Knihy - co jsme přečetli, doporučení...

09. srpna 2014 03:09
Offline MP Marge
Avatar
5832 příspěvků moje polička 17. prosince 2018 02:45

Lama_z_Lana Lilly_Ku slniecko Vidím, že som pár ľudí navnadila ohľadom rozlúštenia záhady Djatlovovej výpravy, takže asi nemôžem nechať len tak 

Predosielam, že je to len jedna z teórii, asi nikdy sa nepodarí zistiť na 100 % čo sa stalo... ja som teda do tej knihy šla s tým, že sa budem príšerne báť, ale nakoniec nie, skôr mi bolo tých ľudí strašne ľúto. Ak by niekto predsa len chcel bádať sám, tak nasledujúce riadky zabielim.

Záverom oficiálneho vyšetrovania bolo, že účastníci výpravy zomreli následkom "neznámej príťažlivej sily", ktorá ich donútila opustiť stan. Autor navrhuje, že tou neznámou silou mohol byť infrazvuk (v tej dobe sa jednalo o dosiaľ neprebádaný fenomén). Silný zdroj infrazvuku môže vyvolávať v ľuďoch paniku a iracionálne správanie. Takže mohli mať pocit ohrozenia a snažili sa dostať zo stanu, v panike prerezali látku a vybehli bez oblečenia von. Tma, zima (mohlo byť nejakých -20 °C), do toho silný vietor ich dezorientovali a neboli schopní nájsť cestu späť. "Záhadné zranenia" v skutočnosti boli spôsobené pádom zo skalnatého zrázu. Rôzne ďalšie detaily tiež zapadali do tohto vysvetlenia. A zdrojom infrazvuku bol silný vietor v kombinácii s tvarom hory, pod ktorou táborili. Z pohľadu experta na infrazvuk si totiž vybrali na utáborenie to najhoršie miesto...  ono sa to na pár riadkoch dosť blbo zhŕňa, ale kniha bola fakt sugestívne napísaná, takže mi to vysvetlenie prišlo logické (a zároveň aj trochu desivé, dúfam, že sa s infrazvukom nikdy nestretnem takto zblízka)

​No hele, ja nejsem zadnej expert, ale tahle teorie VUBEC nevysvetluje ten jazyk!!!

Offline Wanda von Dunajew
Avatar
1145 příspěvků moje polička 17. prosince 2018 08:54

MP Marge ona by asi táto vec chcela samostatnú tému ako vidím, v knižnom vlákne je to už dosť offtopic...  

Ad jazyk, pozor nechuťárny... ten článok na iDnes trochu dramatizuje, jazyk jednej z obetí proste chýbal, vysvetlením pre to mohlo byť, že sa k nemu dostalo nejaké zviera a proste ho ehm.. zožralo. Oni tam tie telá ležali dosť dlho, než ich našli. 

Offline MP Marge
Avatar
5832 příspěvků moje polička 17. prosince 2018 15:06

Wanda von Dunajew Ha, souhlasim, ze pro priznivce zahad by se nove vlakno "uzivilo" - vzdyt jen o tomhle by se dalo diskutovat hodiny! Ja jsem vcera stravila cely vecer procitanim ruznych zdroju na Internetu, a chci si tedy precist i tu knizku, ale zatim me zadna teorie naplno nepresvedcila! Vsude jakoby neco chybelo k uplnemu vysvetleni...

Tak treba s tim jazykem - vzdyt jednou z prvnich veci, kterych si vysetrovatele povsimli, bylo, ze tam nebyly ZADNE dalsi stopy, tedy ani od zvirete!? 

No mrazi z toho v zadech, at je to cokoliv 

Online continuity
Avatar
33846 příspěvků moje polička 17. prosince 2018 22:17

MP Marge mne to dava smysl. stopy nejsou po mesici v horach uplne vypovidajici, zrovna ta zmrzacena tela se nachazela pod zavalem snehu, zvirata to mohla byt. navic lehci zvirata se ve zmrzlem snehu moc neotisknou a pokud ano, tak stopy casem ve snehu mizi i kdyz nesnezi - uplne staci, kdyz sem tam foukne nebo na chvili zasviti slunicko. ono kdovi v jakem pocasi ten tabor staveli, pokud nedosli az k lesu (rozhodli se taborit na hole plani), ktery je z mnoha duvodu vyhodnejsi, tak treba opravdu byla snehova bourka, vitr a spatne pocasi. 

ze ma infrazvuk vliv na lidskou psychiku je vyuzite uz v nekterem pribehu o Trech patracich, ale klidne to mohla byt kombinace vlivu: blbe pocasi, vycerpani, hlad, stres - oni vlastne zabloudili. treba se opravdu lekli potencialni laviny a i ten infrazvuk v tom mohl hrat roli. kazde samotne by je to nerozhodilo, ale vsechno dohromady klidne.

hory jsou nebezpecne, zvlaste v zime o tom zadna. ale zadne mimozemstany ani yettiho bych v tom nehledala.  

Offline slniecko admin
Avatar
17627 příspěvků moje polička 17. prosince 2018 22:30

continuity modrý prízrak!!! úplne prvý diel!

Online continuity
Avatar
33846 příspěvků moje polička 17. prosince 2018 22:36

slniecko takze to jako psycholog potvrdzujes? vtedy som sa fakt trochu bala, ale tak prijemne. a este som sa bala, ked som citala knizku ako parta deti utekala tmavou jaskynou pred nejakymi hrdlorezmi, ale uz se napamatam, co to bolo. 

Offline Wanda von Dunajew
Avatar
1145 příspěvků moje polička 17. prosince 2018 23:31

continuity slniecko Šmárja, Traja pátrači! To som kedysi hltala na posedenie... až teraz som zistila, že to ešte stále vychádza. Som čítala nejakých prvých 50 dielov snáď a už sú na čísle 86! Mám čo doháňať 

Offline slniecko admin
Avatar
17627 příspěvků moje polička 18. prosince 2018 14:46

continuity no ako ono jasné, to môže zafungovať, ako veľmi silný infrazvuk môže aj zabiť. Ale tak silný infrazvuk a neovplyvnil by zvieratá naokolo?

Wanda von Dunajew ja som hnidopich a beriem do úvahy len tie od pôvodného autora:)

Offline nolita
Avatar
6511 příspěvků moje polička 18. prosince 2018 15:55

tak jsem dočetla toho šoguna, tak trochu, aby se neřeklo, nějak extra mě to nebavilo, tak nevím, zda se vůbec pouštět do toho gaidžina, kterého jsem měla v plánu původně, a se šogunem si ho spletla :-)

pak jsem tady četla hůlovou - Strážci občanského dobra - trochu úlet, ale dobrý, a Přes matný sklo, a to mě moc neoslovilo, byť napsané to bylo, řekla bych, dobře... 

a čtu Houbařku, a to se mi zatím líbí, jsem v cca půlce, kdo nečetl, tak doporučuju.

a nevydržela jsem do vánoc, takže už mám toho posledního murakamiho a taky palahniuka, tak teď jen se do toho pustit... až teda dočtu ty nekonečné Laskavé bohyně... 

 

Offline dzizisketa
Avatar
7493 příspěvků moje polička 18. prosince 2018 16:21

A já mám svých magických 52, tedy každý týden jednu, dotčených. Na tu holku z Martinusu, co jich dává 200 ročně to není nic moc  ale mě to potěšilo.

Offline Samantha
Avatar
1822 příspěvků moje polička 18. prosince 2018 17:44

dzizisketa 

Tak jednu knihu týdně bych asi taky zvládla, ale potřebovala bych k tomu někoho, kdo by mi je strkal.

Jak jsi dosáhla výběru? A bavilo tě všechno, čo jsi četla (s poctivným dočtením?)

Offline Renusatko
Avatar
11584 příspěvků moje polička 18. prosince 2018 20:54

dzizisketa Jé, to jsem měla stejný plán pro letošek. Přečetla jsem nakonec asi 60, protože jsem byla letos často doma nemocná já nebo děti a nic jiného se nedalo dělat. Naštěstí máme šéfovou, která hodně čte, knížky kupuje a  nás dostatečně zásobuje. 

Offline Magráta
Avatar
7781 příspěvků moje polička 19. prosince 2018 14:04

nolita Houbařka se mi moc líbila

Offline Mutziputzi banned
Avatar
20970 příspěvků moje polička 20. prosince 2018 11:09

Tak Karin Slaughter - Mozaika lží - nečitelný, CJ Tudor - Kříďák - nečitelný, načala jsem Trhlinu, vypadá to fajn

Offline brrr
Avatar
10060 příspěvků moje polička 20. prosince 2018 11:15

Trhlinu mám pro muže k narozeninám.

Dočetla jsem Dřevaře (R. Jacobsen) - je to spíš taková črta ze zimní války ve Finsku, ale působivá

Offline Krehutka blogger
Avatar
3511 příspěvků moje polička 20. prosince 2018 11:31

Přiznám se, že Trhlinu jsem byla schopna dočíst jen proto, že ta místa, kde se děj odehrává, důvěrně znám a byl to příjemný návrat do dětství. Jinak z konce jsem byla dost rozpačitá a asi i trochu zklamaná. Ale atmosféru to místy mělo, to uznávám. 

Offline Proč ne Eva
Avatar
408 příspěvků moje polička 26. prosince 2018 16:09

Nevím zda se tu již zmiňovala kniha D. Simmonse Terror, ale určitě stojí za přečtení. Jen se nelekněte délky. A na databází je uvedeno, že se jedná o horor, ale horor to tedy není.

Offline MP Marge
Avatar
5832 příspěvků moje polička 26. prosince 2018 16:25

Proč ne Eva Takze strasidelne to neni, ale je to aspon napinave?

Offline Proč ne Eva
Avatar
408 příspěvků moje polička 26. prosince 2018 16:28

MP Marge je. Já jsem byla nadšená a zhltla jsem to v rekordním čase.

Offline MP Marge
Avatar
5832 příspěvků moje polička 26. prosince 2018 16:30

Proč ne Eva Dobra, pisu si