Koronavirus

28. března 2020 09:01
Offline zlatahouba
Avatar
481 příspěvků moje polička 08. března 2021 13:51

Nechci generalizovat, ale nemám pocit, že by lidi doma stonali tak těžce, že by to nezvládali a báli se zavolat si sanitku nebo konzultovat s praktikem. Ve službě na covidovém oddělení běžně vyšetřujeme lidi z domu, které poslal praktik. Záchranka nám vozí velmi lehké případy i ty těžké. Problém je v tom, že tohle onemocnění se velmi rychle vyvíjí a během pár hodin může vzniknout velmi těžká dušnost a hyposaturace. Tohle lze doma těžko predikovat. I nás v nemocnici to rychlé zhoršování stavu často velmi překvapí. A lidi jsou různí. Tuhle nám přivezli paní, která jela marodit s covidem z hlavního města k dceři do našeho podhůří. "A představte si sestři, oni to čapli taky" mi povídá. Zavolala si záchranku, protože dceru schvátil taky covid a kdo by se o ni teď staral,že. Paní byla téměř bez příznaků. No stane se, ale tohle rozhodně ve službě potkat nechceš. 

Offline 711990
Avatar
17115 příspěvků moje polička 08. března 2021 13:52

mnum u nas v parku na Proseku taky dramatickej narust rousek a respiratoru. Dokonce i na hristich. Snazim se teda vyhejbat vsem co to jen jde, ale i kdyz jsme na hristi jen 2 lidi s 2 detma, tak stejne dospely si rousku nechavame. Sundavam si ji jen, kdyz jsem tam sama. 

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46049 příspěvků moje polička 08. března 2021 13:55

zlatahouba to me vzdycky prekvapi, protoze u nas "zavolat si zachranku" v zadnym pripade neznamena, ze prijede. ani pred covidem. vyzkouseno opakovane (ne mnou, posledne napr. mou maminkou-co vypadalo jako srdecni prihoda, po telefonu /dikybohu spravne/ vyhodnotili jako panickou ataku)

Offline Jiná Realita
Avatar
12314 příspěvků moje polička 08. března 2021 14:02

A666 to máš těžký.

nás bude to samotestování stát neskutečný prachy, které navíc ani nemáme, s ohledem na útlum byznysu. je od státu moc milý, že přispěje celých 60 kč na něco, co je povinné, a stojí to min. kolem 130 kč (pokud nechceš nejlevnější čínský šunt). při našem počtu zaměstnanců jsou to desetitisíce měsíčně vyhozené oknem.

a plus ta horší věc, a to je debilní gdpr, zatím jsem se do toho nějak nezahloubala, ale budeme muset vyrábět listiny pro zaměstnance, kde budou souhlasit, že můžeme jejich údaje posílat pojišťovně, aby nám proplatila aspoň těch 60 kč. 

Offline zlatahouba
Avatar
481 příspěvků moje polička 08. března 2021 14:03

viktorka_od splavu Tak na dispečinku povětšinou sedí velmi zkušení dispečeři, kteří umí vyhodnotit, zda je výjezd potřeba nebo ne. A s covidem, kterej je nevyzpytatelnej co se rychlého zhoršení týče, si málokterej záchranář dovolí nechat pacienta doma bez podrobnějšího vyšetření, které lze jenom v nemocnici.

Offline A666
Avatar
2846 příspěvků moje polička 08. března 2021 14:12

MP Meri no vidis a ja si myslim, i vzhledem k vyse recenemu (viz ten clanek) ze mladi s detma venku bez rousek se chovaji naprosto racionalne. riskuji tam nanejvys blbe kecy okoli, pokud schytaji slabou davku infekce coz je takhle venku na vzduchu dost jasny, tak pokud uz to nemaji prodelane, ceka je akorat lehci viroza. vymenou za pohodu na slunku, po cele zime toho vomrzovani? jasna volba. 

​Hele ja fakt premyslim, jak jsi to vydedukovala z clanku, kde je napsano toto:

když se méně chrání, dostanou, jak se říká, větší virovou nálož. To je stěžejní.

Nebo má smůlu, protože dostal zpočátku velikou nálož viru třeba vinou pohybu bez kvalitní ochrany dýchacích cest, nebo byl prostě dlouho s někým v kontaktu.

Zdroj: https://www.idnes.cz/plzen/zpravy/plzen-fn-covid-pacienti-luzka-nedostatek-jip-aro-lekar-personal-zdravotnici.A210305_160402_plzen-zpravy_vb

Jako je to blby, ale uz bylo dokazane, ze ty virove naloze se kulminuji (kor u britske mutace), takze kdyz pudjes ven do davu, tak to fakt nejaky mirnejsi prubeh nemusi zajsitit. Taky muzes mit smulu, ze zrovna lide, s kteryma ven jdes, budou superprenaseci....

Ja si ymslim, ze pohyb venku je dulezity, i bez rousek, ale chce to nebyt v davu a hlavne drzet se ve sve bubline

Offline A666
Avatar
2846 příspěvků moje polička 08. března 2021 14:13
Reakce na Jiná Realita:

A666 to máš těžký.

nás bude to samotestování stát neskutečný prachy, které navíc ani nemáme, s ohledem na útlum byznysu. je od státu moc milý, že přispěje celých 60 kč na něco, co je povinné, a stojí to min. kolem 130 kč (pokud nechceš nejlevnější čínský šunt). při našem počtu zaměstnanců jsou to desetitisíce měsíčně vyhozené oknem.

a plus ta horší věc, a to je debilní gdpr, zatím jsem se do toho nějak nezahloubala, ale budeme muset vyrábět listiny pro zaměstnance, kde budou souhlasit, že můžeme jejich údaje posílat pojišťovně, aby nám proplatila aspoň těch 60 kč. 

No, tohle zrovna neni firma, kterou by nakupy testu zruinovaly..... Plus oni utlum nemaji, protoze elektronika je fakt zadana

Offline Pinot Noir
Avatar
24425 příspěvků moje polička 08. března 2021 14:14

711990 u nás taky nárůst roušek. V sobotu jsme šli učit mladýho jezdit na kole, vzhledem k tomu, jak vypadaly chodníky v obci, což jsem psala jinde, jsme šli ke hřbitovu, který je v poli, mimo obec. Trochu jsem plánovala, že tam se na roušky chvíli vyprdneme, nebývá tam ani noha... No ale pár lidí se na hřbitov šlo projít nebo uklidit na hrobech a všichni měli roušky (i u té práce na hřbitově). Takže jsme je měli i my při běhu za kolem . Dětská hřiště jsou tu zapáskovaná a hlavní park jsme vynechali, tam byla situace možná horší.

Offline Jiná Realita
Avatar
12314 příspěvků moje polička 08. března 2021 14:16

Pinot Noir četla jsem uklidnit na hrobech

Offline Pinot Noir
Avatar
24425 příspěvků moje polička 08. března 2021 14:19

Jiná Realita tak svým způsobem to tam uklidňující je

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46049 příspěvků moje polička 08. března 2021 14:34

A666 vzdycky jde o nejakou pravdepodobnost, samozrejme. jistotu, tu mame jen jednu.

Offline Jitka77
Avatar
1132 příspěvků moje polička 08. března 2021 14:35

viktorka_od splavu Já mám teď čerstvě v okolí dva případy, kdy záchranka přijela a zachránila, v jednom případě celkem o chlup (taková ta železná žena, co nechce nikoho otravovat, zítra už to určitě bude lepší... a nakonec málem vnitřně vykrvácela), takže Brno má za mě palec nahoru. Ještě se modlíme, aby si z těch Bohunic nedovezla - jak říká - kurvavirus.

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46049 příspěvků moje polička 08. března 2021 14:53

Jitka77 uff to teda, tak at se drzi! jako ja to nemyslela negativne, jen ze jsou mi ty zkazky dosti zahadou:-)

Offline Liesel
Avatar
1438 příspěvků moje polička 08. března 2021 14:59
Reakce na Jiná Realita:

A666 to máš těžký.

nás bude to samotestování stát neskutečný prachy, které navíc ani nemáme, s ohledem na útlum byznysu. je od státu moc milý, že přispěje celých 60 kč na něco, co je povinné, a stojí to min. kolem 130 kč (pokud nechceš nejlevnější čínský šunt). při našem počtu zaměstnanců jsou to desetitisíce měsíčně vyhozené oknem.

a plus ta horší věc, a to je debilní gdpr, zatím jsem se do toho nějak nezahloubala, ale budeme muset vyrábět listiny pro zaměstnance, kde budou souhlasit, že můžeme jejich údaje posílat pojišťovně, aby nám proplatila aspoň těch 60 kč. 

​Tady je vyjádřenívyjádření Úřadu pro ochranu osobních údajů. Třeba ti to pomůže.

Offline MP Meri
Avatar
5407 příspěvků moje polička 08. března 2021 15:14

MP Meri no vidis a ja si myslim, i vzhledem k vyse recenemu (viz ten clanek) ze mladi s detma venku bez rousek se chovaji naprosto racionalne. riskuji tam nanejvys blbe kecy okoli, pokud schytaji slabou davku infekce coz je takhle venku na vzduchu dost jasny, tak pokud uz to nemaji prodelane, ceka je akorat lehci viroza. vymenou za pohodu na slunku, po cele zime toho vomrzovani? jasna volba. 

​No, nevím, já v tom článku nic takového nevyčetla. Jak velkou virovou nálož člověk dostane ve venkovní tlačenici, kde se pochoduje pomalu ve špalíru loket na loket, o bežcích (teď se nechci nikoho dotknout), kteří tím probíhají a svoje kapénky s prominutím funěj na všechny okolo ani nemluvě ... to opravdu netuším, nejsem epidemiolog. Narozdíl asi od všech těch desítek lidí tam. Kromě keců okolí riskují mimo jiné taky pokutu za porušení nařízení, na které se racionálně rozhodli všichni vysrat. A jsme zase u týden staré diskuse, já si prostě myslím, že teď fakt není situace, kdy by se měl každý sám za sebe rozhodovat racionálním způsobem, protože to opravdu nikam nevede ... teda pardon, vede - do těch s.aček, ve kterých všichni teď jsme. 

Offline nolita
Avatar
6511 příspěvků moje polička 08. března 2021 15:16
Offline jitřenka
Avatar
672 příspěvků moje polička 08. března 2021 15:18

viktorka_od splavu - jasně můžu jim za to já.

Hele že to vláda podělala o tom není sporu, ale každý by měl mít svou zodpovědnost, kdyby jsi četla ten článek, tak to tam je. No je jednodušší hodit to na vládu, než přiznat, taky jsem nemusela s Mařkou krafat hodiny. Tož tak. Ze své praxe vím, že i ti 70 l. se nenakazí při minutovém kontaktu, stačí dodržet odstup a ochranu. 

Offline Jiná Realita
Avatar
12314 příspěvků moje polička 08. března 2021 15:19

MP Meri neříkal onehdá slunce jasné pan blatné, že máme používat zdravý rozum?  

Offline barbucha blogger
Avatar
30568 příspěvků moje polička 08. března 2021 15:25

Zaplaťpámbu, vypadá to že výjimečně zvítězil zdravej rozum, to jest že očkovaný budou osvobozený od povinnýho testování. U nás už se dělaj seznamy a předkládaj se certifikáty... tak snad to dopadne.

Offline andulka01
Avatar
10656 příspěvků moje polička 08. března 2021 15:31

barbucha Akorát se zeptám, možná fakt blbě. Ale očkování není 100% ochrana, že ne? Chrání před těžkým průběhem, ale ne úplně před nakažením, tedy i přenášením? Pak by asi nebylo od věci se i jakožto očkovaný občas otestovat, než bude daleko větší proočkovanost.
Čistě toretizuju, vzhledem k mému věku a přínosu pro blaho společnosti se očkování dočkám bůhvíkdy.