Knihy - co jsme přečetli, doporučení...

09. srpna 2014 03:09
Offline baltik
Avatar
4426 příspěvků moje polička 16. dubna 2021 12:55

Karoleena ja jsem cetla tu Smrtholku, coz bylo urcite zajimave, jen mi to obcas prislo v realu nepravdepodobne

Pak jsem cetla tu Spitalnikovou, kde me teda trosku zklamalo, ze uz toho hodne povykladala v rozhovorech, zvlast, pokud jich clovek videl vic

Hořavu jsem rozecetla a nedocetla, ale jeste se k tomu vratim

Stindl me zklamal a nechapu tu nominaci

Offline nolita
Avatar
6511 příspěvků moje polička 16. dubna 2021 13:58

Karoleena já jsem četla tu knižku chmurdálie a teda nic moc... volně to navazuje na tu předchozí knihu pískový vrch, která se mi líbila, ale chmurdálie mi přišla jako divná splácanina...i

Offline Mulen
Avatar
4239 příspěvků moje polička 16. dubna 2021 14:33

Karoleena Faju jsem nedávno doposlouchala (a pak jsem zjistila, že 3. díl ještě ani nevyšel ) a hlavní hrdinka mi lezla někdy na nervy, ale je to puberťačka, tak jsem si říkala, že má nárok

Offline Karoleena
Avatar
2948 příspěvků moje polička 16. dubna 2021 16:12

Mulen No ale viděla jsem teďka na FB reklamu, že třetí díl vychází 29. dubna, to už je za bukem! Jsem zvědavá, jak se to s tou adolescentkou voprsklou dál vyvine! :)

Aranel Alžběta Luňáčková má krásnou knížku i jen vizuálně jak se na to teďka koukám, to by možná stálo za to podpořit! A ročník pětadevadesát, hergot, jak je možný, že o pět let mladší lidi vydávají básnický sbírky zatímco já se válím na otomanu v teplákách?? :D Asi už si budu muset na tuhle perspektivu zvyknout!

Jos Já jsem četla Zuzanin dech velmi krátce po Haně a takhle v přímým srovnání moc neuspěl, a jako jo no, holocaust stokrát jinak, vůbec to není špatný, ale už bych si ráda přečetla nějakou zajímavou knížku vsazenou do jinačí historické etapy.

Offline Mulen
Avatar
4239 příspěvků moje polička 16. dubna 2021 16:27

Karoleena já taky, docela mě to zaujalo. Snad to nebude jako Mycelium!

Offline Jos
Avatar
příspěvků moje polička 16. dubna 2021 16:28

Karoleena Presne. Samozrejme si to rada prectu i tak, ale je to ted zaplava podobnych knih. Kdysi davno jsem cetla Prezila jsem Osvetim (po cca 60 letech vysla ted znovu v cestine) a to nasadilo dost latku. I kdyz...jak tak patram v pameti, tak treba Smrt je mym remeslem nebo Pan Theodor Mundstock jsou fenomenalni taky. No a porad se chystam na romany od Sulce, tak nejak cekam, ze budou skvele. Necetl nekdo? 

Offline Karoleena
Avatar
2948 příspěvků moje polička 16. dubna 2021 19:07

Jos Smrt je mým řemeslem bylo moje první setkání s tímhle tématem v literatuře vůbec a doteď si myslím, že skoro nic lepšího není, i když taková Kateřina Horovitzová... ale dost jsem si poplakala i u Zvuku slunečních hodin a Zlodějky knih. :) 

Offline Isca
Avatar
4455 příspěvků moje polička 16. dubna 2021 20:27

Karoleena Nechtěla jsem to dlouho psát, ale když jsi to naťukla, odložím si tady - nemám moc chuť číst další a další  romány s tématem holokaustu a koncentračních táborů , se kterýma se v posledních pár letech roztrh pytel  -  ne kvůli námětu  samotnýmu, ale protože se bojím, jestli to není jen vytěžování atraktivního a zaároveň závažnýho tématu stylem "když je to o tragických věcech, tak to nemůže být sračka (nebo aspoň průměrnej kus)  ".  

Jak už tu bylo zmíněno, Pan Theodor Mundstock, Modlitba pro Kateřinu Horowitzovou, a za sebe dodám Sophiinu volbu a taky Škvoreckého Eine kleine Jazzmusik a Příběh o kukačce nastavily laťku. 

Offline slniecko admin
Avatar
17571 příspěvků moje polička 16. dubna 2021 22:19

Isca akože ja to nečítam, lebo to jednoducho nedávam, a nikoho rozhodne nenútim, ale to, že sa s tým roztrhol pytel práve teraz má svoje dôvody. Či sa na tom fenoméne - ako na každom - aj niekto náhodou nezvezie je druhá vec, ale s tým sa asi nič nedá robiť.

Offline Isca
Avatar
4455 příspěvků moje polička 16. dubna 2021 22:22

slniecko Asi se ptám jako ichtyl. ale jaké důvody právě teď?

Offline slniecko admin
Avatar
17571 příspěvků moje polička 16. dubna 2021 22:34

Isca vôbec nie, mala som to rozviesť. Súvisí to s dobou, ktorá odvtedy uplynula a so spracovávaním traumy, jednak u tých konkrétnych ľudí (resp. tých pár, čo ešte žije) a čo sa týka transgeneračného prenosu, tak tretia generácia je práve v najproduktívnejšom veku a potrebuje to riešiť a toto je jeden zo spôsobov.

toto je pomerne zjednodušujúce, ale zase ako taký náhľad, o čo ide:

https://blog.linkabezpeci.cz/prenos-traumatu-na-dalsi-generace/

Offline continuity
Avatar
33592 příspěvků moje polička 17. dubna 2021 10:06

slniecko to je velmi zajimave, děkuji za odkaz. 

Offline Isca
Avatar
4455 příspěvků moje polička 17. dubna 2021 10:49

slniecko Děkuji za odkaz :-) mě teda akorát napadalo, jak už nynější poslední pamětníci byli tehdy v podstatě v dětském věku, tak už mizí osobní vzpomínky, jak se kdo tehdy rozhodoval a co dělal a nedělal. 

Offline Sweet Potato
Avatar
34808 příspěvků moje polička 17. dubna 2021 12:21

Jos Dva proti říši! Vynikající. 

Offline Jos
Avatar
příspěvků moje polička 17. dubna 2021 13:06

Sweet Potato Temi chci skoncit (to nej nakonec). Casto si absudne nechavam nakonec knihy, ktere vim, ze se mi budou libit . slniecko Dekuji za vysvetleni. Akorat skoda, ze se v minulosti nic podobneho nestalo v pripade armenske genocidy. 

Offline slniecko admin
Avatar
17571 příspěvků moje polička 17. dubna 2021 13:49

Isca tak áno, ale ten vnútorný tlak, že sú vlastne poslednými svedkami toho, čo sa dialo, je silný.

Offline slniecko admin
Avatar
17571 příspěvků moje polička 17. dubna 2021 13:53

Jos dopady arménskej genocídy sa tiež dosť podrobne skúmajú. Akurát neviem, ako je to ohľadne beletrie s tou tématikou, či naozaj nie je, či len nie je u nás prekladaná, alebo či vôbec môže vychádzať (v Turecku napríklad, eh.) Ale či niečo a čo vychádza v Arménsku a či je dosť prekladateľov z toho jazyka, tak to nemám tušenia.

P.S.

A ešte ma napadlo, že to je vec o generáciu staršia, takže to, čo sa teraz deje okolo holokaustu mi padá plus-mínus do obdobia, keď bolo ešte Arménsko časťou ZSSR, resp. neskôr vo vojne a to sú udalosti, ktoré tomu nutne dávajú jednak ďalšie rozmery a jednak obmedzenia.

Offline Jos
Avatar
příspěvků moje polička 17. dubna 2021 14:01

slniecko To je take mozne. Werfeluv roman je znamy, a pak je par i dalsich, ale zadna zaplava. Prestoze i armenska diaspora je ve svete velmi pocetna. Pro me osobne byl pamatnik Armenske genocidy v  jerevanu to nejsilnejsi, co jsem zatim zazila. Byly tam i dobova videa, strasne. A porad to tema vsem cpu, tak se vsem omlouvam, ze i tady. 

Offline Vilemina
Avatar
2264 příspěvků moje polička 17. dubna 2021 18:21

Jos Mosty do Tel Avivu, zajímavý téma.

Offline slniecko admin
Avatar
17571 příspěvků moje polička 17. dubna 2021 19:48

Jos Je to strašné a treba to pripomínať.

Tak som si spomenula, že keď som bola v Grasse, tak penzión, v ktorom som bývala, bol jeden čas sirotinec pre arménske deti. Proste člen rodiny ktorá usadlosť vlastnila, tam bol v tej dobe ako dôstojník a keď videl, čo sa deje, tak sa snažil čo najviac detí odlifrovať do Francúzska a z vlastného domu spravili jedno z miest, kde tie deti ubytovali.

To by bola tiež pekná knižka.