Pomoc Ukrajině

26. února 2022 15:38
Offline andulka01
Avatar
10767 příspěvků moje polička 09. května 2022 12:07

Vrátím se k tématu vlákna. Uvolnila se nám menší lednice s výparníkem, třída A+, pokud by mohla někde odvést dobrou službu, dejte mi prosím vědět. Ideálně okolo Prahy, přivezeme. Přes den bohužel nestíháme odvézt do nějakého centra, jsme schopni až dost pozdě odpo/večer.

Offline barbucha blogger
Avatar
30705 příspěvků moje polička 09. května 2022 12:09
Reakce na MP Meri:

barbucha Tak to už tu taky padlo dostkrát a je to notoricky známy, nevim, co po mně chceš za cvičení. Jejich kulturní historie je proste výrazně odlišná od toho, co tu tradičně žijeme my. Úplně jinou strukturu a význam má v jejich životě rodina a příbuzenské vztahy, mají jiný postoj k penězům, jinou financni gramotnost, často i jazyková bariéra ... pak se přidává nedůvěra a odpor majoritní společnosti ... Ukrajinci a paradoxně i Vietnamci jsou nám jednoduše v mnoha aspektech kulturně blíž, proto se jim to začleňování lépe daří. 

​Vietnamci nám jsou kulturně blíž? Kdo by mohl být odlišnější? Jiný náboženství, jiná - a tuhá - rodinná hierarchie, rovněž tak jiná - a rovněž rigidní - společenská hierarchie...  naprosto jinej jazyk, zvyky i ta kuchyně... 

Jinak jsem nechtěla žádný cvičení, ale konkrétní příklad nějakýho toho důvodu, proč se nemůžou začlenit. Znova opakuju, "nemůžou" začlenit po mnoha generacích a mnoha stovkách let života v Evropě... uprostřed ostatní majority...

Jako sorry, tyhlety použitý výmluvy o kulturním rozdílu, jsou tak vágní a nicneříkající, navíc logicky neplatný pro někoho, jehož rodiny, předkové tu mezi námi žijí tak dlouho, že mi připadá laciný takový používat. Myslela jsem, že se dozvím něco speciálního... Tak toho radši nechme

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33819 příspěvků moje polička 09. května 2022 13:27

barbucha ale ta majorita se je jakoze snaží asimilovat až posledních několik desítek let, predtim je staletí vytlačovala na uplnej okraj.

plus teda čeští Romové skoncili vetsinove v plynu, současný obyvatelstvo k nám doproudilo až po válce z těch nejzaostalejsich koutu Balkánu

Offline barbucha blogger
Avatar
30705 příspěvků moje polička 09. května 2022 13:32

Potrefenáhusa 

No vidiš to! Aspoň něco jinýho než ty obligátní s prominutim žvásty. S tím plynem myslím... Co Slováci? Mají tam ty příšerný osady - to jsou taky nováčci z Balkánu, nebo jak na tom tam byli za války, nevíš?

Offline MP Meri
Avatar
5413 příspěvků moje polička 09. května 2022 13:33

barbucha Já nevím, co si čekala za specialni důvody. To co jsem napsala, jsou obecné známý oblasti, který najdeš podrobně rozpracováný v každý druhé výzkumné zprávě, věnující se sociálnímu začleňování. Že to pro tebe jsou věci nerelevantní a považuješ je spis za výmluvy na tom nic nemění. 

Vietnamcům se podařilo si podržet urcity zvyky, dost je to daný izolovaností komunit, vrozeným smyslem pro řád a organizaci. Dost se u nich taky dbá na vzdělání, pro rodiče je to často priorita. Od 50. let sem taky v rámci společných programů s Vietnamem přicházeli hlavně studenti SŠ a VŠ, případně zaměstnanci na výměnné pracovní pobyty, což se samozřejmě projevilo na demografické struktuře té menšiny. Tohle všechno dohromady jim umožňuje mnohem lépe se přizpůsobit chodu majoritní společnosti. 

Offline Garfie
Avatar
24031 příspěvků moje polička 09. května 2022 13:49

barbucha Třeba k té orientaci na rodinu u Romů, kterou tu někdo zmiňoval, já mám jako podnájemníky romskou rodinu, paní je mladší než já a už má vnoučata, vysvětlovala mi, že pro ně je rodina na prvním místě a že by nepřežila, kdyby její rodiče nepoznaly její děti, že to absolutně zpřetrhá rodinnou historii...když jsem jí řekla, že můj táta zemřel dřív, než se narodil syn, bylo vidět, že ji to naprosto šokovalo, říkala, že to by nikdy nedopustila...tento přístup pochopitelně vede k tomu, že většina holek nezvládne pořádně vystudovat, o to víc jsou na sebe opravdu navázaní, vlastně musí, protože jsou na rodinné sounáležitosti v podstatě závislí.  

Offline barbucha blogger
Avatar
30705 příspěvků moje polička 09. května 2022 14:05

Garfie 

To mi ale nepřipadá o moc rozdílný vzhledem k těm Vietnamcům. Ti přece uctívají předky, poslouchají rodiče na slovo včetně výběru partnera a děti se zas o ty stařečky musej starat... (teda v původní zemi, čert ví jak jsou na tom ti poevropštělí, že jo). Tam ta sounáležitost funguje podobná.

Offline Garfie
Avatar
24031 příspěvků moje polička 09. května 2022 14:07

barbucha Jen těm Romům nepřijde tak důležitý vzdělání, to u Vietnamců je na prvním místě. 

Offline Kokoska
Avatar
28406 příspěvků moje polička 09. května 2022 14:38

Garfie z toho se odviji mnohe, rekla bych.

Offline Jos
Avatar
příspěvků moje polička 09. května 2022 14:59

Potrefenáhusa Vidis, na tohle jsem uplne zapomnela. Matne si vzpominam, ze na skole nam to nekdo taky rikal. To co pises. Ze tu mame vlastne dve skupiny. Ty puvodni romy, co byli mnohem zacleneneksi nebo jak to popsat. Jsem treba z casti Prahy, kde byval velky cukrovar a v okoli zilo hodne romskych rodin. Proste domek patrici cukrovaru a v nem jedna rodina. Moje babicka rikala, ze tam potkavala (v tom cukrovaru) treba uz treti generaci.

No a pak prisla ta vlna z vychodu, davno po valce. A o tech nevim skoro nic. 

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46141 příspěvků moje polička 09. května 2022 15:15

Jos mne uz jako diteti rikala maminka, ze "nasi" cigani neprestali valku, a komunisti sem pak presidlili ty ze slovenskych osad, pekne z chatrce do panelaku, to pro ne musel byt strasny sok. a o povinne skolni dochazce si od covidu myslim svoje

Offline dzizisketa
Avatar
7491 příspěvků moje polička 09. května 2022 15:17

barbucha 

Na své otázky najdeš erudované odpovědi v expozici Muzea romské kultury, doporučuji navštívit.

Offline barbucha blogger
Avatar
30705 příspěvků moje polička 09. května 2022 19:56

dzizisketa 

To máš pravdu, tam by se něco asi našlo, i když bych se - jako nedůvěřivej zloprcek - obávala, že to bude trochu tendenční... Ale koukla jsem se teď aspoň na stránky toho Muzea, na jeden článek (autorka by si měla zopakovat pravopis teda!) - a vypadá to že měla Potrefenáhusa pravdu - když vidím ta čísla, tak jich tu tolik jako dnes rozhodně nežilo (a ještě tu válku většina "našich" nepřežila), tudíž ti, co jsou tady dneska, přicestovali až potom. Kdoví odkud... Ale stejně, museli přece přijít z jiný evropský země... z žádný divočiny

Offline andulka01
Avatar
10767 příspěvků moje polička 09. května 2022 20:25

barbucha Poválečný Balkán byl naprosto nefalšovaná divočina. Čímž ale nesnižuju to, co se tu snažíš říct. 

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 09. května 2022 20:45

barbucha andulka01 Po druhé světové (uvádí se, že v Protektorátu přežilo 600 - 1000 romů) k nám přišli romové převážně z oblastí jv Slovenska, byli usídlováni především v oblastech, kde došlo k odsunu sudetských Němců. Takže Balkán přímo nikoliv, ale v mnoha směrech problematické. 

Offline Dadoo
Avatar
11571 příspěvků moje polička 09. května 2022 21:19

Moje babička se narodila 1914.

Pamatuju, jak vyprávěla, jaké to bylo, když do vsi pritahli cikáni. Pamatovala jako dítě. 

Cikanky měly široké sukně apod níma takový jako kruh, obruč, s háčky. 1-2 prý vbehly k hospodyni do kuchyně a prosily o jídlo. A ostatní se rozebehly po hospodářství a kradly slepice, husy, kachny..co jim přišlo pod ruku. Vždycky jim zakroutily krkem a pověsil na háček pod sukni. 

Vypravela, jaký to byl vždycky mazec, když táhli cikáni. Všichni zahaneli dubez. Zamykali dvory a chlapi brali do ruky vidle.

Ale jídlo jim dávali. Minimálně proto, aby táhli zase pryč.

Někdy se utaborili za vsi, to pak v noci hotely ohně a zpěv byl slyšet celou vsi. A kluci prý chodili okukovat.

Strasne rádi jsme její vyprávění poslouchali.

Online Janulik03
Avatar
16731 příspěvků moje polička 09. května 2022 21:26

Dadoo my sme byvali na samote pri lese. Mala som tak 3 roky a babicka bola so mnou doma. A každý rok prišli cigáni. Dalo sa im jedlo, nekradli a utaborili sa niekde ba luke. Zdrzali sa par dní a tiahli dalej. Raz nam uhynula koza, tak ju dedko zakopal na kraji lesa. O par ju niekto vykopal a dedkk vravel ze cigani, ze oni počkajú par dni kym zviera vykopu a potom zjedia. Neviem teda ci to bola pravda, ale pamätám si tk stále. A zeny mali dlhé farebné sukne, cez plecha šatky a dlhé vlasy. Bala som sa ich

Offline slniecko admin
Avatar
17613 příspěvků moje polička 09. května 2022 22:47

barbucha tie osady u nás sú tiež pomerne nové a sú výsledkom zákazu kočovať.

Jeden z našich profesorov sa tomuto venoval, boli to zaujímavé prednášky, bohužiaľ si z nich pamätám len zlomky.

v každom prípade, áno, to chýbajúce vzdelanie je alfa a omega, môžeme si hovoriť čo a ako v minulosti bolo a nebolo a malo a nemalo bať, podstatné je, čo s tým teraz.

No a teraz tu máme obrovské množstvo ľudí, ktorí sú nevzdelaní, vo vzdelaní nevidia žiadnu hodnotu, pretože sa im naozaj nevypláca (vzhľadom na to, že aj so vzdelaním majú obrovský problém sa zamestnať). A tým, že sú nevzdelaní, tak sú strašne ľahko manipulovateľní (viď tie Orbánove pasy, viď rozšírené úžerníctvo - oni si to nevedia zrátať, viď kupovanie hlasov v osadách pred voľbami atď...). V tomto bola fascinujúca kniha Americký cisár, kde to bolo super vidieť práve na slovanoch, ako keď na prelome storočí masovo emigrovali za prácou do Ameriky, tak ich nevzdelanosť dostávala do problémov.

Offline Mrakoplas
Avatar
8851 příspěvků moje polička 10. května 2022 09:13

Mi toto vlakno nejako vypadlo, k debate odporucam vyborny podcast Odsudeni na neuspech

Este som ho nestihla dopocuvat ale mimo ine vysvetluje, preco je tak tazke sa vymanit zo situacie v ktorej su. 

Offline barbucha blogger
Avatar
30705 příspěvků moje polička 10. května 2022 09:49
Reakce na slniecko:

barbucha tie osady u nás sú tiež pomerne nové a sú výsledkom zákazu kočovať.

v každom prípade, áno, to chýbajúce vzdelanie je alfa a omega, môžeme si hovoriť čo a ako v minulosti bolo a nebolo a malo a nemalo bať, podstatné je, čo s tým teraz.

​Ty osady jsou pekelný... ono s tím ale nejde celkem nic dělat, jako myslím povolit jim kočovat znova. To by se lidi zbláznili... všude by je hnali a není divu, nikdo není zvědavej na to aby mu zmizela půlka slepic i s pašíkem.

Teď jsem četla vyjádření nějakýho jejich zástupce, co se teď stará o ty příchozí - že zrovna tihle prej vůbec nevědí co jsou peníze resp. vůbec s nima neuměj zacházet. Vzhledem k tomu, že má každej x dětí (a nahý nechoděj ani hlady neumíraj), tak jak jinak přežívaj/přežívali, než ze zlodějny?! Ukrajinská sociálka jim jistě moc nedala, třeba šaty ani mobily na stromech nerostou... To se teda skutečně nelze divit tomu, že je nikde nechtěj... notabene když pracovat nebudou, protože jak tady píšou holky, nemůžou. 

U nás bylo vzdělání, to jest docházka do školy, nějak navázaný na sociální dávky myslím. Nevím, jak je to teď - podle mě by se s tím mělo zas začít. Neposíláš děti do školy (kde se i slušně najedí), podporu nedostaneš. A nenechat se obměkčit. Jinak je do tý školy nedostanem, když nemusej nic...