Jídlo a vaření

09. prosince 2014 15:35
Offline slniecko admin
Avatar
17589 příspěvků moje polička 13. zaří 2019 15:46
Reakce na barbucha:

To mě na tom vždycky pobavilo, právě ten výběr z těch tří možností... teda myslím na Slovensku, že to bylo jako rozkazem... teď už je na to každej zvyklej, ale tehdy se jim musely vařit hlavy, když chtěl někdo třeba z východní oblasti psát správně spisovně

​No, to je tak trochu zjednodušené - do učebníc, aby sa to ľahšie pamätalo. Bernolák chcel z okolia Trnavy (lebo bol odtiaľ, čo je arument, ktorý beriem a sympatizujem s ním ), navrch chcel čo najjednoduchšiu gramatiku (píš ako počuješ), kdežto Štúr(ovci) usúdili, že nárečie z okolia Banskej Bystrice bude asi najpôvodnejším jazykom, lebo je najvzdialenejšie od iných jazykov, teda sa čo najmenej premiešavalo.

Offline slniecko admin
Avatar
17589 příspěvků moje polička 13. zaří 2019 15:50
Reakce na Potrefenáhusa:

slniecko však jo

já se teď bavím už nějakou dobu zpracováním rodokmenu (teď teda o něco vlažněji) a zjistila jsem, že mám v příbuzenstvu Petera Kellnera-Hostinského (jeho bratr byl můj pra-pra-pradědeček, asi) a vlastně jsem zjistila, že o Slovensku toho vím úplně žalostně málo (o rodinný historii taktéž a už se na to ani nemám koho zeptat)

​Ako postupuješ? Nabehneš na matriku a dožaduješ sa predkov s vlastným občianskym, alebo ako sa to robí? Musím sa už do toho pustiť a nie a nie sa donútiť.

Inak je to tak, ja ako-tak viem, čo sme sa učili ešte na ZŠ a čiastočne na gympli (to bolo ešte za ČSSR a ČSFR), ale čokoľvek rozširujúce už nula bodov, proste mám nejaké poňatie, že tam boli nejakí Přemyslovci, aby som to zhrnula ...ako trochu preháňam, ale len trochu...

Offline dorota
Avatar
849 příspěvků moje polička 13. zaří 2019 21:50
Reakce na slniecko:

Bernolák bol z Oravy (zo Slanice, dnes je táto dedina zatopená pod Oravskou priehradou), nie z okolia Trnavy. Tých dôvodov, prečo si vybral kultúrnu západoslovenčinu (nie západoslovenské nárečie), bolo viac. Mimochodom aj v  bernolákovskej slovenčine boli niektoré stredoslovenské prvky, napr. ľ, viaceré slová. Štúrovský pravopis bol rovnako ako bernolákovský založený na zásade píš ako počuješ, ani bernolákovská ani štúrovská slovenčina nemali v svojom pravopise y. Štúrovská slovenčina bola založená na kultúrnej stredoslovenčine (základom bola reč z Liptova, Turca, Oravy...)  a tých dôvodov, prečo si Štúr vybral strednú slovenčinu, bolo viac. Jeden z nich je, že stredná slovenčina sa najviac odlišovala od češtiny a poľštiny ako najbližších slovanských jazykov. Ďalší je, že stredná slovenčina prenikala aj mimo svojho areálu, t. j. na západné či východné Slovensko už predtým. A tých dôvodov je ešte viac.

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33724 příspěvků moje polička 13. zaří 2019 22:33

slniecko no mas doma něčí rodný listy, oddací listy a pak lezes do příslušných matricnich knih, já mám jednu půlku rodiny z jižních Čech, patří to pod archiv v Třeboni, kterej je velmi slušně zdigitalizovanej - no a ta druhá pulka rodiny je Gemerska Poloma, moje babička z otcovy strany si vzala důstojníka čsl.armady - táta se ještě narodil v r. 38 v Rožňavě a hned pak se stěhovali do Prahy. No a ještě nedávno ten rožňavskej archiv zdigitalizovanej nebyl (teď nevim), takže smolík, ale rodokmen části ty babicciny větve jsem náhodně objevila v jednom slovenským archivarskym časopise a končil přesně tam, kde mne začínaly rodný listy, který jsem po babicce měla 

je to dobra zábava, musím zas, až budu mít cas, jen teda ty matriční knihy jsou pro mě od cca půlky 19.stol celkem oříšek, jednak nemecky, jednak kurzivou, či jak se ty písma jmenujou, pomáhal mi se čtením kamarád archivář (plus teda to, ze si můj předek Novák vzal Novákovou ze sousední vesnice a v těch matricnich knihách jsou různých Nováků asi tak dve tretiny a čert aby se v tom vyznal)

Offline Tak Betty
Avatar
4981 příspěvků moje polička 13. zaří 2019 22:48

Udělala jsem bramborový salát a ty brambory jsou tvrdší, je šance,že do zítřka zmeknou?

Offline barbucha blogger
Avatar
30598 příspěvků moje polička 14. zaří 2019 09:49

Potrefenáhusa 

Já mám jednu větev docela dobře zmapovanou, i ten rodokmen na fakt veliký plachtě a k tomu výčet zajímavejch historek k různejm členům, na který jsem časem narazila... ale s druhou asi už pokračovat nebudu, protože jak to vypadá, se mnou ten zájem skončí a nikomu to k ničemu nebude

Offline barbucha blogger
Avatar
30598 příspěvků moje polička 14. zaří 2019 10:07

A koupila jsem včera tu čubricu a krásný papriky na trhu, s kterejma jsem strávila hezkej večer u sporáku - takže za chvíli to naložím a pofrčím nakrmit tu zvěř. Běda jak mi nebudou ručky líbat!

Offline continuity
Avatar
33715 příspěvků moje polička 14. zaří 2019 15:49

Praha sobe nebo jak se to... je to ta z kysaneho zeli, dobry, ale priserne sladky pro me.

Offline slniecko admin
Avatar
17589 příspěvků moje polička 14. zaří 2019 17:40

dorota Bernolák bol z Oravy (zo Slanice, dnes je táto dedina zatopená pod Oravskou priehradou), nie z okolia Trnavy. Tých dôvodov, prečo si vybral kultúrnu západoslovenčinu (nie západoslovenské nárečie), bolo viac. Mimochodom aj v  bernolákovskej slovenčine boli niektoré stredoslovenské prvky, napr. ľ, viaceré slová. Štúrovský pravopis bol rovnako ako bernolákovský založený na zásade píš ako počuješ, ani bernolákovská ani štúrovská slovenčina nemali v svojom pravopise y. Štúrovská slovenčina bola založená na kultúrnej stredoslovenčine (základom bola reč z Liptova, Turca, Oravy...)  a tých dôvodov, prečo si Štúr vybral strednú slovenčinu, bolo viac. Jeden z nich je, že stredná slovenčina sa najviac odlišovala od češtiny a poľštiny ako najbližších slovanských jazykov. Ďalší je, že stredná slovenčina prenikala aj mimo svojho areálu, t. j. na západné či východné Slovensko už predtým. A tých dôvodov je ešte viac.

Tak ale väčšinu života prežil v Trnave. Aďakujem za upresnenie .

Offline slniecko admin
Avatar
17589 příspěvků moje polička 14. zaří 2019 17:46

Potrefenáhusa ako lezieš do nich na tých matrikách, alebo sú online? Ja nemám nič, len vlastný rodný list, pár matných spomienok, trochu spolupracujúcu mamu (ktorá ale niektoré veci zatĺka) a výrazne nespolupracujúceho otca...a nejaké črepinky, čo sa mi podarilo pogoogliť. Inak, mám podobný problém zas s maďarčinou. Ale s tým plánujem otravovať nejaké kamošky, čo maďarsky vedia.

barbucha ale kuš!!! Vieš aký je to poklad mať to spracované? A nevieš, či pre Zřítelnici, niektoré z dvojičiek, alebo ich potomkov to nebude dar z neba. Ja to napríklad potrebujem robiť v prvom rade z psychoterapeutických dôvodov (čo je aj dôvod, prečo si mi s tým tak ťažko začína), to nikdy vopred nevieš, či niekto niekedy nebude potrebovať! Ale aj keby nie (a dúfam, že nie), to je skvelé mať to!

Offline betsey
Avatar
4257 příspěvků moje polička 14. zaří 2019 18:38

continuity tento makový koláč či čo to je, je z kyslej kapusty? 

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33724 příspěvků moje polička 14. zaří 2019 18:57

slniecko já ti na to nedokážu odpovědět, nevim, jak ty slovensky archivy vypadaj, jaká je míra digitalizace - jinak musíš osobně. U nás pak prave maďarština případně hrozí taky.

ale vona i ta němčina je dobra šifra, hodím nekam ukázku, až dorazim domu

Offline continuity
Avatar
33715 příspěvků moje polička 14. zaří 2019 19:24

betsey nie, nie. chcela som piect makovy, ale nezohnala som nemlety mak. Resp. ho nemali na eshope, kde som nakupovala. 

Toto se davala tusim Pinot. Ze je tam strasne moc cukru som vedela a keby som to piekla pre nas, tak urcite uberiem. Miesto vanilkoveho cukru som dala rumovy  a dobre tiez.

Kolac z kyseleho zeli Koláč/dort z kysaného zelí. 125 g měkkého másla, 300 g cukru, 3 vejce, 1 vanilkový cukr, 250 g mouky, 1 prášek do pečiva, špetka soli, 250 ml vody, 110 g kakaa, 200 g kyselého zelí, čokoládová poleva Troubu rozehřejeme na 180°C. Zelí dobře opereme, necháme odkapat a nakrájíme na malé kousky. Je-li v zelí kmín a černé koření, vybereme. Máslo s cukrem a vanilkovým cukrem ušleháme do pěny. Přidáme vejce, jedno po druhém. Mouku smícháme s práškem do pečiva a solí, přesijeme do vaječné směsi a zalijeme vodou. Nakonec přidáme zelí. Dobře promícháme. Těsto nalijeme do vymazané, nebo pečícím papírem vyložené dortové formy. Pečeme asi 40 minut. Koláč necháme ve formě vychladnout. Potřeme čokoládovou polevou. Dobrá je ganache od babi. Podáváme se šlehačkou. Tento koláč je velmi neobvyklý, ale opravdu dobrý, nesmírně čokoládový a šťavnatý. Místo části kakaa můžete přidat nastrouhanou hořkou nebo mléčnou čokoládu. Když budete mít odvahu upéct, neprozraďte, že je v koláči kyselé zelí. Čekejte na reakci až tajemství prozradíte A komu by to nestačilo, tady je ještě koláč z červených paprik  

Offline dynda
Avatar
7279 příspěvků moje polička 14. zaří 2019 19:42

Potrefenáhusa 

To písmo je švabach, ne?

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33724 příspěvků moje polička 14. zaří 2019 19:48

dynda asi spis nejakej kurent

Offline dynda
Avatar
7279 příspěvků moje polička 14. zaří 2019 19:55

Potrefenáhusa 

Jo jasně, to bude ono.

Offline betsey
Avatar
4257 příspěvků moje polička 14. zaří 2019 20:10

continuity aháá, no vyzerá chutne, ale nemohla by si mi povedať, že je tam kyslá kapusta, ja som stará konzerva a mala by som predsudky :-)

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46074 příspěvků moje polička 14. zaří 2019 21:06

dnes jsem namisto obligatni prazenice dostala tip na hribky poduseny na masle se salveji a rozmarynem a pak zapeceny s mozzarelou

Online Zarinya
Avatar
16413 příspěvků moje polička 14. zaří 2019 21:57

viktorka_od splavu hmmm dala bych si.

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46074 příspěvků moje polička 14. zaří 2019 22:55

Zarinya jj muzu doporucit:-)