"Blbé" dotazy / Co nutně potřebujete vědět

10. srpna 2014 15:10
Offline Garfie
Avatar
23900 příspěvků moje polička 12. února 2018 11:58

Zarinya No a jak!! V noci jsem spala s dokořán otevřeným oknem, protože to nešlo ztlumit  

Offline rozarka
Avatar
3975 příspěvků moje polička 12. února 2018 14:10

Garfie Možná už jsi tak otužilá,že ti to bylo moc

Offline Garfie
Avatar
23900 příspěvků moje polička 12. února 2018 15:07

rozarka Cekala jsem, kdo s tim prijde prvni, hahaha  Ale to byl fakt des...

Offline Isca
Avatar
4455 příspěvků moje polička 12. února 2018 15:23

Garfie A nevíš náhodou, jestli je to teplovodní topení na Hokkaidu obvyklejší, nebo to byla výjimka, a rodiny se běžně choulí (při -30 venku)  kolem těch elektrických kamínek? 

Offline Garfie
Avatar
23900 příspěvků moje polička 12. února 2018 15:43

Isca Vůbec netuším, spala jsem tam na dvou místech a pokaždé bylo vedro k nevydržení, jednou to bylo v luxusním hotelu v onsenu, tam to všude bublá a vře, dokonce jsem tam viděla vroucí bahno, takže o teplo asi není nouze, ale podruhé jsem spala v levným baťůžkárským hostelu a tam bylo vedro taky, takže to asi mají vyřešené. Ale na Hokkaidu jsou původní obyvatelé Ainové, takový japonští Indiáni a ti mají s Japonci pramálo společného...takže možná měli co se tepla týká trochu civilizovanější zvyky 

Offline Sweet Potato
Avatar
34813 příspěvků moje polička 12. února 2018 16:04

Garfie Japonští indiáni? Pouč mne prosím. Předjaponská kultura? Jsem nevzdělanec.

Offline Karoleena
Avatar
2948 příspěvků moje polička 12. února 2018 16:42

Isca Garfie Jé, na to netopení v Japonsku jsem se zrovna nedávno zaměřila, páč sleduju na insta jednu japonskou rodinku co bydlí právě na Hokkaidu a tam jde občas na nějaké fotce vidět elektrický topení, jako takovej ten velkej volně stojící olejovej radiátor co se dá pořídit i u nás, a k tomu teda ještě mají i festovní barák západního střihu, žádný papírový (ani "papírový") stěny... No a malý děcka tam běhají po baráku bosky a v krátkých rukávech, tak jsem dospěla k názoru, že přece jen u nich to topení budou mít trochu líp vyřešený.

Offline Isca
Avatar
4455 příspěvků moje polička 12. února 2018 16:51

Garfie Karoleena Díky za info. 

Offline Karja
Avatar
35804 příspěvků moje polička 12. února 2018 17:49

Blbej dotaz jak vysitej. Kdyz jsem pred mesicem poslala doporucenej dopis a adresat mi tvrdi, ze nic nema, jake jsou moje moznosti vybratit tvrzeni? Doporucene snad ceska posta jeste dodava ne? Nebo by mi to snad poslala zpatky ne? Je to pet tydnu. 

Edit: no tak nastesti jsem nasla I po te dobe podaci listek, takze uz to mam cerne na bilym. To je opruz toto.

Offline Pavlena
Avatar
6557 příspěvků moje polička 12. února 2018 18:23

Karja jako odesilatel muzes podat reklamaci, myslim na to prosetreni maji 30 dnu. Posta napr.zjisti, ze predali podatelne, ale zda se to dostalo konkr.osobe se nedozvis.. Teda zalezi na tom, komus psala a zda bude postovni "dukaz" doruceni akceptovat. 

Offline Karja
Avatar
35804 příspěvků moje polička 12. února 2018 20:42

Pavlena Diky, no vzhledem k tomu, ze jsem psala doktorovi stejne budu nakonec soupat nohama ja. Ale aspon jim muzu rict, ze ten dopis je evidovanej jako dorucenej. Posilala jsem zadost o predani dokumentace, tahne se to x tydnu. Hlavne mi v mezicase rekli, ze to jeste neposlali, protoze meli dovolenou a dnes mame rekli, ze nic neposilali, protoze k tomu je potreba zadost!!! Fakt ustav jako, to, ze bych si docela uz rada zasla k tomu novymu doktorovi je asi jedno, si predporodni vysetreni udelam po porodu, vsak vo co de.

Offline Garfie
Avatar
23900 příspěvků moje polička 12. února 2018 23:09

Karoleena To Hokkaido je opravdu specifické, opravdu víc evropské, i architektura je tam jiná...a pokud žijí v nějaké tektonicky aktivní oblasti, tak s topením fakt není problém :-)

Sweet Potato Ani ne před japonská, jako spíš souběžná. Ainuové žili na severu Japonska, národnostně s nimi nemají nic společného, ale co jsou zač se přesně neví. Žili dost přírodním způsobem, neměli ani písmo a vyznávali kult medvěda (ainu ženy prý dokonce kojily medvíďata). Japonci je postupně vytlačili až na Hokkaido, které se jim jevilo dost nehostinné, aby ho osídlili, ale někdy v devatenáctém století už tady bylo víc Japonců než Ainu. Japonská vláda omezila jejich právo na rybaření, sebrala jim půdu, zakázala tetování, medvědí maso a další zvyky a nařídila nucenou asimilaci. Někdy v osmdesátých letech vláda o Ainu mluvila jako o "bývalém, dnes neexistujícím domorodém obyvatelstvu" a jednolitosti japonského národa. Až teď (posledních cca 20 let) dochází k obnově kultury, začíná se vyučovat původní jazyk a podobně. Ale upřímně-byla jsem v Ainu původní vesnici před deseti lety (jako skanzen, který Ainu provozovali, už tam ale nežili) a bylo to hrozně zajímavé, teď jsem byla v té samé a byla úplně opuštěná, takže myslím, že i přes veškeré snahy o obnovu už mladí nemají o původní život moc zájem, už tehdy tam pracovali jen starší lidé.  

Offline Sweet Potato
Avatar
34813 příspěvků moje polička 13. února 2018 07:49

Garfie Děkuju.

Offline brrr
Avatar
10001 příspěvků moje polička 13. února 2018 09:02

Garfie Sweet Potato Těmi Ainy jste mi připomněly, že existuje úžasná kniha Námořní deník Erwina Dubského, sbírka albuminových fotografií ze 70. let 19. stol. z Japonska a tam jsou právě i fotky Ainů. Mají mohutné plnovousy, holky vytetované "kníry" pod nosem a vypadají spíš jako Eskymáci.

Offline Garfie
Avatar
23900 příspěvků moje polička 13. února 2018 12:12

brrr  Po tom se budu muset podivat! Ano, kniry, to je hrozne typicke, ale nebyl to knir, ale trvaly usmev :-) Mam dojem, ze posledni "zena s knirem" zemrela nedavno...Oni Ainu ziji i na Kamcatce a Kurilskych ostrovech myslim, ale nejvic prave na Hokkaidu.

Offline brrr
Avatar
10001 příspěvků moje polička 13. února 2018 12:33

Garfie Je to tahle kniha, byla k tomu i velká výstava v Rudolfinu (v r. 2006). Dubský byl korvetní kapitán v R-U armádě a byl mj. součástí expedice do Japonska, kde si pořídil obrovskou sbírku fotografií. Jejich nejčastějším autorem je Raimund von Stilfried (mimochodem rodák z Chomutova), ten žil v Japonsku několik desetiletí.

Offline Jiná Realita
Avatar
12314 příspěvků moje polička 13. února 2018 12:39

takže tady ta koule prý vznikla, když se stala závislou na cole zero (která podle tvrzení výrobce má zero kalorií a proto se tak jmenuje).

aby zhubla, musela se jí vzdát, kvůli čemuž plakala (velmi dojímavý příběh). ale toho proklatého sladkého nápoje si nedala ani hlt.

někde je něco špatně, ne? 

https://ona.idnes.cz/claudia-cattani-hubnuti-obezita-cola-dvl-/zdravi.aspx?c=A180212_221554_zdravi_job

Offline Mutziputzi banned
Avatar
20970 příspěvků moje polička 13. února 2018 12:42

Jiná Realita Píšou, že změnila od základu jídelníček, ne že jenom vynechala Coke Zero, co je na tom divnýho?

Offline rozarka
Avatar
3975 příspěvků moje polička 13. února 2018 12:42

Jiná Realita To nebyl cukr,jen byla zavodněná

Offline Jiná Realita
Avatar
12314 příspěvků moje polička 13. února 2018 12:46

Mutziputzi 

ne, píšou že přibrala hlavně kvůli cole zero, a že se jí pro samé slzy musela vzdát a už si nikdy nedat ani hlt.

přitom zrovna ta cola bylo to jediné, co si klidně mohla nechat. nemá kalorie (nebo žaluju coca colu o miliardu!).