Jídlo a vaření

09. prosince 2014 15:35
Offline Potrefenáhusa
Avatar
33821 příspěvků moje polička 14. července 2019 19:28

Ale to n není úplně od veci, rusky a chorvatsky je to taky kardamon, já bych to nezavrhovala

(ale nemám ho rada, v kafi fuj hnus)

Offline Aranel
Avatar
4538 příspěvků moje polička 14. července 2019 20:00

Teda tohle je korektorská noční můra! (moční nůra)

Offline Karja
Avatar
36016 příspěvků moje polička 14. července 2019 20:02

Prosperina Jo neni to spatny, jen se mi vetsina odspodu trochu chytla. Jenze ja mam sivnou troubu, stredni peceni je moc nahore, tak.vsechno pecu dole a ne vsemu to svedci;-)

Online brrr
Avatar
10055 příspěvků moje polička 14. července 2019 20:50

Prosperina V tom receptu, co jsem tady dávala, taky není vajíčko, resp. je ale ne do náplně, nýbrž na potření před tím než se šoupnou do trouby.

Offline Prosperina
Avatar
714 příspěvků moje polička 14. července 2019 21:43

brrr Nojo, to mi nedošlo, že je to na potření. Asi i proto, že dělám jeden typ šneků, kde se dává vajíčko i do náplně (ale ty jsou naslano). V tom mým skořicovým receptu se to i shora před pečením potírá máslem. (anebo je dobrý to potřít rumem, buď před vložením do trouby, nebo těsně po vyjmutí, ale s tím už nemají Skandinávci nic společnýho, to děláme u nás doma).

Karja Tak prima, že se povedly. Trochu chycený neva, pokud nejsou černý jako vix na boty. Ono některý trouby mají svoje vrtochy - já taky musím vždycky děsně přemejšlet, jestli peču u našich nebo doma, protože každá ta trouba chce trochu něco jinýho a běda, pokud to nedostane.

Potrefenáhusa Ta etymologie je fascinující. A jinak mě ten kardamom v kafi taky zezačátku přišel dost hnusnej, ale když pak přijde člověk odněkud zmrzlej a promočenej, tak to vypije (a pocitově mi přijde, že kafe s kardamomem zahřeje líp než bez)- a má závislost jedna dvě. Teď se mi po tom zasteskne tak jednou nebo dvakrát za rok - a právě když odněkud přijdu vymrzlá, je to trochu podmíněnej reflex. 

Offline coralline
Avatar
2158 příspěvků moje polička 14. července 2019 22:29

Já jsem k tomu m/n našla tohle:

Samotný název „kardamon“ se v češtině považuje za nesprávný, ačkoliv označit jej úplně za špatný nelze. Název koření pochází z řečtiny, kde se mu přezdívalo „kardamomon“, odsud vznikla zkratka „kardamom“ a zároveň „kardamon.“ V angličtině se dovoluje užívat obou dvou názvu – cardamom a cardamon.

A původně to znám s n. Když jsem to začala vídat s m, tak jsem si myslela, že to mají blbě.

Offline Ounz
Avatar
19849 příspěvků moje polička 14. července 2019 22:37

Občas se mi stane, že upečená nebo orestovná cuketa je nahořklá. Připálená není. Co můžu dělat blbě? Máte tip?

Offline continuity
Avatar
33833 příspěvků moje polička 14. července 2019 22:53

Ounz pred pecenim posolit a pockat nez pusti stavu.

Offline continuity
Avatar
33833 příspěvků moje polička 14. července 2019 22:56

Mirka do pecene se nepicha zatahnout, teplomer hned od zacatku a pak nepichat, netrapit nechat tak v 50C odpocinout. Neco vytece, nevim jak velky kus to byl, ale 1,5 dcl se mi zda dost.

Offline Lamicka
Avatar
13379 příspěvků moje polička 14. července 2019 22:57

Ounz nemohla byt nahorkla uz predtim? Ony muzou byt horke, kdyz obsahuji nejakou jedovatou latku (nepamatuju si). Myslim, ze je to problem hlavne u doma vypestovanych cuket. Nema se to jist. Jinak me nic nenapada. 

Offline Lamicka
Avatar
13379 příspěvků moje polička 14. července 2019 22:59

continuity ja nesolim a nikdy jsem cuketu horkou nemelaedit. Jednom tu prerostlou domaci. 

Offline Ounz
Avatar
19849 příspěvků moje polička 14. července 2019 23:00

continuity to dělám

Lamicka aha, zajímavý, děkuju. Tyhle byly koupený v obchodě. Tak to je super..

Offline dynda
Avatar
7280 příspěvků moje polička 15. července 2019 00:04

Ounz 

Hořká cuketa se fakt nemá jíst, myslím, že to souvisí s přezráním, ale možná se pletu. Někdo se tím snad i otrávil.

Offline Zina
Avatar
5863 příspěvků moje polička 15. července 2019 09:41

viktorka_od splavu Super, děkuju za recept!

Offline andulka01
Avatar
10769 příspěvků moje polička 15. července 2019 09:44

Mirka Teploměr (když už to musí být) zapíchnout na začátku!!! Do upečenýho nijak nepíchat, manipulovat co nejméně. Minimálně deset minut před podáváním nechat odpočívat, velký kus masa klidně půl hodinky.

Offline Zina
Avatar
5863 příspěvků moje polička 15. července 2019 09:44

Ounz Většinou jsou hořký, když jsou přerostlý, ale už jsem měla i hořkou malou z obchodu. Já je vždycky ochutnám z obou stran, než je někam dám, někdy je zákeřně hořkej jen jeden konec.

Offline Ounz
Avatar
19849 příspěvků moje polička 15. července 2019 10:26

Zina no tohle byly malý z obchodu, nenapadlo mě je ochutnávat. Tak teď už budu, tohle mi nějak uniklo..

Offline Mirka
Avatar
3985 příspěvků moje polička 15. července 2019 10:27

continuity andulka01 

Nojo, jsem blbá, teploměr jsem použila poprvé ( a ještě špatně). Ale tušila jsem to, proto jsem to napsala.

Mně ty pečené kusy masa moc nejdou. Kýta byla nakonec dobrá, na řezu šedivá (ne růžová)  a mohla být měkší, i když tvrdá nebyla. Ale pak nevím, jak dlouho ji péct, aby byla měkší, ale ne vysušená ... prostě mi to nejde. Bylo jí přes kilo a pekla jsem na 120 C cca 1,5 hodiny podle Kuchařky pro dceru.

Offline andulka01
Avatar
10769 příspěvků moje polička 15. července 2019 10:32

Mirka Hodina a půl mi přijde moc. Ale já obecně ráda hodně do růžova. Pokud pečlivě maso zatáhneš před pečením, stačí mu trochu méně a tím jak nepustí šťávu, nemělo by rozhodně být šedivé. A taky teda kvalita masa je dost důležitá. Je to věc praxe, mě se to taky nepovede vždycky úplně perfektně.

Offline Mirka
Avatar
3985 příspěvků moje polička 15. července 2019 12:39

andulka01 Jakmile maso pouští růžovou (natož krvavou) šťávu, manžel to nejí. Vždycky říkám, že to musí mít mrtvé nejméně 3x. Steaky se dají přizpůsobit speciálně pro něj, ale tohle je jeden kus masa pro všechny. Ledaže bych mu uvařila něco jiného.