Koronavirus

28. března 2020 09:01
Offline MP Meri
Avatar
5407 příspěvků moje polička 08. března 2021 09:51

Já jsem ještě teď v šoku z naší včerejší procházky po Vyšehradě. Asi nejvíc lidí, kolik jsem tam vůbec kdy viděla, roušky nebo cokoli mělo odhadem tak 5 %. Jinak všude posedávající a popíjející mládež (to i chápu, nebyla bych jiná), mezitím se proplétali běžci, pejskaři ale taky obří skupinky rodičů s dětmi, ty mi přiznám se pijou krev nejvíc. Děcka se nuděj, chápu, ale ... v jedný skupině bylo bez přehánění 10 dětí, plus rodiče, očividně velká sešlost. Pivo, pokec maňána prostě. My dva s respirátorama + dítě na hřišti s rouškou jsme byli za totální exoty. Prostě marnost.

Přivedlo mě to mimo jiné na myšlenku na turisty, protože pár jich tam bylo (nutno říct, že minimálně asiati všichni s respirátorama). Nevíte někdo, jak to teď vlastně turisti mají? Můžou překročit hranici okresu? A kde jsou vlastně ubytovaní, když je všechno zavřené ?

Offline Zuzuli
Avatar
2145 příspěvků moje polička 08. března 2021 09:52

continuity ja byla v sarce s kocarem (u koupaliste) ve stredu po obede, bylo hnusne, zima, zatazeno, ale lidi tam bylo plno, skupiny treba po deseti, a rousku meli treba jen duchodci, co se sli projit v paru. Tak si nedelam iluzi, jak to tam vypadalo o vikendu. Ja se teda taky vcera v sarce prochazela bez rousky, ale po tech prazdnych lesnich cestach za hanspaulkou. 

Offline jitřenka
Avatar
672 příspěvků moje polička 08. března 2021 09:56

zlatahouba -souhlas, kašlou na to, mě zaráží, to stálé množství těch 70 a 80 letých. Proč se nakazí, zrovna teď ?

Já jsem nakažená nebyla za celou dobu, chráním se přiměřeně. 

Fiction - díky za článek

Offline Jiná Realita
Avatar
12314 příspěvků moje polička 08. března 2021 09:56

uzavření okresů očividně nepochybně splní svůj účel - prodloužení nouzového stavu...

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46049 příspěvků moje polička 08. března 2021 10:02
Reakce na jitřenka:

zlatahouba -souhlas, kašlou na to, mě zaráží, to stálé množství těch 70 a 80 letých. Proč se nakazí, zrovna teď ?

Já jsem nakažená nebyla za celou dobu, chráním se přiměřeně. 

​no tak logicky:

a) staci jim k nakaze/tezkemu prubehu male mnozstvi viru, takze by se meli dusledne chranit, coz predpoklada nosit cisty spravne nasazeny respirator - a to vubec neni snadne ani pro mladeho zdraveho, viz diskuse co tu probehly ohledne velikosti, nemoznosti dychat apod

b) muzes sedet doma na zadku, pokud mas moznost HO a nemusis vubec nikam-ja si az ted uvedomila, jak moc ti stari lide furt chodi po doktorech a ne fakt ne kvuli tomu aby si pokecali v cekarne

c) pak se jich velka cast nakazila v ustavech, ti to neovlivni vubec nijak - a netusim, jestli uz jsou tam uz vsichni ockovani nebo ne, ale i kdyby ano tak u nejake casti ani to nepomuze

Offline Garfie
Avatar
23891 příspěvků moje polička 08. března 2021 10:08

MP Meri Vidím, že během víkendu všichni nasbírali podobné zkušenosti.

Hele, ale s těma turistama, jsi si jistá, že to nebyli místní? Když si vzpomenu, jak na jaře v obchodě všichi odskakovali od naší japonské učitelky (která tu žije cca deset let)...jedna paní se jí prý dokonce ptala, jestli nemá covid. Ono jich je tady dos-a roušky nosí vesměs zodpovědně. 

Online Fiction
Avatar
1487 příspěvků moje polička 08. března 2021 10:09

viktorka_od splavu Stran té péče o c+ nemocné doma, to byl měl zajistit praktik, ovšem ten mívá dost práce v ambulanci, neměl by zanedbat tu necovid péči a zároveň suplovat hygienu, pečovat o covid a možná ještě očkovat, navíc vše násobeno používáním OOP  k ochraně své, ale především k zamezení rozšíření nákazy mezi pacienty.  Jistě, že nekteří VPL situaci zneužívají, ale většina asi fakt nestíhá.

To, že je pandemie nezvládnutá shora, že názor na ambulantní terapii covidu (kys. acetylsalicylová?, ibuprofen?, paralen?, ACC?, isoprinosine?, vitamíny - jaké, kolik, jestli a kdy ATB.....) se stále vyvíjí, se asi shodneme.

Offline Tulipe
Avatar
2467 příspěvků moje polička 08. března 2021 10:15

MP Meri několik rodin s dětmi pohromadě na výletě, typické, taky často vídáme :(

jinak myslím, že ti "turisti" byli spíš expati a zvlášť ti z Asie jsou disciplinovaní 

Offline Jiná Realita
Avatar
12314 příspěvků moje polička 08. března 2021 10:16

Fiction

myslím, že tím, že by stát začal masivně šířit návod na domácí "ošetřování" kovidu tím, co nemůže uškodit, ale může pomoct, by nic nezkazil. déčko, céčko, zinek, docela se mluví o tom glycirhizinu, mohl by doporučovat lékořicové kapky, tím nikoho nezabiješ, a má to i benefity na jiné zdravotní problémy. nebo enzymatická léčba.

nemám pocit, že bych něco takového registrovala. prostě je ta péče nula, a až se to zhorší, tak nemocnice.

Offline Renusatko
Avatar
11582 příspěvků moje polička 08. března 2021 10:17
Reakce na Fiction:

Mermaid věřím, že je to značně demotivující.

viktorka_od splavu díky, moje lednová představa, že to musím(e) vydržet do Velikonoc asi byla přiliš optimistická..

​Já na konci ledna už nebyla v nemocnici potřeba. To vydrželo týden.

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46049 příspěvků moje polička 08. března 2021 10:19

Fiction ano shodneme. ja si na PL jako takove vubec nestezuju, delali co mohli, ale pokud po roce nedoslo vubec k zadnemu posunu tak bude shora neco spatne

Offline MP Meri
Avatar
5407 příspěvků moje polička 08. března 2021 10:20

Garfie Je to možný samozřejmě, usuzovala jsem to z toho, že to byly takové "kompaktní" menší skupinky, všechno si fotili, koukali do papírů a tak ... ale samozřejmě to mohli být přistěhovalci (sakra, to je ale hnusný slovo, jak se to dá říct jinak?), kteří jsou tu chvíli a ještě Vyšehrad nestihli A když nad tím přemýšlím, těch zuřivě fotících Čechů tam bylo taky dost, přestože čistě teoreticky by to měli být všechno Pražáci ? Tak asi holt Vyšehrad je událost i pro místního

Offline Jos
Avatar
příspěvků moje polička 08. března 2021 10:25

MP Meri Soused chalupar nam rikal, ze po 15 letech bude v Praze s rodinou i pres vikendy, ze se musi taky podivat do centra....Takovych lidi budou mraky. Tady v Jizerkach je uplne vylidněno, az na par dlouhodobých chataru tu nezůstal skoro nikdo.   Takze se přeplněnym městům moc nedivim.

Online Fiction
Avatar
1487 příspěvků moje polička 08. března 2021 10:25

Jiná Realita Tak je to viroza, prostě terapie symptomů, jak píši výše, názor na farmakoterapii se stále vyvíji, takže guidelines se stále mění. Určující pro průběh jsou komorbidity a stav imunity /daný genetikou nebo komorbiditami/

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46049 příspěvků moje polička 08. března 2021 10:29

Jiná Realita tak nejak. a co vnimam jako hodne hodne spatne, co zdravotnici ovsem vubec nechapou-nemocny ma zustat doma a nechodit k lekari, sam ma poznat kdy je potreba jit do nemocnice - u vsech ostatnich chorob ma stav posoudit lekar. a vysvetlit mu ze ja opravdu nepoznam jestli je stav vazny nebo ne to byla tedy vyzva, uff

Offline Garfie
Avatar
23891 příspěvků moje polička 08. března 2021 10:30

MP Meri Tak ono bylo hezky, vem si kolik fotek sem nasekala Catherinne a to byl jen-jako každý den-běhat.  A spousta Pražáků byla v Praze po dlouhé době, v klidu a o víkendu, tomu bych klidně věřila. Ono totiž teď není úplně jednoduchý se sem dostat-ani pro ty Asiaty, navíc v Asii žijí v domění, že tady padáme na ulicích mrtví, už jsem tu říkala, jak naší Japonce její maminka každý den telefonuje a ptá se, jestli stále žije.... Moc nevěřím, že by se sem hrnuli dobrovolně. 

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46049 příspěvků moje polička 08. března 2021 10:35

Fiction no jak pisu, pro vas to je tezko pochopitelne. nicmene bezny laik proste pri nemoci oar dni lezi a kdyz se to nelepsi, jde se poradit s lekarem, uz jen proto, ze potrebuje neschopenku. a tito lide ted byli ponechani uplne napospas.. a ono by treba pomohlo lecit pridruzeny bakterialni zanet driv, nez se  dotycny fakt zacne dusit

Offline Lamicka
Avatar
13340 příspěvků moje polička 08. března 2021 10:35

Jiná Realita viktorka_od splavu souhlas. Kdyz si vezmu, ze v minulosti rozumny clovek po par dnech horecky sel k doktorovi, ktery mu udelal crp a pak nasadil atb nebo mu predepsal nejake ucinne pomocniky v boji s virozou, tak to co se odehrava dnes je takove nestastne a pak se resi problem na posledni chvili. 

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46049 příspěvků moje polička 08. března 2021 10:36

Lamicka

a ja fakt nemam lekarum za zle, ze to nechapou, mam to za zle tem kteri by to meli ridit - pojistovny, ministerstvo.. jenze zjevne tady nikdo nic neridi

Offline jitřenka
Avatar
672 příspěvků moje polička 08. března 2021 10:42

a) - respirátor, lze si na to zvyknout, když tedy chceš,  chápu, že pro ně je to problém, o to víc by tedy měli dbát ochrany, zbytečně necourat, což víš moc dobře, že se neděje - akce v suprmarketech

b)  ano, někdy sedím doma na zadku, ale do práce chodím, mám vedlejšák na úřadě, mimo jiné se pracovně stýkám s montéry, kteří celou dobu pracovali po bytech v panelácích. Doktoři, ano, ale přece většina nechodí k doktorům 3 x do týdne. Aspoň z mého okolí, je to prostě omezené na nezbytnou péči, o vysedávání u doktorů tu psala Renušátko, takže bych si iluze nedělala, že to  někteří pořád berou jako společenskou událost. 

c) ústavy v minulosti jistě, ale bavíme se o době TEĎ.  Prostě proč TEĎ.