Knihy - co jsme přečetli, doporučení...

09. srpna 2014 03:09
Offline Ounz
Avatar
19828 příspěvků moje polička 22. dubna 2019 19:58

nonemy no, já to myslela s nadsázkou jako červenou knihovnu, no koukla sem na toho otroka na databazi knih, to červená knihovna není. A moc mě to teda nezaujalo, ale ono je tolik jinejch knih na výběr, že to neva :)

Offline nonemy
Avatar
2675 příspěvků moje polička 22. dubna 2019 20:16
Offline nonemy
Avatar
2675 příspěvků moje polička 22. dubna 2019 20:21

Ounz Určitě neva :) Já bych si něco takového ani nedovolila doporučovat, to byl jen příměr k těm brakovým odstínům :)

Offline Sweet Potato
Avatar
34821 příspěvků moje polička 22. dubna 2019 20:25

nonemy A když jí čteš ty? Vím, že to může vypadat, že už je na to velká, ale nevzdávej to.

Offline nonemy
Avatar
2675 příspěvků moje polička 22. dubna 2019 20:44

Sweet Potato Na to už jsem asi líná, když si může číst sama :) Nevím no, četla jsem jí hodně, když byla malá, myslím, že teď už je to na ní. Když ji knížka zaujme, tak ji přečte za 4 dny a leží v tom pořád, ale pak ji zase nic nebaví a musím ji do toho "kopat". Což je daleko častější. Myslím, že kdybych jí četla, tak by ráda poslouchala, ale samotné by se jí stejně nechtělo.

Offline Ounz
Avatar
19828 příspěvků moje polička 22. dubna 2019 20:47

nonemy jasně já chápu, ale samozřejmě sem byla zvědavá, o čem kniha je :)

Offline Sweet Potato
Avatar
34821 příspěvků moje polička 22. dubna 2019 20:55

nonemy

Já už jsem to tu kdysi psala, fakt je hrozně důležitý nepřestat dětem číst ve chvíli, kdy se to naučej. Doporučuje se pravidelně (pokud možno) jim číst třeba do dvanácti. 

Mladší dceři taky vždycky trvá, než se začte. Ono je to celkem pochopitelné, těch jiných lákadel (televize, internet) mají hrozně moc. 

Starší je čtenářka fakt velká. Táhne jí na 16 a stejně občas (hlavně když je nemocná) loudí, jestli jí budu číst.

Offline nonemy
Avatar
2675 příspěvků moje polička 22. dubna 2019 20:56

Ounz jj, taky většinou hned hledám, když tu něco padne :) díky tomu jsem objevila úžasné knihy jako je Hana, Terror, Trhlina, Kronika ptáčka na klíček...
Mé oblíbené vlákno toto :)
Co Ty máš ráda?

Offline nonemy
Avatar
2675 příspěvků moje polička 22. dubna 2019 20:59

Sweet Potato To jsem nevěděla a nevím, jestli už na to není pozdě?, když už jí fakt tak 3 roky nečtu (výjimečně). Mně nečetl nikdo a čtu odmalička fakt hodně. Můj brácha nečte vůbec. Měla jsem za to, že to je spíš daný.
A já tak nerada čtu nahlas :)

Offline Ounz
Avatar
19828 příspěvků moje polička 22. dubna 2019 21:03

nonemy jojo, tohle vlákno je dobrý! Já toho ráda..ale teď třeba sem přečetla posledního Rudiše, fajn to bylo, ale já ho mam asi nekriticky oblíbenýho kvůlivá Berlinu a Konec punku v Helsinkách..jinak sem četla spousta z toho, co tady padlo a většina stojí za přečtení rozhodně :)

Offline nonemy
Avatar
2675 příspěvků moje polička 22. dubna 2019 21:09

Ounz Jo vidíš, Konec punku v Helsinkách už jsem hledala (zaujal mě ten punk :) ), takže jsi to tu už možná psala Ty ;) Ale nenašla jsem volně ke stažení, takže zatím nemám. Zkusím od něj najít něco jiného, to Nebe pod Berlínem vypadá taky dobře.

Offline Ounz
Avatar
19828 příspěvků moje polička 22. dubna 2019 21:17

nonemy jj, to se mi líbilo. A teď sem četla Český ráj, to je taková oddechovka. 

Offline Garfie
Avatar
23915 příspěvků moje polička 23. dubna 2019 10:21

nonemy Hele, já se přidávám Sweet Potato. Moje dcera má deset a půl a číst jsem jí nikdy nepřestala, sama je čtenářka velká, dokonce dostala ve škole pochvalu za sečtělost a obdivuhodný vztah k literatuře :-). Pokud nerada čteš nahlas, můžeš s ní číst nějakou knížku na půl-střídat se v předčítání po stránkách nebo po kapitolách. Ideální to je na takové "náročnější" knihy, které by třeba samotné nedala, nebo by ji nechytly hned na začátku. A pochopitelně, pokud hodně čteš ty, příklady táhnou :-) takže musíš číst veřejně a ne až večer v posteli. A zkusit můžeš i audio, my nemáme TV, takže děti jsou hodně zvyklé poslouchat a musím říct, že je to znát, i ve škole je chválí, že mají obrovskou slovní zásobu, myslím, že je to právě díky tomu. A u poslechu si může malovat, nebo dělat jiné věci, je to super zábava i na cesty. 

Offline Pavlena
Avatar
6557 příspěvků moje polička 23. dubna 2019 11:28

Garfie jasně, střídání po kapitolách u nás taky funguje. A dost často dcera čte nahlas mě, máme čtenářský kroužek v posteli před spaním.  Ale je pravda, že dcera je nadšená čtenářka, baví ji to a i poté co viděla film se dokáže začíst do příběhu. Ona odjakživa potřebovala se mnou sdílet zážitky, takže ji motivuje, že fakt čekám na její předčítání Harryho Pottera a mám spousty hloupých dotazů k detailům děje (jako "mami, jak to můžeš nechápat..! - je jí taky 10), případně žebrám o další kapitolu, když to skončí moc napínavě (filmy jsem neviděla, tak to nemusím ani předstírat..)

Offline Garfie
Avatar
23915 příspěvků moje polička 23. dubna 2019 11:47

Pavlena Vidíš, na Pottera se chystám teď, chtěla jsem jí ho podstrčit dřív, ale sestřenice mi vysvětlila, že ho musí číst kousek před jedenáctými narozeninami, aby "čekala dopis" (já ho četla až jako dospělá, takže mi to nedošlo). :-). Teď čte Laura a dobrodružství Aventerry, což je prý hodně podobné a líbí se jí to moc. A na letní prázdniny mám nachystanou Záhadu hlavolamu, to už se taky moc těším, až si o tom budeme povídat! Musím to ale nechat až na ty prázdniny, protože si dovedu představit, že nebude dělat nic jiného... 

Offline nonemy
Avatar
2675 příspěvků moje polička 23. dubna 2019 11:52

Garfie Děkuju za názor. Taky jsem si to říkala, že se budeme střídat, jí to jen prospěje, protože nahlas čte otřesně. Snad to nebude vypadat jako výmluva, ale ještě nevím jak řešit, že knížky zapisuje do čtenářského deníku, takto to nebude její přečtená knížka, ale napůl Číst dvě knížky naráz nemám ráda a nechápu, i když ona to občas dělá. Leda navrhnout, že jednu knížku do deníku zapíše a druhou ne, uvidím co ona na to :)
Příkladem se čtením jdu a audio také hodně poslouchá. Každý večer před spaním, preferuje to před čtením potvůrka :)

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33698 příspěvků moje polička 23. dubna 2019 11:54

nonemy já bych knihu přečtenou napůl uplně v pohodě do čtenářskýho deníku zařadila. Však to přečetla. Má to bejt zábava, aby je to bavilo, snažila bych se jim to moc neotravovat.

Offline Garfie
Avatar
23915 příspěvků moje polička 23. dubna 2019 11:58

nonemy Já bych to taky zařadila. My teda třídíme "přečteno" "audio" a "přečteno rodiči", což vlastně není ani jedna kategorie  ale ona nemusí psát klasický čtenářský deník, píše si to spíš tak pro sebe. Aktuálně má sama přečtených 74 knih (takové ty úplně pro malé děti tam nepíšeme) a i ten počet ji trochu motivuje, chce "víc" :-) tak možná i to časem zapůsobí....

Offline Pavlena
Avatar
6557 příspěvků moje polička 23. dubna 2019 11:59

nonemy přesně, jak píše Potrefenáhusa , knihy napůl klidně zapsat! A pokud můžu soudit podle dcery spolužáků, tak právě horší čtenáře knihy moc nebaví - asi jak bojují se čtením, tak na děj už nezbývá energie. V tom případě bych napomáhala všema metodama - číst napůl, poslech (tohle bych ale do deníku asi taky nepsala..)

A ještě poznámka: navzdory všemu výše, tak psaní do čtenářského deníku dcera velmi neoblibuje. Že by si to psala dobrovolně, no to je sci-fi.

Offline slniecko admin
Avatar
17572 příspěvků moje polička 23. dubna 2019 12:04

My tiež čítame aj veľkým deťom. A dcéra, ktorá je schopná knihu zhltnúť za popoludnie, si až do skoro 16-tich nenechala ujsť tú jednu kapitolu večer od nás.