Knihy - co jsme přečetli, doporučení...

09. srpna 2014 03:09
Offline continuity
Avatar
33842 příspěvků moje polička 27. listopadu 2022 11:04

coralline na Foglarovky už je celkem velkej ne? 

Jinak se trefit mladým do vkusu je problém. Moje děti jdou do knihovny nebo knihkupectví s jasným záměrem a přitáhnou kolikrát něco jiného.

Knihy, třeba Dunu, které by se jim mohli líbit, jim bezúspěšně podstrkujeme a nic. No hlavne, že nějak čtou. Koupila bych klidně poukázku, ať si něco vybere sám. 

Offline coralline
Avatar
2158 příspěvků moje polička 27. listopadu 2022 19:54

continuity Myslím, že ani ne. Jsem si neuvědomila, že "náctiletej" je dost širokej rozsah, u nás se jedná o ty nižší čísla. Poukázka je dobrej nápad. 

Offline Garfie
Avatar
24040 příspěvků moje polička 28. listopadu 2022 04:41

coralline Floglarovky záleží...ale třeba starý dobrý Stínadla jsou myslím super pro každého. Jinak pokud se mu líbil Parkourista, tak ta Bitva o diamant se mi zdá dobrý tip! 

continuity Víš co, já když nechám mladýmu úplně volnou ruku, dotáhne si něco jako Minecraft-bojová příručka....

Offline brrr
Avatar
10060 příspěvků moje polička 28. listopadu 2022 08:41

Garfie Já jsem jim občas nějakou příručku koupila, ale jinak na tohle mají za úkol chodit do knihovny.

continuityO staršúm říkám, že je kvartalní čtenář. Je hrozně těžké pro něj něco vymyslet, ale když je to ta správná kniha, tak ji přečte na posezení. Naposled všechny tři díly Naslouchače od Stehlíkové.

Offline continuity
Avatar
33842 příspěvků moje polička 28. listopadu 2022 08:51

Garfie u nás si děti právě nosí tipy ze školy, někdy i věci, co je překvapí - třeba Hvězdy nám nepřály. Foglara mi hodily o hlavu obě. 

Offline Garfie
Avatar
24040 příspěvků moje polička 28. listopadu 2022 09:03

brrr My teď měli ve škole knižní trh pro elementary, knihy v angličtině a francouzštině, děti tam chodily se třídou a mohly si udělat wish list. No takže, dva komiksy a tři minecraft příručky, jedna kniha za cca 500.  Nekoupila jsem mu nic a abych nevypadala jako šrt, věnovala jsem jednu knihu do třídního fondu.

Ale syn docela překvapil, přišel s tím, že by si jeden ten Minecraft koupil za vlastní peníze a jestli by si nemohl nějak vydělat, nějakou pravidelnou činností, třeba že by stíral podlahy...tak jsem s ním uzavřela dohodu, už včera vytíral , tak se ustrnu a dostane něco k Vánocům. 

Knihovna je ve škole super, ale mají docela krátné výpůjční lhůty a přece jen mu to v angličtině nejde tak dobře, navíc času má fakt minimum. 

continuity Hvězdy nám nepřály, vidíš, to je dobrý tip pro dceru! Ona si teda napsala Ježíškovi prakticky jenom o hnihy, ale má tam jen Tolkiena, Riordana a různé knihy o Potterovi.

Offline Garfie
Avatar
24040 příspěvků moje polička 28. listopadu 2022 09:15

A teda když už jsme u děch dětských / pubertálních knížek, co vašim dětem doporučují ve škole? Já jsem tady taková trochu rozpačitá, dcera má úplně skvělého učitele angličtiny, je fakt bezva, už jsem tady říkala, jak mi psal e-mail, když nastoupila, a ptal se, jak se cítí, jestli má nějaké kamaráy a tak. A poslal jí osobní dopis, normálně v obálce, hezké to bylo. Po prázdninách si napsal s každým ze třídy, děti natáčí videa o knihách co čtou, píšou Golden Shovel Poem, teď zrovna dělají NaNoWriMo, fakt super. 

Ale knížky, které jim doporučuje jsou takové...asi se snaží přitáhnout i nečtenáře, ale jsou to vesměs různé sci-fi odnože, postapo, utopie a tak. Docela bych čekala, že se otřou i o nějakou klasiku, ale zatím vůbec nic. 

Offline andulka01
Avatar
10775 příspěvků moje polička 28. listopadu 2022 11:56

Teď jsem si dala kombo Magor a jeho doba a hned na to Bílou vodu. Takto dohromady velmi silný zážitek i spousta informací.
Magora jsem si přivezla z knihkupectví v Telči, které provozuje kamarád mánička (takže žádnej Luxor, fakt nezáviský podnik), nabízí zejména literaturu, která je mu blízká - je tam báječně, hrajou desky Beatles, hromada knih o muzice, beatníci, komplet Pratchett... no strávila bych tam klidně dny.

Offline continuity
Avatar
33842 příspěvků moje polička 28. listopadu 2022 17:33

Garfie třeba teď má starší v povinné četbě Remarqua Na západní frontě klid a asi jsem divná, ale zdá se mi to brzo.

Já teda tuto konkrétní ani nečetla. Muž jo a říkal, že dobrý, ale jeho ta válka bavila. 

To jediné si pamatuji, protože jsme to řešili, ale až přijde domů, tak ti ten seznam klidně pošlu do sz. 

Ale Harry Potter je tam taky. Pak ve škole jedou všechny holky Zjizveného Krále a máme za sebou Bohy Olympu. 

Offline Jos
Avatar
příspěvků moje polička 28. listopadu 2022 17:45

continuity Kolik ji je? Ctive je to hodne, ale podle me nejlepsi vek na R. je ve veku jeho hrdinu. Kolem tech 18...Pro mladsi je to asi silna kava...

Offline continuity
Avatar
33842 příspěvků moje polička 28. listopadu 2022 18:46

Jos no právě, já jsem ho četla až tak v 16, ji je 13 a přijde mi to brzo. ale mají to povinné, trochu se bojím, že jí to odradí úplně. 

Offline Garfie
Avatar
24040 příspěvků moje polička 28. listopadu 2022 23:34

continuity Jj, v české škole spolužáci mají seznam, většinu z toho už prý četla. Ale tady mi přijde, že nějakou klasiku úplně pomíjí. Jinak teda na Remarqua se mi to zdá taky brzo, když už, tak třeba Tři kamarády, to mi přijde pro tento věk čtivější (a mluvím teda o dceři, která je docela vyspělý čtenář). Ona teď čte kromě školních věcí prakticky jen nějaké braky na whatpaddu, už mě to docela štve a nevím, jak to zatrhnout. Má tady dvě nepřečtené Válkové a nějakého Tolkiena, kterého si přála a na to "nemá čas", ale čte všechny slátaniny a parodie na téma HP, včera jsem ji dokonce přistihla, jak si to čte při společném online učení s kamarádkou. Holka tam potila krev a moje jen "hmhm" a před sebou otevřenou stránku.

Offline Aranel
Avatar
4541 příspěvků moje polička 29. listopadu 2022 18:04

Garfie Třináct je fakt brzo, souhlasím s těmi Třemi kamarády.

Online Gatita
Avatar
7179 příspěvků moje polička 29. listopadu 2022 18:09

Garfie hi hi, mne srdce zaplesalo, kdyz syn prvnak pribehl ze skoly s katalogem knizniho klubu, ze by si moc pral knihu. Vybral si omalovanky minecraft. Ja mam mraky poukazu do knihkupectvi, tak jsem ho vzala do luxoru a rekla mu, at si je teda vybere. Nakonec si misto toho vybral dogmana. To mi taky neprijde jako neco extra, skoro tam nejsou normalni slova, ale syn se u toho smeje, tak si rikam, proc ne. On ale na knizky nikdy nebyl, tak jsem moc rada, ze cte aspon tohle. Ja bych to tem detem necenzurovala, v puberte jsem jeden cas cetla jen a pouze stopy hruzy a ctenarsky vkus mi to nijak nepokrivilo. 

Offline brrr
Avatar
10060 příspěvků moje polička 29. listopadu 2022 19:11

Gatita Dogmany máme doma asi tři, pro prvňáka, co se potřebuje rozčíst, mi přijdou v pohodě.

Offline continuity
Avatar
33842 příspěvků moje polička 29. listopadu 2022 19:35

Garfie Aranel u toho Remarqua vůbec není na vyber. Musela bych to řešit s učitelkou a to se mi nechce. 

Offline Garfie
Avatar
24040 příspěvků moje polička 29. listopadu 2022 22:37

Gatita brrr Jo, Dogman bylo přání číslo dvě.  Ale to ani neznám. A ještě tam měl jeden komiks. Ale souhlasím s tím, že komiksy pro prvňáka jsou super, já o tom právě taky trochu uvažovala, kvůli angličtině. Ale přijde mi, že když už zvládl přečíst Hačika (dělali z něj nějaké úkoly do školy), tak se ke komiksům vracet nemusí. Ten minecraft ale dostane a taky knížku o Tokyu pro děti, teď probírají Tokyo v japonštině, tak to bude dobrý dárek. Ovšem dojít to má do 13 pracovních dní, takže totálně na hraně do Vánoc, uvidíme. 

continuity A nemají to jen jako doporučenou četbu, ne povinnou? Já bych se na to asi taky vykašlala, jsou tam i jiné věci na výběr. 

Offline continuity
Avatar
33842 příspěvků moje polička 29. listopadu 2022 23:12

Garfie no právě mají seznam, ze kterého vybírají a mají tam hvězdičkou označené povinné knihy a jedno z toho je ten Remarque, druhé, jen pro holky, Babička. Co mají kluci mě nezajímalo, ale můžu zkusit zjistit. 

podotýkám, že učitelce, která odlišuje knihy na holčičí a klučičí, není 102 let, ale tak 40.

Offline Garfie
Avatar
24040 příspěvků moje polička 29. listopadu 2022 23:29

continuity Tvl, tak to je mazec!! Mohla jim z těch dvou titulů nechat vybrat aspoň.

Offline Jos
Avatar
příspěvků moje polička 30. listopadu 2022 08:41

continuity Se zblaznila ta ucitelka. I ta Babicka je bezesporu krasna kniha, ale v tomto veku je uplne kontraproduktivni ji cist. Taky me to cca ve 13 nebavilo, znechutilo a Nemcovou jsem zavrhla. Kdyztak v Zamku a podzamci, tam byl aspon dej . A Remarqua je skoda uplne, to je pro me dosud autor od ktereho jsem krome Tri kamaradu a Stinu v raji precetla vse. Je symbolem pro ctivou klasiku ve spravnem veku. Neco jako Zoluv Zabijak. 

Jinak porad nechapu, ze se na ceskych skolach baziruje tolik na obrozeni, porad se do deti cpou Malostranske povidky, Lovci mamutu. To neni alternativa? A pozdeji se autori jako Fuks, Havlicek nebo i svetova postmoderna prakticky preskoci.