Co vás dneska vážně nas...namíchlo?

21. zaří 2015 11:38
Offline Isca
Avatar
4476 příspěvků moje polička 16. června 2020 17:21
Reakce na Dadoo:

Já přece nemůžu rozhodovat o tom, co se druhého může nebo nemuze bytostně dotýkat.

​Tak.

Ale musím přiznat, že na mě taky padaj obavy z konce "starého dobrého světa, tak jak jsme jej znali", až se musím uklidnit na více místech přečteným, že starej dobrej svět nikdy tak úplně neexistoval.  

Offline MP Marge
Avatar
5833 příspěvků moje polička 16. června 2020 18:27

Isca no vsak, tak to je jejich vec jak se tam porovnaji to je prece to samy co pise MP Marge tjo vize me dost prekvapuje jak malo o situaci v usa cesi vi? ja u vas nikdy nebyla, jen rodinni prislusnici tam nejakou dobu zili a zirala jsem na jejich zkusenosti, a to je samozrejme i tak hrozne malo info, pritom vetsina znamych nevi ani to. 

​Abych byla spravedliva, ono to neni uplne nejjednodussi pochopit, jak to tady opravdu chodi. Americka spolecnost je takova komplexni . Navic hrozne zalezi na tom, kde konkretne se clovek nachazi. 

Offline Kokoska
Avatar
28418 příspěvků moje polička 16. června 2020 18:48

MP Marge jiste, tohle je román, ale opravdu v tom neni ani zrnicko pravdy? Nestane se, ze se snaha o rasovou korektnost muze malinko prehnat? Proc je teda problem a proc se ceka omluva, kdyz v serialu mezi prateli neni zadny cernoch? 

Offline MP Marge
Avatar
5833 příspěvků moje polička 16. června 2020 18:58

Kokoska Protoze cela desetileti se filmy a serialy tocily vyhradne s bilymi herci, a pokud se v nich nejaci cernosi vyskytli, tak jen v malych a podradnych rolich, casto napsanych tak, aby poskytly tzv. "comic relief" (v tom exceloval zejmena "stary" Hollywood). Takze afro-americka populace toho ma celkem logicky plne zuby a vyzaduje, aby filmarsky/televizni prumysl dal vetsi prostor i "mensinam". Davam mensiny do uvozovek, protoze vzhledem k tomu, kolik jich tady zije... 

Offline MP Marge
Avatar
5833 příspěvků moje polička 16. června 2020 19:04

Diky sociologum, ktere tady zminila Continuity, uz davno vime, jak cernosske deti ovlivnuje vyrustani ve spolecnosti, kde hrdinove detskych filmu a knizek jsou zasadne bili, panenky v obchodech bile, herci v divadlech bili, a tak dale - akorat ze dokud spolecnost nebude ochotna tyto poznatky aplikovat v praxi, tak nam jsou tak akorat k hovnu. 

Offline Ignis
Avatar
1332 příspěvků moje polička 16. června 2020 19:13

MP Marge To, že menšiny chtějí větší zastoupení a ne být jen v pozici poskoka, chápu. Jen mě trochu vadí, že se vlastně mluví jen o černoších (aspoň, co jsem zaregistrovala, je možné, že je to ve skutečnosti jinak), když ani jiné minority na tom nejsou líp. Kolik je v tv/ filmu třeba asiatů, původních Američanů? Taky moc ne. 

Ale co opravdu nechápu, je to sebemrskačství, proč si musí teď všichni sypat popel na hlavu, že toho strašně litují? Proč  nestačí říct, ok, bylo to jak to bylo, od teď to budeme dělat jinak a lépe? 

Offline brrr
Avatar
10060 příspěvků moje polička 16. června 2020 19:21

Ignis Souhlasím s tím posledním odstavcem. Proč třeba teď řešit x let staré Přátele, že tam není černoch? Proč proboha stahovat Sever proti Jihu. To je taky odraz nějaké doby.

Offline MP Marge
Avatar
5833 příspěvků moje polička 16. června 2020 19:23

Ignis Tak to se zrovna me neptej, protoze to je mi taky zahadou. Mne tento trend pripada smesnej a hlavne ne uplne uprimnej. 

Offline MP Marge
Avatar
5833 příspěvků moje polička 16. června 2020 19:26
Reakce na brrr:

Ignis Souhlasím s tím posledním odstavcem. Proč třeba teď řešit x let staré Přátele, že tam není černoch? Proč proboha stahovat Sever proti Jihu. To je taky odraz nějaké doby.

​Tak stahla ho, pokud vim, jedna stanice (HBO), zase bych to tak nedramatizovala - ale je to presne to, co ja osobne vidim jako lacine gesto, za kterym zadna touha bojovat za socialni spravedlnost nestoji. 

Offline Ignis
Avatar
1332 příspěvků moje polička 16. června 2020 20:13

MP Marge No tak nějak mi to připadá taky, jen jsem si říkala, jestli mi něco neuniká. 

brrr přesně tak. 

Offline Kokoska
Avatar
28418 příspěvků moje polička 16. června 2020 20:54
Reakce na MP Marge:

Mne tento trend pripada smesnej a hlavne ne uplne uprimnej. 

​Mohla bys tohle rict verejne a nahlas? Co by se stalo? Me to fakt zajima, protoze tahle doba a problematika je strasne slozita a kdo v  tom opravdu nezije, asi si to neumi uplne predstavit.  My to mozna i diky ruznym clankum, ktere nemusi rikat vsechno uplne objektivne, vidime zjednodusene, ne v souladu s realitou. Pro me je strasne zajimave a cenne, ze to tady komentujes.

Offline nolita
Avatar
6511 příspěvků moje polička 16. června 2020 21:46

Zajimavy podcast na deniku N.... mj. o statrovaci care deti z minorit, zejmena romske....

Offline Jennyfor
Avatar
2000 příspěvků moje polička 16. června 2020 22:50
Reakce na dynda:

Jennyfor 

Tak ona ta směsice různých lidí v Čechách není tak pestrá, ale když jsem dělala v Sydney, v kolektivu cca 40 lidí byli hodně mladý jihoamerický gay, čínský gay 40+, lesba z Makedonie, lesba z Austrálie, holka z NZ s domorodými předky, kluk 30+, který nějak odmítal dospět, určitě by na to byla diagnóza ... Mix národností, věků, sexuálních orientací, tlustí, tencí, šťastní, neštastní, vzdělaní, nevzdělaní. Ta realita za hranicemi prostě je taková. 

​Tak jestli je to tak, tak je možný, že ty oddychový seriály odrážej realitu a budu to tak brát.

Jen mi to prostě připadalo, že tam ty různý figury jsou uměle naroubovaný, aby byly zastoupený všechny menšiny a to na úkor děje, protože se pak spoustu času věnuje odhalování těch vztahových a etnických propletenců, místo aby honili vraha

Online continuity
Avatar
33862 příspěvků moje polička 16. června 2020 23:05

Jennyfor tak mě ty detektivky s rozervanymi detektivy strasne štvou. Ted posledně hlavní vyjednavacka psychicky labilní ženská, která neví co by. no to si můžou strčit víš kam. 

To si radši přečtu Dana, kde je jeden záletník, jeden zenac a jeden starý vdovec, klidně ať je tam i azijskej homosexuál, jenom ať to proboha není chudák tyrany despotickou matkou. 

Teď v tom posledním díle jim hrozne zrakvili kolegyni, no už to ani nemám chuť číst dál. 

Offline Jennyfor
Avatar
2000 příspěvků moje polička 16. června 2020 23:33

continuity  Tak tak.

Offline Jennyfor
Avatar
2000 příspěvků moje polička 16. června 2020 23:47

A dneska v mhd jsem si vybavila zas úryvek z nějakého seriálu, nevim, co to bylo, zhltala jsem toho v tý koroně tolik, že se mi to plete. Prostě tam nějaká holka začala zpívat písničku od Lennona Woman is the nigger of the world.

A matka jí hned začala okřikovat, ať to nezpívá, ať je zticha, že je to neslušný. Děvče tedy oponovalo, že přesně takhle to musí být a že jistě matka chápe, co tím Lennon chtěl říct. Pak to už nějak dál pokračovalo, bla, bla,to už si nevybavuju.

Ale teda fakt, kdyby to bylo Žena je afroameričanem světa, tak by to naprosto ztratilo ten význam, co tomu to ten původní název dává. A je teda správný nechat ten text tak jak je, i když je to nekorektní, nebo by se měla píseň přejmenovat a patřičně upravit i vlastní text, kde se to opakuje?

To jen taková úvaha...

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33858 příspěvků moje polička 17. června 2020 00:22

Jennyfor Když jsem chodila před par lety na angličtinu, tak naše americká lektorka nebyla schopna tohle slovo ani vyslovit a důsledně nás před tím varovala, to v jakýmkoliv kontextu použit 

Offline Jennyfor
Avatar
2000 příspěvků moje polička 17. června 2020 00:32

Tak jsem se tu s tím Lennonem zasekla a ejhle, on už to tenkrát vysvětloval, proč to slovo použil. Už tehdy to mělo urážlivý podtext a on si toho byl při psaní textu vědom, ale dal to tam, protože to tak mělo být. Tady to komentuje, než zazpívá:

https://www.youtube.com/watch?v=S5lMxWWK218

A píšou tam pod tím lidi, že u nich doma si to nikdo nedovolil zazpívat třeba...

Tenhle kontext jsem si teda vůbec tenkrát v těch sedmdesátkách neuvědomovala, jak jsme tu měli svých problémů dost, tak ta rasová problematika byla spíš marginální. Pro nás to byla prostě písnička od Johna, která popisovala podřízené postavení žen ve společnosti a že je tam to slovo na "N" nám bylo fuk.

Nojo, taky jsem se měla dovzdělat dřív, než jsem tu svou letmou myšlenku z cesty sedmnáctkou sem plácla. No, co už.

Offline Jennyfor
Avatar
2000 příspěvků moje polička 17. června 2020 00:34

Potrefenáhusa no jo, tak to už taky pobírám. Tak nikdy není pozdě začít jinak...

Offline MP Marge
Avatar
5833 příspěvků moje polička 17. června 2020 04:37

Jennyfor Ja uz leta ziju v prevazne afro-americkych ctvrtich, pracuju s nimi, mam mezi nimi kamarady, s jednim chodim - ale tohle slovo bych se neodvazila rict nahlas ani v legraci. Ani v kontextu te pisne.