Jídlo a vaření

09. prosince 2014 15:35
Offline eless
Avatar
1986 příspěvků moje polička 28. června 2019 22:39

Karja dakujem. prave na to zdobenie potrebujem ozaj klud. ak to nestihnem cez den tak to musi pockat az do vecera kedy je vrestadlo v posteli

Offline milacka
Avatar
5470 příspěvků moje polička 28. června 2019 22:41

Karja po česky asi karbonátky.

Offline Solathis
Avatar
2412 příspěvků moje polička 28. června 2019 22:50

Karja Zkus si najit nejaky litevsky jidla, koprem fakt nesetrej, je ve vsem. Takova šaltibalšra by mohla byt buper i na ta horka (šaltibalšra je doslova studena polevka)

Offline Karja
Avatar
35868 příspěvků moje polička 28. června 2019 22:58

Solathis Ale kde vzit ten dobry kopr? Dnes jsem mela domaci ze skleniku, zatim malej ale taky slaby!

Offline Tabea
Avatar
4681 příspěvků moje polička 28. června 2019 23:03

Karja Dej prosím recept na to těsto na pizzu. 

Offline Dadoo
Avatar
11571 příspěvků moje polička 29. června 2019 01:05

Karja A já si myslela, že jsem nějaká divná, když mi ten kopr nějak "nestačí". Prostě je slabej. Miluju kopr strašně moc, kromě kulajdy/kopračky/koprovky si ho sypu i do zeleninových salátů, na chleba/chlebíčky, prostě ho můžu kvanta. Jenom se mi, i přes to množství, zdá pořád nějak slabej. Díky. Nejsem v tom sama

Offline Karja
Avatar
35868 příspěvků moje polička 29. června 2019 06:02

Tabea Ja se omlouvam, my to.po letech delame tak podle oka, ale zkusim najit original. Ve zkratce je to tusim tak pul kila mouky a tak sestina kostky drozdi. Klasicky dulek do mouky, rozdrobit, zalit troskou vody, pocukrovat, zahrnout moukou, posolit na okrajich a chvili cekat. Pak pridam vodu dle potreby treba lzici oliv. oleje, prohnetu to rukou, ale zadne velke hneteni, jen at se to smicha, udelam bochankg, potru oliv olejem, jednotlive je dam na talir, zakryju potravinarskou folii a frk do lednice. Z pul kila byvaji dva bochanky.

Ale zkusim behem dneska najit spravny recept, ani mne neuskodi to delat zase uplne spravne;-)

Offline Karja
Avatar
35868 příspěvků moje polička 29. června 2019 06:06

Dadoo No, ale co s tim udelame? mne zklamal I ted ten domaci, mozna je jeste moc mladej. Ale v Praze jsem nakupovala na Palmovce u jednoho samopestitele a ten mel dobrej.  Taky mam rada, jednou jsem.treba mela s tim gravlaxem nebo jak, proste ten losos v soli a to bylo tak vyborny....Ted mam po tvem popisu chut I na nejaky ten chlebicek.... Musis najit nejakou super odrudu a na jare nasejem a pristi rok budou hody! 

Offline Tabea
Avatar
4681 příspěvků moje polička 29. června 2019 07:43

Karja Díky, díky.

Offline baltik
Avatar
4428 příspěvků moje polička 29. června 2019 08:52

Karja i polaci maji spoustu receptu s koprem, treba okurkova polevka

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33724 příspěvků moje polička 29. června 2019 09:28

Já to letos nepodcenila!!!! (Potrebuju do okurek)

Offline slniecko admin
Avatar
17589 příspěvků moje polička 29. června 2019 10:13
Reakce na Karja:

milacka A varila jsi to nekdy, spis by me zajimaly osobni zkusenosti, jestli je to dobre, s cim se to ji a tak;-))

​Je to strašne dobré! Jedno z jedál môjho detstva...a ako väčšinu mojich obľúbených, to moje deti odmietajú jesť ...

Ale už sme sa dohodli s mamou, že si ich budeme robiť len pre nás dve a ostatní nech sú na špagetách so syrom trebárs celé prázdniny .

Jedáva sa to väčšinou s duseným hovädzím a varenými zemiakmi, niekto miesto mäsa dáva vajce, buď natvrdo, alebo volské oko.

Offline Dadoo
Avatar
11571 příspěvků moje polička 29. června 2019 10:32

milacka Karja technicka: fašírka nejsou karbanátky, ale sekaná. Prostě šiška fašírky.

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 29. června 2019 11:32

Dadoo @milacka @Karja Ještě k té fašírce - obecně směs mletého masa, česky to taky vnímám spíš jako sekanou než karbanátky. Ale hlavně že je to dobré!

Offline Dadoo
Avatar
11571 příspěvků moje polička 29. června 2019 11:43

Hanka H ono je je odvozeno zase z němčiny - faschieren - fáše. No a z toho mletého pak můžeš udělat fašírku nebo karbanátky

Offline barbucha blogger
Avatar
30598 příspěvků moje polička 29. června 2019 11:51
Reakce na continuity:

Karja u nas se to jedlo jako tzv. privarok. Teda s vajickem a muze byt s varenym bramborem. Melo by to byt do kysela, kyselilo se octem. 

​Jo, prívarok! Zrovna jsem se chtěla zeptat, jak na to... kyselý se mi to nezdálo, jestli si dobře pamatuju. 

Dávalo se to třeba i k masu, k roštěnce nebo tak.

A holky z Moravy, neříká vám něco "zjevená kaše"?! Dělala ji babička z Hané... chutnalo nám to, vždycky ji vyžadovaly její děti (t.j. otec s tetou), ale už nemám koho se zeptat a nikde to nemůžu najít. Jako bramborová to bylo, ale jestli s moukou? vajíčkem? čert ví...

Offline milacka
Avatar
5470 příspěvků moje polička 29. června 2019 11:58

slniecko vnuk prívarky tiež odmieta, ale to je len otázka času, ja som bola ako dieťa tiež postrach kuchyne, chutilo mi minum jedál, chudák mama, zmena prišla v 13-tich rokoch. Dovtedy som sa hodila ako komparz do vojných filmov, mimoriadne chudučké dievčatko, ale s dostatkom energie.

Offline milacka
Avatar
5470 příspěvků moje polička 29. června 2019 12:00

Dadoo Hanka H už budem múdrejšia

Offline slniecko admin
Avatar
17589 příspěvků moje polička 29. června 2019 12:01

milacka a akú výhovorku má môj muž ?

Offline milacka
Avatar
5470 příspěvků moje polička 29. června 2019 12:37

slniecko môj muž mliečne prívarky tiež neje, celkovo máme rozdielne stravovacie návyky, cez pracovný týždeň som ja vegetariánka a cez víkend si dám mäso, môj muž varí neskutočne dobre, akurát ja mäso každý deň nemusím.