Šití, pletení, háčkování,...

19. srpna 2014 13:08
Offline Panenka
Avatar
1247 příspěvků moje polička 18. června 2018 14:06

Friga Wow! Na sako jsem si zatím nikdy netroufla. Přijde mi složité... máš můj obdiv.

Offline Brioso
Avatar
627 příspěvků moje polička 20. června 2018 19:19

Jdu pro radu. Chystám se v pátek do Berlína a chtěla bych obejít i nějaké obchody s látkami. Nemáte někdo nějaké tipy? Díky.

Offline paktofonika
Avatar
16370 příspěvků moje polička 24. června 2018 16:47

Hlúpa otázka ale ako vypočítam koľko klbiek vlny je potrebných napríklad na šál??

Offline Dadoo
Avatar
11571 příspěvků moje polička 24. června 2018 17:14

paktofonika Máš to vždycky napsané v návodu. Gramáž, a pak ještě návin tj. kolik metrů na tu gramáž.

Offline dynda
Avatar
7279 příspěvků moje polička 24. června 2018 17:16

paktofonika 

Nevím, jestli to poznáš podle gramáže nebo návinu, ale bývá uvedeno, kolik potřebuješ gramů na jeden svetr napr. velikosti 38, tak podle toho já pak prepočítávám, jestli moje šála vydá na půl svetru nebo na jeden...

Offline Dadoo
Avatar
11571 příspěvků moje polička 24. června 2018 17:20

dynda No a na to je ten návin  Když jsem pletla ponožky, věděla jsem, že na jednu potřebuju 1 klubko 50g s 230 m. Takže bylo snadné hledat i jinou přízi, vždycky jsem věděla, kolik jí budu potřebovat.

Offline rozarka
Avatar
3979 příspěvků moje polička 24. června 2018 20:34

Friga Máš to pěkně vypracované.Jak se šilo z toho hedvábí?

Offline dynda
Avatar
7279 příspěvků moje polička 24. června 2018 20:46

Dadoo 

Já jsem pletař začátečník, ale těch šál už jsem udělala několik, každá úplně jiná a všechny bez návodu, informace o návinu jsem nějak neuměla zpracovat. I teď, když jdu dělat polštářek, jsem to odhadla na půl svetru a objednala podle toho. Zatím to vypadá, že mi to vyjde.

Edit, už to asi chápu, ale výpočet přes gramy nebo celá klubíčka mi připadá jednodušší. Ještě jsrm na klubku neviděla, že by uváděli spotřebu v metrech, ale já toho ještě neviděla...

Offline EJK
Avatar
48 příspěvků moje polička 24. června 2018 20:58

Dadoo   Ono záleží niekedy aj na vzore, keď pletiete šál napr. "brioš" vzorom tak je spotreba v porovnaní s žerzejom takmer dvojnásobná.

A teraz sme Paktofoniku dokonale doplietli. Najlepšie bude, ak si pozrie nejaký návod napr. na DROPS a bude sa orientovať podľa toho.

Offline paktofonika
Avatar
16370 příspěvků moje polička 25. června 2018 13:29

Ďakujem za tipy, práve som prehliadla že na začiatku videonávodu hovorí pani o tom že použije 2x 200g vlny určitej značky. Teraz už len to prerátať pretože budem musieť použiť inú značku vlny. A nevšimla som si keď hovorila o tom že na štítku je veľkosť ihlíc takže tie čo som objednala mi budú na nič a musím kúpiť väčšie. 

Offline paktofonika
Avatar
16370 příspěvků moje polička 25. června 2018 13:30

999 Neviem či si si všimla ale na Wool and the gang majú výpredaj. Neviem či už si si stihla kúpiť vlnu. 

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33724 příspěvků moje polička 25. června 2018 13:34

paktofonika no můžeš klidně na menších, jen to budeš mít hustší a asi tim pádem o něco větší spotřebu, ale u šály mi to přijde víceméně jedno, u svetru podle návodu už by to vadilo o hodně víc ...

existujou komunitní stránky pro pletaře ravelry (myslím nutná registrace) - je tam miliarda návodů placených i neplacených, včetně spotřeby, jehlic a doporučené příze spolu s přilepenýma projektama lidí, co už to upletli 

Offline paktofonika
Avatar
16370 příspěvků moje polička 25. června 2018 13:53

Potrefenáhusa Ďakujem ja viem ze si to tu písala už 1000x ale tu sa tak blbo vyhľadáva že som to ani neskúšala. Idem to pozrieť :)

Ten šál na który som videla návod je z 5mm vlny pani tvrdí že je to dobré pre začiatočníkov (aj keď ja už som kedysi plietla ale už si nepamätám tie presné postupy ale ono a stačí že začnem a rýchlo sa mi to pripomenie. Ono je to asi ako bicyklovanie, sa nezabúda) no a tam sú uvedené ihlice 10-15mm. A to gauge si si niekedy robila? A strašne sa mi páčia tie obrovské ihlice čo na nich pletú deky zo super chunky vlny :D

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33724 příspěvků moje polička 25. června 2018 14:08

paktofonika já jsem na ty vzorky strašně líná, takže ne a teď naposledy jsem díky tomu upletla svetr, kterej budu muset celej rozpárat, takže asi začnu...

teda já vim, že pletu o něco volnějc, takže všechno pletu v menší velikosti nebo si vezmu o pul čísla nebo o číslo menší jehlice.

mně se ty velký jehlice líbí, ale přijde mi to na pletení jednak dost těžký do ruky a jednak ty upletený věci pak dost nepraktický, je v tom vedro a je to neohebný a těžký. 

Offline paktofonika
Avatar
16370 příspěvků moje polička 25. června 2018 14:14

Potrefenáhusa Výhoda toho pletenia je že to vypáreš a v pohode môžeš začať znova. Šitie je mrcha. Šál skúsim podľa návodu, ale možno na raverly nájdem iný a uvidím. 

Offline 999
Avatar
17582 příspěvků moje polička 25. června 2018 14:15

paktofonika Jé, díky, super :-).

Offline dynda
Avatar
7279 příspěvků moje polička 25. června 2018 14:17

Potrefenáhusa 

Já mám jednu svoji šálu z dost tlustý vlny, pletená asi na 10 mm jehlicích a je to přesně jak píšeš, tak tlustý, že jsem ji skoro nenosila. Přemýšlím, že to vypářu a udělám z toho synovi deku, na které si vyzkouším pár vzorů... Jaký je rozpočet na chunky svetr? To musí být pěkná pálka, ne? Já tu vlnu tenkrát nekupovala.

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33724 příspěvků moje polička 25. června 2018 14:20

paktofonika jen upozorňuju, že ty rozpletený mrtvoly ve skříni v různým stádiu rozpletenosti, můžou bejt taky trochu demotivující :-))

Offline paktofonika
Avatar
16370 příspěvků moje polička 25. června 2018 14:23

dynda Potrefenáhusa Toto už je hrubé? Je to 5mm vlna pletená na 10mm ihliciach. Hľadať tenšiu vlnu alebo užšie ihlice? 

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33724 příspěvků moje polička 25. června 2018 14:40

paktofonika tohle by mohlo bejt dobrý ještě