Co vás dneska vážně nas...namíchlo?

21. zaří 2015 11:38
Offline Jiná Realita
Avatar
12314 příspěvků moje polička 14. ledna 2019 18:45

999 to si nerozumíme. ne že se to nestalo, ale že to nelze prostě takhle určit, dokonce ani když kuřák dostane rakovinu plic, furt ještě nelze říct, že kdyby nekouřil, s určitostí by ji nedostal...

​já to zkusím ještě naposled, s logikou pro první třídu.

pokud máš skupinu pacientů, která užívá lék A, a skupinu pacientů, která užívá lék B, obě skupiny mají rakovinu, a první skupina má 50% případů, kdy pacient dostane novou rakovinu, a druhá skupina třeba nemá ani jeden, je očividně něco špatně s lékem A. provedeš výzkum, a následně zařadíš lék A do skupiny A1, karcinogenní cytostatikum, a lék B do skupiny 4, nekarcinogenní.

lékaři umí poznat, jestli je rakovina metastáza, jestli je to jiný typ, jestli je to stejný typ, který vybujel jinde v těle.

opravdové kapacity v oboru se shodly, mají na to výzkumy, upozorňují na to na lécích, ale ty si vezmeš příklad kuřáků a od stolu máš jasno.

Offline Setare
Avatar
942 příspěvků moje polička 14. ledna 2019 20:03

viktorka_od splavu Pravdu mas v tom, ze korelace neznamena kauzalitu. Nicmene to, co popisuje Jiná Realita je pravda, nektera cytostatika skutecne zvysuji sance vzniku jineho, sekundarniho nadoru.

Stejne tak jako koureni nezpochybnitelne zvysuje riziko, ze kurak dostane rakovinu plic, korelace versus kauzalita. 

Mimochodem tech plicnich rakovin je vic druhu a nektere temer vyhradne postihuji kuraky. 

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46050 příspěvků moje polička 14. ledna 2019 20:45

Setare nj. Jiná Realita já chápu že je to bolavý.. a proto asi to expresivní vyjádření, který vyvolalo expresivní odpor:-) mrzí mě to..

Offline barbucha blogger
Avatar
30571 příspěvků moje polička 15. ledna 2019 08:50

Jiná Realita 

Hele ty prvňáčková logiko  Že jeden každej lék má i vedlejší účinky, je jasný. Proto se to taky vypisuje v těch letácích (byť by to byl jeden případ z milionu a ještě ne na 100% prokázanej, je tam podezření a alibi je alibi ). A samozřejmě zdravotníci, který pracujou s určitejma látkama, a to pravidenlě/denně, se musej chránit, aby jim to nerozhodilo celej systém (ale to se musí chránit i deratizátor, prostě každej, kdo pracuje s nebezpečnou látkou, ne?).

Jak píše Setare "nektera cytostatika skutecne zvysuji sance vzniku jineho, sekundarniho nadoru."

Zvyšují šance! Ale tys to podala tak (nebo ten váš doktor), že je to nevyhnutelnej následek - užíváš tento lék, a proto dostaneš (jinou) rakovinu!

Co se vedlejších účinků týče, nejsme ve sporu, pokud je řeč o tom, že se může - v promile případů - něco stát ...ale taky nemusí, že jo 

Offline Mutziputzi banned
Avatar
20970 příspěvků moje polička 15. ledna 2019 09:17

barbucha máš mojí podporu, předsedo  zcela jistě to není tak, že když se novej nádor objeví u 3%, já budu 97 v pořadí a přede mnou nikdo nic, že je jasný, že se zadařilo, logika ovšem zajímavá)))

Offline coralline
Avatar
2154 příspěvků moje polička 15. ledna 2019 11:41
Reakce na barbucha:
Zvyšují šance! Ale tys to podala tak (nebo ten váš doktor), že je to nevyhnutelnej následek - užíváš tento lék, a proto dostaneš (jinou) rakovinu!

​Já tohle v příspěvcích JR nevidím. Možná někde má nějakou neobratnou formulaci, ale tohle jsem tam fakt nevyčetla.

Offline Garfie
Avatar
23903 příspěvků moje polička 15. ledna 2019 11:54

coralline Ani já ne a dočítám to teď celé najednou....

Offline 999
Avatar
17550 příspěvků moje polička 15. ledna 2019 18:37
Offline barbucha blogger
Avatar
30571 příspěvků moje polička 15. ledna 2019 21:06

999 

Hrozný! Dneska, kdy jsou někde schopný transplantovat celej ksicht... div ne přišít úplně cizí hlavu na krk...  Přála bych vždycky v podobnejch případech, a velmi srdečně, zodpovědnejm úředníkům stejný problémy pro ně i jejich nejbližší. 

Offline 999
Avatar
17550 příspěvků moje polička 15. ledna 2019 21:15

barbucha Je to fakt strašný, co by měla ještě víc dělat, aby jí pojišťovna pomohla. A že se v Čechách nenajde doktor s koulema, který by potvrdil, že na to nemají zkušenosti, a ať se to udělá v zahraničí...

Offline Garfie
Avatar
23903 příspěvků moje polička 15. ledna 2019 21:19

999 Je úžasná! Hrozně sympatická, je z Olomouce, takže ten její příběh sleduju už delší dobu, snad ta operace vyjde,  ten bludný kruh ve kterém se ocitla, to je teda něco :-/ souhlas s barbucha!

Offline 999
Avatar
17550 příspěvků moje polička 15. ledna 2019 21:23

Garfie Já myslím, že teď už to vyjde :-). Ale že se v tomhle případě na to musí skládat lidi, je strašný...

Offline barbucha blogger
Avatar
30571 příspěvků moje polička 15. ledna 2019 21:30

999 

Chudák - zjevně příčetná, inteligentní osoba... Byla bych původně neřekla, že se tady nenajde pracoviště, který by jí pomohlo, ale zjevně to má zjištěný, že ne. Tak nevim taky, co by jim udělalo, podepsat kus papíru 

Hele ale ty (zdravotní) pojišťovny, to jsou strašný kurvy, strašný. Protože si všechno stanovujou samy (protože můžou!)... no kde to jsme! A ten novej zpěváček, ehm, ministr zdravotnictví, ten je přímo od nich, pročež neočekávám žádný zlepšení.

Nedávno jsem zažila hroznej případ, kdy náš doktůrek na kolenou prosil pojišťovnu, aby uhradila léčení jeho malinký vnučky - jakožto odborník (ošetřující jinak veškerý naše VIP) stanovil jedinou šanci na její přežití taky někde v zahraničí. První žádost do koše, druhá zamítavá... jak dopadla ta třetí, ani nechci vědět!  To by člověk blil od rána do večera!

Offline 999
Avatar
17550 příspěvků moje polička 15. ledna 2019 21:42

barbucha Ač to není můj styl, mně se nad tím chce brečet. Fakt. 

Offline barbucha blogger
Avatar
30571 příspěvků moje polička 15. ledna 2019 22:10

999 

Mně ne. Já pevně doufám, že (jak praví jedna moje kamarádka)  karma je zdarma.

Ale samozřejmě, potrefenejm to nepomůže, to vědomí  

Offline A666
Avatar
2846 příspěvků moje polička 15. ledna 2019 23:09
Reakce na barbucha:

999 

Chudák - zjevně příčetná, inteligentní osoba... Byla bych původně neřekla, že se tady nenajde pracoviště, který by jí pomohlo, ale zjevně to má zjištěný, že ne. Tak nevim taky, co by jim udělalo, podepsat kus papíru 

Hele ale ty (zdravotní) pojišťovny, to jsou strašný kurvy, strašný. Protože si všechno stanovujou samy (protože můžou!)... no kde to jsme! A ten novej zpěváček, ehm, ministr zdravotnictví, ten je přímo od nich, pročež neočekávám žádný zlepšení.

Nedávno jsem zažila hroznej případ, kdy náš doktůrek na kolenou prosil pojišťovnu, aby uhradila léčení jeho malinký vnučky - jakožto odborník (ošetřující jinak veškerý naše VIP) stanovil jedinou šanci na její přežití taky někde v zahraničí. První žádost do koše, druhá zamítavá... jak dopadla ta třetí, ani nechci vědět!  To by člověk blil od rána do večera!

​Já viděla tuhle dokument o rodičích holčičky s jedním typem svalové atrofie (spinální svalová atrofie) - dokument se jmenuje Čekat nestačí a je to v podstatě o tom, kolik úsilí jim dalo sehnat léčbu - nejdřív v zahraničí, pak donutit pojišťovnu hradit léčbu tady (protože lék šel z fáze testování do normálního užití a na to do zahraničí nemohli). Je to hrozný, fakt. 

https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/11412378947-90-ct24/218411058130921/obsah/645482-cekat-nestaci

Offline A666
Avatar
2846 příspěvků moje polička 15. ledna 2019 23:19

Jinak teda taky je mi jí líto. a myslím, že pokud pojišťovna trvá na péči v ČR, měla by jí teda adekvátní najít (adekvátní = člověk, co to umí a má s tím zkušenosti). Je logické, že v ČR nemůžeme umět všechno, takovýhle případů tu asi moc nebude, doktoři by neměli jak získávat zkušenosti, pacient by nebylo tolik, aby to uživilo...... Takže nechápu ten problém s tím paltit péči v zahraničí A jako tvrzení že to odoperují ve všech fakultkách je šílené. Vím o tom, že mnohem menší zákroky na čelisti (různé posuny čelisti) dělají taky v pár pracovištích po ČR (právě například ten Karlák, kde teda mají asi tak roční objednací lhůty....) a teda to je oproti tomuhle brnkačka..... Já se jí nedivím, že nechce zkoušet něco neověřeného, co může vést k horšímu stavu. No a ten výrok doktora, že s tím co má jí může být vzezření popálenin 3.stupně být jedno je na zvracení, fakt (i když asi podle popisu tuším, o koho jde).

Nechápu, proč si ta pojišťovna prostě neprojde, zda někdo podobný zákrok dělal a hotovo. Pokud ne, pak není jiná šance.

Offline Samantha
Avatar
1733 příspěvků moje polička 16. ledna 2019 08:55

A666 

No jo, nemůžou umět všechno, ale umějí hodně. Například srdeční operace ,  v těch jsou čeští lékaři zdatní a nedávno .... viz  jaro 2018 (nemám originál , je to z mého archivu)

Světový unikát z Homolky: mikrofiltr zabrání mrtvici

Kardiologové pražské Nemocnice Na Homolce pod vedením profesora Petra Neužila provedli v pátek unikátní zákrok, který se ještě nikdy ve světě neuskutečnil. Pěti nemocným pacientům s životem ohrožující fibrilací srdečních síní trvale zavedli do krkavice na krku speciální mikrofiltr, který zachytí krevní sraženinu a nepustí ji dál do mozku, kde by mohla způsobit mrtvici

Offline Samantha
Avatar
1733 příspěvků moje polička 16. ledna 2019 08:57

...nejde to zmenšit

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33687 příspěvků moje polička 16. ledna 2019 09:20

takže jsem si včera vlivem tady tý debaty přečetla příbalovej leták a jako

(to dostal pes na kašel, zatím žije!)