Chlpáči a iné

09. srpna 2014 22:02
Offline Solathis
Avatar
2412 příspěvků moje polička 30. ledna 2018 09:04

DrowRanger pokud mu nesestoupilo varle, je kastrace urcite vhodna.  Vyssi teplota v brise ma na varle destruktivni vliv a muze se z toho vyvinout rakovina. Ja nechavala Inkoustka kastrovat na 2,5 letech po dohode s veterinarem a chovatelkou a po kastraci mi hlasili, ze uz na varlatku zneny byly.

Jinak tedy dalsi duvod, kvuli kteremu bych kastrovala i zdraveho psa, jsou kradeze. O tom, ze je Inkoustek kastrovany jsem lhala nejpozdeji od jeho roku nekolikrat, protoze jsem byla dotazovana na stenata, v jednom pripade si ho pani dokonce vzala do naruce a pak mi tvrdila, ze uz mi ho nevrati(!). Pokud jde tedy o plemeno, na kterem se mnozi, je tohle jedna z veci, jak ochranit psa pred zneuzitim - ne pred kradezi, ale kdyz zjisti, ze je kastrovany, tak ho zas vypusti 

Offline paktofonika
Avatar
16370 příspěvků moje polička 30. ledna 2018 09:04

DrowRanger No Percy má rad všetkých psov. U neho prebieha socializácia bez veľkých problémov. Ma rád všetkých ľudí psov. Napríklad u Amy sme riešili že sa bála ľudí, hlavne detí a starších,takisto sa trochu bála psov. Percy je v pohode. Psíčkari sa nám ale začali vyhýbať, jedna suseda s ktorou som si rozumela sa nám začala vyhýbať pretože ma psa a nemá rád druhé psy, tvrdila mi že by napadol aj šteňa.

Zaujímalo by ma kedy sa táto neznášanlivosť začne prejavovať, už u šteniatka alebo až v dospelosti? Dá sa na tom pracovať?

Offline MPLee
Avatar
2358 příspěvků moje polička 30. ledna 2018 09:11

paktofonika viktorka_od splavu baltik 

Kastrace psa i feny se dělá jednak jako prevence -  u feny se při kastraci po prvním hárání snižuje riziko nádorů na mléčné liště více než o polovinu. Zároveň se předchází zánětům dělohy, cystám na vaječnících a dalším onemocněním.Feny se často kastrují i sportovní a pracovní, protože v období kolem hárání jim trošku hrabe a nejsou pak spolehlivé. U psa pak jde o prevenci hyperplazie prostaty a nádorů varlat. Pokud je navíc varle nesestouplé, je opravdu hodně vysoké riziko, že na něm začnou probíhat nádorové změny. Další důvod u psů je, že někteří psi vážně silně trpí, když jsou kolem hárající feny (třeba na sídlišti jim stačí, že je ve vedlejším vchodu nebo na konci ulice a tomu se těžko člověk vyhne, když nebylí na samotě) a jsou pak schopní i několik týdnů nežrat, jen ležet u okna/ balkonu a kňučet a fakt se trápit. Utíkají ze zahrady nebo na procházce, prokousávají se skrz ploty, skáčou pod auta... Může pomoci u dominantních, agresivních psů, ale musí se kastrovat včas - ne nechat psa 5 let být agresivní a pak čekat, že to kastrace hned vyřeší. 

A že se z útulků dávají kastrovaní psi? Oni sice zájemce prověřují, ale množitelé a tyrani si to umí zařídit různě. Často za sebe pošlou nastrčené milé rodinky, které působí skvělě, ale pes pak skončí v garáži v kleci a slouží jako stroj na štěňata, stejně jako feny.

Antikoncepční injekce existují, ale je to strašné svinstvo a velmi často vyvolávají právě záněty dělohy, které stejně končí kastrací...

Trendem bych to nenazývala, má to svá podložená pro i proti. Každý majitel se musí už sám rozhodnout, co je pro něj a jeho zvíře lepší. Já osobně, nemít chovného psa, tak kastruji. 

Offline DrowRanger
Avatar
3906 příspěvků moje polička 30. ledna 2018 09:13

paktofonika náš mal ako šteňa tiež rád všetky psi, bez rozdielu, skoro do roka sa nám darilo, že mal len pozitívne skúsenosti a potom ho v 1 týždni 2x napadol ridgeback a 1x shar-pei a už to išlo. Pracovať sa s tým dá, naša chovateľka ho mala v lete vo veľkej svorke (cca 15 psov), kde boli aj veľké, nekastrované psi a fungoval úplne v pohode, nebál sa a psi do neho neskákali, akurát to bol ten rozdiel, tie veľké psi boli vychované (chovateľka o nich hovorí, že to majú v hlave upratané). Ja to odbúravať neskúšam z dôvodu, že nikde v okolí nemám overeného psa, o ktorom viem, že by neskočil, s veľkými fenami nie je žiaden problém, malé psi má rád bez ohľadu na pohlavie či kastráciu. Tu už je pre mňa jednoduchšie vyhnúť sa veľkým psom (pokiaľ nestretneme nejakého blbca s agresívnym veľkým psom navoľno, ako naposledy...)

ľudí zbožňuje, všetkých bez rozdielu, akonáhle ideme s niekým na vychádzku, okamžite si ho zaradí do svorky a potom je smutný, keď odíde domov .

Offline paktofonika
Avatar
16370 příspěvků moje polička 30. ledna 2018 09:13

DrowRanger Percy ešte žiadne túžby neprejavuje, uvidíme co bude na jar. On je ešte také malé trdlo, zaujíma ho len jedlo, hračky a my. Vonku už začína ňušať tak sa snažím pracovať na pozornosti. Ináč veľmi pekne poslúcha a neodbieha, privolanie funguje. No zlatíčko. Bojím sa puberty, mam obavy ze to bude veľmi ťažké. Amy sa z toho nespamätala doteraz. 

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33821 příspěvků moje polička 30. ledna 2018 09:14

Janulik03 nerozumím tomu, proč bytovýho kastrovat a venkovního ne? Já to vnímám spíš obráceně, nad bytovým máš kontrolu, za fenou na zahradě v kotci se ti může podhrabat kdejakej podvraťák a zmáknout to klidně přes plot ...

jak psala Zina, fakt to není tak, že by pes v bytě ojížděl všechno, co se hejbe, i co se nehejbe

Offline DrowRanger
Avatar
3906 příspěvků moje polička 30. ledna 2018 09:15

Solathis Áno, preberali sme to aj s veterinárom, už len dohodneme termín kastrácie, sá odporúčal počkať do tých cca 2 rokov.

Offline DrowRanger
Avatar
3906 příspěvků moje polička 30. ledna 2018 09:17

paktofonika to je krásny vek, si pamätám ako som si naivne myslela, že Riki ostane taký milučký a poslušný a potom zo dňa na deň sa dostal do puberty

Offline Zina
Avatar
5863 příspěvků moje polička 30. ledna 2018 09:19

paktofonika Většinou kolem pohlavní dospělosti a pracovat se s tím samozřejmě dá. Může se to objevit i po nějakém napadení psem, tam je pak na majiteli, aby tomu svému ukázal, že většina psů je hodných a nenechal ho si vybudovat realitu, ve které bude na všechny preventivně útočit.

Jestli teď Percy vyjde se všemi psy, tak se určitě nemusíš bát, že by ze dne na den otočil a začal na psy startovat.

Offline paktofonika
Avatar
16370 příspěvků moje polička 30. ledna 2018 09:23

DrowRanger Ty ma nehnevaj  Ešte mi napíš že to trvá do dnes 

Som na zvedavá, dúfam ze Zina ako najväčší odborník mi bude v ťažkých chvíľach oporou 

Offline Zina
Avatar
5863 příspěvků moje polička 30. ledna 2018 09:28

Ad puberta - se Cidem to taky cloumá, doma zlatíčko, venku na zabití. Jediný, co funguje, je cvičit/zabavovat/cvičit/cvičit, je jak z divokých vajec, a když tu energii někam nenasměruju, tak si ji nasměruje někam sám.
Což by nebyl takovej problém, kdybych neměla ještě pitomce číslo dva, kterej taky musí být u všeho. Kulhá na dvě nohy ze 4, po hodinový procházce padne jak zabitej, ale když hodím aport, tak se radši zabije, než aby ho nevyhrál.

Offline Zina
Avatar
5863 příspěvků moje polička 30. ledna 2018 09:30
Reakce na paktofonika:

 Zina ako najväčší odborník

Offline dzizisketa
Avatar
7492 příspěvků moje polička 30. ledna 2018 09:44

Boňuli jsme nechali kastrovat zároveň při operaci pupeční kýly, kterou měla od narození, když už na tom stole jednou byla, že. Inkontinencí netrpí a na postavení tzv. ve smečce to zřejmě vliv nemělo, obecně je přátelská ke všem psům i fenám.

Offline DrowRanger
Avatar
3906 příspěvků moje polička 30. ledna 2018 09:50

paktofonika nieee, už je zlatý :) pomerne teda, stále má viac energie, než by som chcela (síce som rátala s tým, že bude živý, keďže je to teriér, ale že to bude na úrovni JRT, to som nečakala... :D ), ale vonku nám už funguje privolanie (stále nie na 100%, púšťam na sídlisku len večer), v lese a na vychádzkach mimo civilizácie pribehne na zavolanie na 100% (aj od psa), zver nenaháňa, vankúše neznásilňuje, iné psi sám nenapadá. 

Jediné v čom zaostávame je zvládanie návštev. Keď sme doma sami, má svoj režim, vie kedy sa hráme, vie, že keď sa mu povie dosť, má prestať, akonáhle príde návšteva, tento stereotyp padne a pes sa prepne do režimu, kedy funguje na 120% počas celého pobytu návštevy - čo pri viacdňových návštevách znamená, že pes jednoducho odkäcne, lebo nespí... Trochu pomôže zavrieť ho do inej miestnosti, tam väčšinou na chíľu zaspí ale potom to začne nanovo.

Nepomáhajú ani návštevy, ktorým 100x poviem, že keď prídu, nemajú si ho všímať ani na neho hovoriť a on sa trochu ukľudní, väčšinou to končí tým, že na neho všetci nadšene 30 sekúnd hovoria a potom ich štve, že sa pes teší, motá pod nohy a skáče, ja stojím pri ňom s kusom salámy a povelom ho držím na mieste, kedy keď sa konečne začne ukľudňova´t sa návšteva rozhone, že je fajn ho začať hladkať 

Jediný kamarát, ktorý dodržiava vyššie uvedené (nevšímanie si) má zaručené, že pes nebude po ňom bezhlavo skákať, ale si k nemu spôsobne sadne, ak mu to dovolím (a v jeho prítomnosti je Riki aj ovládateľný, v ostatných prípadoch mu zo vzruchu padnú klapky cez oči a nevidí a nepoočuje...)

Offline paktofonika
Avatar
16370 příspěvků moje polička 30. ledna 2018 09:52
Reakce na Zina:

 Zina ako najväčší odborník

Zina  

Percy sa ešte nechce hrať vonku takže keď hádžeme tanier alebo loptu Amy tak s ním nacvičujeme aspoň privolanie pretože ináč len tak stojí a pozerá sa a nechápe. Amy by sa s ním rada naháňala a on akosi nič. Pritom doma sa naháňajú neustále.

A Terk je na tom horšie? Som tu chvíľu nebola a nedočítavala som to tak neviem. 

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33821 příspěvků moje polička 30. ledna 2018 09:55

DrowRanger tohle je takový zajímavý, že to některý lidi nejsou schopný pochopit, mně tuhle říkala kamarádka, u který jsem byla na návštěvě, že jsem jedna z mála, kdo se jí nesápe po psech ani po miminu (to ale přičítám svý poněkud asociálnosti, jelikož mě cizí haranti ani čoklové až zas tak moc neberou, což teda ale těm lidem neříkám

Offline paktofonika
Avatar
16370 příspěvků moje polička 30. ledna 2018 09:59

DrowRanger No to si presne popísala problém ktorý mam aj ja. Návštevy absolútne nerešpektujú moje prianie aby si psov nevšimali atď. (presne akí si popísala ty) a ešte ich hecujú. Toto robia priateľovi rodiča, už dva roky sa im to snažím vysvetliť a nič. Dokonca ak už sa mi podarí psa uklidniť a môžem sa konečne venovať aj vareniu čaju a pod tak ich začnú provokovať poza môj chrbát. No katastrofa, vždy som po návšteve vyšťavená.  Psy sa časom ukludnia a idú si po svojom ale ťažko potom vysvetliť psovi že to nesmie keď mu to zakazuje iba ja a návštevy sa len smejú. 

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33821 příspěvků moje polička 30. ledna 2018 10:03

včera jsem se jako obsluha asi úplně neosvědčila

Online Janulik03
Avatar
16731 příspěvků moje polička 30. ledna 2018 10:17

Potrefenáhusa neviem, nemám skúsenosti so psami, až na vlčiaka čo mali naši, my sme mali inak vždy fenky a tie boli kastrované, o šteniatka sme nestáli.

Tak ja neviem, myslím, že pokiaľ psa nechcem na chov, dám kastrovať. 

Online Janulik03
Avatar
16731 příspěvků moje polička 30. ledna 2018 10:19

Momentálne uvažujem skôr o nejakej kastrácii popraškom , aby sme sa zbavili kún. 

Fakt musíme zistiť, ako sa ich zbaviť.