Koronavirus

28. března 2020 09:01
Offline Liesel
Avatar
1441 příspěvků moje polička 18. ledna 2021 11:01

Fiction drž se, bude líp 

Offline olte
Avatar
410 příspěvků moje polička 18. ledna 2021 11:14
Reakce na mnum:

Evaeva Fiction to jsem i četla minulý týden na DenikuN (odkaz zde, bohužel neodemčený) že praktičtí lékaři navrhli pomoc s očkováním seniorů, i vymysleli způsob, jak to provést (vakcína po rozmražení má vydržet v lednici 5 dnů, po naředění se má spotřebovat do 6 hodin - vždy by si objednali z nemocnice tolik vakcín, kolik zvládnou aplikovat v daném týdnu a nemocniční lékarna by zajistila rozvoz vždy třeba v pondělí ráno na daný týden). Jenže to naráží na nedostatek vacín a stříkaček a jehel, taky by byl probém s hlášením do informačního systému o počtech očkovaných

​v praze v některé ambulanci praktická takhle očkuje svoje seniory, bylo to ve zprávach na ČT1. 

Offline rozarka
Avatar
3978 příspěvků moje polička 18. ledna 2021 11:16

Fiction Čeho je moc, toho je příliš...to se podepíše na každém. Ale při tak náročném povolání, je to dvojnásob stresující, hodně sil přeju a něco na povzbuzení 

Offline continuity
Avatar
33673 příspěvků moje polička 18. ledna 2021 11:22

A666 držím palce, ať je táta v pořádku.

Fiction tobě taky držím pěsti a hodně sil. Já teď o víkendu mluvila s kámoškou, té se povedlo z covidaria odejít na normální JIP, protože u nich zatestovaly nějaké kolegyně. Ale taky to už nedávala fyzicky, teď ma na starosti normální JIPove lůžka rozstrkane na asi třech místech po nemocnici a říkala, že i tak je to mnohem lepší. 

Offline A666
Avatar
2846 příspěvků moje polička 18. ledna 2021 11:32

Fiction 

me je fakt lito, cim si musite prochazet

Offline mnum
Avatar
2139 příspěvků moje polička 18. ledna 2021 11:47
Reakce na olte:

​v praze v některé ambulanci praktická takhle očkuje svoje seniory, bylo to ve zprávach na ČT1. 

​tak to je super. Já doufám, že se nájde způsob, jak to  udělat co nejdostupnějším pro všechny zájemce

Offline Jiná Realita
Avatar
12314 příspěvků moje polička 18. ledna 2021 12:15
Reakce na crazydaisy:

 

mnum Tak většinou ti senioři, co nikoho nemají a nejsou soběstační, nežijí sami. A v těchto zařízeních je o ně postaráno a vakcinace probíhá tam.

​já znám pár seniorů, kteří ještě jsou soběstační, žijí sami, nikoho nemají, ale tohle by nezvládli, pokud by jim nepomohl třeba soused nebo kamarádka někde zdaleka. a určitě jich nebude málo.

oni jsou soběstační, aby si uklidili, nakoupili a zaplatili elektriku, ale ne na vyplňování dementních formulářů a hledání jakéhosi centra kdesi v hloubi nemocnice. je to mimo jejich běžný rámec.

a náš slavný stát, kterému odvádíme brutání daně, považuje za úplně samozřejmé, že to těmhle lidem někdo nějak zařídí, nebo že je běžné, aby si to kategorie lidí 80+ zařídila sama, přes to, že je to nastavené tak, že se nad vztekají málem ajťáci.

a nikdo se vlastně ani moc nediví. ale když se nikdo už nediví ani tomu, že vláda rozhoduje o otevřené obchodů s prádlem, a prezentuje to jako součást boje s koronavirem a nikomu to vlastně nepřipadá úplně na hlavu a nikdo nepožaduje za takové naprosté úlety její demisi, tak se tomu asi nedá divit.

Offline A666
Avatar
2846 příspěvků moje polička 18. ledna 2021 12:17

Jiná Realita 

presne. Moji babi s dedou byli zaziva (az na psoledni cca 3 mesice dedova zivota) fakt samostatni, dokazali by si proadit i bez nas naprosto bezne, ale nemeli internet a mobil byl pro ne spise pro telefonovani nez pro smsky (s tema sem vzdy musela pomoct).

Pritom oba by spadali do te nejprioritnejsi skupiny ockovani, deda zemrel v 93, babicka v 87.....

proto me vsechny ty reportaze rozesmutnuji, protoze si predstavuju lidi jako byli oni co holt nemaji rodinu kousek (staci mit rodinu v zahranici jako ma tchyne)

Offline Jennyfor
Avatar
2000 příspěvků moje polička 18. ledna 2021 12:40

crazydaisy No a pak je ještě hodně početná skupina seniorů, vlastně i neseniorů, kteří jsou úplní ležáci a stará se o ně někdo z rodiny na plný úvazek. Jako klobouk dolů, tohle už bych nedala, tam už je asi pro mne hranice, hlavně fyzická.

A tihle pečující, třeba vnučka o babičku, mají třeba i děti, kovid může domů donést kdokoliv, pro ty ležící to bývá konečná. Jsem ve skupině na FB, tam se to dost řeší. Když stát očkuje personál v ústavech, tak proč ten pečující nemá třeba taky nárok, aby mohl být víc v klidu, když už aspoň pro ten nákup musí. A ti ležící senioři v domácích podmínkách mají tedy taky smůlu, jestli se nepodaří vyřešit nějak mobilní očkovací jednotku.

A opravdu, když náhodou některý z těch ležících seniorů musí kvůli nějakému, třeba ani ne úplně závažnému problému akutně do nemocnice - dekubity, problém se zadržováním moče, podebraný palec, zvracení... tak se teď v devadesáti procentech buď už nevrátí vůbec, bo kovid, nebo vrátí i s ním a pak děj se vůle boží. Ty příběhy tam se nečtou dobře...

Offline mnum
Avatar
2139 příspěvků moje polička 18. ledna 2021 12:47
Reakce na Jiná Realita:

​já znám pár seniorů, kteří ještě jsou soběstační, žijí sami, nikoho nemají, ale tohle by nezvládli, pokud by jim nepomohl třeba soused nebo kamarádka někde zdaleka. a určitě jich nebude málo.

oni jsou soběstační, aby si uklidili, nakoupili a zaplatili elektriku, ale ne na vyplňování dementních formulářů a hledání jakéhosi centra kdesi v hloubi nemocnice. je to mimo jejich běžný rámec.

a náš slavný stát, kterému odvádíme brutání daně, považuje za úplně samozřejmé, že to těmhle lidem někdo nějak zařídí, nebo že je běžné, aby si to kategorie lidí 80+ zařídila sama, přes to, že je to nastavené tak, že se nad vztekají málem ajťáci.

a nikdo se vlastně ani moc nediví. ale když se nikdo už raediví ani tomu, že vláda rozhoduje o otevřené obchodů s prádlem, a prezentuje to jako součást boje s koronavirem a nikomu to vlastně nepřipadá úplně na hlavu a nikdo nepožaduje za takové naprosté úlety její demisi, tak se tomu asi nedá divit.

​souhlas. Děkuji za sformulování odpovědi pro crazydaisy

Offline Fiction
Avatar
1487 příspěvků moje polička 18. ledna 2021 12:50

Děkuji všem za podporu, jste milé! Já se nehroutím, fyzicky ani psychicky,  jsem spíš ve fázi určité přinasranosti, že ta situace je jaká je, ale přitom to mohlo být lepší, nebýt opakovaných přešlapů vlády (a bohužel ani opozice se moc nevytáhla).  Mnohem větší nápor je na sestry, takže je nutné se starat o pacienty, ale zároveň si tím nesmím odrovnat sestry.

Offline Mha
Avatar
příspěvků moje polička 18. ledna 2021 12:52

Jennyfor

Nebo se lidé ze strachu rozhodnou, že už nikam nepojedou a raději umřou doma. To se do covidovych statistik nepočítá, ale já tyto lidi považuji taky za oběť covidu. 

Offline continuity
Avatar
33673 příspěvků moje polička 18. ledna 2021 12:57

Fiction prinasranost je určitě lepší než deprese.

Offline Renusatko
Avatar
11582 příspěvků moje polička 18. ledna 2021 12:58

Fiction Já nechodím na JIP, ale jen na covidovou internu. Musím říct, že některé sestry chtějí hned po nejhorší situaci odejít . Věřím, že toho mají fakt dost, protože mně stačí k mojí práci jedna 12 navíc, ale oni jich kolikrá mají o dost víc a já bych to celé měsíce dělat nechtěla. Jsem opravdu ráda, že si v pondělí odejdu do ambulance, kde se nenavlíkáme do atombordelu, víkend stačí.

Offline Fiction
Avatar
1487 příspěvků moje polička 18. ledna 2021 13:16

Renusatko Já si myslím, že covidová interna je psychicky horší než ARO. U nás  taky vidíme tragedie, ale to bylo už i před covidem, ale téměř všechny pacienty máme v umělém spánku a je to trochu oproštěné od těch největších emocí. Z covidové interny se ne všichni indikují do intenzivní péče (to je v pořádku) - a tak je tam těch smrtí moc. Navíc dušnost je opravdu nejhorší symptom, co může být (ale to se dá řešit, abych tady neděsila lidi). Plus spousta té bazální péče - krmení, vyprazdňování, mytí, nemluvě o pacientské potřebě komunikovat, ventilovat obavy.

Offline mirajo
Avatar
2359 příspěvků moje polička 18. ledna 2021 14:27

Nechci nějak necitlivě vstoupit do diskuze, ale tohle je zajímavé, třeba jako možné vysvětlení opakované PCR pozitivity po vyléčení...https://www.lidovky.cz/relax/veda/covid-pronika-do-lidske-dna

Tady trochu jinak https://www.sciencemag.org/news/2020/12/coronavirus-may-sometimes-slip-its-genetic-material-human-chromosomes-what-does-mean

Offline crazydaisy
Avatar
2667 příspěvků moje polička 18. ledna 2021 14:54

Jinak zpráva z velkokapacitního očkovacího centra na BVV. Možná se to bude někomu z Brna hodit. Centrum je v pavilonu G. Jediný nedostatek je, že bohužel není otevřený vchod G2 od tramvaje, ale musí se jít hlavním vchodem. Jinak už bylo vše ok. Maminka přišla přesně na čas. Nikde žádná fronta. Zapsali ji, změřili, pohovor s lékařem. Pak chvilku čekala, až jich bude šest. Ty pak očkují "najednou" - 1 naředěná lahvička na 6 dávek. Všichni prý byli milí, pomáhají tam hasiči a policie.

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46062 příspěvků moje polička 18. ledna 2021 14:56

crazydaisy tak to je dobra zprava, dekuju. doufam, ze nasi prijdou brzy na radu take (jsou 70+)

Offline crazydaisy
Avatar
2667 příspěvků moje polička 18. ledna 2021 15:03

viktorka_od splavu Určitě se brzo dočkají. Já jsem celý život přesvědčená a moje okolí taky, že jsem realistický pesimista, ale v tomto vlákně jsem zjistila, že to asi tak nebude. 

Offline nonemy
Avatar
2675 příspěvků moje polička 18. ledna 2021 15:05

Fiction Také se připojuji s přáním hodně sil, co nejbližšího zlepšení a vyjadřuji úctu a velké, velké díky ! Moc si vážím všech sester a doktorů, i pomocných pracovníků, kteří se o nemocné starají.
Ještěže jsou takoví obětaví lidi, co tuto práci dělají. "Všichni" okolo si stěžují, nadávají, a tito usilovně, bez keců pracují a zachraňují. Fakt velký obdiv.
Mám kamarádku a kolega manželku pracující na JIP a ARU. Ptala jsem se, jak se mají a jak to zvládají. Psychicky prý v pohodě, asi jsou taky zvyklé, horší je to časově. Nemají čas na rodinu a děti, protože slouží daleko víc směn. A je to hlavně tím, že je nakažených a nemocných spousta sester.
Kéž by už aspoň byli naočkováni zdravotníci.