukou, rozmixovat.

Samozřejmě rybí taky! Cokoliv - treska, losos, nezbytný krevety. Rybí vývar. Pórek, česnek, bílý víno, šafrán! Sladká smetana, oloupaný konzervovaný rajčata, pepř... Rybku a zeleninu podusit na másle s olejem, zaprášit moukou, zalít vývarem, přidat rajčata, povařit, přilít smetanu a víno atd. Krevety přidat až nakonec. Rybí polívky jsou tradice, variant je spousta. Samozřejmě k tomu petrželka, i kopr! Zásadní je ten šafrán... a někdy jsem tam detekovala možná i kari.

Další tam mají chřestovou - zelenej chřest. Klasicky, jak to děláme i u nás. Na másle zesklovatět šalotku, zaprášit moukou, přidat bílý víno a smetanu, zalít vývarem (kuřecí nebo zeleninovej). Přidat uvařenej chřest (kromě hlaviček) a rozmixovat. Hlavičky přidat až pak. Inovace je, že se na talíř šoupne ještě pár plátků osmažený anglický slaniny!

Online barbucha blogger
Avatar
30600 příspěvků moje polička 25. dubna 2020 15:20

999 

Ty rybí polívky mívaj hodně hustý, rybího masa spousta... někdy tu smetanu jen šoupnou ve finále jako kopeček navrch až do talíře.

Rybí vývar hodně dělaj, když vařej raky - povařej ty krunýřky s kořenovou zeleninou a uložej k případu potřeby.

Offline Ava
Avatar
1110 příspěvků moje polička 25. dubna 2020 15:22

barbucha tuhle hrachovku dělají myslím i v Anglii a Skotsku. Já ji jednou dělala na chatě pro partu na Nový rok - výborný jídlo, hrách podle tradice a vyprošťovák k tomu.  

Online barbucha blogger
Avatar
30600 příspěvků moje polička 25. dubna 2020 15:27

Ava 

Hrachovka je dobrá vždycky

Offline tv
Avatar
3540 příspěvků moje polička 25. dubna 2020 15:36

Včera jsem večer pekla uzené koleno. Z vývaru bude zelnacka. Dnes po výletě bodne.

Říkala jsem tady, že jsem na podzim nakládala zelí?  Koupila jsem v hrušce krouhané zelí a naložila do zavarovacek. Super věc! Příště udělám dvojnásobné množství.

Offline Gatita
Avatar
7158 příspěvků moje polička 25. dubna 2020 16:50

barbucha ty svedsky recepty me bavej, diky!

Uz jsem ale z vareni otravena, takze dnes jsme meli jen kupovanou omacku ze sklenicky. Butter makhani z m&s, zbytky zeleniny z lednice a ryze. Dobre to bylo, ale uz mam zas hlad

Jo a od rana cmouham v troube hovezi, syn si vyzadal rajskou omacku, tak my budem mit asi trhane hovezi podle receptu z Kantyny. Uz ted je tak mekke, ze mi do nej pri testovani zapadla lzice!

Offline Ounz
Avatar
19834 příspěvků moje polička 25. dubna 2020 17:08

Jinak já myslela,že si uvařím to po burgundsku, no nekoupila sem slaninu a žampiony, tak sem nakonec upekla guláš. A taky sem tam přidala to víno, že jako na zkoušku (s alkoholem vařím málo), je to dobrý. Maso z meatpointu nemá chybu.

Offline betsey
Avatar
4257 příspěvků moje polička 25. dubna 2020 17:21

vcera som piekla mrkvovu babovku. Uz som sa tesila, ze sem konecne aj ja prispejem s fotkou nejakeho mojho vytvoru, ale... formu som slabo vymazala, polevu som uplne pokaslala a este aj vobec neviem fotit, takze vlastne uplna katastrofa. Ale aspon chutovo je bozia. Obrazok pre pobavenie 

Online Kokoska
Avatar
28319 příspěvků moje polička 25. dubna 2020 17:32

betsey rozhodující je chuť! U nás teda ani těch nejhorších trhanců nikdy nic nezbyde. Teď mám zákaz péct, že prý potřebujem zhubnout. No potřebujem, ale to by nesměly být v komoře sušenky. Nějak záhadně se ztrácejí a nejvíc přes noc, že by myši?

Offline Biely kvet
Avatar
4028 příspěvků moje polička 25. dubna 2020 17:41

betsey Náhodou....Vyzerá super! Hneď by som si dala.

Offline Dadoo
Avatar
11571 příspěvků moje polička 25. dubna 2020 18:06