Pomoc Ukrajině

26. února 2022 15:38
Online Kokoska
Avatar
28405 příspěvků moje polička 04. května 2022 23:04

Prečo si myslíte, že to musíme platiť? Nemusíme. Ale my im platíme, lebo chceme, aby boli ako my. Nevykašleme sa na nich a nenecháme ich na pokoji, lebo to je zase naša nátura. 

​Už vidím to haló, kdybychom řekli "necháme vás na pokoji, žijte si, jak chcete a sdělujeme vám, že vás od teď nemusíme finančně podporovat."

A pardon, že je nutíme, aby byli jako my - tj. když něco ukradnou, tak za to nesou následky. Takže bychom je měli nechat taky na pokoji a smířit se s tím?

A neházej je laskavě do jednoho pytle, je jich dost slušných a srovnaných se způsobem života, jaký vede většinová populace. I těm, kteří si pořídili auto, domek, děti chodí do školy a rodiče do práce, máš pocit, že se škodí? A jestli ne jim, tak těm, co nechtějí nic dělat, těm ano?

Promiň, ale jsi totálně mimo.

Offline Anička dušička
Avatar
90 příspěvků moje polička 04. května 2022 23:05
Reakce na barbucha:

​Hele to je marný. Mysli si co chceš a já si nechám zas svůj názor. Další debata je pro mě zbytečná.

​Súhlasím, je to márne. 

Offline Anička dušička
Avatar
90 příspěvků moje polička 04. května 2022 23:07
Reakce na Kokoska:

​Promiň, ale jsi totálně mimo.

​Samozrejme :-D

(A keď už nevieme, kam z konopí, tak odignorujeme tisíce, s ktorými si nevieme rady, a vytiahneme tých pár slušných a zrovnaných. TAK!)

Online Kokoska
Avatar
28405 příspěvků moje polička 04. května 2022 23:13

Anička dušička když to dokáže těch "pár", kterých si myslím, že je aspoň v Čechách většina, a nezmírají žalem po starých časech u ohýnku bez vody a elektriky, o něčem to asi svědčí. 

A končím, to fakt nemá cenu. Skoro si myslím, že tak trochu provokuješ. Nějakého návodu, jak na to, aby byli spokojení - ponechaní svému osudu bez finanční podpory státu, se od tebe nedočkáme, takže dobrou!

Offline MP Meri
Avatar
5413 příspěvků moje polička 04. května 2022 23:25

Anička dušička Já s tebou v zásadě souhlasím. Naše společnost je přesvědčená, že náš způsob života je ten jediný správný a ze naše měřítka a hodnoty se daji aplikovat plošně. 
Teď už je samozřejmě pozdě, na jiný způsob života ve větší míře není ve střední Evropě moc prostor. Jak z toho ven nevím, ale čím dal víc rozumím rčení "žij a nech žít".

Online Kokoska
Avatar
28405 příspěvků moje polička 04. května 2022 23:35

MP Meri tak můžou lidi, co nejsou se způsobem života ve střední Evropě spokojení, přesídlit jinam, ne? Nikdo po nich nebude nic chtít, ale taky jim nikdo nic nedá. 

Zatím teda pozoruju trendy opačné, spíš se z těch "svobodných" končin snaží lidi dostat do té Evropy. A mnozí čekají, že se tu o ně někdo postará.

Offline Anička dušička
Avatar
90 příspěvků moje polička 04. května 2022 23:36

Kokoska

Porovnávate neporovnateľné. V Česku žije asi 240 000 cigánov, čo je asi 2,2% populácie. Na Slovensku sa ich počet odhaduje na 500 000, to je asi 9% populácie. Tie 2% sa v populácii rozptýlia, je to dôležité pre sociálnu integráciu. Na Slovensku je situácia iná, je tu množstvo obcí, kde tvoria cigáni značnú časť obyvateľstva; nie je výnimkou, že sú vo väčšine (hlavne na východe Slovenska). Máme tu pravé ghettá (napr. Luník IX v Košiciach). 

Ja neprovokujem. Ale neviem, prečo by som tu mala písať návod na riešenie (ktorý by aj pri najväčšej stručnosti zabral niekoľko strán), keď (tu diskutujúce) odmietate základnú premisu, že cigáni sú iní.
Vychádzate z toho, že ak sa nášmu spôsobu žitia prispôsobili niektorí, dokážu to všetci. No, nedokážu. Keby to dokázali, už by to dávno urobilli. 

Offline continuity
Avatar
33824 příspěvků moje polička 04. května 2022 23:40

Anička dušička to nikdo nepopira,že jsou jiní. Pes je zakopán v otázce, jestli je jejich želaný způsob života sloucitelny s tím naším. 

Ve chvíli, kdy je v lese problém načerno postavit stan na jednu noc, si neumím představit, že bude kočovat nějaké větší procento obyvatelstva. 

Offline milacka
Avatar
5481 příspěvků moje polička 04. května 2022 23:57

​Súhlasím, je to márne. 

​Takže obráťme list. 

Online Pinot Noir
Avatar
24600 příspěvků moje polička 05. května 2022 08:36

Anička dušička já s tebou taky souhlasím, rozumím, co chceš říct. Řešení nemám, nevyřešilo se to za desetiletí ani staletí. Ale tyhle zdejší výkřiky, jak by to mělo být a jak je to jedině správně, a přesvědčení, že do toho kdokoliv z nás tady vidí, jsou úsměvné. 

Offline MP Meri
Avatar
5413 příspěvků moje polička 05. května 2022 08:48

Kokoska Mohli by přesídlit, ano. Ale z mnoha duvodu to neudělají. Mimo jiné i proto, že jsou tu už po těch generacích taky doma. 

Offline continuity
Avatar
33824 příspěvků moje polička 05. května 2022 08:55

Pinot Noir nikdo tady ale neříká, jak je to jediné správně ( kromě Aničky). Ja jen nemám ráda tohle sebemrskačství. Už se tady máme bičovat i za belgický kolonialismus?

Offline MP Meri
Avatar
5413 příspěvků moje polička 05. května 2022 08:56

Mně je jich líto, nic jiného. Systém je tlačí žít "po našem", ale to oni ještě většinově neumějí. Žít "po svém" ale zase už neumějí a pravděpodobně už nikdy nebudou mít příležitost.
Řešení neznám, jako nejsmysluplnejsi se mi jeví podpora národního uvědomění a rehabilitace tradic, uvědomění si a přijetí nějaké generační zátěže ... a je to samozřejmě problem a ještě dlouho bude.

Offline notna
Avatar
6574 příspěvků moje polička 05. května 2022 08:59

Anička dušička Pinot Noir MP Meri Vidím to podoibné jako vy. Nevím, jak to řešit. Ostatně kdo by věděl, asi by měl nobelovku. Na jednu stranu závidím těm, kteří v tom mají tak jasno. Na druhou stranu na tom je právě vidět, že tuhle situaci moc řešit nelze, když neni ochota k řešení v širší populaci.

barbucha zrovna u tebe si myslím, že by se ti hodně nelíbilo, kdyby ti někdo chtěl sáhnout na styl a způsob života, který je tvůj a udělala bys s ním rázný proces. Ale druhým bys ten jejich způsob vzala. A nemyslím teď chodit si pro dávky. Ostatně to ta naše většina jim to takhle zařídila.

Offline Sweet Potato
Avatar
34880 příspěvků moje polička 05. května 2022 09:38

MP Meri Líbí se mi, jak reaguješ.Ty napíšeš, že řešení neznáš, ale nastíníš i nějaké možnosti, jak se ti jeví.

Oproti tomu Anička dušička tu jen dokola opakuje "veľa práce" a ostatní to prý nechtějí pochopit. (I když připouštím, že některé diskutující třeba opravdu nechtějí.)

Offline Anička dušička
Avatar
90 příspěvků moje polička 05. května 2022 10:02
Reakce na continuity:

nikdo tady ale neříká, jak je to jediné správně ( kromě Aničky). Ja jen nemám ráda tohle sebemrskačství. Už se tady máme bičovat i za belgický kolonialismus?

​Tak to sem zosumarizujem (pardon, neviem citovať od viacerých a z viacerých strán): 

na strane 28 barbucha napísala: 
To je úplně stejný, jako s dotacemi do Afriky. Nemá cenu tam posílat peníze, ani lidi aby jim tam hloubili studny (přičemž celá vesnice se zájmem přihlíží). Ať se naučí hloubit si studny sami, zavodnit si políčko... a vypěstovat si to obilí taky sami. Už těch požadavků z různých zemí a společenství je nějak moc, jak to máme zvládnout?! A musíme?

na čom som jej odpovedala: 
(...nenecháme ich na pokoji... žiť po svojom...)
Z rovnakého dôvodu "zachraňujeme" Afriku, predtým sme "zachraňovali" Indiánov, Inuitov, Aborigéncov... 

na to ste reagovali:
no Afriku třeba zachraňujeme kvůli tomu, že se nám nezdá, aby tam děti umíraly hlady nebo na nemoce, pro které je dostupné levné očkování. Že se teda humanitární pomoc přičte Evropě k tíží jsem se neuměla ani představit. No tak asi jo. 

a ja som odpovedala: 
A hlavne sme Afričanov predtým zotročili, ukradli im všetko, čo sa ukradnúť dalo a doteraz ich vykorisťujeme.   
Ešte k tej Afrike, nevedela som to narýchlo nájsť - Mallence Bart-Williams na TEDx Berlín

.......

Čiže barbucha aj vy hovoríte A (žijú tam v biede, musíme - my, civilizovaní Európania - kopať pre nich studne a humanitárne im pomáhať). 
A keď ja napíšem B (že tú biedu sme vo veľkej až preveľkej miere zavinili my, civilizovaní Európania), tak je to podľa vás sebamrskačstvo. 

Takže ak je v prospech vášho videnia sveta, že bieli "humanitárne pomáhajú" (komukoľvek), tak je to platný argument, ale protiargument už v poriadku nie je. 

Pozrite si tú prednášku na TEDx. Biela civilizácia (a tam sme aj my, tiež máme biely životný štandard) sosá Afriku doteraz. (A teraz sa pridávajú aj ázijské štáty.) Je pokrytecké tváriť sa, že kolonializmus skončil pred 100 rokmi a môže zaň len USA, Británia, Francúzsko, Nemecko, Portugalsko, Španielsko, Taliansko a Belgicko. 

Offline Anička dušička
Avatar
90 příspěvků moje polička 05. května 2022 10:04
Offline Anička dušička
Avatar
90 příspěvků moje polička 05. května 2022 10:13
Reakce na Sweet Potato:

MP Meri Líbí se mi, jak reaguješ.Ty napíšeš, že řešení neznáš, ale nastíníš i nějaké možnosti, jak se ti jeví.

Oproti tomu Anička dušička tu jen dokola opakuje "veľa práce" a ostatní to prý nechtějí pochopit. (I když připouštím, že některé diskutující třeba opravdu nechtějí.)

​Hm, jasne, dokola.

Tiež som napísala, že nie je politická vôľa to z/meniť a aj to, že začať treba zmenou myslenia u bielej majority. 

Alebo si myslíte, že keby som tu zverejnila traktát, tak by sa všetci pleskli po čele a povedali si, akí sme len sprostí, že sme na to doteraz neprišli, a začali by urýchlene konať, lebo Anička dušička to tak napísala? 

Online Karja
Avatar
36016 příspěvků moje polička 05. května 2022 10:32

Anička dušička Víš co, mě jako přijde jedna věc taková blba, třeba mi to tady někdo jednoduchym argumentem hned osvětlí. Jako my je necháme na pokoji. Oni si teda budou žít v nějakém tom svém společenství, budou chodit do nějaké práce třeba nebo prostě nějak se budou zivit, ale budou si žít po svým, jenže pak mi přijde, že jakmile nastane nějakej pruser, u té majority jdou pro pomoc. My je teda necháme žít jak chtěj, o nejakejch hygienickejh podmínkách, zdravotní zodpovědnosti si nedělám iluze, ale až jim tam půl komunity s něčím infekčním či u nás běžně ockovatelnym omarodi, tak přece přijdou klepat o plnou péči do nemocnice? A takových věcí je určitě nespočet. Nebudou chodit do školy, třeba jen teda pár tříd aby se neřeklo,no a pak nastane pláč, že je nikdo nechce zaměstnat, ono jako dnes i ty nejnižší nekvalifikované práce očekávaji plnou gramotnost a zase asi nastane pláč u našich úřadů. A to mi přijde takové jako ,,sobecké,, že v případě pruseru zas to budeme řešit my ,,organizovaní,,. Ale třeba myslíš tím žít si ,,po svém,, něco úplně jiného.

Offline MP Meri
Avatar
5413 příspěvků moje polička 05. května 2022 10:52

Karja To je prave o tom, že ta tvoje modelová situace je furt v "našich" podmínkách. Škola, pravidelná práce, pokročilý zdravotnictví ... Bejt to v "jejich" prostředí, tak ti paradigma bude úplně jiný. Pracovat budou nárazové, s bolavou nohou půjdou k místnímu felčarovi a že maj rakovinu pravděpodobně vůbec nezjistej. 

Ale samozřejmě ty "jejich" podmínky jsou v současný Evropě nenasimulovatelný a v tom je právě ten problém. Oni se nakonec budou muset přizpůsobit, ale bude to ještě hodně generací trvat, protože z mnoha duvodu jim to majorita úplně neulehčuje (jakkoli si v dobrý víře myslíme, že ano).