Omfg

15. prosince 2018 14:31
Offline dynda
Avatar
7249 příspěvků moje polička 10. července 2021 14:52

Pinot Noir 

Přesně, pod to se můžu podepsat.

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 10. července 2021 14:57

ice Dítě samo v kolektivu pozná, co mu jde lépe/hůře než ostatním. 

Proč není reálné, aby dítě vždy a za všech okolností ráno samou radostí nemohlo dospat, že jde do školy, už jsem uvedla. 

Školství rozhodně není bez chyby, ale takovou "říší zla", jak tady někteří tvrdí, není.  Jako všude (jinde se tu probíralo zdravotnictví) záleží na lidech (na obou stranách). 

Už opravdu nemám, co bych k tomu dodala.

Offline Sweet Potato
Avatar
34821 příspěvků moje polička 10. července 2021 15:51
Reakce na MaeGandal:

U nás třeba ani děti neví, jaké znaky mají ostatní. Ale na vysvědčení je vedle jejich bodů (celkem je 100%) ještě sloupec s průměrem a mediánem třídy, takže si rodič může udělat obrázek. To mi řekne víc než "2" nebo "3" na vysvědčení. 

​Ten medián je skvělý.

U nás děti dostávají vysvědčení zalepená, mají otvírat až v soukromí. Ovšem jak s tím naloží, je druhá věc.

Pinot Noir Já nemůžu mluvit za sebe, nejsme ve státní škole. Ale mám spoustu známých s dětmi, vzhledem k bublince si troufám říct, že lidí vzdělaných a o děti dbajících, náročných. Nejen v Praze. A vzhledm k podobně starým dětem se škola probírá velmi často (z plen a pod už odrostly) A takové problémy, jaké tu padají, fakt neslýchám, nebo jen výjimečně, jako něco, co se řešilo a vyřešilo.
A teď teda letmé setkání s kanadským státním školstvím, auvajs.

Offline mirajo
Avatar
2359 příspěvků moje polička 10. července 2021 16:08

Sweet PotatoA to me zajima, Kanada a statni skolstvi

Offline slniecko admin
Avatar
17572 příspěvků moje polička 10. července 2021 17:09

No.

Mám deti na dvoch rôznych školách (vlastne mala som - obaja momentálne prestupujú, mladší zo školy na školu a staršia na Uni) a na oboch bolo slovné hodnotenie celý prvý a druhý stupeň (tretí už len sebahodnotenie). A jediný problém bol, že niektorí rodičia z toho mali úzkosť, lebo sami zvyknutí na "čísla" tak nejako nevedeli zhodnotiť, ako na tom to dieťa je, no a na jednej  z tých škôl to v nejakom konkrétnom prípade vraj tiež vyučujúci u nejakého dieťaťa nejako pohnojil - nedal poriadnu spätnú väzbu (áno, tam to riziko hrozí) a keď potrebovali prepis na "čísla" kvôli prestupu na osemročko, tak boli nemilo prekvapení.

Dokonca aj v obdobiach, keď ministerstvo trvalo na číselnom hodnotení (alebo povolovalo "slovné" hodnotenie, kde ake boli len slová priradené k nejakým číslam), tak sme dostávali ve vysvečká, jedno "číselné" a jedno slovné. Ja neviem, ale zo slušne urobeného slovného hodnotenia sa dozviem omnoho viac, ako z nejakého čísielka.

Jo a "výchovy" sa u nás neznámkujú vôbec,akurát neviem, či je to všeobecné, alebo či si škola rozhodne, či bude, alebo nebude známkovať.

Krásne je, že pri slovných hodnoteniach sme ich dostávali aj z výchov, pričom na štátnom "číselnom" boli označené ako nehodnotené, ale jednotliví učitelia nám napísali, ako sa dieťaťu darí.

Offline Kan
Avatar
6975 příspěvků moje polička 10. července 2021 17:34

barbucha To švédský je dobrý, oni mají předškolní třídu F, kde si ještě hrají, ale už se trošku učí, malují berušku a u teček se počítá, potom si o berušce zazpívají a učitel jim něco poví o životě berušek. Tady by z toho byly tři předměty a ještě pokaždé v jiným ročníku. Potom je devět let asi základky? Hodnocení je slovní, ale od střední je to dost přísný a na A má málo kdo. Super je, že když děcku něco nejde, jak by mělo, škola hned kontaktuje rodiče, celkově se tam prý rodiče musí angažovat. A věk dítěte je opravdu v roce narození, ne až od září, což se tady dost řeší, seš v říjnu? Jdeš až za rok. Jo a obědy a to i snídaně rodiče platí podle výše platu.

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 10. července 2021 18:02

slniecko Zeptám se - jedná se o klasické základní školy? A kolik dětí bylo ve třídě?

Offline slniecko admin
Avatar
17572 příspěvků moje polička 10. července 2021 18:17

Hanka H jedna súkromá, jedna štátna, detí v triede podľa stupňa, okolo 20, postupne sa to zvyšovalo. Jo a tá štátna špeciálna pre nadané deti, takže už na prvom stupni sa im striedali učitelia na predmety.

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 10. července 2021 18:41

slniecko Díky. Takže situace trochu jiné, než na běžných základkách.

Offline Sairon
Avatar
1855 příspěvků moje polička 10. července 2021 19:10
Reakce na Hanka H:

slniecko Díky. Takže situace trochu jiné, než na běžných základkách.

​a proč by to tak nešlo i na běžné základce?

Offline 711990
Avatar
17124 příspěvků moje polička 10. července 2021 19:12

Sairon protoze tam casto je treba 30 deti ve tride, mimo jine. Proste srovnavat tridu s 20 a 30 detma moc nejde. Plus srovnavat skolu pro nadany s beznou tridou ZS, kde mas treba 2 deti s asistenci a dalsich 5, co by ji taky potrebovaly, ale nejsou na to penize. Ale ted se teda diskuze neucastnim, jen vysvetluju:) 

Offline letfenixa
Avatar
7958 příspěvků moje polička 10. července 2021 19:54

Mňa sklamala, ale neprekvapila, kolegyňa fyzikarka. Počas online vyučovania som si všeličo vyskúšala a rozhodla som sa, že fyziku budem učiť inak. A kolegyni som navrhla, či neskusime používať iné prác.zosity, ako tie, čo už používame 10 rokov. Tak mi povedala, že ona je na ne zvyknutá, a už to meniť nebude. 

Offline barbucha blogger
Avatar
30575 příspěvků moje polička 10. července 2021 20:10
Reakce na mirajo:

barbucha Tohle neber jako vypad proti svedsky vychove, rada toho, co pises, se mi libi, kdyz neuvedes do krajnosti. Na druhou stranu o cesky doktory v mym oboru je zrovna ve Svedsku i Nemecku dost zajem, nekolik mych kolegu tam pracovalo nebo i pracuje. Ze by si tam oblibili absolventy zvrhleho systemu na urovni roku 1780, to je dost divne.

K te rovnosti, nedavno se tady ve skole resilo, ze neni fajn rikat spoluzacce, ktera nema batuzek Kanken ani Rekanken, ze je nula a podobne. Myslim, ze vitr vanul spis z rodiny nez ze skoly. 

​No a proč by nebyl o naše doktory zájem? Já o zvrhlým systému nemluvila, ale pochopila jsem to tak, že je řeč hlavně o základkách a částečně (některejch) středních, to nemá s vysokou, natož univerzitou, nic společnýho. Tam je přece docela jiný zacházení a úroveň je vysoká...  to se přece nedá srovnávat se základkou.

Co se sociálního statutu dětí týče, něco takovýho by se vůbec stát nemohlo, to by byl strašnej průser a vostuda, samozřejmě pro celou rodinu. Já si pamatuju jen jedinej exces za celou dobu (Emma jde do devítky), a že se teda dozvím o všem vždycky ještě zatepla... kdy jedna její dosavadní kamarádka byla kapku žárlivější, chtěla ji mít pro sebe, a fyzicky napadla jinou, jakože konkurenci. To mi líčili s očima navrch hlavy, fakt neuvěřitelnej skandál století... bohužel útočnice je odněkud snad z Uzbekistánu (anžto je tam každý etnikum aspoň jednou zastoupený), a škola kvůli tomu našlapovala velmi opatrně, aby dotyčnou příliš neponížili. Samozřejmě žádný tresty nehrozej... nemůžou delikventa vystavit posměchu, že jo. No, dotyčná už ale na návštěvu přijít nesmí (to k tomu, že ve skrytu duše všichni nejsou až tak smířliví ).

Offline barbucha blogger
Avatar
30575 příspěvků moje polička 10. července 2021 20:31

Kan 

Jo, nultá třída. A pak devítiletka. 

Jak se platěj obědy netuším, já myslela že jsou snad dokonce zadarmo Akorát jsem si všimla, že kroužky jsou strašně levný, na to přispívá obec ve který rodiče platěj daně... stejně tak jako se neplatil vstup na místní koupaliště, protože "jsme si to přece už zaplatili"

Offline Sairon
Avatar
1855 příspěvků moje polička 10. července 2021 20:35

711990 mě jsou ty počty jasný,  sama jsem teď dost zvažovala jestli přesouvat příšerku ze soukromé do státní školky

Napsala jsem tu otázku špatně,  spíš měla znít proč to tady v těchto školách lze ,ale děti na obyčejných základkách si musí zvykat na to konkurenční prostřední, neúspěchy a nevím co všechno ještě @Hanka H uváděla.....

Offline 711990
Avatar
17124 příspěvků moje polička 10. července 2021 21:00

Sairon jo, tak do toho se nepoustim, taky moc nesouhlasim s tvrzenima o konkurencnim prostredi. Moje maminka prvnacky neznamkuje a snazi se je fakt neporovnavat mezi sebou. Nema ani rada souteze nebo takovy to srovnavani, ze nekdo dostane driv moznost psat perem a jinej musi cekat. Deti opakujou "testy" tak dlouho, dokud to neumej, neexistuje, ze by rozdala petky a diky cau. Ale je to vysledek dlouhy praxe a sebevzdelavani a stejne to nebude vyhovovat vsem. A stejne jako nejsou vsechny prodavacky mily, vsichni doktori stejne ochotny, tak i ucitele jsou jenom lidi a jsou mezi nima dobry a spatny, to se asi jen tezko da zmenit. 

Online Ounz
Avatar
19828 příspěvků moje polička 10. července 2021 21:07

711990 tyjo, já dostala pero místo obyč tužky v první třídě až jako poslední a s dodatkem paní učitelky 'dávám ti ho jen proto, že musím' - a pamatuju si to dodneška  škrabala jsem podle ní hrozně, už tenkrát asi bylo jasný, co ze mě bude

Offline mirajo
Avatar
2359 příspěvků moje polička 10. července 2021 21:16

barbucha Zvrhlej system nebyl reakce na tebe, to se omlouvam. I na vysoky se od nekterych profesoru u zkousek tradovalo nepekny zachazeni, vcetne ponizeni, hlavne v prvaku, druhaku, jen cloveku bylo 18, nepotkaval toho cloveka kazdej den, je to 30 let zpatky a jak je to tam dnes, to nevim. 

Jinak holky chodej na statni zakladku, tak muzu rict, ze i tam muze clovek potkat dobry a vlidny ucitele. Trochu to stoji na osobe reditele, rekla bych. 

Jak to maj ve Svedsku s prijimackama na stredni? 

Offline Evaeva
Avatar
příspěvků moje polička 10. července 2021 21:22

mirajo ten ředitel je klíčový, bych řekla. V našem systému mají docela velké pravomoce.

Offline 711990
Avatar
17124 příspěvků moje polička 10. července 2021 21:26

Ounz vidis, mohla rict - skrabes, ceka te dobra budoucnost:D