Knihy - co jsme přečetli, doporučení...

09. srpna 2014 03:09
Offline Gatita
Avatar
7149 příspěvků moje polička 10. listopadu 2022 10:30

Tak já čtu tu novou knižku od G. Jachiny, Vlak do Samarkandu...a nějak to nedávám.  Čte se to samo, ale je to na mě nějak moc. Utrpení na každé stránce. Chápu, že to tam muselo být strašné a že na to doplácely i děti a že hladomor si nevybíral, ale nějak se mi to zdá too much, muset se v tom koupat snad na každém řádku. Zatím mi to přijde, jako když si máčím čumák v neštěstí, pak dlouho dlouho nic, pak sem tam nějaký obraz nebo výjev, který se třeba i člověku dostane pod kůži, ale opět je to něco hnusného a nepříjemného, a pak zase douho nic, maximálně nějaký záblesk charakteru postav a zas nic, příběh nic,  marnost, siroty, utrpení. Jsem v půlce a nevím, jestli to potřebuji číst dál. Mně nevadí se drásat, ale říkám si, jestli už mi to nestačilo. 

Offline Jos
Avatar
příspěvků moje polička 10. listopadu 2022 11:13

Gatita Dekuji za potvrzeni, ze zrovna tuhle knihu nepotrebuju. Presne to jsem ocekavala, kdyz jsem si cetla anotaci. 

Offline Karoleena
Avatar
2948 příspěvků moje polička 10. listopadu 2022 18:23

Gatita Achjo, to je snad ještě horší než jsem si to podle anotace představovala, a já to zrovna chcu koupit tchýni pod stromeček, četla Zulejku i Děti Volhy a oboje se jí moc líbilo, snad mě pak neprokleje. :) 

Offline bram
Avatar
4072 příspěvků moje polička 10. listopadu 2022 19:19

Dočetla jsem Hodiny z olova. Ve světle (nebo spíš tmě) současných událostí je to ještě mrazivější, než kdybych to četla před dvěma lety. Budu to dlouho rozdýchávat, ale určitě si ji přečtu znovu, je tam spoustu hlubokých myšlenek a strašně mě to bavilo. A musím teda velmi ocenit autorčiny znalosti a rozhled, je to studnice historických, filosofických a náboženských fakt.

Offline Ounz
Avatar
19832 příspěvků moje polička 10. listopadu 2022 21:00

bram to je za mě jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla..jestli se to vůbec dá takhle říct :)

Offline Gatita
Avatar
7149 příspěvků moje polička 10. listopadu 2022 21:31

Karoleenanechci ti brát vítr z plachet:) Já tu knížku dostala k narozeninám, protože Zulejka se mi líbila hodně a tamtu druhou knížku jsem pak četla taky. Víš co, stejně bych si ji asi ze setrvačnosti obstarala sama, tak jsem byla za dárek ráda. A třeba to nebude tak hrozný až do konce...

Offline bram
Avatar
4072 příspěvků moje polička 12. listopadu 2022 13:56

Ounz žejo! Teď bych ale potřebovala číst nějaký jednoduchý příběh prozářený sluncem a positive vibes. Nenapadá tě něco? 

Offline Ounz
Avatar
19832 příspěvků moje polička 12. listopadu 2022 14:06

bram no, obávám se, že poslední aspoň trochu pozitivní kniha, co jsem četla, bylo Probudím se na šibuji..zjevně se smutný věci autorům zpracovávají líp...nebo se líp prodávají? 

Offline bram
Avatar
4072 příspěvků moje polička 12. listopadu 2022 15:36

Ounz a to mi připomíná, že jsem si koupila Vzpomínky na úhoře, to by nemuselo být tak depresivní :) 

Offline Ounz
Avatar
19832 příspěvků moje polička 12. listopadu 2022 17:20

bram tak pak napiš, jaký to je, mám to na wishlistu :)

Offline baltik
Avatar
4427 příspěvků moje polička 14. listopadu 2022 06:39

bram no nechci ti brat nadeji, ale az tak pozitivni to neni ...

kazdopadne se to dobre cte a vzhledem k mistnim info o Japonsku se to tak dobre doplnuje :)

Offline bram
Avatar
4072 příspěvků moje polička 14. listopadu 2022 08:14

baltik no já počítám s tím, že to nebude žádná selanka, ale snad se tam už nebudou vyřezávat ledviny a všelijak různě ignorovat lidská práva. 

Ounz dám vědět! :)

Offline Victoria
Avatar
851 příspěvků moje polička 14. listopadu 2022 09:50

bram Hodiny z Olova je výborná kniha. Denemarková je vůbec velmi osobitá. Jen si ale nemůžu nevybavit ten pocit, že když by to šlo, tak mě u toho čtení autorka s umanutostí sobě vlastní mlátí holí po zádech, abych náhodou nesešla z cesty správného pochopení... četla jsem to poté, co to vyšlo, tak už toho moje paměť dost vytěsnila, ale toto si pamatuji silně. A také to, že bych si ráda od ní přečetla nějaký "rodinný" román, nějaké drama. Tam je příběh nějaké pubertální dcery, která má konfliktní vztahy s rodiči (neodejde k babičce ?), a to se mi moc líbilo, přišlo mi to strašně věrohodné a měla jsem pocit, že tohle Denemarková umí zachytit. Anebo se pletu a pomotala jsem to s jinou knihou?

Offline baltik
Avatar
4427 příspěvků moje polička 14. listopadu 2022 12:42

bram lidska prava jsou tam zcela v bezpeci :)

Offline Malvin
Avatar
1033 příspěvků moje polička 14. listopadu 2022 13:33

bram Hodiny z olova se mi moc líbily. Koupila jsem si pak i audioknihu. 

Hodně jsem na knihu myslela, když jsem čekat Bílou vodu. 

Offline bram
Avatar
4072 příspěvků moje polička 14. listopadu 2022 13:45

baltik což se ale asi nedá říct o těch úhořích právech, že? :)

Victoria v zásadě to tak bylo, jen dcera neodešla k babičce úplně dobrovolně, spiš byla odejita. A ano, Denemarková je v prosazování vlastního pohledu na svět poněkud urputná, řekla bych. Naštěstí to vidím podobně, tak mě to nějak nerozčilovalo. Spíš mi připadlo vtipné, jak se občas snažila tu glorifikaci Havla shodit tím, že napsala, že nebyl perfektní, že byl na ženský, že byl prominentní vězeň (a další podobná fakta), ale vůbec jsem jí nevěřila, že to myslí vážně :)

Malvin dobře, Bílou vodu odkládám a přečtu si ji za hodně dlouho :)

Offline Aranel
Avatar
4511 příspěvků moje polička 14. listopadu 2022 15:03

bram Já nevím, jestli existují "jednoduché příběhy prozářené sluncem a positive vibes", které by zároveň nebyly k vzteku stupidní ale moc vtipná kniha bez vyřezávání ledvin je pan Monroe. A bavila by tě asi i Dolly Alderton, i když to není vyloženě beletrie

Offline baltik
Avatar
4427 příspěvků moje polička 14. listopadu 2022 15:09

bram to bohuzel ne, to jde hned na zacatku knihy, ze proste vymrou, jestli je porad budeme jit

Offline Jos
Avatar
příspěvků moje polička 14. listopadu 2022 16:59

Tak jsem si ty Hodiny z olova stahla. Kdo mate Audioteka klub, je to tam volne ke stazeni. Tak az si vyposlechnu Doktora Zivaga (tak za rok ), tak je zkusim. Jinak k te Bile Vode, vsimly jste si jaky rozruch vyvolala ta cena? Nekde na FB jsem v par literarnich skupinach a prislo mi az komicke, jak kazdy "kdo neco vi o literature" ma nutkani si do autorky kopnout, protoze "prece neumi ani poradne psat". Priznam se, ze muj zajem o precteni se spis zvysil. 

Jinak jsem docetla ty Lazarovy zeny a je to proste ach . Fantasticka knizka. A vychazi ted tolik zajimavych knih. Napr. se tesim na Kocka a General, pak vysly dve nove absyntovky, diplomacie od Kissingera v novem vydani, Kosatik  a jeho pohled na vyvoj Slovenska v poslednich 30 letech...Doufam, ze mi Jezisek neco prinese...

Offline Ounz
Avatar
19832 příspěvků moje polička 14. listopadu 2022 17:10

Jos já ná fb nikdy nic moc nečtu, nechodím tam pro to, ale vyskočila tam na mě reklama na Bílou vodu a ta diskuze pod tim, to taky bylo něco. Mám pocit, že se proti ní vymezujou jen wannabe 'literáti' a bigotní osoby..