Koronavirus

28. března 2020 09:01
Offline continuity
Avatar
33786 příspěvků moje polička 27. listopadu 2021 18:27

Maky toto jsem už taky četla. Rodiče nechali dítě po COVIDu třetí týden doma a škola vyžaduje potvrzení od lékaře nebo přezkoušení. 

Mě bylo vždy jasné, že sme společnost príliš orientovaná na výkon, ale toto myslím už presahuje všechny rozumné hranice. Naše třídní nám říkala, že nikdy nepodporovala, aby děti s rýmou zůstávaly doma, považovala to za ulejvani, ale teda když je ten COVID, tak je teda máme doma nechat, když jim není dobře. Zkusila jsem to jednou... 

Offline dzizisketa
Avatar
7488 příspěvků moje polička 27. listopadu 2021 18:29

continuity

Jj, poslední dva roky se ukazuje, že kořenové systémy fakt nejsou esenciální znalost do života, hlavně za krize. 

Offline Lamicka
Avatar
13369 příspěvků moje polička 27. listopadu 2021 18:29

continuity ja teda nevim proc presne to muselo byt, pochopila jsem to tak, ze skola vysla vstric tomu diteti, ze tam vyslala ucitele. Ne naopak. 

Ale tady nejde o tlak ze skoly nebo 24 dni v karantene. Tady v tech pripadech jde o dopady totalni izolace, vynechani aktivit v krouzcich, ztratu denniho rytmu, strach z covidu (o rodice, prarodice). Ty deti opravdu byly 7-8 mesicu (?) denne samotne a bez kamaradu. Z toho by svihlo i me. Mysli si, ze je spolecnost hodila pres palubu. To neni o soucasnem tlaku na deti ve skolach. 

Offline continuity
Avatar
33786 příspěvků moje polička 27. listopadu 2021 18:51

Lamicka víš co, já vím že korelace není kauzalita, ale většinou když slyším o dětech, které to takto nedaly, tak vyjde najevo, že chodí na osmilety gympl.

Osobně přezkoušení v nemocnici, kam teda učitel dojede, nepovažuji za žádný ústupek. Ústupek by byl, kdyby škola řekla, že znamky bude řešit, až bude ditko jakž takž stabilní. A že například není problém individuální plán. 

Offline Maky
Avatar
228 příspěvků moje polička 27. listopadu 2021 19:01
Reakce na continuity:

Maky toto jsem už taky četla. Rodiče nechali dítě po COVIDu třetí týden doma a škola vyžaduje potvrzení od lékaře nebo přezkoušení

​u nás tedy nepomůže ani potvrzení lékaře furt je to absence, omluvená, ale absence co překračuje nějaké nastavené tabulky (cca 25% z celkového počtu hodin určitého předmětu)... Už jsem měla snahu to řešit, ale moc jsem nepořídila.

Offline Lamicka
Avatar
13369 příspěvků moje polička 27. listopadu 2021 19:11

continuity nevim, jestli mi dobre rozumis. Tady nejde vubec o problem s ucenim. To osmilete gymnazium jsem zminila kvuli predstave o tom, kolik tem detem je.

Ty jedes tvrda data, analyzujes, dobre, ale psychologove a psychiatri uz rok volaji po tom, ze deti izolaci trpi a nikdo je neposloucha. Ze maji plne ordinace a situace bude jen horsi. Ono by to taky obcas chtelo trochu ematie. 

Offline continuity
Avatar
33786 příspěvků moje polička 27. listopadu 2021 19:12

Maky jo vlastne! Přezkoušení z TV hrozilo i u nás. Z plavání. Mají to v pondělí a dítě mělo byt 2x v neděli na očkování a na první hodinu si zapomnělo plavky, stejně jako většina třídy a jim nikdo neřekl, že už je mají mít. 

No tak jsem jenom zadoufala, že je nebudou v tom venkovním bazénu přezkušovat v lednu a termín toho druhého očkování přesunula. Jako tohle je fakt na palici. 

Offline Lamicka
Avatar
13369 příspěvků moje polička 27. listopadu 2021 19:18

continuity to pises porad o jedne skole? Protoze ty pribehy jsou teda silene. 

Offline continuity
Avatar
33786 příspěvků moje polička 27. listopadu 2021 19:28

Lamicka ja ti rozumím, já si jenom myslim, že pokud je na člověka (nejenom dítě), příliš velký tlak, který ale v běžném životě jakž takž zvládá, tak pak ho něco jako covid už dostane do šlamastiky. 

Já chápu, že totální izolace je průser, ale taky jsem děti v totální izolaci nedrzela. A pokud myslís situaci, že dítě je jedináček nebo má mladšího sourozence, který normálně chodil do školy a samo sedělo osm hodin denně doma, rodiče v práci, tak to je hrozne strašně smutné a nevím vůbec, co na to říct. Protože z toho by byl zralej na Bohnice spolehlivě i dospelej. 

Offline continuity
Avatar
33786 příspěvků moje polička 27. listopadu 2021 19:39

Lamicka ještě jsi k tomu něco dopisovala: já přece nikde neříkám,že děti v izolaci netrpí. A nevím uplne, co to má s empatii, taky bych ti mohla napsat, z tvé straně by to chtělo trochu empatie se zdravotními sestrami, které přespávají v nemocnicích na matracich a jejich děti sice chodí do školy, ale mámu nevidí i několik dní v kuse. 

Takze já spíš volám po tom, aby se nastavily taková pravidla, aby se školy zavírat pokud možno nemuseli a když už k tomu dojde, aby se to vymyslelo tak, aby to ty deti odnesly co nejméně. 

Až natvrdo kleknou špitály, tak to ještě bude fukot. Více méně jsme v situaci, že jsme si pustily těžký kámen na nohu a čekáme, jestli náhodou v poslední chvíli nějak nezmění směr. Že člověk vidí, že se tak stane, ještě snad neznamená, že mu chybí empatie. 

Offline Evaeva
Avatar
příspěvků moje polička 27. listopadu 2021 20:01

Lamicka ta izolace je hrozná, na moji ségru to hodně dopadalo, paradoxně proto, že je introvert. Vyhovuje jí fungovat ve skupině, má spoustu zájmových aktivit, nejde ven s nejlepší kamarádkou, žádnou takovou nemá. Teď jí zrušili venkovní vystoupení, to, o kterém jsme si mysleli, že jako jediné bude (na vesnici, skoro nikdo by tam nebyl), je to už kolikáté. Samozřejmě to obrečela. 

Offline katkas
Avatar
257 příspěvků moje polička 27. listopadu 2021 20:03

K tomu testování ve školách mne před pár dny zaujal tenhle článek. Zajímalo by mne, kolik to stojí a zda by to slo spustit ve více školách.

https://www.google.com/amp/s/www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-jak-ponechat-zaky-ve-skole-i-pri-pandemii-dvakrat-tydne-vlezt-do-kanalu-180959%3famp=1

Offline dupali
Avatar
373 příspěvků moje polička 27. listopadu 2021 20:15
Reakce na Lamicka:

Ja si teda myslim, ze zavirani skol a deti doma je zverstvo. Vloni jsem se na izolaci uz musela vykaslat, protoze by dite skoncilo u psychiatra. Je to spolecenske dite, strasne ji chybela spolecnost, klesala na mysli, nic ji nebavilo, byla naladova a precitlivela. Bylo to nejlepsi rozhodnuti, jake jsem udelala, vypustit ji ke kamaradum. 

Ta kamaradka ucitelka (8lety gympl) mi ted vypravela kolik deti maji hospitalizovanych a kolik v peci psychiatru. Pry to nikdy nezazili, vsechno po covidu, v souvislosti se zavrenim skol, ty deti byly doma treba 10 mesicu samotne. Uzkosti, deprese, sebeposkozovano, ppp, sebevrazdy. Maji deti, ktere ve skole musi hlidat a predavat po skole rodicum, to mluvime o pubertacich. Jezdi prezkusovat do Bohnic. Tohle bude strasny problem do budoucna, myslim, ze mnohem vetsi nez si kdo umi predstavit. 

​souhlasím s tim, že zavírání škol, kroužků a sportovních klubů je zvěrstvo na dětech. Za poslední 2 měsíce jsem poskytovala kontakt na osvědčenou dětskou  psycholožku již 4 kamarádkám pro děti ve věku 12- 14 let. A rozhodně to nejsou žádné nestarající se rodiče a nefunkční rodiny. Já na začátku kovidu udělala úplně stejné rozhodnutí jako Lamicka a děti od ostatních neizolovala, včetně návštěv u nás doma, prostě jsem vyhodnotila, že je mi psychická pohoda děti důležitější než mnohdy nesmyslné plošné zákazy vydávané od stolu. 

Offline Zuzuli
Avatar
2169 příspěvků moje polička 27. listopadu 2021 20:18

Maky muj bracha mel pred par lety stejny problem s pravidly dochazky a to ani zadny covid nebyl. Kazde leto delal na konci srpna opravne zkousky z nejakeho veleduleziteho predmetu, jako treba z telocviku nebo pocitacu, protoze nesplnil jimi zadanou dochazku. Myslim, ze to u tehle predmetu vychazelo na jednu dovolenou absenci, pochopitelne omluvenou od lekare, omluvenky od rodicu ani nebrali. Na tech zkouskach se vzdycky sesla pulka tridy. To byl nizsi stupen osmileteho gymnazia, pak rodice ztratili trpelivost a presel na jiny gympl na ctyrlete studium. Tam uz nikdy problem s prezkousenim nebyl. Celkem by me zajimalo, jak to tam funguje v soucasnosti. 

Offline 711990
Avatar
17169 příspěvků moje polička 27. listopadu 2021 20:28

katkas husty, to je nase spadova ZS:D

Offline A666
Avatar
2846 příspěvků moje polička 27. listopadu 2021 20:29
Reakce na continuity:

Lamicka ještě jsi k tomu něco dopisovala: já přece nikde neříkám,že děti v izolaci netrpí. A nevím uplne, co to má s empatii, taky bych ti mohla napsat, z tvé straně by to chtělo trochu empatie se zdravotními sestrami, které přespávají v nemocnicích na matracich a jejich děti sice chodí do školy, ale mámu nevidí i několik dní v kuse. 

Takze já spíš volám po tom, aby se nastavily taková pravidla, aby se školy zavírat pokud možno nemuseli a když už k tomu dojde, aby se to vymyslelo tak, aby to ty deti odnesly co nejméně. 

Až natvrdo kleknou špitály, tak to ještě bude fukot. Více méně jsme v situaci, že jsme si pustily těžký kámen na nohu a čekáme, jestli náhodou v poslední chvíli nějak nezmění směr. Že člověk vidí, že se tak stane, ještě snad neznamená, že mu chybí empatie. 

Já jsem určitě pro to, aby se školy zavíraly co nejpozději, ale možná to můž být nutné..... A bylo by fajn, kdyby se konečně přišlo s nějakým obecným plánem, aby to neblo vše jen na libovůli učitelů/školy. Je kravina očekávat, že ve stavu v jakém školy poslední 1.5 jsou, se pojede přesně podle osnov/vzdělávacích plánů. Myslím, že je načase vymyslet nějaký krizový plán, jak mají školy/děti v tomhle čase fungovat.

Offline Karja
Avatar
35955 příspěvků moje polička 27. listopadu 2021 20:30

Lamicka Jo no a to ještě máme sociální bublinu starajících se rodičů. Je spousta dětí, kteří chodí za zábavou, porozuměním a zájmem o ně samé jen do školy. A pak jsou těch 8 hodin samy doma, odpoledne po škole. A to je pak hrůza. Prostě je to debilni, doufám, že ty školy pojedou, jsem schopná akceptovat nějaký prodloužení prázdnin, ale jestli z toho zase udělají jedno z hlavních opatření tak už ti nebude možné už. Segre se už ve škole očkuje dost děti a není to z důvodu strachu z nemoci ale kvůli tomu, že stále a stále padají do karantén, jsou doma s každou nudlí a někomu tak vyjde i několikatýdenní absence aniž by samy byly nemocné. 

Offline A666
Avatar
2846 příspěvků moje polička 27. listopadu 2021 20:30
Reakce na katkas:

K tomu testování ve školách mne před pár dny zaujal tenhle článek. Zajímalo by mne, kolik to stojí a zda by to slo spustit ve více školách.

https://www.google.com/amp/s/www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-jak-ponechat-zaky-ve-skole-i-pri-pandemii-dvakrat-tydne-vlezt-do-kanalu-180959%3famp=1

​Tohle vypadá na fakt zajímavé řešení

Offline continuity
Avatar
33786 příspěvků moje polička 27. listopadu 2021 20:38

katkas to je super, i kdyby by to nepomohlo 100% každé vylepšení je velké pozitivum. Tuším, že tu analýzu odpadních vod už rutinně používají někde ve Francii, netušila jsem, že i v Praze. 

Offline katkas
Avatar
257 příspěvků moje polička 27. listopadu 2021 20:42

continuity V Praze se dělá už od loňska, jen s tím nikdo dal moc nepracuje  Tuším že už v září začínali varovat, že jejich výsledky indikují mnohem větší virovou (COVID) nálož, než oficiální čísla .

Edit Skeduji je jen v souvislosti s Covidem, ale myslím , že obecně s tím mění zkušenosti i z jiných nemocí.