Šití, pletení, háčkování,...

19. srpna 2014 13:08
Offline Panenka
Avatar
1247 příspěvků moje polička 30. ledna 2020 22:29

Jupí, vypadá to, že jsem se konečně naučila celkem plynule plést kombinací continental a English style. Jediné, co ještě potřebuju vychytat, je přichycení hlavní příze při delších úsecích pletených kontrastní přízí... Asi budu muset vyhledat nějaké video na to. No to jsem zvědavá, co budu zadávat Googlu, aby mi našel...

Offline Prosperina
Avatar
714 příspěvků moje polička 31. ledna 2020 14:27

Panenka Hezky udělaný to mají Vlněné sestry zaplétání delších úseků podle nich to alespoň dělám já, (a dokázala jsem to pochopit a funguje mi to). Akorát teda nejsem taková pečlivka, a když je to do pěti ok včetně, tak na to kašlu (akorát když je ten úsek opravdu dlouhej, takže je potřeba zaplítat víc než jednou, dělám to radši spíš po čtyřech nebo třech, protože se tak líp hlídá, abych tu zaplítanou přízi neměla moc utaženou.

Ale tobě asi jde o to, jak zaplítat tu dominantní přízi bez toho otravnýho přehazování... no, k tomu jsem nic nenašla (ale ani jsem  tak moc nehledala, protože jsem si říkala, že to přece musím nějak vymyslet), spíš jsem se k tomu po čase metodou pokus-omyl nějak prošmodrchala , je to v podstatě analogický, ale já jak mám ne úplně dobrou prostorovu představivost, tak mi to chvíli trvalo a ještě se mi občas stane, že když to dělám po delší době, tak se na chvilku zaseknu a musím si to znovu rozmejšlet a párkrát vyzkoušet).

Offline Panenka
Avatar
1247 příspěvků moje polička 01. února 2020 07:45

Prosperina Jj, přesně... Vlněné sestry mě naučily přichytit kontrastní přízi do úseku hlavní příze (hlavní přízi držívám v levé - continental style, kontrastní v pravé - English style). Ale když to potřebuju přichytit obráceně (hlavní přízi do úseku kontrastní příze), tak musím přechytit příze do opačných rukou, abych ten postup použila, což je dost nepraktické. Ale v mezičase jsem našla video, které mi pomohlo (od cca 4:50, předtím jsou kecy, reklama a tak). Zatím mi to moc rychle nejde, ale ono se to praxí zlepší, stejně jako všecko... English style ani to přichycení podle Vlněných sester mi taky nešlo hned skvěle, ale teď už to celkem valím...Nejvíc mě teď zdržuje neustálá kontrola napětí té přetahované a přichytávané příze. To mám stále respekt a netroufnou si v tom směru povolit pozornost.

Jinak když pletu ponožky či podkolenky, přichytávám už když bych přetahovala přes čtyři oči, teď na triku jsem si troufla to prodloužit a přichytávám až když by to bylo přes šest. Snad se mi ta lenost nevymstí...

Offline Prosperina
Avatar
714 příspěvků moje polička 01. února 2020 18:29

Panenka Díky za to video, vypadá to dobře! Teď teda nic nestíhám (a hlavně nestíhám plíst), tak jsem jenom spěšně prolítla, ale vypadá použitelně a už se těším, až si ho časem pustím s jehlicema v ruce.Ten problém s utahováním znám, taky se zatím musím dost soustředit - osciluju mezi "utahuju moc" a "neutahuju skoro vůbec" - a líp teda vypadá to "neutahuju skoro vůbec". 

Jinak ponožky (a bezprstý rukavice, můj další hit), jsem zatím dvoubarevný nepletla, spíš jsem blbnula s copánkovejma vzorama, ale si bych taky přetahovala maximálně přes ty čtyři a možná dokonce jenom přes tři. Svetry mi to zatím přes pět prochází bez problémů. Ale jak jsem se poustila do toho cardiganu, kterej pletu do kruhu se "steek" a nakonec budu prostřihávat, tak tam teda radši minimálně pár ok kolem "steeku" radši přichytávám maximálně po třech, protože se bojím, aby tam ty delší nezapletený úseky nedělaly nějakou velkou neplechu (a ještě budu obháčkovávat a pro jistotu i prošívat, než se do toho odvážím střihnout).

Offline Panenka
Avatar
1247 příspěvků moje polička 02. února 2020 08:33

Prosperina Ooo, steek!!! Tak pak dej vědět, jak to šlo. Respekt a pojištění se všemi možnými způsoby úplně chápu. Já mám zatím steeking zaškatulkovaný jako techniku "možná jednou" a "s velkým respektem". Jenže stejně jsem měla zaškatulkované norské vzory, holky mě tu hecly a teď vidím, že až tak velký respekt nebyl třeba - jako všechno to chce praxi, ale s trochou rad do začátku, možností se zeptat na radu a v podstatě nekonečnými online zdroji informací to jde velmi dobře. A trocha toho adrenalinu při zkoušení nové techniky taky není na škodu. Dyť by nás (nebo aspoň mě) to zdaleka tolik nebavilo, kdybychom nezkoušely aspoň sem tam něco nového, co nás zas někam posune... Tak ať to dobře jde a vychází ti i trocha času na pletení.

Offline Panenka
Avatar
1247 příspěvků moje polička 10. února 2020 09:31

Musela jsem zkrátit sedlo, měla jsem to celé divné, takové "spadlé" - podpaží 5cm pod reálným podpažím např., takže jsem nemohla hýbat rukama a tak. Ale snad se úpravy povedly...

Offline Solathis
Avatar
2412 příspěvků moje polička 10. února 2020 10:09

Panenka Krasny!

Offline continuity
Avatar
33581 příspěvků moje polička 10. února 2020 10:25

Panenka paráda, dobře si upravila, hezky ti sedí.

Offline Prosperina
Avatar
714 příspěvků moje polička 10. února 2020 10:26

Panenka Jé, ten je krásnej!!!

Offline Panenka
Avatar
1247 příspěvků moje polička 10. února 2020 10:47
Offline delinka81
Avatar
7 příspěvků moje polička 28. února 2020 19:14

Prosím vás, mám takový hloupý dotaz...pletu svůj první svetr shora dolů a začínám  rukávy. Mám odložené oka na lanku a nahozených 8 ok na podpaží. V návodu se píše...odložená oka vrátíme na jehlici a k nim nabereme po jednom oku z každého nově nahozeného oka na podpaží. Koukám na to jako tele a prostě nechápu. Jak jako po jednom oku z každého nově nahozeného? Znamená to jednoduše naberte všechna oka? Mi to hlava prostě nebere...

Offline continuity
Avatar
33581 příspěvků moje polička 28. února 2020 21:25

delinka81 JJ, vezmes vsechna oka z pomocné jehlice a z těch nové nahozených ok v podpaždí uděláš dalších 8.

Alternativně to lze udělat tak, že nahodis 8 zcela nových ok a pak ty nové nahozene sesijes. 

Offline Panenka
Avatar
1247 příspěvků moje polička 07. března 2020 14:35

Zima končí, takže jsem dokončila rukavice...

Offline rozarka
Avatar
3975 příspěvků moje polička 16. března 2020 19:23

25 roušek pro okolí a ted přemýšlím,co bych mohla ještě použit. Když materiál nikde nekoupím

Offline continuity
Avatar
33581 příspěvků moje polička 16. března 2020 19:47

rozarka Havlíček psal, že zkusit ještě domluvit otevření galanterii. Vyckej, třeba to půjde. 

Offline paktofonika
Avatar
16370 příspěvků moje polička 16. března 2020 19:52

rozarka Neviem či si z Prahy. A dnes galanterie znovu povolily, aby ludia mohli šiť rúšky.

Offline slniecko admin
Avatar
17569 příspěvků moje polička 16. března 2020 20:02

rozarka aj ja dnes strihám a suseda šije. Materiál jej nosia ľudia, čo má kto doma.

Offline rozarka
Avatar
3975 příspěvků moje polička 16. března 2020 20:19

continuity ,paktofonika Jé, děkuju! To je super, zeť mě prosil o další, aby měl pro chlapy v práci a já bych musela rozstříhat povlečení, snad. Děkuju

Offline rozarka
Avatar
3975 příspěvků moje polička 16. března 2020 20:22

slniecko Mám to trochu komplikovanější, manžel bere imunosupresiva a tak bych nerada, aby mi sem courali lidi s materiálem na dvě, tři roušky. Takhle to zeť muže koupit ve větším množství a z prodejny rovnou dovézt.

Offline slniecko admin
Avatar
17569 příspěvků moje polička 16. března 2020 20:55

rozarka hej, tomu rozumiem. Aj ona to robí tak, že berie väčšie kusy (dcéra práve strihá plachtu 3x2,5 metra) a berie to od ľudí na špagáte cez balkón pre istotu.

No, vy ste v inej situácii, držím palce.