Šití, pletení, háčkování,...

19. srpna 2014 13:08
Offline Friga
Avatar
1569 příspěvků moje polička 06. června 2018 10:43

rozarka Panenka  Brioso Diky!

Saty jsem si upravila na miru, nastesti jsem si udelala napred zkusebni model, musela jsem je dost zmensit pres prsa. 

Vypustkove dirky se siji celkem snadno. Pokusim se to vysvetlit. Latka, ze ktere budou vypustky, by mela byt ve stejnem smeru vlakna jako vrchni latka. Do pripadne podsadky se diry delaji zvlast. Vypustkovy dil by mel na kazdou stranu o cca 2 cm delsi nez bude knoflikova dirka a siroky cca 5-6 cm. Tento dil se licem na lic prispendli na vrchni latku a pak se dily sesiji ve tvaru budouci knoflikove dirky (delka je soucet prumeru a vysky knofliku a sirka je dana souctem sirky vypustek, nejcasteji to je dohromady 6 mm). Tvary dirky muzou byt ruzne, ale ja jsem delala obdelnik. Uprostred toho obdelniku se latka podelne prostrihne az skoro k okraji, nekolik mm od okraje se latka nastrihne k rohum, vznikne tam takove oboustranne Y. Vypustkovy dil se protahne do rubu a tam se natvaruje do tvaru tech vypustek. Cele se to vyzehli, aby si ty vypustky pekne sedly. Pak se v ruce nebo na stroji z rubu prisiji podel kratsi strany dirky vypustky k takovemu malickemu trojuhelniku, ktery vzknikne pri prostrizeni dirky v tom Y. Tim se vypustky zafixuji. Do podsadky se pak udela dirka o trosku delsi nez knoflikova a rucne se prisije na vypustky z rubu.

Snad jsem popsala srozumitelne :)

Offline Friga
Avatar
1569 příspěvků moje polička 06. června 2018 10:44

slniecko Taky dekuju!

Offline Panenka
Avatar
1247 příspěvků moje polička 06. června 2018 11:08

Friga Díky za popis. Takhle u kompu nemám dost představivosti, ale jsem si jistá, že když k tomu sednu s látkou v ruce, tak to dám. Moc jsi mě potěšila tím, mám naději, že se s těmi dírkami nebudu trápit.

Offline Friga
Avatar
1569 příspěvků moje polička 06. června 2018 11:12

Panenka Zni to slozite, ale ve vysledku to tezke neni. Jen doporucuju si to predem vyzkouset na nejakem odstrizku, prece jen se u toho dela dira do uz hotoveho odevu :)

Offline Panenka
Avatar
1247 příspěvků moje polička 06. června 2018 11:15

Friga Jo, to je jasný, trénink (aspoň minimální) musí být. 

Offline rozarka
Avatar
3979 příspěvků moje polička 11. června 2018 21:39

Menší mi to nejde . Pomačkání jde na vrub mateiálu. (Len)

Offline Friga
Avatar
1569 příspěvků moje polička 12. června 2018 04:58

rozarka Pekna! 

Offline paktofonika
Avatar
16370 příspěvků moje polička 12. června 2018 06:00

Friga Si veľmi šikovná, saty sú skvelé! Kiežby som aj ja vedela takto šiť. Aktuálne sa odhodlávam k tomu že skúsim ušiť mikinu pre psa, zdá sa to byť celkom jednoduché. 

Offline Friga
Avatar
1569 příspěvků moje polička 13. června 2018 17:34

paktofonika Diky za mila slova! Doufam, ze se pak psi mikinou pochlubis . Budes sit pro Amy nebo Percyho? Anebo pro kazdeho jednu? 

Offline paktofonika
Avatar
16370 příspěvků moje polička 13. června 2018 18:29

Friga No pre každého jednu. Pozerala som návody a asi najhoršie je to prišitie rukávu. Uvidím ako to pôjde :) Teraz som vo fáze hľadania peknej látky. 

Offline Friga
Avatar
1569 příspěvků moje polička 13. června 2018 19:16

paktofonika Ten rukav ma asi hodne maly pruramek, ze jo? Mozna ze by to slo udelat stejnym zpusobem jako u detskeho obleceni. Tam se rukav obvykle vsazuje tak, ze clovek sesije ramenni sev zivutku a bocni sev necha nesesity. Dolni sev rukavu se take nesesiva pred vsazenim. Rukav se nasije do pruramku a az pak se sesije bocni sev zivutku a spodni sev rukavu najednou. Nebo se to da vzdycky vsit v ruce :) Na stroji se tyhle maly veci nekdy delaj dost blbe. 

Offline paktofonika
Avatar
16370 příspěvků moje polička 14. června 2018 07:22

Friga Presne tak to bolo aj v návode ktorý som pozerala. Zdá sa to byť ľahšie. Uvidím ako to dopadne, keď tak sa potom pochválim. 

Offline Friga
Avatar
1569 příspěvků moje polička 14. června 2018 14:12

paktofonika Urcite to dopadne dobre!  

Offline paktofonika
Avatar
16370 příspěvků moje polička 15. června 2018 17:17

Našla som zvyšky látky a trochu molitanu tak som ušila cestovné pelechy  Viem že to nieje nič extra ale mám radosť. 

Offline Friga
Avatar
1569 příspěvků moje polička 15. června 2018 20:29

paktofonika To je dobry!  A psi vypadaji spokojene. Ta latka je roztomila 

Offline dynda
Avatar
7279 příspěvků moje polička 15. června 2018 22:44

1. Obdivuju, jak jste tu ženský šikovný!

2. Prosím o radu - chci synovi uplést hračku, aby byla v pestrých barvách a příjemná na dotek, možná bude sloužit jako polštářek. Jakou vlnu, nebo teda spíš přízi, mám koupit? Myslím tím přímo značku - typ, aby to nekousalo a aby byl výběr sytých barev, ne takový ty miminkovsky pastelový. 

A měly byste třeba i radu, čím to vycpat? Případně podšily byste pletený vlastně polštářek ještě nějakou látkou, pokud ano, raději pružnou nebo pevnou? 

Ty moje dotazy jsou hrozný, vím jsem totální amatér. Bohužel mám hrozně málo času (malý dítě a k tomu prácuju, barák, zahrada...) Prostě chci to mít hezký, ale potřebuju to dát hezký na první pokus. Ne to uplést a zjistit, že to hryže, nedrží atd. Moje pletení je pro můj projekt dostačující, bude to soustava obdélníků... Spotřebu bych měla snad zvládnout odhadnout, jehlice asi najdu za pomoci detektoru někde doma.

Offline slniecko admin
Avatar
17589 příspěvků moje polička 16. června 2018 17:15
Offline Friga
Avatar
1569 příspěvků moje polička 16. června 2018 20:14

Dosila jsem si letni sako. Je usite dle upraveneho strihu z Burdy 3/2016, model 116. Zkratila jsem ho do pasu a zuzila pres zada. Svrchni material je vlnene bukle s kovovymi vlakny a podsivka je hedvabna.

Offline Emi
Avatar
1038 příspěvků moje polička 16. června 2018 22:13

dynda Na hračku doporučuji použít Merino od Vlnapu. Je to směs merina a akrylu, takže neplstnaní a je příjemná na dotek. Mají hodně barev, vlna není drahá a prodává ji spousta obchodů. Asi většina eshopů, co prodává vlnu, nabízí i výplně. Kdybych to kupovala pro dceru, vzala bych kuličkovou výplň nebo něco podobného a vyhnula bych se polystyrenovým kuličkám (šustí při ležení a při plnění jsou jak pytel blech) a molitanové výplni. Polštářek bych dělala z flízu (je trochu pružný a přitom se z něj dobře šije) a na to bych dala sundávací pletený, aby to bylo snadné vyprat a rychle to schlo. Pletený povlak pak může být upletený i na silnějších jehlicích a výplň nebude vypadávat oky.

Offline dynda
Avatar
7279 příspěvků moje polička 17. června 2018 00:08

Emi 

Děkuju za radu, tip na vlnu je perfektní, to mě trápilo nejvíc. Docela přemýšlím, že bych jako výplň použila hotový polštář, jestli seženu dobrý rozměr. Jestli ne, dám na tebe. Ještě jednou děkuju.