Co vás dneska vážně nas...namíchlo?

21. zaří 2015 11:38
Online Isca
Avatar
4477 příspěvků moje polička 16. června 2020 13:42

Sweet Potato A jak  to teď je? V originále to bylo Ten Little Indians tuším..

Offline Karoleena
Avatar
2948 příspěvků moje polička 16. června 2020 14:03

Isca Nebylo, bylo to na férovku Ten Little Niggers, na Ten Little Indians si to záhy přejmenovali v USA, aby se zbavili toho hnusnýho slova na N, což z dnešního pohledu je tak trochu z bláta do louže, a už se pokud vím všeobecně používá název And Then There Were None.

Online Isca
Avatar
4477 příspěvků moje polička 16. června 2020 14:04

Karoleena Aha, děkuju. Myslela jsem právě, jak existuje ta dětská říkanka Ten Little Indians, že se knížka jmenovala podle ní. 

Offline Sweet Potato
Avatar
34894 příspěvků moje polička 16. června 2020 14:05

Isca Jak píše Karoleena , v češtině myslím A nakonec zbyl jen jeden.

Online Isca
Avatar
4477 příspěvků moje polička 16. června 2020 14:06

Sweet Potato Děkuju :-)

Offline barbucha blogger
Avatar
30716 příspěvků moje polička 16. června 2020 15:01
Reakce na Sweet Potato:

Isca Jak píše Karoleena , v češtině myslím A nakonec zbyl jen jeden.

​Naopak... Až tam nezbyl žádný!

Tady je vidět, k čemu to přejmenovávání je. Jen bordel z toho

Offline milacka
Avatar
5482 příspěvků moje polička 16. června 2020 15:36

viktorka_od splavu Nečuš, prečo by si nemala vyjadriť svoj názor. Len preto, že niekto má iný?

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46154 příspěvků moje polička 16. června 2020 15:47

milacka mas samozrejme pravdu, ale ja nazor vyjadrila, a nemam nejak potrebu presvedcovat nekoho "na svou stranu", obzvlast kdyz mi neustale podsouva nejake nesmysly. snad s umyslem presvedcit me, ze si myslim neco uplne jinyho a pokud ne, tak bych mela takova debata nedava smysl. muzeme se bavit o tom, co kdo povazuje za spravne ci nespravne, co kdo navrhuje delat nebo nedelat, nebo jake ma osobni zkusenosti z dane oblasti - v tomhle jsou treba strasne zajimave a poucne prave ty prispevky MP Marge. zajimavy ze ta zrovna nikomu necpe, co si o tom ma spravne myslet

Offline Dadoo
Avatar
11571 příspěvků moje polička 16. června 2020 16:11

Tak o tom tady přemýšlím a přijde mi úplně nesmyslné a absurdní shazovat a bourat sochy.

A přitom souhlasím s odstraněním sochy Koněva v Praze. 

V čem se to liší?  Kromě civilizovanejsiho způsobu.

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46154 příspěvků moje polička 16. června 2020 16:26

Dadoo vim ze to nesnese srovnani, nicmene nektere sochy je asi spravne ostranit.. jinak bychom tu meli na kazdem rohu stalina atd

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46154 příspěvků moje polička 16. června 2020 16:28

akorat by to asi melo nastat po dohode a debate nejspis tech kteri v miste bydli, a shodou zucastnenych, odvezenim nekam do depozitace aj. ne zivelne nejakym vandalskym znicenim

Offline MP Marge
Avatar
5834 příspěvků moje polička 16. června 2020 16:34
Reakce na Kokoska:

Ja si vzdycky vzpomenu na scenu z nejake knihy, autor snad Hailey. Na krizovatce se srazi dve auta, z jednoho vylitne beloch, obhlidne skody a zacne nadavat, kterej kreten, kdyz debil neumi ridit, at neleze do auta... z druheho auta vystupuje cernoch. Beloch se zarazi, zmlkne a pak se zacne omlouvat, ze v soku nadaval, ze ted vidi, ze skoda neni tak velka, ze mel davat vic pozor, ze se vlastne nic nestalo. Cernoch chvilku mlci a pak rekne belochovi, ze jestli toho nenecha, bude ho zalovat za rasisticke jednani, protoze kdyby byl bilej, dostal by od belocha nejspis do huby a mel by na krku zalobu za ohrozeni a nedbalost. 

Tolik k rasismu. To, co se obcas deje, ze nesmis rict krivy slovo proti mensinam, i kdyz si to zaslouzi, ze maji ruzne vyhody, totiz svym zpusobem taky rasismus je. Myslim, ze pokud se to prezene, tak muze byt celkem kontraproduktivni. 

​To cos popsala, je ovsem cira fikce, ktera nema s realnym zivotem mnoho spolecneho. 

Offline MP Marge
Avatar
5834 příspěvků moje polička 16. června 2020 16:36
Reakce na crazydaisy:

Pod pojmem kulturní obohacení si teda představuju pestrost a ne přepisování dějin, zakazování knih a uměleckých děl, boření soch té jedné bílé rasy. Já jsem si vlastně až donedávna nějaký rozdíl (ať rasový nebo národnostní) mezi lidmi vůbec neuvědmovala, ale až teď, díky tomuto šílenství. 

​Tak ale blazena ignorance opravdu neznamena, ze rozdily neexistujou.

Online Isca
Avatar
4477 příspěvků moje polička 16. června 2020 16:45
Reakce na Dadoo:

Tak o tom tady přemýšlím a přijde mi úplně nesmyslné a absurdní shazovat a bourat sochy.

A přitom souhlasím s odstraněním sochy Koněva v Praze. 

V čem se to liší?  Kromě civilizovanejsiho způsobu.

​V tom, že se nás dotýká, jak Koněv potlačil  povstání v Maďarsku, které je blízko a sdílelo s námi tehdy osud Ruskem ovládané země, a nějaký osud obyvatelů Konga za Leopolda II.  nebo hladomor v Bengálsku jsou pro nás jakési kapitoly z historie (navíc Churchill je pro nás kladnej tím, že že má ohromnou zásluhu na porážce Hitlera). 

Offline MP Marge
Avatar
5834 příspěvků moje polička 16. června 2020 16:46
Reakce na Potrefenáhusa:

viktorka_od splavu ale chápeš, tebe se to jako tý "nadřazený" "zvýhodněný" bílý rasy (hetero) nijak zásadně nedotýká, proto je ti to vlastně jedno a tvrdíš, že na barvě kůže nezáleží. Ale ty lidi se kvůli tomu evidentně cejtěj dlouhodobě šikanovaný a znevýhodněný - a ty jim tvrdíš, že je to vlastně jedno, protože ty sis ničeho takovýho nevšimla a že maj stejný možnosti jako kdokoliv jinej, stát se spisovateli, herci, doktory, čímkoliv 

no a v našem českým rybníčku, kde jsme si ty jiný odsunuli nebo vyhladili, si myslim, že se ta tolerance nedá úplně dobře trénovat v praxi, protože není na kom a že si spoustu věcí vůbec neumíme představit

Vždyť i MP Marge tu píše, jak vybíraj stát k žití podle zkousnutelnosti smíšenýho páru

​Jiste. Jsou tady porad mista, kde bych se regulerne bala. Tomu, kdo tyhle veci odmita videt, bych doporucila, at se teda trochu dovzdela - v dnesni dobe informaci neni zadnej duvod zustavat v nevedomosti. Ovsem nevedomost je pohodlnejsi. 

A dekuju, zes to tak hezky napsala, usetrila jsi mi praci

Jestli neco opravdu miluju, tak kdyz se bilej Evropan zacne divit, co to ve svete porad maji s tim rasismem - on si niceho takoveho nevsiml

No jo, no. 

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46154 příspěvků moje polička 16. června 2020 16:56

Isca hlavne myslim nikdo nechce aby si sochy svych vojevudcu zborili rusove. jestli my chceme churchila by melo byt na nas a jestli ho chteji britove zase jejich vec..

Online Isca
Avatar
4477 příspěvků moje polička 16. června 2020 17:00

viktorka_od splavu Akorát v tý Británii asi žijí i britští občané s bengálskými kořenyčímž netvrdím, že Churchill byl špatnej, z pohledu Češky jsem moc ráda za to, jak to dopadlo i dost díky němu s Evropou.  

Offline nolita
Avatar
6511 příspěvků moje polička 16. června 2020 17:02
Reakce na MP Marge:

​Jiste. Jsou tady porad mista, kde bych se regulerne bala. Tomu, kdo tyhle veci odmita videt, bych doporucila, at se teda trochu dovzdela - v dnesni dobe informaci neni zadnej duvod zustavat v nevedomosti. Ovsem nevedomost je pohodlnejsi. 

A dekuju, zes to tak hezky napsala, usetrila jsi mi praci

Jestli neco opravdu miluju, tak kdyz se bilej Evropan zacne divit, co to ve svete porad maji s tim rasismem - on si niceho takoveho nevsiml

No jo, no. 

​Dekuju:)

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46154 příspěvků moje polička 16. června 2020 17:08

Isca no vsak, tak to je jejich vec jak se tam porovnaji to je prece to samy co pise MP Marge tjo vize me dost prekvapuje jak malo o situaci v usa cesi vi? ja u vas nikdy nebyla, jen rodinni prislusnici tam nejakou dobu zili a zirala jsem na jejich zkusenosti, a to je samozrejme i tak hrozne malo info, pritom vetsina znamych nevi ani to. 

Offline Dadoo
Avatar
11571 příspěvků moje polička 16. června 2020 17:08

Isca no právě. Čili vždycky je to úhel pohledu, kterému nemusíme rozumět. 

Já přece nemůžu rozhodovat o tom, co se druhého může nebo nemuze bytostně dotýkat.

A ten, kdo souhlasí s odstraněním Koněva by asi neměl kritizovat odstranění Leopolda.

Pro mě poučné.