Pomoc Ukrajině

26. února 2022 15:38
Offline Potrefenáhusa
Avatar
33819 příspěvků moje polička 10. května 2022 10:02

barbucha školní docházka je ale povinna, oni už maj strasnej handicap hned zkraje, nerozumej dobře česky, i když tady zijou v kolikaty generaci, ten základ, se kterym přijdou do 1.tridy, je většinou úplně nedostatecnej, k tomu žádná motivace ani podpora ke vzdělání v rodinách, leckdy negramotnejch, i když si tam odsedej těch 9 povinnejch let, zadnej efekt to nemá

ja kdysi narazila na blog holky, která přes nějaký program muzea romské kultury doucovala druhaka češtinu a nějakou prvouku, nebo co to měli ... a zjistila, ze dite nezná úplně základní věci, dny v tydnu, roční období, barvy, proste nikdo to s nim nikdy nedělal, a to ho do programu přihlásila jeho maminka, takže chtěla, aby se učil a měl ve škole sanci. V životě nevytahnul paty z jedny brněnský ctvrti, zadnej výlet, takže vyprávět o jiným městě nebo Evropě, světě, bylo uplny sci-fi 

proste tyhle děti to maj jinak, nefunguje je jenom nahnat do školy, nemaj rovny sance, jsou v hajzlu už zkraje a prakticky bez sance se sami vyhrabat 

reseni samozrejme nemám, myslim to vzdělání je jejich jedina samce, ale tak, jak probíhá teď, je hrozne neefektivní 

on to není ale problém jen Romů, těch vyčleněných lidi na okraji a jejich děti není podle mě uolne málo, vždyť i ty čísla děti, který během covidu úplně vypadly ze vzdělávání,byly docela desivy

Offline MP Meri
Avatar
5413 příspěvků moje polička 10. května 2022 10:24

Kratka reportáž o tom, jak to touhle dobou vypadá na nádraží v Praze. https://ct24.ceskatelevize.cz/3486480-udalosti-cekani-romskych-uprchliku-na-azyl?fbclid=IwAR2hIMFo9iTr4yr2Xkfl6a5nFQxk6pu7C5F1IL9TJ-l5Bacc_vqq5nDirUs

Ja jsem se z osobních důvodů už nějaký čas má směnu nedostala, ale úplně mě svrbí prsty. Pokud mate možnost a nevadí vám pomáhat Romům, můžete se zapojit do materiální sbírky. Pořad jsou tam hlavně děti

Offline barbucha blogger
Avatar
30705 příspěvků moje polička 10. května 2022 11:14

Potrefenáhusa 

Já vim že je povinná, ale taky víme, jak se ta povinnost v některejch rodinách dodržuje, že jo.

A vod toho ta škola přece je, aby to ty děti aspoň na prvním stupni všecko naučila, od dnů v týdnu přes barvy až po základní zeměpis (aspoň Čech). I mejt si ruce po záchodě! Blbý je, že choděj do školy s ostatníma, co to už dávno znaj a uměj - buď na ně nezbyde čas nebo zdržujou ty pokročilejší. A jak k tomu jedny nebo druhý přijdou... trpěj všichni. To se podle mě nemělo stát, celá ta inkluze.

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33819 příspěvků moje polička 10. května 2022 11:21

barbucha do problematiky inkluze nevidim vůbec, ale myslím, ze Zvláštní školy toho nikdy moc nepredvedly, co se vzdělávání Romů týče 

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 10. května 2022 11:39

barbucha Inkluze se netýká jenom romských dětí, ale dětí s určitým hendikepem. V mnoha směrech to není nejšťastnější řešení. A ani první stupeň školy nemá fungovat tak, aby škola děti "všechno naučila" - speciálně to zmiňované mytí rukou po WC už by jaksi mělo být samozřejmostí. Vím, že není, a jsem si jista, že i v tomto směru vyučující na 1.stupni na dětí působí, ale pořád narážíme na to základní, a to je rodina, prostředí, motivace, podpora ....

Potrefenáhusa Generace rodičů dnešních školáků i jejich děti už až na výjimky česky mluví i rozumí, tedy v tom slova smyslu, že se domluví. Ovšem jejich aktivní (natož pasivní) slovní zásoba je prostě nedostatečná (třeba i zmiňované barvy, dny v týdnu....)- takže dítě od počátku školní docházky chytá v mnoha směrech zpoždění, protože zadání prostě nepochopí. Učitel při počtech žáků ve třídě nemá šanci to hned zjistit, takže malý rom se veze. Neúspěchy, rezignace, nezájem rodiny....

Řešení také neznám.

Offline continuity
Avatar
33828 příspěvků moje polička 10. května 2022 11:46

Hanka H nima prý se teď v tím náporem pro školy navýšil možný počet dětí ve třídě z 30 na 35. 

U nás to bylo vždy kolem 26 - s jedním autistem, dalšími dvěma ADHD a dvěma cizincema, co neumí česky a ani latinku, je to pro učitelku byl celkem zahul i s asistentkou. Představa, že je takových děti ve třídě víc, s celkovym počtem 35, je úplně pekelná. 

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33819 příspěvků moje polička 10. května 2022 11:54
Reakce na Hanka H:

Potrefenáhusa Generace rodičů dnešních školáků i jejich děti už až na výjimky česky mluví i rozumí, tedy v tom slova smyslu, že se domluví. Ovšem jejich aktivní (natož pasivní) slovní zásoba je prostě nedostatečná (třeba i zmiňované barvy, dny v týdnu....)- takže dítě od počátku školní docházky chytá v mnoha směrech zpoždění, protože zadání prostě nepochopí. Učitel při počtech žáků ve třídě nemá šanci to hned zjistit, takže malý rom se veze. Neúspěchy, rezignace, nezájem rodiny....

Řešení také neznám.

​no dyt to samy píšu taky 

Offline Kan
Avatar
7078 příspěvků moje polička 10. května 2022 11:56

Hanka H Reaguju na ty barvy, to se při zápisu do ZŠ neověřuje? Já teda byla u zápisu pouze jednou, ale barvy, pojmenování prstů na ruce a podobné, po děcku chtěli. 

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 10. května 2022 11:59

continuity Dle dostupných údajů se počet dětí, které by v září letošního roku měly nastoupit do základních škol(od 1. do 9. třídy), pohybuje kolem sta tisíc - což odpovídá jednomu populačnímu ročníku (tedy počtu dětí, které by měly nastoupit do prvních tříd). Jasně, jsou oblasti, kde je ve třídách místo, ale to vzhledem k rozložení uprchlíků nejsou lokality, kde by se hromadně usazovali.

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 10. května 2022 12:05

Kan Tak při zápisu jsem byla osobně jen dvakrát (sama se sebou a se synem) a paměť už mi tak neslouží, ale domnívám se, že i na toto přijde řeč. No a teď si představ situaci, kdy se zjistí, že romské děcko (dost často jdoucí k zápisu s odkladem, takže třeba i brzy osmileté) není v tomto směru zrovna pevné v kramflecích ....Prostě ho přijmou, a děje se výše popsané. 

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 10. května 2022 12:06

Potrefenáhusa dyt já s tebou souhlasím

Offline continuity
Avatar
33828 příspěvků moje polička 10. května 2022 12:15

Hanka H jako 100 000 ukrajinských děti, které jsou v systému tak řečeno navíc oproti běžným počtům? 

To je 10% z celkového počtu, no bude to ještě zajímavé. Jak píšu výše, už teď to není tak, že je ve třídě 25 bezproblémových dětí, takže ty tři ukrajinské se lehce zařadí.  

Offline Kan
Avatar
7078 příspěvků moje polička 10. května 2022 12:16

Hanka H Jo to je problém, já bych teda asi pro ty s odkladem a šestileté zřídila nulnou třídu, žádné hraní, ale ještě né učení, taková příprava na školu, no a povinné tedy. Potom by nedocházelo k tomu, že jde někdo v osmi do první třídy a neumí barvy.

Offline barbucha blogger
Avatar
30705 příspěvků moje polička 10. května 2022 12:16
Reakce na Potrefenáhusa:

barbucha do problematiky inkluze nevidim vůbec, ale myslím, ze Zvláštní školy toho nikdy moc nepredvedly, co se vzdělávání Romů týče 

​No kdysi dávno, to každej musel znát akorát Lenina... ale dneska by byly lepší možnosti bych řekla. A navázat na tu zvláštní školu pár učňáků... samozřejmě s tím, pokud tam bude někdo studijní typ a snaživej a bude chtít, tak ho přeřadit do normální školy a pak může pokračovat jak mu bude libo.

Hanka H 

Tak když rodiče jsou k ničemu, měla by trochu pomoct právě ta zvláštní škola. Je to lepší než nic, ne? 

Mně ty lidi teda připadaj fakt jak z jiný planety - rodičům je úplně jedno, jestli jejich dítě bude celej život žebrat a krást, páč si jako analfabet nevydělá ani na slanou vodu... jestli bude zdravý nebo doživotně polochcíplý/bezmocný (hygiena ani zdravej styl života jaksi taky nejsou jejich parketa)... prostě si jich nasekaj deset a kromě porodnýho je vůbec nezajímaj? Jinej svět.

Offline Turduspilaris
Avatar
58 příspěvků moje polička 10. května 2022 12:27

Kan Přesně o tohle se kdysi v minulosti pokoušela jedna škola v nejmenovaném městě. Žije tam poměrně hodně Romů a když šly ty jejich děti do první třídy, neuměly skoro česky, o nějakých barvách nebo dnech v týdnu nemohla být řeč. Dokonce některé ani nevěděly, jak se používá WC. Ta škola svolala romské rodiče a nabídla jim, že udělají nultý ročník a naučí ty děti všechno, co potřebují. Všichni rodiče s tím souhlasili a byli rádi, že budou mít děcka šanci. Bohužel to dopadlo špatně, neprošlo to na úřadech - prý rasismus. Ale teď už je povinná školka, rok před zahájením školní docházky. 

Offline dzizisketa
Avatar
7491 příspěvků moje polička 10. května 2022 12:32

To trdlování dětí u zápisu není povinné a není to žádná podmínka k tomu, aby bylo dítě přijaté. 

Offline Kan
Avatar
7078 příspěvků moje polička 10. května 2022 12:33

Turduspilaris Jenže v té školce je pořád asi 25 dětí ve třídě, tohle by byla třída ve škole a asi 10-15 dětí s nějakým režimem učení hrou.

Offline Sairon
Avatar
1855 příspěvků moje polička 10. května 2022 12:35

Hanka H Potrefenáhusa já myslela že toto měl  odbourat ten poslední povinný rok školky.  Právě aby se i děti zr slabšího prostředí (nejen romove) naučili tady ty základy jako dny v týdnu, barvy,  nějaké společenské návyky. 

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33819 příspěvků moje polička 10. května 2022 12:35

barbucha ale ono to těm rodičům treba není jedno, jen mají třeba jiný hodnoty než ty, jsou sami pologramotny a nevyznaj se dobře v našem světě, nechápou, k čemu by to vzdělání mělo bejt dobrý a neumej ty děti nijak podpořit, nemaj ani ty vzory a mysli si, ze dětem bude nejlíp, když budou žít jako oni 

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33819 příspěvků moje polička 10. května 2022 12:36

Sairon měl no, ale těžko říct, jak je to úspěšný