Pomoc Ukrajině

26. února 2022 15:38
Offline barbucha blogger
Avatar
30705 příspěvků moje polička 05. května 2022 15:06
Reakce na notna:

barbucha zrovna u tebe si myslím, že by se ti hodně nelíbilo, kdyby ti někdo chtěl sáhnout na styl a způsob života, který je tvůj a udělala bys s ním rázný proces. 

​Ty ty moje příspěvky stavíš úplně na hlavu Já přece mluvím o tom, že bych se "já" musela naopak přizpůsobit té většině! Kdo by mi tady sahal proboha na můj způsob života, kterej zcela odpovídá místě, zákonům i zvyklostem většiny?! Proč?!

Pokud bych se přistěhovala do nějaký úplně cizí komunity... proč ne třeba na Novou Guineu? tak bych se musela přizpůsobit přece já... nebo myslíš že by bylo vhodný požadovat po domorodcích, aby začali chodit v košili a kalhotách, doma se přezouvali a přešli na vegetariánskou stravu? O emancipaci ani nemluvě, že bych jako nutila místní chlapy doma zametat, uklízet a vařit? Jinými slovy, požadovat po nich plnění mých zvyků?!

Jak dlouho by asi trvalo, než by mi uřízli palici?

Přece je to o tom, a jasněji to snad už napsat nemůžu - kdo se přistěhuje ke komu. To byste snad mohly rozeznat... ten drobný rozdíl.

Offline slniecko admin
Avatar
17627 příspěvků moje polička 05. května 2022 19:04

Anička dušička nestíham sa zapojiť do debaty, ale ďakujem.

Offline Anička dušička
Avatar
90 příspěvků moje polička 05. května 2022 22:43
Reakce na Kokoska:

​Tak proc rikas, ze je nemame do niceho nutit, mame je nechat na pokoji a navic ze nejsme povinni jim platit? Co by teda podle tebe meli delat? Je tam takova vule k tomu, cos ted napsala? Brat si pujcky (a splacet je), organizovat se mezi sebou k nejake cinnosti? Asi tam, kde jak psala Janulik03 , maji schopneho a ochotneho cloveka, ktery by to ridil. Ale je to vsude mozne? Z jejich vlastniho popudu a vlastniho rozhodnuti, kdyz bez nuceni? 

​Nenechali sme ich na pokoji a donútili sme ich žiť tak, ako žijú teraz. To nebolo ich rozhodnutie. A stále ich nenechávame na pokoji - stále po nich chceme, aby žili naším (jediným správnym) spôsobom. Čo nemajú ako zvládnuť. 

Nemáme ich do ničoho nútiť, lebo to nefunguje. To je druh vonkajšej motivácie. Ak chcete dosiahnuť trvalú (a pozitívnu) zmenu, potrebujete vnútornú motiváciu. 

V prípade cigánov to znamená, že oni sami musia chcieť svoje životy zmeniť. A aby to chceli, musia najprv veriť, že ich snaha nebude márna. (A práca na sebe se sakra ťažká - to vie každý, kto sa niekedy pokúšal schudnúť, prestať fajčiť, pravidelne cvičit, zdravo jesť...) 

Cigáni vedia veľmi dobre, že nikdy z nich nebudú bieli ľudia. Majú inú náturu, inak fungujú. Ale mohli by žiť lepšie, v lepších podmienkach, lepším spôsobom, ktorý bude podľa ich voľby a súčasne nebude na úkor spoločnosti. 

Nezvládnu to však sami. Ako majorita sme v tejto (a nielen v tejto) oblasti robili príliš dlho a príliš veľa chýb. Takže teraz by sme sa fakt mohli k tomu postaviť inak a robiť to, čo funguje. 

Áno, mikropôžičky fungujú. Áno, keď veci organizuje schopný, ochotný a veciznalý človek, funguje to tiež. 

Ak sa do toho začne montovať falošný súcit, snahy o uplácanie sociálnymi dávkami, alebo nepochopenie, odsudzovanie, moralizovanie... tak to nefunguje. 

Nie sme povinní im platiť. Ale platíme im, lebo ako majorita si s nimi nevieme rady, a ako majorita chceme mať od nich hlavne pokoj.
Takto však problém len prehlbujeme. 

Offline Anička dušička
Avatar
90 příspěvků moje polička 05. května 2022 22:52
Reakce na Karja:

Anička dušička Já věřím tomu, že je možný návrat do života před sto lety, ale pak budou situace kdy přijdou klepat zase na naše dveře a to mi přijde takové prostě neudržitelné. A nemyslím tím jen dávky.  

Áno, keby sme nejako (velmi komplikovanie a zase len nútením) zariadili, aby cigáni žili ako pred sto rokmi, bolo by to neudržateľné. 
A preto nemá zmysel zariaďovať to. 

Offline Anička dušička
Avatar
90 příspěvků moje polička 05. května 2022 23:35
Reakce na Tabea:

Anička dušička díky, budu se těšit na pokračování.

​Dnes som mala naozaj dlhý deň, tak už len veľmi stručne, čo ďalej považujem za skutočne akútne: 

Vzdelávanie v rodnom jazyku - čím ďalej na východ, tým je to dôležitejšie. V mnohých cigánskych rodinách sa nehovorí po slovensky, deti potom k svojej zbierke hendikepov dostanú ďalší, keď sa majú učiť v úradnom jazyku, ktorý ovládajú len čiastočne alebo prakticky vôbec. 

Segregácia v školách - postupne sa prepracúvame k školám, odkiaľ bieli rodičia berú svoje deti, takže tam zostávajú len tie cigánske, ktoré tak zase nemajú pozitívne príklady. Majorita netuší, že takéto "riešenie" cigánsky problém len zhoršuje. 

Ďalší problém je, že učitelia nie sú na prácu s cigánskymi deťmi dobre pripravení (lepšie povedané, nie sú pripravení vôbec). Projekt Vzdelávanie pedagogických zamestnancov k inklúzii marginalizovaných rómskych komunít trval štyri roky (2011-2015) a nejako sa minul účinkom, a nepomáhajú ani ďalšie milióny z eurofondov.

Chýbajú tiež vyškolení terénni sociálni pracovníci

Toto sú všetko veci, ktoré treba riešiť na úrovni štátu.

Štát čiastočne suplujú mimovládne organizácie a rôzne občianske aktivity. Nápomocná je aj cirkev

Čo je fajn, ale nestačí to. Sú to len ostrovčeky pozitívnej deviácie osvietených starostov, rómskych vzdelancov a občianskych aktivistov, zapálených učiteľov, kňazov a rehoľných sestier. 

Offline dynda
Avatar
7280 příspěvků moje polička 06. května 2022 01:01

Mně se teď nechce to hledat. Ale zajímavý je třeba projekt G. Doušové na Šluknovsku - Schrödingerův institut. Znáte někdo? Pracují s romskými dětmi ještě dlouho před nástupem do školy a myslím, že už vidí výsledky své práce. 

Offline Tabea
Avatar
4733 příspěvků moje polička 06. května 2022 06:27

Anička dušička dekuju, že sis našla čas. 

Online notna
Avatar
6575 příspěvků moje polička 06. května 2022 07:15

barbucha Myslím, že už se debata posunula a nepíšeme jen o příchozích z Ukrajiny, ale i o Romech, kteří tu žijí a je pro ně Česko stejně domovem jako pro nás a je potřeba řešit tihle situaci.

Offline Kan
Avatar
7090 příspěvků moje polička 06. května 2022 08:38

Tabea Tak jsem se ptala v práci děvčat na ty romy (slovu rom nerozuměly, používají zigán, ehm) a pokud nepracuješ určitou dobu, nemáš nárok na podporu v nezaměstnanosti a něco jako mateřská je až od třetího dítěte. Výše příspěvku od státu není nijak závratná částka. Platy jsou tam taky malé, Nataša je ing. ekonomie, pracovala jako účetní a plat měla našich 10 000,-  práce není, je jí málo. Válkou se všechno zdražilo a některé věci nejsou k sehnání, jako třeba Coca-cola. Maso které stálo před válkou 100,- tak teď stojí 300,-  Dost odlišné názory jsou i na prezidenta Zelenského teda. 

Offline barbucha blogger
Avatar
30705 příspěvků moje polička 06. května 2022 10:20
Reakce na notna:

barbucha Myslím, že už se debata posunula a nepíšeme jen o příchozích z Ukrajiny, ale i o Romech, kteří tu žijí a je pro ně Česko stejně domovem jako pro nás a je potřeba řešit tihle situaci.

​Tak uhýbáš slušně, to zas jo, dobrej pokus  ale pořád to neřeší ten zásadní problém, to jest nastolenou (a zcela jednoduchou) otázku, kdo se má komu přizpůsobovat, jestli menšina/příchozí majoritě, nebo snad majorita menšině/příchozím.

Online Pinot Noir
Avatar
24616 příspěvků moje polička 06. května 2022 10:27
Reakce na barbucha:

Pokud bych se přistěhovala do nějaký úplně cizí komunity... proč ne třeba na Novou Guineu? tak bych se musela přizpůsobit přece já...  

​Akorát zapomínáš, že Romové z Ukrajiny se nikam cíleně nestěhují, ale utíkají před válkou. Myslím, že úplně nejraději by zůstali tam, kde byli.

Offline Tabea
Avatar
4733 příspěvků moje polička 06. května 2022 10:29

Kan díky za report. Já s mojí sice telefonovala, ale vyprávěla mi o svojí rodině a bratrovi, co děla v ČR a našel si tam přítelkyni. A že děti tady dostaly kola a jsou úplně nadšený. A doporucovala mi pití česnekovýho nálevu na imunitu. Zatím jsem se neodvážila, i když dle manžela cpu česnek a cibuli do všeho, kromě dortu.
Zkusim na to někdy přivést řeč. Ona poslední rok nepracovala, předtím na univerzitě pomáhala cizojazyčných studentům. Manžel je (asi) ředitel pobočky nějaký italsky italsky firmy. Ale moc si to neumím představit, anglicky umí fakt strašně málo. Prala bych všem, co musí utéct, aby se jim mimo domov dařilo tak dobře, jako jim. 

Offline barbucha blogger
Avatar
30705 příspěvků moje polička 06. května 2022 10:37
Reakce na Pinot Noir:

​Akorát zapomínáš, že Romové z Ukrajiny se nikam cíleně nestěhují, ale utíkají před válkou. Myslím, že úplně nejraději by zůstali tam, kde byli.

​A ty zas zapomínáš na to, že jich většina přijela z Maďarska. To jest, aby bylo úplně jasno, z bezpečný eurounijní země (notabene jejíž pasy, tudíž občanství ta většina vlastní). Veškerý mezinárodní předpisy mluví jasně: uprchlík zůstává a má nárok na podporu v té první bezpečné zemi, do které se dostane.

Takže stále ještě trváš na tom, že sem nepřijeli cíleně?

Offline Kokoska
Avatar
28416 příspěvků moje polička 06. května 2022 10:41

barbucha on byl nějaký problém, že Maďaři je právě nechtěli, posílali je dál nebo zpátky. Což je sice proti mezinárodním předpisům, ale nám to nepomůže. Spíš mi vadí, že když už se jim sehnalo ubytování pro jednu celou tu skupinu někde v Bělé pod Bezdězem, tak oni odmítli se tam nastěhovat. Běžní Ukrajinci brali i ta lehátka ve sportovních halách.

Offline barbucha blogger
Avatar
30705 příspěvků moje polička 06. května 2022 11:17

Kokoska 

Tak to jsem si nevšimla, že by je Maďaři vyháněli, ani na stránkách Romea se nic takovýho nepíše a myslím, že tam by se asi zmínili Zato o odmítání ubytování jsem viděla zpráv už několik.

Ano, z Ukrajinců by si měli i jiní imigranti vzít příklad, po všech stránkách.

Offline andulka01
Avatar
10777 příspěvků moje polička 06. května 2022 11:28

barbucha Myslím, že se to tady už psalo, shrnu: Ukrajinským romům, kteří žijou na hranici s Maďarskem (a zhusta mluví pouze maďarsky) Orbán před volbami vydával maďarské občanství a pasy, protože se mu to hodilo. Ale teď, i když mají maďarské pasy, se jim nehodí, vydají jim pouze desetidenní vízum a pak je pošlou jinam. Mezinárodním smlouvám to odporuje, ale Orbán na ně kašle. Takže to jsou zhusta místopisně ukrajinští romové, ale vlastně přicházejí z Maďarska, kde to zkusili jako první.

Edit: Ještě bych ráda podotkla, že to není poprvé, co Evropu takto kočují bezprizorní skupinky. Když se uvolnily hranice, přicházeli zejména rumunští romové. Když přitvrdili Slováci, šlo se do Čech, do UK. 

Offline Kokoska
Avatar
28416 příspěvků moje polička 06. května 2022 11:32

barbucha já jsem to někde zachytla, ale už fakt nevím. Že celníci jim dělali na hranicích problémy, tak něco. V HN to asi bylo?

A teď čtu, že v té Bělé už Romové bydlí, tak nevím, jestli šlo o nějakou další skupinu nebo co se dělo, slyšela jsem to včera v autě v rádiu. Abych nevypouštěla nějaké dezinformace.

Offline Kan
Avatar
7090 příspěvků moje polička 06. května 2022 11:36

Tabea Já se taky vyptávám velmi opatrně a hledám vhodnou příležitost, protože je to pro ty holky citlivý téma, maj tam děti, rodiče, kamarády a taky  né každý je vhodný se ptát. Vzpomínám si na Mášu, ta mi v mobilu ukazovala tříletou hočičku kamarádky, kterou smrtelně zranila nějaká střepina či co a teda síla. 

Online Pinot Noir
Avatar
24616 příspěvků moje polička 06. května 2022 11:39
Reakce na barbucha:

​A ty zas zapomínáš na to, že jich většina přijela z Maďarska. To jest, aby bylo úplně jasno, z bezpečný eurounijní země (notabene jejíž pasy, tudíž občanství ta většina vlastní). Veškerý mezinárodní předpisy mluví jasně: uprchlík zůstává a má nárok na podporu v té první bezpečné zemi, do které se dostane.

Takže stále ještě trváš na tom, že sem nepřijeli cíleně?

​Už ti odpověděli jiní. Vybíráš si jen informace, které se ti hodí do krámu. 

Online notna
Avatar
6575 příspěvků moje polička 06. května 2022 11:45

barbuchaNeuhýbám. Akorát mluvím o současné situaci o Romech, kteří už v Česku žijí. což se podle mě tady probíralo. Pokud mluvíš nyní o příchozích, tak tam jsem nerozporovala, že by měli přijmout podmínky, které se jim tady nabízí.