Koronavirus

28. března 2020 09:01
Offline RoSa
Avatar
8248 příspěvků moje polička 01. dubna 2020 14:20

MP Meri já věděla, že to eště budou upřesňovat pomocí nějakejch kritérií (samozřejmě v neprospěch OSVČ, aby na to neměl nárok uplně každej) - takže já jsem ty trvalý příkazy nerušila

Offline MP Meri
Avatar
5413 příspěvků moje polička 01. dubna 2020 15:01

RoSa Tak já víc než kdo jinej chápu, že každá poadpora musí mít jasný podmínky a vždycky řve nejvíc ten , kdo skončí těsně pod čárou ... ale tady mi přijde to referenční období nastavený extrémně nelogicky.

Offline RoSa
Avatar
8248 příspěvků moje polička 01. dubna 2020 15:05

MP Meri jo, to máš pravdu... ale březen20/březen19 by asi bylo málo... možná březen20 vs. měsíční průměr za 2019...? zas ale sezónní výkyvy... je to těžký, no...

Online wendulka admin
Avatar
16580 příspěvků moje polička 01. dubna 2020 15:34

Renusatko 

To já souhlasím, že počet celkově testovaných roste oproti začátku minulého měsíce. a že je to teď trochu víc vypovídající, než to bylo. 

Ale na základě toho, co píšou v tom článku, mi teď zase není jasný, o kolik víc je to reálně vypovídající a tudíž skutečně optimistické, když na některých místech jsou ty výsledky se zpožděním několika dnů a někde to právě kvůli nedostatkům těch sad museli stopnout úplně.

Že nám nehrozí italský scénář, mi tak nějak bylo jasný ještě před tou tiskovkou, co tu křivku posledních pár dní sleduju, kdy Vojtěch ještě v pátek tvrdil, že situace optimisticky nevypadá, přestože R už dávno klesalo. Čekala jsem (naivně), že se dozvím něco bližšího, trochu víc optimistického pro mě, no...

Offline dynda
Avatar
7280 příspěvků moje polička 01. dubna 2020 15:52

RoSa 

Prosímtě, já doufám, že jsem ten systém podpory pro OSVČ správně pochopila a že teda bylo dobře, že muž nepozastavil živnost, kde teď nemůže nic fakturovat. Ale co je teda s těma trvalýma příkazama? Zálohy na odvody totiž pozastavil.

Offline dynda
Avatar
7280 příspěvků moje polička 01. dubna 2020 15:57

MP Meri 

Ten systém dost nápadně připomíná kritéria pro čerpání třeba porodného, kde naprosto nelogicky podle mě může dojít k tomu, že dávku dostane někdo, kdo ji aktuálně nepotřebuje a nedostane někdo, kdo ji aktuálně možná i dost potřebuje, ale před dvěma lety měl štěstí, teď teda smůlu, a vydělával.

Offline Garfie
Avatar
24025 příspěvků moje polička 01. dubna 2020 15:57

dynda RoSa Taky nechápu, jaký trvalý příkazy? 

A k těm odvodům mě ještě napadlo, musím je pozastavit, nebo když je teď odvedu mi je příští rok vrátí? 

Offline dynda
Avatar
7280 příspěvků moje polička 01. dubna 2020 15:59

Garfie 

Jestli jsem to dobře pochopila, tak až se bude dávat přehled za 2020, tak se odvody doplatí do plné výše podle DP, ale nemusíš to odvádět teď jako zálohu.

Offline Renusatko
Avatar
11583 příspěvků moje polička 01. dubna 2020 16:03

wendulka Jasně, na nějaké pořádné výsledky se určitě ještě počkáme. Teprve teď se začne projevovat vliv karantény + nošení roušek. Nejvíc přenosů je teď v nemocnicích a v rodině, což neovlivníš. K bráchovi dnes dojela tchýně na celý den. Brácha chodí do práce, tchýni zase přivezl vnuk, který chodí taky do práce a nebydlí s nima. Navíc se tchýně stará o nemocného manžela a skoro stoletou maminku, sama má 68. Já tohle prostě nechápu.

Offline Garfie
Avatar
24025 příspěvků moje polička 01. dubna 2020 16:04

dynda Nene, tak to vypadalo původně, ale teď je to tak, že nemusíš platit zálohu a půl roku ti bude úplně odpuštěno (v té minimální povinné výši), ale nevím, jak to je, když je teď budu platit zálohově... viz. mpsv

Offline dynda
Avatar
7280 příspěvků moje polička 01. dubna 2020 16:11

Garfie 

Uá, a co zdravotní, milá Sally?

Online mitford sister
Avatar
1406 příspěvků moje polička 01. dubna 2020 16:12

Garfie když se bude platit zálohově, tak to jede furt normálně. zúčtování další rok. dle skutečnosti. mínus teda ten odpustek. reálná úspora je necelých 30 tis. - kumulovaně ty minimální platby. mám tu přehled těch opatření z nějakého právnického newsletteru, je to dost přehledně, můžu to sem vylepit

Offline RoSa
Avatar
8248 příspěvků moje polička 01. dubna 2020 16:14

dynda tady mívají docela pěkný shrnutí, ale ono se to pořád mění v čase - co bylo včera, dnes už neplatí a nebo platí jinak, za nějakých konkrétních podmínek...takový to "každej dostane 15tis. a nemusí platit půl roku odvody" mi bylo krajně podezřelý, to je moc i na hóóódně velkýho populistu...

já jsem to teda u sebe pojala stylem, že nevim, jak se celá ekonomika bude vyvíjet dál v delšim časovym horizontu (1/2roku, rok), a třeba se mi ten přeplatek jednou v budoucnosti bude hodit mnohem víc než ušetřenej peníz teď... ty dnes byť třeba i zbytečně zaplacený odvody totiž nepropadnou, jen se budou tvářit jako přeplatek

Offline dynda
Avatar
7280 příspěvků moje polička 01. dubna 2020 16:14

mitford sister 

Vylep prosím.

Offline Garfie
Avatar
24025 příspěvků moje polička 01. dubna 2020 16:15

mitford sister Takže zkrátka mi to odpustí, i když budu platit zálohy? Mně se to právě moc nechce rušit, protože jsem hroznej bordelář a pak to zase zapomenu obnovit  ale muž mě tlačí, ať to raději udělám...

RoSa No to já si právě taky myslím, že půjde o přeplatek, ale můj muž v tomto vládě moc nevěří...

Online mitford sister
Avatar
1406 příspěvků moje polička 01. dubna 2020 16:16

Garfie zatím jsem taky nezrušila, ale asi zruším a účetní mi pak připomene obnovit, zase mít někde zapykaný třeba desítky tisíc, než mi to stát milostivě vrátí někdy v červnu 2021...a kdoví, co vlastně bude

vylepuju:

Daňová opatření přijatá v souvislosti s pandemií koronaviru

 

Další oblast, kterou pandemie koronaviru zasáhla, je oblast daňová. Níže Vám přinášíme stručný přehled všech podstatných změn, které byly doposud přijaty

 

PRVNÍ LIBERAČNÍ BALÍČEK MINISTERSTVA FINANCÍ

 

Daň z příjmů právnických a fyzických osob

V případě opožděného podání přiznání k dani z příjmů či vyúčtování daně z příjmů (kromě vyúčtování daně z příjmů ze závislé činnosti vybírané srážkou formou záloh), ke kterému dojde nejpozději k 1. 7. 2020, dojde k automatickému odpuštění pokuty za pozdní podání jak u fyzických, tak u právnických osob. Pokud tedy dojde k pozdnímu podání přiznání do 1. 7. 2020 a tím také k pozdní úhradě daně, nebude daňový subjekt sankcionován ani za pozdní podání daňového přiznání, ani opožděnou úhradu daně.

 

Ostatní daně

U ostatních daní budou muset daňové subjekty učinit žádost o prominutí úroků z prodlení nebo žádost o posečkání úhrady daně nebo rozložení její úhrady na splátky z důvodů souvisejících se šířením koronaviru. Až v případě, že správce daně vyhoví zcela nebo zčásti uvedené žádosti, dojde automaticky k prominutí pokuty za opožděné tvrzení daně.

 

„Prominutí se bude aplikovat bez časového omezení a bude dopadat na veškeré daně spravované orgány podřízenými Ministerstvu financí a na veškeré daňové subjekty; k akcesorickému prominutí pokuty dojde vždy u té daně, u které došlo k prominutí úroku, popř. k posečkání.“

 

Pokuta za nepodání kontrolního hlášení

V případě opožděného podání přiznání kontrolního hlášení, kdy daňová povinnost vznikla v období od 1. 3. 2020 do 31. 7. 2020, dojde k odpuštění pokuty za nepodání kontrolního hlášení (nutno podat se zpožděním nejvíce 4 pracovní dny). Ostatní pokuty za pozdní podání kontrolního hlášení či daňového přiznání budou promíjeny na individuální žádost poplatníka z důvodů souvisejících s koronavirem.

 

Odpuštění správního poplatku

Pokud právnická či fyzická osoba bude v souvislosti s koronavirem žádat o prominutí úroku z prodlení nebo úroku z posečkané částky, prominutí pokuty za nepodání kontrolního hlášení či povolení posečkání úhrady daně, popřípadě rozložení její úhrady na splátky, nebo o změnu daného rozhodnutí a tuto žádost podá správci daně nejpozději do 31. 7. 2020, bude snížen správní poplatek k podání této žádosti ze 400 Kč na 0 Kč.

 

V případě, že by nebylo možné využít výše uvedeného „generálního pardonu“ vlády ČR, umožňuje daňový řád tzv. navracení lhůty v předešlý stav. Tento institut daňového řádu Vám v případě objektivních závažných důvodů (např. hospitalizace, nucené umístění v karanténě, pracovní neschopnost, nezaviněné uvíznutí v zahraničí apod.) umožní splnit Vaše daňové povinnosti v náhradní lhůtě bez postihu.

 

O stanovení nové lhůty musí osoby zúčastněné na správě daní zažádat do 15 dnů ode dne pominutí závažných důvodů, pro které nebylo možno úkon provést (např. návrat z hospitalizace v nemocnici, ukončení neschopnosti lékařem, návrat ze zahraničí apod.). Pokud správce daně žádosti nevyhoví, musí rozhodnutí řádně odůvodnit. V případě vyhovění správcem daně dojde ke stanovení nové lhůty pro splnění daňových povinností.

 

DRUHÝ LIBERAČNÍ BALÍČEK MINISTERSTVA FINANCÍ

 

Prominutí červnové zálohy na daň z příjmů fyzických a právnických osob

Červnová záloha na daň z příjmů fyzických a právnických osob, tj. druhá záloha u čtvrtletních plátců a první záloha v případě pololetních plátců splatná k 15. 6. 2020, se nebude hradit. Pozor, platí pouze pro osoby s kalendářním zdaňovacím obdobím. Ostatní společnosti mohou žádat individuálně o stanovení záloh jinak, včetně odpuštění zálohy.

 

Plošné prominutí pokuty za pozdě podané daňové přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí či za pozdě uhrazenou daň z nabytí nemovitých věcí nebo zálohu na tuto daň

Prominutí pokuty se vztahuje na všechna opožděná daňová přiznání s lhůtou podání v termínu od 31. 3. do 31. 7. 2020. Daňové přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí může být bez sankce podáno nejpozději do 31. 8. 2020. Současně platí, že v těchto případech budou prominuty také úroky z prodlení nebo úroky z posečkání daně z nabytí nemovitých věcí. Daňovým poplatníkům bude tak automaticky umožněno podat daňové přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí a uhradit tuto daň až o pět měsíců později.

 

Zavedení institutu zpětného působení daňové ztráty u daně z příjmů FO i PO za rok 2020

Ztrátu vykázanou v roce 2020 bude možné zpětně uplatnit v daňovém přiznání za rok 2019 a 2018 a to formou podání dodatečného daňového přiznání. Poplatník si po vyměření ztráty bude mít možnost tuto ztrátu odečíst od základu daně vykázaného v letech 2018 a 2019. Uplatnění ztráty bude provedeno formou dodatečného daňového přiznání. Toto ustanovení vyžaduje novelu zákona a čeká se na její schválení.

 

Pozastavení povinnosti elektronicky evidovat tržby pro subjekty spadající do všech fází EET

Poplatníci nebudou muset evidovat své tržby a tato povinnost nebude ze strany finančních úřadů kontrolována po dobu trvání nouzového stavu a následujících třech měsíců. Tento bod je předmětem krátké novely, která je již podepsána prezidentem.

 

POSTUP OSVČ V PŘÍPADĚ ZDRAVONTÍHO A SOCIÁLNÍHO POJIŠTĚNÍ V SOUVISLOSTI S KRIZOVÝMI OPATŘENÍMI

 

Byly přijaty změny v zákoně o sociálním pojištění i v zákoně o veřejném zdravotním pojištění v souvislosti s platbami sociálního a zdravotního pojištění u Osob samostatně výdělečně činných.

 

Půlroční prázdniny v placení zdravotního a sociálního pojistného u OSVČ

Novela zákona přináší živnostníkům možnost osvobození od placení záloh v období od března do srpna 2020. Ve většině případech byla již březnová záloha na pojistné zaplacena. Tato úhrada zálohy se použije se na úhradu splatných závazků a poté záloh na pojistné na další kalendářní měsíce roku 2020.

 

Odpuštění pojistného na sociální zabezpečení („SP“) a zdravotní pojištění („ZP“)

OSVČ, které platí pouze minimální zálohy, nebudou muset po podání přehledu za rok 2020 nic doplácet. OSVČ, kteří hradí vyšší zálohy, pak zpětně doplatí pouze rozdíl mezi tím, co skutečně měly odvádět, a šestiměsíční minimální zálohou, která byla odpuštěna. V rámci ročního vyúčtování bude tedy OSVČ odpuštěno pojistné ve výši šesti minimálních záloh na SP (2 544 Kč/měsíc resp. 1018 u OSVČ vedlejších činností) a ZP (2 352 Kč/měsíc). Celková úspora na pojistném bude činit 29 376 Kč.

 

Opožděné podání přehledů OSVČ na SP a ZP

Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění posouvá termín podání přehledu OSVČ na zdravotní pojištění za rok 2019 o tři měsíce do začátku srpna. Penále za pojistné nebo za zálohu na pojistné, které nebyly zaplaceny, vzniká nejdříve od 22. září 2020. Česká správa sociálního zabezpečení se na svých stránkách vyjádřila, že pokud bude přehled OSVČ podán do 3. 8. 2020 a zároveň i uhrazen, dojde k odpuštění penále za pozdní úhradu.

Offline dynda
Avatar
7280 příspěvků moje polička 01. dubna 2020 16:17

RoSa 

Jasně, ale neplacení záloh by nemělo mít vliv na udělení podpory. 

Offline notna
Avatar
6565 příspěvků moje polička 01. dubna 2020 16:22

Garfie Pokud budeš platit zálohy na sp a zp, bude to vykázáno jako přeplatek. Vyúčtuješ si to na přehledu za rok 2020, tedy cca v dubnu 2021.

Offline Garfie
Avatar
24025 příspěvků moje polička 01. dubna 2020 16:22

mitford sister Super, díky moc. Asi to taky raději zruším, tady fakt nevíš dne ani hodiny. :-/

A taky jsem si dnes jako OSVČ chtěla požádat o OČR, ale je tam dodatek, že můžeš požádat jen když nemůžeš kvůli péči vykonávat svou činnost. Což já v zásadě můžu, jen pochopitelně omezeně a s potížemi, tak to mě trochu štve, jsem se těšila, že aspoň tu práci s dětma budu mít placenou

notna  taky jsem to tak pochopila. 

Offline notna
Avatar
6565 příspěvků moje polička 01. dubna 2020 16:23

Záloy na sp a zp jsou odpouštěné od března do srpna. kdo zaplatil už v březnu zálohu, může platit zálohy až od října. na tu zářijovou zálohu se použije přeplatek března.