Knihy - co jsme přečetli, doporučení...

09. srpna 2014 03:09
Offline Aranel
Avatar
4442 příspěvků moje polička 19. dubna 2021 22:27

Karoleena No ona ta Alžběta L. sice vydala básnickou sbírku... ale řekněme, že pro básníky a básnířky často není život jednoduchej a radši by možná nevydávali nic a váleli se na otomanu v teplácích (a kdo peče ty dorty a sází rajčata, jestli ty se válíš?!)

Jos Ad mainstream. Už jsem o tom mluvila s jedním kamarádem, že tadyta jakoby největší a nejsledovanější literární cena (možná je to iluze a literární ceny jsou každýmu u zadku, ale je to v televizi, no...) pramálo reflektuje nějaký hlavní proud, to, co se prodává. V nominacích není Soukupová, není tam Lednická, nejsou tam Slepé skvrny... a to nejsou přece špatné knihy, nejsou tím horší, že se prodávají. Jako neříkám, že má být nominovaná Třeštíková a Pohlreichova kuchařka nebo takhle, ale...

Offline Jos
Avatar
příspěvků moje polička 20. dubna 2021 08:01

Aranel Ale hlavni literarni cena by nemela prece reflektovat hlavni proud. Ma nezavisle posuzovat kvalitu a prinos danych knih bez ohledu na naklad a prodejnost. Ze jmenovanych to splnuji treba ty Slepe skvrny (jen podle me). Vsechny tyhle dalsi hlavne autorky pisi ctive zalezitosti, ale literarni kvality si netroufam posuzovat. Ale je fakt, ze ty knihy co vyhraji, nejsou moc videt. Ja se o ceny nijak aktivne nezajimam a vlastne za dejme tomu pet let jsem zaregistrovala a cetla Jezero (skvele!) , mam rada Havlicka a asi si poridim Zizku. 

Offline Aranel
Avatar
4442 příspěvků moje polička 20. dubna 2021 10:28

Jos Myslím, že nejsme ve sporu. Leda ohledně toho, co je "hlavní proud". Tam bych asi ten Šikmý kostel ani neřadila.

Offline Aranel
Avatar
4442 příspěvků moje polička 20. dubna 2021 10:30

Ještě se opravím, Slepé skvrny vyšly už 2019, ale v nominacích loni nebyly.

Offline Jos
Avatar
příspěvků moje polička 20. dubna 2021 10:39

Aranel Ve sporu vubec. Ja tomu stejne houby rozumim . Vidis a Sikmy kostel mi do tech popularnich normalne zapada, aspon je ted teda naprosto vsude. Proste dobra rodinna saga Ja stejne ctu tak nejak od vseho trochu. Treba ted jsem docetla nejaky plytky thriller, mam rozectenou novelu od Marqueze a mezitim se chci pustit tematicky do nejake literatury faktu o soucasnem Rusku. 

Offline ionicera
Avatar
2238 příspěvků moje polička 20. dubna 2021 15:21

Tak jsem koukala na novou Mornštajnovou a nevím proč se mi do ní moc nechce. Asi, že má být tak jiná, než ty ostatní, které mám ráda. Tak sem snad někdo dáte recenzi. :-)

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 20. dubna 2021 22:25

ionicera Na databázi knih má  Listopád  

vesměs skvělé hodnocení. Já se nějak s autorkou těžce míjím, všeobecné nadšení 

nesdílím, její novinku rozhodně zkusím - časem.

Offline viktorka_od splavu
Avatar
45852 příspěvků moje polička 20. dubna 2021 22:37

Hanka H hle to jsme na tom podobně, s autorkou:-) už jsem se bála že jsem v tom osamocena

Offline baltik
Avatar
4409 příspěvků moje polička 21. dubna 2021 08:02

ionicera vcera jsem to docetla a mne to teda zklamalo

prislo mi, ze si vzala prilis velke sousto, ze doted vzdycky nacetla historii a do toho zasadila svuj rodinny pribeh a bylo to o tom, jaky vliv maji na cloveka velke dejiny, ale tady musela vymyslet i tu alternativni historii 

melo to velmi ruznorody rytmus, prvnich 70 stran byl hodne podrobny popis a pak jine velke zvraty ke konci nebyly dostatecne vykreslene a vysvetlene, jako by uz nemohla

slusela by tomu mnohem vetsi delka

ale jako pripominka pro mladsi, ze komunismus nebyl jen o tom, ze nebyly banany a nemohl clovek k mori, urcite prinosne

Offline ionicera
Avatar
2238 příspěvků moje polička 21. dubna 2021 10:55

baltik Asi si to do knihovny nepořídím, ale ségra kupuje, tak přečtu. Díky.

Offline nausi
Avatar
46 příspěvků moje polička 21. dubna 2021 11:33

viktorka_od splavu nejste samy, rozhodně.. Míjím se taky..

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 21. dubna 2021 15:08

viktorka_od splavu nausi 

Samy nejsme zcela jistě, osobně znám několik čtenářů, kteří se na knihy A. Mornštajnové tváří dost skepticky. Četla jsem tedy pouze Tiché roky a Hanu, co mi vadilo?Zvolená témata (holocaust je dalo by se říci sázka na jistotu - to musí mít odezvu, kdo by se to odvážil hanět,že), bizarní náhody (není každý spisovatel John Irwing, aby je dokázal podat), vypravěčský styl - chyběla mi větší jazyková rozmanitost, pestrost, lehkost vyjadřování... Prostě jsem autorce ty "těžké lidské osudy" nevěřila.

Někdy je všeobecné nadšení knihou trochu davová hysterie, vzpomínám si, jaké zavládlo kdysi na vysoké škole zděšení, když jsem se ne zrovna pochvalně vyjádřila o Malém princi.

Offline Jos
Avatar
příspěvků moje polička 21. dubna 2021 16:18

Hanka H Ja mam k Mornstajnove takovy neutralni postoj. Cetla jsem prvni tri knihy a zrovna Hana se mi libila velmi. Jak uz jsem psala vyse, z holokaustovych knih mam jine favority, ale tahle kniha mi prisla i tak velmi dobra. I dobre napsana, proste jsem hltala cely ten pribeh. Knihy jsou proste strasne individualni. Mne takhle strasne nesedl Muz jmenem Ove, to bylo tak strasne strasny! A pritom se to tolika lidem libilo. Jo a Utrpeni mladeho Werthera a Jarmark marnosti, jsem silela z tech hlavnich hrdinu. A pak jsou autori, kteri bud sednou nebo nesednou, treba muj oblibeny temer nedejovy Marquez. 

Offline Len
Avatar
2173 příspěvků moje polička 21. dubna 2021 16:26

Jos Mně se knihy Mornštajnové vesměs líbily, Hana asi nejvíc, nepřišlo mi to tak prvoplánové jako jiné knihy o tématu. Naopak takový Hotýlek mi nic nedal. Listopád si určitě přečtu, i když nemá moc pozitivní ohlasy. 

Asi dost bude záležet na tom, co člověku sedne. Souhlasím, utrpení mladého Werthera bylo vážně utrpení, hrdina mi hrozně lezl na nervy. Kniha o ničem.

Offline Garfie
Avatar
23614 příspěvků moje polička 21. dubna 2021 16:53

Mně se Mornštajnová líbila, ale tak normálně, nic co bych musela mít doma nebo si z toho nějak sedla na pr...Hotýlek mě teda moc nebavil, to je pravda. Listopád si přečtu, když se ke mně dostane, sama ho nějak vyhledávat nebudu, asi tak. 

Offline Gatita
Avatar
7083 příspěvků moje polička 21. dubna 2021 22:48

Len Utrpeni se dalo pretrpet, protoze nebylo tlustý:) Ale taky mi to jako stredoskolacce vadilo, nechapala jsem, proc se hrdina porad nad vsim tak dojima a co chvili je nucen uronit slzu. Ale brala jsem to tak, ze me ten hype o nejake to stoleti minul, no.

Jinak Hana se mi libila, dobre se cetla a nejak se ji podarilo mi utkvet v pameti. Naopak Tiche roky mi prisly takove...ja nevim, jako predloha k nejake inscenaci ceske televize? Proste takove vypraveni, jako kdyz nekomu neco jen tak vykladam a snazim se toho shrnout co nejvic, popsat neci vztah par vetama.

A co me minulo dost, bylo Milenium od Larssona, ne ze by se mi to nelibilo, ale tu popularitu jsem moc nechapala. 

Offline Tulipe
Avatar
2467 příspěvků moje polička 21. dubna 2021 23:01

Gatita ja jsem četla Milenium asi až po 5 letech poté, co vyšlo. Do te doby jsem takové "méně vážné" knihy moc nečetla a celkem mě to uhranulo, vzpomínám si, jedno léto na chalupě s detmi, co celkem brzo vstavaly, ještě ve tři ráno jsem se od toho prvního dílu nemohla odtrhnout :)

Offline viktorka_od splavu
Avatar
45852 příspěvků moje polička 22. dubna 2021 07:35

Jos Marquez

Offline Jos
Avatar
příspěvků moje polička 22. dubna 2021 07:45

Gatita U toho utrpeni presne beru v uvahu eru romantismu v dobe vzniku, objektivne ta kniha je skvela. A u takoveho Frankensteina mi ta rozervanost nadherne sedela.
Milenium prvni dil me nadchnul, strasne se mi to libilo. No a treti dil jsem nejak bez zajmu opustila nekdy v pulce a nikdy jsem to nedocetla. Ono ta severska krimi je spis z principu trochu brak, literarni kvality to nema valne. Byt teda muj zboznovany Peter May nebo zrovna ten Larsen pisi dobre. Ale zkus neco treba od Larse Keplera a zjistis, ze Milenium je o nekolik svetelnych let jinde

Offline rasaNori
Avatar
7680 příspěvků moje polička 22. dubna 2021 23:25

Mulen tak dekuju, vcera jsem do 2 do rana cetla naslouchace a dnes za odpoledne za podavani hracek a jidla detem docetla faju... A kdyz jsem se vzdycky dostala k nejakemu odhaleni, tak mi pokazde bud nekdo zavolal, nebo se zmasily deti a tak:D