Co vás dneska vážně nas...namíchlo?

21. zaří 2015 11:38
Offline MP Marge
Avatar
5804 příspěvků moje polička 17. června 2020 04:52
Reakce na Kokoska:

​Mohla bys tohle rict verejne a nahlas? Co by se stalo? Me to fakt zajima, protoze tahle doba a problematika je strasne slozita a kdo v  tom opravdu nezije, asi si to neumi uplne predstavit.  My to mozna i diky ruznym clankum, ktere nemusi rikat vsechno uplne objektivne, vidime zjednodusene, ne v souladu s realitou. Pro me je strasne zajimave a cenne, ze to tady komentujes.

​To jsi hodna . To si myslim ani nezaslouzim! Je treba si uvedomit, ze jsem taky jen clovek a leckdy vidim veci po svem. Nerada bych se tady prezentovala jako nejaka odbornice na americkou spolecnost.

Hele, ja uz jsem na FB neco prokecla, jako ze ja jsem se o problematiku rasismu ve spolecnosti zajimala od prijezdu do USA v roce 2004 a za rovnopravnost se zasazuju taky tak dlouho, takze naprosto nemam potrebu delat tyjatr v mediich a verejne se pranyrovat za to, ze mam bilou plet (neb to nicemu nepomuze a navic to od vetsiny obcanu/spolecnosti je beztak pretvarka). A jeste jsem taky napsala, ze ac plne podporuju myslenku, ze spolecenske zmeny jsou nezbytne, tak ale budu vzdycky a za vsech okolnosti podporovat svobodu projevu.

No, moc popularni ted na FB nejsem

Ze by se mi neco mohlo stat, to nemyslim, protoze momentalne nikdo nevi, kde pracuju. Ale uz jsem slysela o pripadech, kdy nekoho vyhodili z prace, protoze treba kritizoval protesty, zejmena rabovani. Takze tezko rict.

Ano, uznavam, ze boj za rovnopravnost mensin se da prehnat, jako ostatne vsechno. S tim zastoupenim mensin ve filmech, to mi treba prijde jako zcela ferovy a logicky pozadavek, a neco takoveho rada podporim. Ale abych souhlasila s tim, ze ucitelku vyhodili z prace, protoze se na FB vyjadrila, ze rabovani je spatne, coz je udajne "projev rasismu", to opravdu nesouhlasim. 

Offline stes
Avatar
7384 příspěvků moje polička 17. června 2020 05:46

Temer stejny utok z opacne strany. S tim, ze napadeny nebyl zatcen jako podezrely, neprekrocil zakon, byl prepadnut presilou, a nastesi nezemrel. Budou nasledovat stejne reakce?  (Sokolovsky denik, Kraslice) 

Offline Kokoska
Avatar
28382 příspěvků moje polička 17. června 2020 07:20

MP Marge uf, tohle je podle me prave ta prehnana korektnost, nebo jak to nazvat, z toho vubec nemam dobre pocity. Spolecnost, kde nemuzes rict, ze spatna vec je spatna, protoze "se to nehodi". 

Offline crazydaisy
Avatar
2667 příspěvků moje polička 17. června 2020 07:35

Kokoska Jsem šťastná, že žiju, kde žiju. Některý věci prostě pochopit nedokážu. Kdybych chcípnout měla, tak bych si nikdy před žádnou lidskou bytostí neklekla a nelíbala bych jí boty.

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46112 příspěvků moje polička 17. června 2020 09:12

crazydaisy to si myslis ted.. casto si vzpomenu na ten polodokumentarni film o turistickem vyletu do kldr, jak se museli vsichni poklonit pamatniku velkeho kima.. jako jasne, vime jak dopadl ten mlady american, taky bych se poklonila ve strachu z bolesti a ze smrti.. ale musela bych se za to nenavidet. proto do techto zemi nikdy, ani za nic

Offline crazydaisy
Avatar
2667 příspěvků moje polička 17. června 2020 09:16

viktorka_od splavu No jo, ale tady prave nejde o kldr, ze. 

Offline bram
Avatar
4072 příspěvků moje polička 17. června 2020 10:41

nolita ten podcast je výbornej a úplně přesně popisuje situaci romů u nás. Je to začarovaný kruh, kdo se chce dostat nahoru - a tím myslím žít jako průměrný čech - musí vynaložit desetinásobné úsilí oproti většinové populaci. Bohužel ani škola nepomáhá, talentované romské děti z chudých rodin nepodporuje. Moje ségra pracuje v organizaci, která doučuje romské děti a ty příběhy, co umí na dětech napáchat učitelky ZŠ, to mi hlava nebere. To pak děti ztratí veškerou motivaci se snažit a rezignované se vrací zpět do svého ghetta, protože tam je pro ně aspoň bezpečno.

Češi jsou rasisté a je to horší v tom, že tvrdí, že nejsou. Pronajímali jsme byt romské rodině a když se chtěli odstěhovat (protože kluci dokončili střední školu, odstěhovali se od rodičů a pro rodiče byl 3+1 velký a drahý), trvalo jim třičtvrtě roku, než si našli byt. Jakmile pronajímatelé zjistili, že jsou cikáni, okamžitě couvli. A občas i s řečmi typu: no víte, mně by to nevadilo, ale lidi v domě by měli blbý kecy.. Bylo mi jich líto, protože jsou moc fajn a hlavně spolehliví.  

 

Offline Krehutka blogger
Avatar
3511 příspěvků moje polička 17. června 2020 10:54
Reakce na bram:

Češi jsou rasisté a je to horší v tom, že tvrdí, že nejsou. 

​Podle mě totiž dost lidí vnímá rasismus ve velmi omezeném významu jakože Já bych přece nikoho bezdůvodně nezmlatil jen proto, ze má jinou barvu kůže, tak nejsem rasista. 

Offline Bledule
Avatar
4688 příspěvků moje polička 17. června 2020 10:54

bram Nedávno jsem zaslechla sousedku pod náma, jak se s někým baví a pochvalovala si, jak je ten její pravnouček pěkně bílý.

Nějak jsem nechápala, co tím myslí, dokud mi muž neřekl, že tatínek pravnoučka je Rom.

Je to přesně, jak píšeš, mně to nevadí, ale ...

Offline nolita
Avatar
6511 příspěvků moje polička 17. června 2020 11:03

bram Presne, a to je presne to, co si mnozi vubec neuvedomuji, protoze  se jich to netyka a nerozlisuji mezi rasami/etniky.... ale nedochazi jim, ze to proste same o sobe nestaci... 

Offline Garfie
Avatar
24018 příspěvků moje polička 17. června 2020 13:34

bram To je přesné, já taky pronajímám byt Romům, ale co se děje v domě, to je někdy na palici  Oni jsou trochu hlučnější, ale hned naproti bydlí partička mladých fotbalistů, jejich večírky si rozhodně nezadají a moji podnájemníci mají malé děti, v deset padají rodiče vyčerpáním :-)

Sousedi si pořád stěžují, i když po třech letech, kdy je neustále bráním to trochu povolilo. Ale stížnosti typu "na půdě se objevila odložená sedačka, to byli určtě vaši podnájemníci, udělejte s tím něco!" "Viděl je někdo? Neviděl...a můžete mi vysvětlit, proč by moji nájemníci z přízemí táhli sedačku v domě bez výtahu až na půdu? Nemůžete..." a tak pořád dokola. 

Offline bram
Avatar
4072 příspěvků moje polička 17. června 2020 14:06

Garfie to je všude stejný. Cokoliv se v baráku stalo, hned výbor volal nám, že to určitě udělali naši nájemníci. V přízemí u výtahů se objevily ve výši kolen barevné čmáranice, ale určitě to udělali kluci, kterým bylo v té době 16 let. Oni z toho byli nešťastní, naštěstí se pak z kamerových záznamů ukázalo, že to byly nějaké malé děti. A tohle bylo furt dokola. Když byl někde nepořádek, hodilo se to na ně. Manžel se pořád hádal s SVJ a pak jsme se rozhodli byt prodat, protože jsme už na to neměli nervy. Nakonec jsme si polepšili všichni. My jsme koupili hezčí byt v lepší lokalitě, nájemníci si pronajali malý domek, kde s nimi bydlí i nejstarší dcera s vnučkou.

Krehutka Bledule nolita to je latentní rasismus a mně to štve snad víc, než když někdo otevřeně prohlašuje, že je rasista. Tam aspoň člověk ví, co čekat. V tom podcastu zmiňovali, jak dělali průzkum, rozeslali spoustu životopisů, které byly obsahově totožné, jen v jedné verzi se žádající o práci jmenoval Hájek a ve druhé Horváth. Asi nemusím pokračovat dál, je jasné, koho zvali na pohovor a koho ne. Ale my češi rasisti nejsme..

Offline MP Marge
Avatar
5804 příspěvků moje polička 17. června 2020 14:34
Reakce na Kokoska:

MP Marge uf, tohle je podle me prave ta prehnana korektnost, nebo jak to nazvat, z toho vubec nemam dobre pocity. Spolecnost, kde nemuzes rict, ze spatna vec je spatna, protoze "se to nehodi". 

​Zrovna tak tady jsou i pripady, kdy lidi prisli o misto nebo o zakazku, protoze na verejnosti vyjadrili podporu #blacklivesmatter. Proste zalezi na tom, kde jsi a v jakych kruzich se pohybujes.

Offline continuity
Avatar
33786 příspěvků moje polička 17. června 2020 17:18

bram já pronajimam byt Korejcum a je to úplně stejně. Už si za ty léta sousedi snad zvykli, ale zkraje mi dokonce chodily emaily, ze to mam zvážit, ze jsou to cunata a byt mi zničí.

Offline Krehutka blogger
Avatar
3511 příspěvků moje polička 17. června 2020 17:30

continuity a to si pak predstav ty protazene obliceje vyboru svj, kdyz jim reknes, ze fakt nemuzou rozhodovat o tom, komu byt vlastnik pronajme a fakt ani když si to na shromáždění odhlasujou a dají do stanov.

Offline continuity
Avatar
33786 příspěvků moje polička 17. června 2020 17:40

Krehutka no to možná jeste nastane kvůli  airbnb. Ona ta vyhláška, pokud se to povede bude hodně dvousecna. 

Offline Krehutka blogger
Avatar
3511 příspěvků moje polička 17. června 2020 17:45

continuity kterou myslíš?

Offline continuity
Avatar
33786 příspěvků moje polička 17. června 2020 17:45

Krehutka teď o to Praha nějak usiluje, aby měla tu kompetenci. Nevím, kde jsem to četla, bud na seznamu nebo na hospodářských. 

Offline Krehutka blogger
Avatar
3511 příspěvků moje polička 17. června 2020 18:26
Offline Malenge
Avatar
4274 příspěvků moje polička 17. června 2020 19:29

Musím říct, že nejsem nějak zaslepená ani přehnaně optimistická, ale trochu jsem překvapená těmi historkami s byty, přidám proto taky - muž pronajímá byt romské rodině a za 8 let nikdo neřekl ani popel, ani sousedi, svj, nikdo, nájemníci jsou velmi spokojeni a bydlí se jim prý hezky, je to Praha 10. Tak asi výjimka a štěstí na sousedy.

edit: a to se jim v mezidobí narodily 3 děti, které nepochybně generují hluk s tak