Pomoc Ukrajině

26. února 2022 15:38
Offline Vlm
Avatar
882 příspěvků moje polička 11. května 2022 06:56

řekla bych že spousta jich pracuje, pracovat chce, jen co já během života poznala.kdyz jsem byla malá cca před padesáti lety,mamka pracovala v CSAD, měli jednoho závodníka cikána, dojížděl z nějaké vesnice poblíž.Chlapi prý měli proti němu pořád nějaké narážky, ale ona ho hrozně chválila, když treba i víkendu sháněli někoho narychlo,nebo záskok za marozeni nikomu se nechtělo s on jediný vždy ochotně šel, taky si teď uvědomuji že když o zaměstnancích mluvila doma používala příjmení, ale tohle byl vždycky pan Růžička.

bydlela jsem cca před deseti lety v bytě a cikánská rodina pod námi,v bytě 160m.rodice, jejich dve dcery,jedna svobodná bezdětná, druhá s přítelem, mladým blonďakem, potom její dospělý syn se ženou a dvěma malými dětmi.mino to u nich pořád někdo přebýval , příbuzní co přišli vdo města od jinud.nez si našli bydlení a podobně.chlapi kromě dedy pracovali ve slebatnez, chodili na tři směny,zeny mimo babičky prodávaly v bille.mlada sotva mimino mělo asi půl roku se vrátila si práce, babička vlastně prababička,se starala o děti a vařila.parkrat jsem se bavila s tou mladší babičkou,lamentovala když si kluk pořídil druhé dítě.,, naštěstí je to holka,snad už dá pokoj,, Ale přestože pracovali,chodil k nim výběrčí od Providentu, finanční negramotnost je velký problém.

Offline barbucha blogger
Avatar
30571 příspěvků moje polička 11. května 2022 08:26

slniecko 

Já netvrdím že jsou všichni stejný. Lakatoš bude třeba pracovat jak ďas, ale jak jsem řekla, tu mizernou pověst jsme jim nevybudovali my. Sama to potvrzuješ tím popisováním, jak jsou na pracujícího člena rodiny hrdý, je to prostě výjimka! My se přece nechlubíme tím, že naši otcové pracujou, je to pro nás normální...

Jako jo, je možnost dát vždycky šanci spíš Lakatošovi, ale zas na druhou stranu - potřebuješ aby tu práci někdo udělal, spolehlivě a v termínu, a ne teprve čekat jak to dopadne... jestli bude dobrej nebo nebude. Tak se těm zaměstnavatelům zas moc nedivím. Jinak by jim přece bylo jedno kloho zaměstnají, jestli je bílej, černej nebo fialovej. Taky si přece nekoupíš auto na který jsou mizerný recenze, že jako počkáš jestli přece jen nebude jezdit

Offline MP Meri
Avatar
5407 příspěvků moje polička 11. května 2022 08:38

barbucha Sama tady svými komentáři jen potvrzuješ, že sehnat práci pro ně není tak lehký. A je fuk, jestli za to můžou jejich předchůdci, nebo ne, ten problém to jenom prohlubuje.

Offline Kan
Avatar
6957 příspěvků moje polička 11. května 2022 08:40

barbucha Haha, špatnej příměr s těma autama. Podle ADAC je nejhorší Hyundai a Toyota a co myslíš, že je nejkupovanější auto na Vysočině?

Offline milacka
Avatar
5470 příspěvků moje polička 11. května 2022 09:12

Pred pár rokmi sme potrebovali vyhĺbiť celkom veľkú jamu pre budúce jazierko. Objednali sme si cigánsku partiu troch robotníkov. S ich odvedenou prácou sme boli spokojní. Máme veľkú garáž, kde okrem auta máme kosačku, krovinorez, píly....
Motala som sa vonku aj ja, ale nie dlho, varila som. Keď odišli a slušne sme sa vyrovnali, vrátil sa manžel z práce, sadli sme si do altánku a debatovali. Neskôr si všimol v plote vystrihnutý otvor, tuje ešte netvorili hustý živý plot, boli len dva roky zasadené. Susedov z tej strany sme nemali, rodičovský dom bol neobývaný, ich pozemok zo zadnej strany od poľa otvorený. Hádajte, kto ten plot prestrihol a chcel v noci kradnúť? 
A bola to na prvý pohľad slušná partia. Nuž, jedného z nich zlákali veci v garáži a chcel si nepoctivo zarobiť. Bola som veľmi sklamaná. 

Offline barbucha blogger
Avatar
30571 příspěvků moje polička 11. května 2022 09:13

MP Meri 

Není to fuk, protože kdybych za jejich pracovní morálku a z toho vyplývající pověst mohla, můžu s tím něco dělat (se polepšit ).

Kan 

Teď jsi mi rozkopala bábovičku teda

Offline Kan
Avatar
6957 příspěvků moje polička 11. května 2022 09:21

barbucha Haha, příště použij ledničku, nebo myčku.

Offline MaeGandal
Avatar
1602 příspěvků moje polička 11. května 2022 09:32
Reakce na barbucha:

...Jako jo, je možnost dát vždycky šanci spíš Lakatošovi, ale zas na druhou stranu - potřebuješ aby tu práci někdo udělal, spolehlivě a v termínu, a ne teprve čekat jak to dopadne... jestli bude dobrej nebo nebude. Tak se těm zaměstnavatelům zas moc nedivím. Jinak by jim přece bylo jedno kloho zaměstnají, jestli je bílej, černej nebo fialovej. ...

​tohle je pro mne na stejné úrovni jako 'mladou ženskou nezaměstnám, protože odejde na mateřskou ' nebo '50+ nezaměstnám, protože...'já vlastně nevím, proč je problém sehnat práce

Offline MP Meri
Avatar
5407 příspěvků moje polička 11. května 2022 09:49

barbucha Takže tu šanci jim má dát někdo jinej, ne ty, chápu to správně? 

Nebo teda přijmeme premisu, že pracovat nebudou, protože je nikdo nechce zaměstnat. 

Offline barbucha blogger
Avatar
30571 příspěvků moje polička 11. května 2022 10:12

MP Meri 

Chápeš to špatně a skoro se mi zdá, že schválně Jediný co tvrdím je, že já ("my") za jejich pověst nemůžeme a ani se nikdo nemůže divit, že kvůli ní mají problémy sehnat práci.

Já nejsem zaměstnavatel a jestli je tedy zaměstná "někdo jinej", je to jeho rozhodnutí. Premisu si přijmi jakou chceš, to je zas tvoje věc.

Offline Kokoska
Avatar
28264 příspěvků moje polička 11. května 2022 12:27

Včera jsem poslouchala rádio, mluvilo se i o romských uprchlících. Běžní ukrajinští uprchlíci přijedou, ptají se po nějaké, jakémkoli ubytování, škole pro děti a práci pro dospělé. Romové se ptají po penězích a sociálních dávkách. 

Offline barbucha blogger
Avatar
30571 příspěvků moje polička 12. května 2022 14:28
Reakce na Kokoska:

Včera jsem poslouchala rádio, mluvilo se i o romských uprchlících. Běžní ukrajinští uprchlíci přijedou, ptají se po nějaké, jakémkoli ubytování, škole pro děti a práci pro dospělé. Romové se ptají po penězích a sociálních dávkách. 

​A když je poberou, zmizí. Pravděpodobně aby o ně žádali v jiným městě znova No, snad je ten systém a seznamy příjemců online...

Nemůžu si pomoct - jen od tý doby co tu jsou, se začíná mluvit o zpřísnění přidělování těch dávek, uvažuje se o částečný výplatě v naturáliích...Řekla bych že chudákům Ukrajincům dost zavařili.

Offline Kokoska
Avatar
28264 příspěvků moje polička 12. května 2022 14:42

barbucha zajímalo by mě, jestli jim nějak pomáhají čeští Romové. Nemyslím ty organizace, ty snad něco dělají, i když tam jsou taky asi rezervy, ale obyčení romští občané. A jako bez ironie, zajímalo by mě to, jestli cítí nějakou spřízněnost a potřebu pomoct. Spousta čekých lidí, kteří sami mají málo, na ty různé sbírky přispělo. Jak je to v romské komunitě, máte někdo představu?

Offline barbucha blogger
Avatar
30571 příspěvků moje polička 13. května 2022 08:16

Kokoska 

O tom jsem neslyšela nic. A myslím, že kdyby založili nějakou sbírku, že by se o tom psalo hned.

Offline whiskas
Avatar
19527 příspěvků moje polička 13. května 2022 10:39

barbucha O sbírce a o další pomoci od jednotlivců jsem nečetla, ale Romodrom pomůže s jejich adaptací .... .

Pry, když jim nabídneme vhodné podmínky (stabilní bydlení, práci ...), tak se prý přizpůsobí. No, já si myslím své, ale mlčeti zlato.

Offline Mirka
Avatar
3985 příspěvků moje polička 13. května 2022 10:55

Kokoska Viděla jsem reportáž už nejméně před 3 týdny, že pomáhají. V podstatě hned, když se o tom začalo mluvit. Ale nevím, zda to byl jednotlivec nebo nějaká organizace.

Online continuity
Avatar
33626 příspěvků moje polička 13. května 2022 11:02

Mirka ty romské organizace pomáhají, ale taky si s tím moc neví rady. 

Offline Kan
Avatar
6957 příspěvků moje polička 13. května 2022 11:08

whiskas Tak to jsem zvědavá na vývoj.

Offline whiskas
Avatar
19527 příspěvků moje polička 14. května 2022 14:28

KanJá taky ... "Městečko" již stojí, tak jsem zvědavá, co bude dál. Snad to ustojí (městečko).