Knihy - co jsme přečetli, doporučení...

09. srpna 2014 03:09
Offline Victoria
Avatar
851 příspěvků moje polička 21. října 2022 20:16

Jos Ty jo, to je náhoda. Já jsem zrovna včera dočetla román jedné autorky z Jižní Afriky (mohu dopučit určitě) a v doslovu se právě píše o literatuře z téhle země. A zmiňuje se právě autor Coetzee s tím, že dostal Bookerovu cenu a je to literární hvězda. Já ho přitom vůbec neznala a to literaturu a tuto cenu sleduju, vůbec nechápu, jak mi mohl uniknout. Tak jsem se hned dívala, co od něj vyšlo a natrefila na knihu, o které píšete. Tak jste mě povzbudila, rozhodně se do ní pustím.

A kniha, kterou jsem četla

https://m.kosmas.cz/knihy/513030/bez-domova/

Má to velmi poetický jazyk, překlad je skvělý.

Offline Victoria
Avatar
851 příspěvků moje polička 21. října 2022 20:22

A za večer jsem přečetla novou knihu Petry Dvořákové Zahrada. Moc se mí líbila její kniha Vrány, tak jsem Zahradu otvírala s velkým očekáváním a byla nakonec trochu zklamaná. Není to špatné, dobře popisuje psychologii hlavní postavy, ale je to takové předvídatelné. Na Vrány to nemá.

Offline Jos
Avatar
příspěvků moje polička 21. října 2022 20:52

Victoria Dekuji za tip. Ja autora taky neznala a vlastne jsem na knihu narazila pri obhlidce Levnych knih. Coz je az smutne, ale paradoxne mam odtud hodne peknych knih. Jedina kniha, kterou jsem dosud z techto koncin cetla (dvakrat) je moje milovana - Nezadouci od Barnarda. Antikvariatni zalezitost o apartheidu z lekarskeho prostredi. Mozna bych dne uz ani nebyla tak nadsena, ale nostalgicky tu knihu miluju, jak ja chtela byt kardiochirurg jako autor  

Na Dvorakovou jsem se divala. Vrany byly skvele, Chirurg se mi tez cetl dobre, byt uz to byla spis takova vztahovka z lekarskeho prostredi. Ale trochu me (prizemne) odrazuje i obalka.. 

Offline notna
Avatar
6533 příspěvků moje polička 21. října 2022 21:26

baltik Děkuji! To je ono. Mně se to nedařilo vygooglit.

Offline notna
Avatar
6533 příspěvků moje polička 21. října 2022 21:27

Victoria Na Zahradu jsem se těšila, ale bohužel ani jinde nejsou ty recenze dobré. 

Offline Gatita
Avatar
7147 příspěvků moje polička 21. října 2022 22:28

Cetly jste uz novou knizku od G.Jachiny? Budu zklamana? 

Offline baltik
Avatar
4427 příspěvků moje polička 21. října 2022 22:33

Gatita jsem o ni ani nevedela! Tema vypada zajimave, tesim se. Ted vychazi tolik knizek a to jsem si rikala, ze budu trosku mene jich kupovat...

Offline Gatita
Avatar
7147 příspěvků moje polička 21. října 2022 22:44

baltik a na co mas zalusk? Musim doplnit seznam, uz jsem zas na suchu. Ja cerpam tipy vetsinou tady, nebo v knihkupectvich z tech jejich novin, ale uz jsem si dlouho knizku nekoupila a tedy ani nedostala ten pamflet, to je hotovy zacarovany kruh:) 

Offline baltik
Avatar
4427 příspěvků moje polička 21. října 2022 23:03

Gatita tak ja sepisuju seznam, az se me lidi budou ptat, co chci na vanoce a k narozkam, ktere mam hned potom:

Demokracie, Takova je Sarah, V noci je kazda krev cerna, Vypravec (Anna Bolava), Zpivas jako bys plakala, Lenost, Euforie, Snih a popel, Kontinuita parku, Rozpuleny dum, Putovani lekle ryby

Offline Gatita
Avatar
7147 příspěvků moje polička 22. října 2022 08:28

baltik dekuju za tipy. Vubec jsem netusila, kolik je mladych ceskych autoru! A Rozpuleny dum jsem si hned poznacila na svuj seznam.

Offline Ounz
Avatar
19831 příspěvků moje polička 22. října 2022 09:28
Reakce na Gatita:

Cetly jste uz novou knizku od G.Jachiny? Budu zklamana? 

​vůbec jsem nevěděla, že něco novýho je..teď jsem přečetla anotaci, zase vlak a dva 'protiklady muž a žena'...no jestli přečteš, tak napiš jaký to bylo, to by mě fakt zajímalo. Panč zuleika byla tenkrát skvělá, děti volhy jsem teda dočetla s obtížema, tak trochu počkám, co na to řeknete

Offline Victoria
Avatar
851 příspěvků moje polička 22. října 2022 09:29

Jos notna Pokud máte málo času číst, tak tu Zahradu klidně vynechte:-)

Offline Gatita
Avatar
7147 příspěvků moje polička 22. října 2022 09:37

Ounz ja ze zuleiky byla nadsena, z deti volhy uz mene, tak jsem taky zvedava.

Offline Jos
Avatar
příspěvků moje polička 22. října 2022 09:43

Victoria Dik, asi to tak dopadne. Mam toho doma haldy neprecteneho (neprehanim) a velmi casto a rada saham spis po knihach starsiho data. Proste si sednu pred knihovnu a patram pohledem. 
Ale tu Vami doporucovanou, Bez domova, budu asi casem potrebovat. Podle anotace je to presne to "moje". A pripomnelo mi to tuhle, co jsem uz zalozila a necetla. Musim se do ni pustit!

 https://m.kosmas.cz/knihy/508338/zivot-si-se-mnou-zahrava/

Offline Victoria
Avatar
851 příspěvků moje polička 22. října 2022 09:47

Jos Díky za tip, tahle řada je obecně jednou z nejlepších na českém trhu. V listopadu v ní vyjde nový  Michel Houellebecq. 

Offline Jos
Avatar
příspěvků moje polička 22. října 2022 09:57

Victoria U nej nevim, co si uprimne myslet. Cetla jsem Elementarni castice a Podvoleni, a oscilovala mezi nadsenim, nepochopenim a misty znechucenim. A nevim, jestli si vlastne mam precist neco dalsiho. Odeonky ctu asi mene a trosku hur se mi cte ten jejich font pisma. Ale treba Barnesuv Hukot casu z posledni doby me uchvatil. Co miluju nejvic je edice Marqueze.

Offline brrr
Avatar
10015 příspěvků moje polička 22. října 2022 13:39

Chvíli mi to trvalo, ale konečně jsem přečetla posledního Cormorana Strikea (The Black Ink Heart). Tentokrát mě to fakt bavilo, ani mi nevadilo, jak moc se kniha věnuje vztahu Robin a Cormorana, resp. bála jsem se, že toho bude víc a bude otravnější. Robin samozřejmě správňačka číslo jedna, ale člověk nemůže mít všechno.

Offline Victoria
Avatar
851 příspěvků moje polička 22. října 2022 22:27

Jos Díky za tip na knihu.

Hukot času je skvělý. Ten popis a atmosfétra, jak Šostakovič nemohl spát a čeká, kdy si pro něj přijdou... K téhle knize se, myslím, skvěle hodí tahleta Šostakovičova skladba, moc doporučuji si ji poslechnout, obzvlášť po šesté minutě to má opravdové grády. Možná si to vsugerovávám, ale v té hudbě ten strach ze Stalina prostě cítím.

https://www.youtube.com/watch?v=rUDB_OwhDS4

Co se týče Houellebecqa, v podstatě to mám podobně. Já nejsem jeho nadšený fanoušek, i si myslím, že v těch starších knihách prostě dává průchod svému prasáckému já... ale ty dva jeho poslední romány Podvolení a Serotonin moc doporučuji. Byť se mi jeho knihy vlastně až příčí, nesouhlasím s jeho "popisem" současného člověka v Serotonin, až mě to vlastně pobuřuje, tak ho čtu s velkým zájmem. Za prvé je to opravdová literární hvězda, nemyslím ve smyslu celebrity, ale fakt umí psát. Za druhé prostě z té současné doby vystihne něco, co je pak předmětem mnoha diskusí a čte to celá Evropa. Mě tyhlety debaty zajímají, on je veskrze strašně současný, nevím, zda je nějaký podobný autor.

Edit. Ještě k tomu Šostakovičovi, pokud by Vás o něm více zajímalo, tak jsem na jaře četla toto 

https://www.kosmas.cz/knihy/221418/svedectvi-pameti-dmitrije-sostakovice/

A pak jsem zjistila, že mám v knihovně toto a vůbec nevím, zda jsem to četla, nejspíš asi ne... 

https://www.kosmas.cz/knihy/179089/dirigent/

Offline coralline
Avatar
2155 příspěvků moje polička 24. října 2022 12:20

brrr Mně zbývá jenom kousíček, dneska to dorazím. Trochu mi vadí, jak mají 10 podezřelých a až do konce to může bejt kdokoliv. Měla jsi favorita na pachatele? A trefila ses?

Offline brrr
Avatar
10015 příspěvků moje polička 24. října 2022 12:40

coralline Myslela jsem, že ho mám, ale netrefila. Těsně vedle