Pomoc Ukrajině

26. února 2022 15:38
Offline barbucha blogger
Avatar
30571 příspěvků moje polička 06. května 2022 13:30
Reakce na andulka01:

barbucha Myslím, že se to tady už psalo, shrnu: Ukrajinským romům, kteří žijou na hranici s Maďarskem (a zhusta mluví pouze maďarsky) Orbán před volbami vydával maďarské občanství a pasy, protože se mu to hodilo.

​O tom vím. Mimochodem to "rozdávání" proběhlo tak, že zájemce musel prokázat maďarský předky a znalost jazyka. Čili jim ten pas nikdo násilím necpal do ruky, jak by bylo možný usuzovat... naopak se museli sami aktivně postarat! Samozřejmě, mít občanství EU země je výhoda...

Offline barbucha blogger
Avatar
30571 příspěvků moje polička 06. května 2022 13:37
Reakce na Pinot Noir:

​Už ti odpověděli jiní. Vybíráš si jen informace, které se ti hodí do krámu. 

​Tak nápodobně

notna 

No mluvím o příchozích, ale ono by to mělo platit pro všechny lidi, ne? Si představ že vezmeš na byt příbuznýho, kterej bude vyžadovat ohledy ke svému způsobu života - sestávajícího mimo jiný z vytrhání parket a ohníčku v obýváku, nocování na balkóně a vykonávání potřeby tamtéž. Například A ještě ho budeš za odměnu živit. Tak už vidím, jak se každej přetrhne ochotou...

https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/uprchlici-ukrajina-madarsti-romove-problemy-kocovnici.A220405_659000_ostrava-zpravy_pjen

Offline Evaeva
Avatar
příspěvků moje polička 06. května 2022 13:55

barbucha jenže Orbánovi se to tenkrát náramně hodilo do krámu a teď se k nim nezná. Nevím, jestli máme nějaké páky donutit ho k opaku.

Offline MP Meri
Avatar
5407 příspěvků moje polička 06. května 2022 16:10

barbucha Tak pokud si tu potřebu na balkóně vykonávala celej život a nikomu to nevadilo, nejspíš ti bude chvíli trvat, než ti dojde, že se to v tvoji nový domovině běžně nedělá. A ani pak pro tebe možná nebude jednoduchý se na to odnaučit.

Jinak musím říct, že mám dlouhodobě pocit, že máš názory černobílé, jak naivní tvrdohlavá puberťačka. Vůbec nejsi schopna vnímat mnohovrstevnatost problémů, nejsi přístupná žádným argumentům, sama diskutuješ často s pouze povrchovou znalostí problému a vynecháváš základní fakta a aspekty. V reálu si asi fajn ženská, ale diskutovat s tebou je utrpení.

Offline Mermaid
Avatar
příspěvků moje polička 06. května 2022 22:26

Evaeva ale proč by mělo být naším (ČR) problémem, že se něco Orbánovi hodilo a teď nehodí? Jako občan této republiky se necítím zodpovědná za nápravu Orbanových (a jakéhokoliv jiného cizího státníka) činů

Offline Evaeva
Avatar
příspěvků moje polička 06. května 2022 22:28

Mermaid protože ty lidi sem přišli a my s nimi musíme něco udělat, když stanují v Brně na nádraží. Pokud je tam teda nechceme nechat. 

Offline Mermaid
Avatar
příspěvků moje polička 06. května 2022 22:43

Evaeva Přišli a odejdou, jakmile pochopí, že nemají nárok na dávky pro válečné uprchlíky z Ukrajiny, jak už mimo jiné potvrdil i Rakušan (že nárok nemají). Já prostě necítím, že bych měla nést vinu za belgické a jiné kolonialisty a to zdejší sebemrskačství je pro mě fakt nepochopitelné - ve smyslu my všichni Evropani můžeme za to, že Afričani/Arabové/kdokoliv jiný se mají špatně a silně souhlasím s barbucha v tom, že když chceš někde žít, tak se musíš (máš) přizpůsobit tamějšímu způsobu života, kulturním a společenským zvyklostem i právním normám

Offline Evaeva
Avatar
příspěvků moje polička 06. května 2022 22:44

Mermaid řekla bych, že ta debata se točí v kruhu

Offline Pinot Noir
Avatar
24436 příspěvků moje polička 06. května 2022 22:54

Mermaid no a než to pochopí, tak co? Necháš desítky žen a dětí, se kterými se nikdo ani nedorozumí, spát na peróně?

Offline continuity
Avatar
33626 příspěvků moje polička 06. května 2022 22:56

Pinot Noir ale jim bydlení sehnali, ne?  jen se jim nějak nelíbilo, tak jsou radši v Brně na trávníku. 

Offline MP Meri
Avatar
5407 příspěvků moje polička 07. května 2022 08:56

continuity Sehnali no, ale zase to bylo - odvezeme vás do detencniho zařízení/zachytnyho tábora pro Romy/budete se muset rozdělit ... u ty konkrétní situace jsem nebyla, tak netuším co konkrétně a taky kdo a jakým způsobem jim nabídl, tak těžko soudit, proč odmítli. Nezapominejme taky na tu zhusta podporovanou fámu, že na západě je prodají na orgány, muže nám to přijít směšný, ale oni to opravdu berou vážně.

Ale taky bych řekla, že se točíme v kruhu, někdo ten soucit s nima prostě má a někdo ne. 

Offline barbucha blogger
Avatar
30571 příspěvků moje polička 07. května 2022 09:44

MP Meri 

No tak se mnou nediskutuj

Hele jediný co já tvrdím je, že každej resp. každá menšina - ať je to třeba dvojice příbuznejch nebo dvě stovky cizinců - se musí přizpůsobit většině. Ať je to krátkodobá návštěva, ať je to jen projíždějící, ať je to někdo kdo se tu chce usadit. Platí to tak přece i u voleb, většina určuje směr, je to ta demokracie... 

Mě by zajímalo, jakej argument se dá použít pro situaci, kdy všechny ostatní menšiny (Vietnamci, Ukrajinci...) se dokážou přizpůsobit našemu stylu života a jejich specifický zvyky nekolidujou s naším - tak proč by měli mít Romové zvláštní zacházení? Proč bychom neměli požadovat, aby přijali místní způsoby? Jsou snad něco víc než ti zmínění ostatní? 

Offline barbucha blogger
Avatar
30571 příspěvků moje polička 07. května 2022 09:46
Offline continuity
Avatar
33626 příspěvků moje polička 07. května 2022 11:49

MP Meri

A jaké bydlení by jim asi tak vyhovovalo? Je to vůbec v našich podmínkách sehnatelne i s neomezeným budgetem? 

Není to ani o soucitu, já třeba pomáhám, celkem kdekomu, ani k tomu nepotřebuji zvláštní sympatie. Ale ve chvíli, kdy se to po mě začne vyžadovat a považovat za moji povinnost, začnou mě brát všichni čerti a to teda ztrácím soucit i s příbuznými, natož s cizími. 

Offline barbucha blogger
Avatar
30571 příspěvků moje polička 07. května 2022 18:21
Reakce na continuity:

Ale ve chvíli, kdy se to po mě začne vyžadovat a považovat za moji povinnost, začnou mě brát všichni čerti a to teda ztrácím soucit i s příbuznými, natož s cizími. 

A přidala bych ještě nevděk (tím nemyslím klanění se k zemi a ruky líbání).

Offline MP Meri
Avatar
5407 příspěvků moje polička 07. května 2022 19:13

barbucha To je v pohodě, já se občas do nesmyslnejch diskuzí sebemrskacsky poustim rada. 
Romove se (z mnoha různých duvodu) přizpůsobují hůř, než jiné menšiny. A buďto jim to budeme zazlívat, tlačit na ně, aby zrychlili a aplikovat na ně postupy a modely, které se setrvale míjí účinkem a nebo se s tím smíříme a zkusíme na to jít jinak. A o tom myslím celá tahle diskuze je. 

continuity Jaké by jim vyhovovalo bydlení už tu padlo mockrát. Pomáhat samozřejmě nemusíš, to není ničí povinnost (kromě těch, co to mají v popisu práce).

Offline barbucha blogger
Avatar
30571 příspěvků moje polička 07. května 2022 19:45
Reakce na MP Meri:


Romove se (z mnoha různých duvodu) přizpůsobují hůř, než jiné menšiny.

​No, to je jednoduchý konstatování faktu, kterej vidíme všichni. Ale co jsou to ty mnohé důvody? Konkrétně, prosím...

Offline MP Meri
Avatar
5407 příspěvků moje polička 09. května 2022 08:50

barbucha Tak to už tu taky padlo dostkrát a je to notoricky známy, nevim, co po mně chceš za cvičení. Jejich kulturní historie je proste výrazně odlišná od toho, co tu tradičně žijeme my. Úplně jinou strukturu a význam má v jejich životě rodina a příbuzenské vztahy, mají jiný postoj k penězům, jinou financni gramotnost, často i jazyková bariéra ... pak se přidává nedůvěra a odpor majoritní společnosti ... Ukrajinci a paradoxně i Vietnamci jsou nám jednoduše v mnoha aspektech kulturně blíž, proto se jim to začleňování lépe daří. 

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46054 příspěvků moje polička 09. května 2022 09:30
Reakce na Marbuša:

Zažila jsem negramotné manžele, vůbec jsem netušila, že v Česku ještě jsou. Když jsme v roce 2006 koupili chalupu v severních Čechách. Pán byl myslím původem ze Slovenska a tady se ocitl na vojně a už tu zůstal, oženil se. A paní snad pocházela z Ostravska. Mohli být narozeni v 30. letech nebo v první půli 40. Byli pracovití, záhonky se zeleninou, parádní pokoj, kde se sedělo jen s návštěvami...  Když jim přišla nějaká pošta, tak šli za sousedkou, aby jim to přečetla. Jen tím reaguju na to, že Evropa, 21. století. Ale asi/snad to byla poslední generace, co fakt nechodila do školy.

​tak synek mi nedavno prisel domu s ocima navrch hlavy, ze jeho kolegyne ma negramotnou maminku (tzn vekove asi jako ja) a neni to prvni takovy poznatek se kterym jsem se stkala, takovych lidi je stale mnoho

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46054 příspěvků moje polička 09. května 2022 09:32

MP Meri ja myslim ze kdo chce ten to pochopi a kdo ne, zbytecna prace:-)