Jídlo a vaření

09. prosince 2014 15:35
Offline Dadoo
Avatar
11571 příspěvků moje polička 06. prosince 2017 19:05

Nesnáším ošizené (dietní) cukroví. Pro mne vánoční pečení znamená opravdu máslo, ořechy, čokoláda, rum.

Kdybych měla vybrat z mého letitého, generacemi ověřeného repertoáru jedno cukroví, volím plněné ořechové rohlíčky. Asi lepší cukroví neznám. Receptů jsem rozdala už hodně a každý je miluje a zařadil do stálého programu :-)

Plněné ořechové rohlíčky

Těsto:

0,5kg hladké mouky, 150g ořechů, 100g dětských piškotů, 250g cukru moučky, 400g tuku, citr. kůra

Krém:

250g másla, 2 lžíce rumu (nikdy jsem tak málo nedala...)200g cukru

Kaše do krému:

1/4l mléka, 2 lžíce hrubé mouky, Vanilkový Cukr, mleté ořechy

Postup

Těsto:
ořechy a piškoty nastrouhat, vše zpracovat do těsta, plnit do formiček, upéci. Formičky dobře vymáznout.  Upečený rohlíček opatrně vyklepnout. Formičky používám kovové, zahnuté, vroubkované.
Kdo nemá formičky udělá placičky, nebo si formičky koupí…

Krém utřít

Kaši svařit a vychladlou vmíchat do krému

Plnit rohlíčky- Rohlíček, vyklopený z formičky nastříkám krémem a přiklopím jiným rohlíčkem.
 Ti zmlsanější je mohou poté ještě třeba máčet v čokoládě.

Za tenhle recept ručím vlastní hlavou.

Rohlíčky dělala kamarádka a já z ní mámila recept. Cukala se.. Pak jsem recept našla u mámy a myslela, že je to tentýž. Nebyl, tenhle je ještě lepší 

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46074 příspěvků moje polička 06. prosince 2017 19:08
Reakce na Dadoo:

ó díky, to jsem zrovna potřebovala!:-)

jo a ten tuk do těsta má být ztužený (IVA?) nebo máslo?

Offline Dadoo
Avatar
11571 příspěvků moje polička 06. prosince 2017 19:10

Já jedu jen v másle, ale mohla by být i Hera 

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46074 příspěvků moje polička 06. prosince 2017 19:14
Reakce na Dadoo:

hera rozhodně ne palmový olej je v některých druzích ale dost těžko nahraditelný protože máslo je prostě měkké. mně třeba nevadí. hlavně je chuťově neutrální což teda hera nesplňuje ani náhodou

Offline Renusatko
Avatar
11583 příspěvků moje polička 06. prosince 2017 19:22
Reakce na Karoleena:

S těma perníčkama je to celkem těžké. Moje děcka teda nejí perníčky u nikoho jiného. Vždycky řeknou, že jsou hnusný. Je na ně moc receptů. Já peču ty, které opravdu změknou až po 3 týdnech. Recept mám nějaký 100 letý a děcka do něj vůbec nechtějí dávat kakao. Koření mi míchá jeden známý a tím jsou jiné. Já osobně taky nesním kde jaké, ale doma jsem ráda, když z těch 10ti plechů do vánoc budu mít třeba 30 perníků . Řekla bych, že dneska jich je už skoro polovina pryč. 

Offline Ounz
Avatar
19834 příspěvků moje polička 06. prosince 2017 19:25
Reakce na Renusatko:

Tak ale to je dávno známej fakt, že cukroví je nejlepší do vánoc 

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46074 příspěvků moje polička 06. prosince 2017 19:30
Reakce na Ounz:

a druhý známý fakt je, že pokud nějaký ubráníš, tak štědrým dnem počínaje už se ho nikdo ani netkne a po svátcích se vyhodí. fakt ho nenávidim:-(

Offline Ounz
Avatar
19834 příspěvků moje polička 06. prosince 2017 19:32

No a třetí, že když je některýho jen pár kousků, jde na odbyt nejvíc (a příští rok upečený v dostatečným množství tak nějak zůstává  )

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46074 příspěvků moje polička 06. prosince 2017 19:33
Reakce na Ounz:

no jeežiš! jednou jsem dokonce v půli svátků ještě udělala teda další dávku - a co myslíš? 

Offline 0zero7
Avatar
10783 příspěvků moje polička 06. prosince 2017 19:34
Reakce na Ounz:

Cukrovi nehrozi, to jsem pekla snad jednou, muselo by mi vic chutnat, abych se vybicovala.

Zato se moc tesim na bramborovej salat, hodlam sehnat i estragonovej ocet, at mam viden komplet. Mozna budou dva, jeste se uvidi, klasickej a videnskej. Jeee mam chute, s rizeckama z veprove panenky, mnam.

Offline Ounz
Avatar
19834 příspěvků moje polička 06. prosince 2017 19:37

 Život je tvrdej no 

Offline Ounz
Avatar
19834 příspěvků moje polička 06. prosince 2017 19:38
Reakce na 0zero7:

My děláme na vánoce jen klasickej, už si na něj taky myslim 

Offline 0zero7
Avatar
10783 příspěvků moje polička 06. prosince 2017 19:40
Reakce na Ounz:

To ja jsem vzdycky strasne zvedava, jak se dela "klasickej" jinde, si to myslim docela dost lidi ochranuje.

Spolecnej jmenovatel majoneza a brambory? Plus dalsi ingredience? Prozrad jakej je ten vas. Jestli to teda neni tajny.

Offline Ounz
Avatar
19834 příspěvků moje polička 06. prosince 2017 19:45
Reakce na 0zero7:

Není  máme tam cibuli, kyselou okurku, mrkev vařenou, vejce, jabko, pak hořčici, majonezu a event trochu láku z okurek a brambory. Taky se ráda dozvím jak to dělaj jiný 

Offline 0zero7
Avatar
10783 příspěvků moje polička 06. prosince 2017 19:50
Reakce na Ounz:

Jablko jo? To je zajimavy.

Ja se musim zeptat znova maminky, jsem to rok nedelala, ale okurek, vejce, cibule, korenovou zeleninu (mirne povarenou ve vyvaru, mrkev, celer, petrzel). Majonezu delam domaci, docela silnou, protoze ty brambory to cucnou, hodne octa, horcice, cibule (opraveno z hortice). Tatinek delaval myslim verzi druhou s nejakym salamem, nebylo to spatny, kupodivu. POkud je vetsi mnozstvi je fajn dosolovat slanou vodou, lip se to smicha nez samotna sul.

Offline 0zero7
Avatar
10783 příspěvků moje polička 06. prosince 2017 19:50
Reakce na Ounz:

Tak treba se nekdo jeste prida s tim, co tam hazou, to je dobry tema!

Offline Ounz
Avatar
19834 příspěvků moje polička 06. prosince 2017 19:53
Reakce na 0zero7:

Se salámem to dělaj naši známí, mně to tam přijde navíc, ale jako na návštěvě bych se nemimrala  a jablka jen kousek a taky ne vždycky, je to dobrý hele, není to poznat,že jako jabko, spíš to tomu dodá část chuti. Mamka to dělá tak,že smíchá všechny ty věci kromě brambor do takovýho základu, ochutí a až pak přidává ty brambory.

Offline Ounz
Avatar
19834 příspěvků moje polička 06. prosince 2017 19:54
Reakce na 0zero7:

Je to dobrý téma, já už to tu psala ale docela ráda čtu jak to jiní maj jiný 

Offline 0zero7
Avatar
10783 příspěvků moje polička 06. prosince 2017 19:57
Reakce na Ounz:

Aha, to je taky dobrej system, ja brambory zpracuju prvni, ale u klasickyho by se dalo, na videnskej musej bejt michany teply. Jablko strouha nebo kraji?

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46074 příspěvků moje polička 06. prosince 2017 20:07
Reakce na Ounz:

jojo to jabko je výborný! musí se vzít kyselý křupavý a jen kousek, tak stejně jako mrkve třebas:-) a mám to z nějakýho cizího receptu, ne z domu, zato už dost let ho tam dávám, jak se to naleží není vůbec poznat že jabko, jen je prostě celkově lepší:-)

jo a taky nedávám ocet (do ničeho krom na tlačenku:-) ale šťávu z citronu. sůl se nesype, nejdřív se udělá nálev. hlavně nee z láku vod vokurek sklínka studené vody, sůl, pepř, cukr, citron. do toho kořenová zelenina a to jabko. pak brambory. no a závěrem buď majonéza nebo jen olej. vajíčko může být a nemusí. se salámem to už je pro mě vlašák co se jí s rohlíkem a ne jako příloha k řízku:-)