Koronavirus

28. března 2020 09:01
Offline Kokoska
Avatar
28260 příspěvků moje polička 29. listopadu 2021 12:57

Garfie taky myslím, že teď se systém vyšťaví tak, že k něčemu dojde. Buď ke zvýšení % pojistného u platících nebo k přímým platbám/ doplatkům, i když to by bylo hodně nepopulární opatření. Ale ostatně za zuby už platíme, že.

Offline Kokoska
Avatar
28260 příspěvků moje polička 29. listopadu 2021 12:58

Garfie v Japonsku je něco jako naše zdravotní pojištění na principu solidarity?

Online Garfie
Avatar
23902 příspěvků moje polička 29. listopadu 2021 13:08

Kokoska Ano, děti zdarma a dospělí připlácejí nějakou poměrnou část, tuším je to kolem těch 30%. Pokud jsou ale náklady na léčbu příliš vysoké (tzn. překračují nějakou hranici, nevím jak vysokou), tak je hradí stát. Celý ten systém je složitější, ale tak pro zjednodušenou představu je to asi tak. 

Offline Černá kočka
Avatar
1318 příspěvků moje polička 29. listopadu 2021 13:52

Prosím vás platí, že antigen už není zdarma pro nikoho (kromě pacientů lůžkové peče, zaměstnanců takových zařízení apod.), očkovaní po dvou dávkách mají nárok na dva PCR testy měsíčně a rozočkování na pět PCR měsíčně?

Teď jsem prošla web VZP a na dvou místech dvě různé informace.

Offline Lamicka
Avatar
13347 příspěvků moje polička 29. listopadu 2021 14:09

Ma nejakou vyhodu delat si predregistraci na preocko 3.davkou? 

Offline katkas
Avatar
257 příspěvků moje polička 29. listopadu 2021 14:11

Garfie Změna v (ne)proplácení zdravotní péče např. v souvislosti s COVID by musela jít cestou změny příslušné legislativy a byl by to docela velký zásah.   

Offline Černá kočka
Avatar
1318 příspěvků moje polička 29. listopadu 2021 14:11

Pokud jde o spoluúčast pacientů, zvyšování pojistného - má to i druhou stranu a to zda mají pacienti dostupnou péči. Zaměstnanec kdekoliv v této zemi platí stejné % z příjmů + další % jeho zaměstnavatel, stejná částka se platí za tzv. státní pojištěnce všude v ČR, ale není pravda, že by na celém území měli všichni stejně dostupnou péči a v některých případech nemají doslova žádnou. Pojišťovna by měla svým pojištěncům zajistit lékaře, zubaře, ale v mnoha případech se toho člověk buď vůbec nedočká nebo dostane např. radu ať jezdí k zubaři do devadesát kilometrů vzdáleného města. Kamarádka bydlí v okresním městě s dvaceti tisíci obyvatel a potom co její pediatr odešel do důchodu trvalo rok než našla nového, po několika zoufalých pokusem šla na pojišťovnu a tam jí paní řekla, že když bude mít problém, má jet na pohotovost (tomu říkám řešení). Nakonec má pediatra v Brně, což je teoreticky  30 minut, prakticky jedna hodina, protože musí projet celé Brno.

Offline katkas
Avatar
257 příspěvků moje polička 29. listopadu 2021 14:17

Italské COVID okénko (ať nenadávám jen na český systém). Dnes nám přišel email ze školky, ať si co nejrychleji přijdeme pro děti, že ve třídě byl pozitivní test. Rovnou nám přišel i termín PCR testu (zítra ráno). Až sem ok, ale ... O hodinu později přišla do whats app skupiny omluvná zpráva od jedné z maminek, že pozitivní dítě je její, je doma již od minulého týdne a školku o tom ihned informovali a školka sice informovala hygienu, ale nikoli rodiče. Takže děti se asi vesele promořovali

Offline Černá kočka
Avatar
1318 příspěvků moje polička 29. listopadu 2021 14:21

Tím svých předchozím dlouhým příspěvkem jsem chtěla říct, že volat po tom, aby si lidi přispívali na spoluúčast  (nejen covid, padali tu předtím i další věci jako obezita atd.) je za současné situace kdy spousta lidí nemá přístup k odpovídající péči u mě dost na hraně a zrovna tímhle bych potíže českého zdravotnictví řešit nezačala.

Spíš než sankcionování v podobě spoluúčasti na léčbě závažných zdravotních stavů bych začala z opačného konce a to zvýhodňovat lidi za to, že se o své zdraví starají a zjišťovaním a zajišťování toho aby měl každý dostupného lékaře a zubaře alespoň na primární péči, jezdit devadesát kilometrů k zubaři pro mě není synonymem dostupné péče.

Offline MaeGandal
Avatar
1602 příspěvků moje polička 29. listopadu 2021 14:57

Kokoska Garfie v Belgii to funguje podobně. Děti a nizkoprijmovy nedoplácejí, ale zbytek doplácí 20%. Je tam nějaký limit za rok, takže u drahé léčby platí vše pojišťovna. Těch 20% funguje jako limitující, aby lidé nechodili k doktorovi jen tak. Myslím, že podobné měl fungovat ten poplatek 30 korun, 90 na pohotovosti. 

Online Garfie
Avatar
23902 příspěvků moje polička 29. listopadu 2021 15:05

MaeGandal Tak to je hodně podobné. Já myslím, že třeba v tom Japonsku to vede k tomu, že se lidé dost starají o zdraví. Pochopitelně ne všichni a určitě kvůli tomu část zanedbává návštěvy lékaře, ale z mého okruhu je to naopak, spíš mají tendenci s doktorem konzultovat včas. A hodně řeší třeba skladbu jídla a podobně. 

Offline Černá kočka
Avatar
1318 příspěvků moje polička 29. listopadu 2021 15:06

MaeGandal 90 CZK regulacni poplatek na pohotovosti stale je, neplati se pokud lekar shleda, ze je nutna hospitalizace.

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46050 příspěvků moje polička 29. listopadu 2021 15:12
Offline tv
Avatar
3537 příspěvků moje polička 29. listopadu 2021 15:43

Dnes jsem ve škole testovala holčičku a měla pozitivní antigen. Plus další dvě děti z jiných tříd. Pěkně se nám to tady promoruje, karanténa stále žádná.

Edit:nevíte, kde bych našla, jak má trasovat hygiena? Jakože třeba dva dny před priznaky atd? Je na to někde nějaký manuál?

Offline Kokoska
Avatar
28260 příspěvků moje polička 29. listopadu 2021 15:52
Offline Renusatko
Avatar
11582 příspěvků moje polička 29. listopadu 2021 15:59

tv Ják má trasovat, to nevím. V dotazníku se ptá na pět dní před testem, při rozhovoru na dva. V každém případě syn začal být unavený ve středu. V pátek byl pozitivní, hygiena volala v pondělí a to už škola v úterý (předchozí týden) nikoho nezajímala. Oznamovala jsem to já do rodičovské skupiny a nejbližším kamarádům hned v pátek. I když to úterý mu ještě nic nebylo, tak jeden spolužák pozitivní byl. Jestli od něj to netuším. 

Online continuity
Avatar
33618 příspěvků moje polička 29. listopadu 2021 16:25

Tak malé dítě má lehkou teplotu a bolí ji hlava. Objednala jsem je na test pro jistotu všechny. Já jsem schopná se dobrovolně izolovat, ale jak to dopadne s mužem jsem teda zvědavá. 

Offline Sweet Potato
Avatar
34813 příspěvků moje polička 29. listopadu 2021 16:26

Online continuity
Avatar
33618 příspěvků moje polička 29. listopadu 2021 16:28

Sweet Potato no ty blaho! 

Někde teď umřel člověk co pil snad Savo. Nebo nějakou podobnou dobrotu. Ještě by si mohli dát fridex

Hlavně, že vakcíny nejsou otestované. 

Offline Sweet Potato
Avatar
34813 příspěvků moje polička 29. listopadu 2021 16:46

continuity Adblu je ještě relativně neškodné, pokud si dávají po stopečce. Tož na zdraví!