Pomoc Ukrajině

26. února 2022 15:38
Offline MP Meri
Avatar
5413 příspěvků moje polička 05. května 2022 10:53

Sweet Potato To víš, léta praxe v regionálním rozvoji a snaha o řešení neřešitelného, mi vybrousila vyjadřování téměř k dokonalosti

Offline Anička dušička
Avatar
90 příspěvků moje polička 05. května 2022 10:54

Karja Povedala by som, že ďalším znakom našej nátury je, že milujeme extrémy. Veci sú buď biele, alebo čierne, nič medzi tým. 500 rokov do niekoho rýpeme, a potom chceme dať ručičky preč, že teda dobre, je to na tebe. 

To predsa nejde. Keď pre nič iné, tak preto, že by bol z toho totálny chaos (v Čechách možno ani tak nie, ale na Slovensku by z toho bola občianska vojna). 

Ako som písala, je to na roky, dlhé a dlhé roky trpezlivého naprávania toho, čo sme pokašľali. Náčrt zhruba promile toho, čo treba riešiť, dala vyššie MP Meri  (myslím toto: podpora národního uvědomění a rehabilitace tradic, uvědomění si a přijetí nějaké generační zátěže...)

Offline Garfie
Avatar
24040 příspěvků moje polička 05. května 2022 10:58

Ono je dost problematické z hlediska práva, nechat je žít po svém. Kdysi jsem o tom mluvila s nějakou romskou koordinátorkou a ta říkala hezký příklad, že Romové neumí šetřit peníze, prostě když mají, tak klidně velkoryse pozvou kohokoli vidí a vůbec nemyslí na to, že zítra mít nebudou. A že by byla cesta dávat jim výplatu týdně, ale to bohužel neumožňuje náš právní řád. A takových věcí je pochopitelně plno. Mně by se líbilo, kdyby se našla práce nějak spjatá s jejich kulturou, ale to je velmi těžké. MP Meri Už jsem to tu myslím, kdysi psala, ale v olomouckém dětském domově jsou na chodbách nástěnky, které hrozně zajímavě přibližují romskou kulturu, řeč, historii, osobnosti, jsou tam zvyky, písničky. Sama jsem tam strávila dlouho dobu a hrozně se mi líbilo, že ty místní vychovatelky pracují právě na tom národním sebeuvědomění a nějaké hrdosti. 

Offline Kokoska
Avatar
28416 příspěvků moje polička 05. května 2022 10:59

Karja napsalas to přesně. Chtějí žít po svém, ale péči v případě potřeby po našem.

On je to na Slovensku asi daleko citlivější a větší problém, myslím, že v Čechách už to "přizpůsobení se" je větší a dál. Já nevím, jak dlouhá má být ta doba, aby si na jiný styl života zvykli, když třeba posledních 100 let je málo? Kolik generací se "musí smiřovat" s tím, že pokud chtějí něco od společnosti, měli by pro ni taky něco udělat a nebrat to tak, že jsou k tomu nuceni, ale že jsou součástí něčeho? Samozřejmě i ta společnost by jim měla dát najevo, že jsou její součástí a ne nějaká okrajová nepříjemnost, to je zase druhá stránka věci. Ovšem být součástí společnosti bohužel znamená i nějaké povinnosti. A pokud se mi to nelíbí, nesmířím se s tím a nechci být součástí takového uskupení, tak nemůžu čekat, že mi bude něco poskytovat.

Offline Evaeva
Avatar
příspěvků moje polička 05. května 2022 11:09

MP Meri souhlasím s tebou, píšeš o tom moc hezky. Je jasné, že to žádné jednoduché řešení nemá, kdyby bylo, nemuseli bychom to teď tady rozebírat, že

Během téhle debaty mi došlo, že bych si měla nastudovat něco o romské historii. A tím nemyslím Marii Terezii, ale úplné prvopočátky, kde se tady vlastně vzali.

Offline Anička dušička
Avatar
90 příspěvků moje polička 05. května 2022 11:15
Reakce na Evaeva:

Během téhle debaty mi došlo, že bych si měla nastudovat něco o romské historii. A tím nemyslím Marii Terezii, ale úplné prvopočátky, kde se tady vlastně vzali.

​Odporúčam tú knihu, čo som linkovala vyššie - Pochovajte ma postojačky. Dá sa zohnať v antikvariátoch. 

Offline Evaeva
Avatar
příspěvků moje polička 05. května 2022 11:24

Anička dušička děkuju. Ale zas tak moc do toho zabředat nechci.

Offline Karja
Avatar
36047 příspěvků moje polička 05. května 2022 12:02

MP Meri No já si právě myslím, že ty ,,jejich,, podmínky prostě už u nás nejdou bohužel. A s tím zdravotnictvím jsem nemyslela bolavou nohu, ale když se třeba nebudou očkovat, kašlat na prevence a pak jim tam půlka děti omarodi, nemyslím si, že budou spoléhat na felčara. A to je jen jeden příklad kterej je pro mě takovej jednoduchej vidět. 

Offline Tabea
Avatar
4733 příspěvků moje polička 05. května 2022 12:23

Karja vidím to jako ty. Národní uvědomění a kultura jsou určitě důležitý, ale teď nemůžou (hodně z nich) ani k majoritě, ani se vrátit ke kořenům. Chtěli by vůbec jezdit po Evropě a každý den stavět stany/bydlet v karavanu? Když odhlédnu od toho, že nadivoko skoro nikde kempovat nemůžou a na kemp by neměli peníze. Prodávat a kovat koně nemůžou, drátovat hrnce taky ne. Brousit nože? Podomní prodej? Čím by se mohli bez vzdělání  legálně živit?

Offline Anička dušička
Avatar
90 příspěvků moje polička 05. května 2022 12:31

Karja Tabea Naozaj nerozumiete, že NIE JE možný návrat do spôsobu života, ako žili pred sto rokmi? 

Offline Janulik03
Avatar
16750 příspěvků moje polička 05. května 2022 12:36

Jednym z riešení rómskej problematiky je aj to ze oni ziju vo velkych rodinnych zoskupeniach. Cela obec je prakticky romska. A tam je potom dolezite, aby mali svojho vajdu, ktory je schopný ukocirovat vsetkych a musi mat respet. Preto je vzdy lepšie mat ludi z ich radov a nie uradnikov a bielych. Funguje to lepsie, schopnejsi majú prácu ako strážnici v obci, su na to hrdí a ludia ich rešpektujú. 

Na slovensku je rakych obci vela, kde majorita je romska. 

U nas v meste mame malo romov a vsetci su viac-menej začlenení, pracuju, su slušní , deti chodia do školy. Aj prácu nemajú problém nájsť, lebo sa tu navzájom poznáme. Je to trochu dané tým ze nie su vsetci pospolu, kde sa potom dá ťažko vymaniť. A verim, ze keby hociktorý z nich bol nútený odísť žiť inam , uz by si ťažko našiel prácu a uz by mal problem. Nie je tajomstvom ze naozaj romov zamestnať takmer nikto nechce. 

Offline Tabea
Avatar
4733 příspěvků moje polička 05. května 2022 12:39

Anička dušička já tomu rozumím. Ale pořád jsem se od tebe ještě nedozvedela, jak to navrhuješ řešit. Ani bodově. Kromě toho, že je to práce na spoustu let. Nemusíš psát elaborát na několik stran. Stačí jen náčrt. Díky!

Offline Pinot Noir
Avatar
24614 příspěvků moje polička 05. května 2022 12:48

Tabea a proč chceš to řešení po Anička dušička ?

Ona sem přece nepřišla s tím, že to vyřeší. Přišla se ohradit proti názorům, že dávno měli být jako my, že negramotní jsou z vlastního rozhodnutí, že času měli dost, že všichni máme stejné příležitosti a dalším nesmyslům a naivitam, které tu padly. 

Moc nechápu ty útoky na Aničku a tu snahu vyrazit z ní řešení.

Offline Anička dušička
Avatar
90 příspěvků moje polička 05. května 2022 13:03

Tabea

Napr. systémom mikropôžičiek, aby si mohli svojpomocne postaviť vlastné domy
A/alebo ziaďovať obecné sociálne podniky
Rôznymi spôsobmi informovať a vzdelávať majoritu

(Musím ísť, dopíšem neskôr.)

Offline Anička dušička
Avatar
90 příspěvků moje polička 05. května 2022 13:03

Pinot Noir Ďakujem

Offline Kokoska
Avatar
28416 příspěvků moje polička 05. května 2022 13:09

Karja Tabea Naozaj nerozumiete, že NIE JE možný návrat do spôsobu života, ako žili pred sto rokmi? 

​Tak proc rikas, ze je nemame do niceho nutit, mame je nechat na pokoji a navic ze nejsme povinni jim platit? Co by teda podle tebe meli delat? Je tam takova vule k tomu, cos ted napsala? Brat si pujcky (a splacet je), organizovat se mezi sebou k nejake cinnosti? Asi tam, kde jak psala Janulik03 , maji schopneho a ochotneho cloveka, ktery by to ridil. Ale je to vsude mozne? Z jejich vlastniho popudu a vlastniho rozhodnuti, kdyz bez nuceni? 

Offline Karja
Avatar
36047 příspěvků moje polička 05. května 2022 13:54

Anička dušička Já věřím tomu, že je možný návrat do života před sto lety, ale pak budou situace kdy přijdou klepat zase na naše dveře a to mi přijde takové prostě neudržitelné. A nemyslím tím jen dávky. 

Ale já nejsem nijak erudovaná, u nás v regionu vůbec žádné neadaptovane Romy nemame, ano samozřejmě ségra učí ve škole takze tam jsou klasické problémy jako zameskane hodiny, propadání, ale furt to není jako že by to byl plošný problém všech. Takže ja tomu vůbec nerozumím, ale prostě tahle otázka mě napadla, že nejde ty dva světy odtrhnout. 

Janulik03 Ano, je to tak. My teda už několik let jedněm romum z východního Slovenska pronajímáme byt a pan si tady našel dobrou praci, sice ne kvalifikovanou ale velmi dobře placenou u solidního zamestnavetele, kterej jim třeba začal přispívat i na bydlení. Ale předpokládám že ti jsou prostě už z jiného sociálního prostředí, ačkoliv jejich vzhled je oproti českým Romům dost exotický, asi se v 18 nesbalili z romské osady a neřekli si, jdeme na to jinak, to asi fakt ne.  

Offline Evaeva
Avatar
příspěvků moje polička 05. května 2022 13:58

Karja já si nemyslím, že by oni sami chtěli žít jako před sto lety. Ale zároveň těžko hledají svoje místo ve společnosti, tak se v tom tak plácají. Řešením by určitě nebylo nechat je kočovat v provozech po Evropě.

Offline Tabea
Avatar
4733 příspěvků moje polička 05. května 2022 14:05

Pinot Noir ptám se jí, protože se očividně o téma zajímá a něco o něm ví. 

Offline Tabea
Avatar
4733 příspěvků moje polička 05. května 2022 14:06

Anička dušička díky, budu se těšit na pokračování.